Įvardijo populiariausią vaikų darželių „patiekalą“

 (1)
Super tėvų“ judėjimas per pirmąjį veiklos mėnesį sulaukė daugiau nei 200 skirtingų darželių tėvų prašymų tinkamai įvertinti valgiaraščius, o į kovą prieš nevisavertę vaikų mitybą per mėnesį sukilo daugiau nei keli tūkstančiai Lietuvos tėvų.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Vieno iš judėjimo iniciatorių Simono Urbono (Saimis) teigimu, toks tėvų palaikymas jo idėjai buvo netikėtas.

„Visus telkia noras keisti sovietinį mitybos palikimą. Sulaukėm daugiau nei kelių šimtų valgiaraščių, nuotraukų, pačių įvairiausių istorijų, vos per pirmą veiklos mėnesį, kas yra išties nuostabu“, - sako jis.

S. Urbono teigimu, gauti valgiaraščiai yra vertinami pagal 8 kriterijus, vertinimus atlieka dietistai su dietologų pagalba, o galutinės išvados bus parengtos per šį mėnesį.

„Jau įvertinome didžiąją dalį, o per porą savaičių būsime įvertinę visus, tad vėliau pradėsime teikti rekomendacijas. Pirminiais duomenis, tik kelių darželių valgiaraščiai gali būti įvertinti aukščiausiu balu, tačiau dominuoja žemesnis ir tik vidutinis vertinimas“, - sako "Super tėvų" iniciatorius.

Vaikų auklėjimo įstaigų valgiaraščių vertinimus „Super tėvams“ padeda atlikti dr. gydytoja dietologė Edita Gavelienė su komanda. Anot jos, pagrindinės problemos vaikų valgiaraščiuose yra pridėtinis cukrus, perdirbti produktai, transriebalai ir kitos "tuščios" kalorijos bei įvairovės stoka.

„Pagrindinis patiekalas, pasikartojantis beveik visuose valgiaraščiuose yra „batonas su sviestu“. Daržovių, vaisių įvairovės stoka yra bene didžiausias trūkumas analizuotuose valgiaraščiuose, o įvairūs miltiniai patiekalai, kaip blynai, makaronai, virtinukai su priedais yra dažnai pasikartojantys“,- sako dietologė.

Atlikę valgiaraščių vertinimus, „Super tėvai“ vyks į darželius su konkrečiais pasiūlymais, atliks gilesnę esamos situacijos analizę, bendraus su įstaigų bendruomenėmis ir siūlys pokyčių diegimo sistemą. Ateityje planuojama rengti konferenciją ar apvalaus stalo diskusijas su valdžios atstovais, siekiant kokybinio pokyčio, kuris būtų įtvirtintas teisės aktuose.

Prieš mėnesį susikūręs „Super tėvų“ judėjimas jau vienija daugiau nei 3200 tėvų visoje Lietuvoje. Daugiausia judėjimas vystomas socialiniuose tinkluose ir yra atviras visiems, kurie siekia geresnio maitinimo darželiuose, mokyklose, ligoninėse. Ši tėvų iniciatyva jau sulaukė ne vienos Lietuvos įmonės, susijusios su maitinimu, palaikymo.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Kas išduoda, kad vaikas galėjo patirti seksualinį smurtą?

Visuomenėje įprasta manyti, kad seksualinę prievartą vaikai patiria užpulti nepažįstamų žmonių. Tačiau tyrimai rodo, kad 90 proc. nukentėjusių vaikų buvo išnaudojami šeimos nario arba kito artimo žmogaus: kaimyno, mokytojo, trenerio ir pan.

R. Bogušienė: kokie pieno produktai sveikiausi vaikams, o kokių geriau atsisakyti

Apie pieno produktus vaikams kalbiname maisto technologę ir mitybos specialistę, VšĮ „Sveikatai palankus" direktorę ir dviejų vaikų mamą Ramintą Bogušienę.

Vasarą suaktyvėjo meningitą sukeliantys virusai

Šiltą vasarą suaktyvėja virusai, sukeliantys infekcinį nervų sistemos susirgimą - meningitą. Jis labiausiai pažeidžia minkštuosius smegenų dangalus. Kauno klinikinės ligoninės pediatrai naujus šios ligos atvejus registruoja kiekvieną savaitę.

Specialistė atskleidžia esminę taisyklę, kaip išsirinkti geriausią priemonę nuo saulės

Kas sveikiau – kai apsaugos nuo saulės filtrai atspindi ar kai sugeria saulės spindulius? O ar žinote, kodėl pamačius, kad kremo nuo saulės sudėtyje yra pažymėta „nano“, verta pagalvoti, ar jo tikrai norite? Ar apskritai esate tikri, kad rinkdamiesi kremą nuo saulės žinote visus svarbius kriterijus? Pagaliau, ar žinojote, kad telefone galite stebėti saulės indeksą ir pagal tai rinktis apsaugą?

3 saulės pavojai, kurie gali baigtis labai liūdnai

Vasarą norime mėgautis šiluma ir saulės dovanomis. Visgi būkime atidūs, ypač, jei auginame mažus vaikus – jų oda ir organizmas nėra pasiruošęs apsiginti nuo saulės keliamų pavojų.

Supimo liga: kodėl ji kamuoja ne visus ir kaip padėti vaikui

Yra vaikų, kurie vemia pavažiavę automobiliu vos kelis kilometrus. Kodėl taip nutinka ir kaip padėti vaikui?

Jei laikysitės šių patarimų, vaikas nejaus medikų ir ligoninės baimės

Auginantiems vaikus tėvams tenka susidurti su įvairiomis mažųjų baimėmis, viena jų – ligoninės ir medikų. Dr. Lina Jankauskaitė ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto studentė Kristina Ganzijeva dalijasi patarimais, kaip įveikti šią baimę.

Vaidotas Urbonas: vaikams baltymų reikia daugiau nei saugusiems

Tyrimai įrodė, iš kokių produktų gaunami baltymai naudingiausi sveikatai.

R. Bogušienė: kaip išsirinkti šviežiausias bei kokybiškiausias braškes

Prasidėjo braškių sezonas. Parduotuvių lentynos ir turgūs lūžta nuo braškių ir dažna mama ar močiutė neša namo raudonas gardžiai kvepiančias uogas.

Dvi dažniausios vasaros traumos: ko šiukštu nedaryti prasiskėlus galvą ar nusibrozdinus

Vasarą vaikai daug laiko leidžia lauke, tad natūralu, kad ir traumų tikimybė būna didesnė. Ką daryti ir ko nedaryti, jei vaikas prasiskėlė galvą ar nusibrozdino?

Ekspertai baigė vertinti mokyklų ir darželių maistą: rezultatai stebina

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kartu su Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) bei Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) baigė vizitus ugdymo įstaigose - mokyklose ir darželiuose, kur mobili ekspertų komanda apsilankydavo netikėtai ir vertindavo vaikams tiekiamo maisto kokybę.

Siūloma uždrausti „vaikišką šampaną“ ir kitas alkoholį imituojančias prekes vaikams

Reaguojant į nevyriausybinių organizacijų siūlymus siūloma atsisakyti viešoje prekyboje vaikams skirtų prekių, kurios imituoja suaugusiųjų elgesį vartojant alkoholį, iš kurių populiariausi yra vaisvandeniai, parduodami putojantį vyną imituojančiose pakuotėse.

Kaip prižiūrėti vaikų smėlio dėžę, kad ji netaptų ligų šaltiniu

Šiltuoju metų laiku vaikų smėlio dėžės tampa tikromis statybų aikštelėmis – statomos pilys, kasamos duobės, rausiami tuneliai.

Mitybos specialistė Vaida Kurpienė: valgyti avižas reikėtų bent dukart per savaitę

Kadaise laikytos antrarūšėmis ir bevertėmis, šiandien avižos pripažįstamos kaip viena naudingiausių grūdinių kultūrų.

3 dažniausios odos ligos, kai išberia: kaip jas atpažinti ir padėti vaikui (1)

Spuogeliai, nuolatinis niežulys ir raudonis. Šios odos problemos vargina daugelį iš mūsų.