Ką atskleidžia jūsų kraujo tyrimo skaičiai

 (2)
Kraujo tyrimas - vienas dažniausiai pasitaikančių tyrimų, kurį būtina atlikti ne tik sergant, bet ir tam tikrais atvejais profilaktiškai. Ką svarbu žinoti apie jį?
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kraujo tyrimą geriau atlikti ryte, nevalgius, praėjus 8-12 valandų po paskutinio valgymo. Jei vaikas neištvėrė ir kažką suvalgė, kraujo tyrimą galima atlikti praėjus dviem valandoms po valgio.

Bendras kraujo tyrimas leidžia diagnozuoti daugybę įvairiausių ligų. Bet gydytojai, deja, ne visada noriai dalijasi savo išvadomis dėl gautų rezultatų. Žmogui, neturinčiam medicininio išsilavinimo, labai sunku suprasti šiuos įrašus. Pateikiame pagrindinių kraujo tyrimo duomenų iššifravimą.

Ką atskleidžia kraujo tyrimas?

Be įvairių kraujo ląstelių kiekio apskaičiavimo gydytojai nustato jų formą, dydžius, eritrocitų brandumą ir juose esančias įvairias daleles.

Labai svarbus rodiklis yra eritrocitų nusėdimo greitis (ENG) – tai ant mėgintuvėlio dugno per valandą nusėdusių eritrocitų kiekis. Šiam punktui gydytojai skiria ypatingą dėmesį. Taip pat tam, kad išsiaiškintų problemą, gydytojams svarbu žinoti ir trombocitų kiekį. Trombocitai yra ląstelės, atsakingo už kraujo krešėjimą.

Patys svarbiausi rodmenys iššifruojant kraujo tyrimą

Hemoglobinas– baltymas, kurio yra kraujo eritrocituose, ir kuris tiekia deguonį į visas organizmo ląsteles. 1-5 metų vaikams norma yra 11,0 – 14,0 g/dl.

Vaikai:

1–3 dienos po gimimo 15,2–23,5g/dl

1 sav. 15,0–24,0g/dl

2–3 sav. 12,7–18,7g/dl

1 mėn. 10,3–17,9g/dl

2 mėn. 9,2–15,0g/dl

3–6 mėn. 10,1–12,9g/dl

7–24 mėn. 10,8–12,8g/dl

3–6 metų 11,1–14,3g/dl

7–12 metų 11,9–14,7g/dl

Hemoglobino rodiklis gali būti didesnis nuo organizmo dehidratacijos, viduriavimo, stipraus vėmimo, nudegimų. Taip pat šios medžiagos kiekis gali būti didelis, jei yra įgimta širdies yda ir kai kurie kiti susirgimai.

Mažas jo rodiklis parodo anemiją (mažakraujystę, kai organizme trūksta geležies).

Hemoglobinas (HGB)

1 d152-235g/l
2-6 d150-240g/l
14-23 d127-187g/l
24-37 d103-179g/l
40-50 d90-103g/l
2-2,5 mėn92-150g/l
5-7 mėn101-129g/l
8-10 mėn105-129g/l
11-13,5 mėn107-131g/l
1,5-3 m108-128g/l
5 m111-143g/l
10 m119-147g/l
12 m118-150g/l

Eritrocitai– tai kraujo ląstelės, raudonieji kraujo kūneliai, kuriuose yra hemoglobino. Norma 2–6 metų vaikams: 3,7 – 4,9 *1012/l.

Rodikliai gali būti padidinti, kai vaiko organizme trūksta deguonies, kai vaikas labai daug prakaituoja, vemia, viduriuoja, kai yra nudegimų, patinimų.

Mažesni nei norma rodikliai bendrame kraujo tyrime liudija apie geležies trūkumą (anemija), baltymo, B grupės vitaminų trūkumą.

Trombocitai– kraujo elementai, kurie stabdo kraujoplūdį. Kai šios medžiagos organizme trūksta, traumų atveju kraujoplūdžio ilgai neįmanoma sustabdyti. Norma vaikams ir suaugusiems: 150 – 400 mln/ml. Jų gali padaugėti, kai organizme yra uždegiminių procesų. Sumažėti – kai sergama virusinėmis ligomis (vėjaraupiai, gripas).

Leukocitai– tai imuninės sistemos ląstelės, baltieji kraujo kūneliai, kurie užtikrina apsaugą nuo virusų ir bakterijų. 2-4 vaikams norma: 5 – 15,5 *109/l.

Jų padaugėja sergant leukoze arba bakterinėmis infekcijomis. Sumažėti leukocitų gali sergant virusinėmis ligomis (gripas, tymai, raudonukė, hepatitas, epideminis parotitas ir kt.)

Net jei vaiko bendro kraujo tyrimo rezultatai jums pasirodė nelabai geri, nereikia iš anksto nerimauti. Bet kokiu atveju reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju. Jei nerimas neišsisklaidė, apsilankykite pas kelis specialistus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Gydytoja Evelina Nevardauskaitė-Rudzikienė – apie natūralias gydymo priemones susirgus vaikui

Šiais laikais pasaulyje populiarėjanti sveikos gyvensenos ir natūralumo tendencija tampa aktuali ir gydant vaikus.

Indrė Kavaliauskaitė Morkūnienė atskleidė, kaip savo vaikus gydo be vaistų

Šiais laikais apie vaikų priežiūrą tėvai gali rasti gausybę informacijos – kaip gydyti, kokius metodus taikyti ir kaip išvengti ligų.

Ledų sezonas: kokių ir kiek per dieną sveika valgyti vaikui

Kas pasaulyje skaniausia? Uždavus šį klausimą vaikui, visai tikėtina, kad dėl prizinės vietos rungsis ir ledai. Kokie ledai tinkamiausi vaikui ir kada geriau jų neduoti?

Vaiką atakuoja alergija: svarbu žinoti

Kaip sužinoti, ar mažylis tikrai alergiškas?

Kamuoja sausas kosulys: 10 priežasčių, kodėl

Sausas kosulys – ne vienos ligos požymis. Štai 10 galimų priežasčių.

Nemaloni akių liga, neaplenkianti ir vaikų

Ką daryti, jeigu ant vaiko akių vokų neretai atsiranda miežis?

Profesorė – apie vitamino D trūkumą ir poveikį sveikatai

Devyniems iš dešimties Lietuvos gyventojų trūksta vitamino D. Nors apie jo naudą pastaraisiais metais imta nemažai kalbėti, tačiau Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) Biotechnologijos instituto profesorė imunologė Aurelija Žvirblienė pastebi, kad ne visada viešojoje erdvėje pateikiama informacija būna moksliškai pagrįsta.

Nieku gyvu nedažykite kiaušinių šiais būdais, ypač, jei auginate vaikus (1)

Velykiniai kiaušiniai: kaip marginti, kad nepakenktume sveikatai? Į šį klausimą atsako Baltijos aplinkos forumo cheminių medžiagų specialistai išplatintame pranešime spaudai.

10 faktų apie kiaušinius: ar visus žinojote?

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro specialistai pristato 10 svarbiausių faktų apie kiaušinius.

„Slapti pirkėjai“ ragaus ne tik ligoniams, bet ir darželinukams bei mokiniams tiekiamo maisto

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai tikrins ne tik ligoniams, bet ir mokiniams tiekiamą maistą.

Arbatos kūdikiams ir mažyliams, kad jie augtų sveiki

Pasitelkus žinomo Lietuvos pediatro doc. Algimanto Vingro žinias bei patirtį, sukurtos kūdikiams ir mažyliams subalansuotos, specialios receptūros GURGIO, PUKSIO, KNIURKIO, ŽVARBIO arbatėlės.

Kur ir kaip tinkamai laikyti vaistus namuose

Vonios spintelėje. Miegamajame, komodoje prie lovos. Viename iš virtuvėje esančių stalčių. Dėžutėje ant lentynos. Tai - kelios dažniausios vietos, kur žmonės laiko vaistus. Tačiau vaistai - ne saldainiai, kad juos būtų galima laikyti bet kur, bet kaip, bet kokiomis sąlygomis. Ką vertėtų žinoti?

Kai vaiko organizmui ima trūkti skysčių

Įvairios augalų dalys (lapai, žiedai, šaknys, vaisiai) buvo ir tebėra vartojamos nuo gilios senovės. Ir nors mokslui nuolat tobulėjant sukuriama vis efektyvesnių vaistų, vaistažolės, kaip gamtos dovanos žmogui, vis dar išlaiko savo vertę.

„Šlykštukai“ – žaislai iš nuodų?

Viešojoje erdvėje plintanti „pasidaryk pats“ mada gaminti žaislus, vadinamus išmaniuoju plastilinu ar šlykštukais (angliškai slime) iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti nekaltai.

Vaikų ligų gydytoja – apie šiuolaikinių technologijų poveikį vaikams

Nuolat tenka girdėti tėvų skundus, kad vaikas „nenulipa" nuo kompiuterio ar telefono.