Ką atskleidžia jūsų kraujo tyrimo skaičiai

 (2)
Kraujo tyrimas - vienas dažniausiai pasitaikančių tyrimų, kurį būtina atlikti ne tik sergant, bet ir tam tikrais atvejais profilaktiškai. Ką svarbu žinoti apie jį?
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kraujo tyrimą geriau atlikti ryte, nevalgius, praėjus 8-12 valandų po paskutinio valgymo. Jei vaikas neištvėrė ir kažką suvalgė, kraujo tyrimą galima atlikti praėjus dviem valandoms po valgio.

Bendras kraujo tyrimas leidžia diagnozuoti daugybę įvairiausių ligų. Bet gydytojai, deja, ne visada noriai dalijasi savo išvadomis dėl gautų rezultatų. Žmogui, neturinčiam medicininio išsilavinimo, labai sunku suprasti šiuos įrašus. Pateikiame pagrindinių kraujo tyrimo duomenų iššifravimą.

Ką atskleidžia kraujo tyrimas?

Be įvairių kraujo ląstelių kiekio apskaičiavimo gydytojai nustato jų formą, dydžius, eritrocitų brandumą ir juose esančias įvairias daleles.

Labai svarbus rodiklis yra eritrocitų nusėdimo greitis (ENG) – tai ant mėgintuvėlio dugno per valandą nusėdusių eritrocitų kiekis. Šiam punktui gydytojai skiria ypatingą dėmesį. Taip pat tam, kad išsiaiškintų problemą, gydytojams svarbu žinoti ir trombocitų kiekį. Trombocitai yra ląstelės, atsakingo už kraujo krešėjimą.

Patys svarbiausi rodmenys iššifruojant kraujo tyrimą

Hemoglobinas– baltymas, kurio yra kraujo eritrocituose, ir kuris tiekia deguonį į visas organizmo ląsteles. 1-5 metų vaikams norma yra 11,0 – 14,0 g/dl.

Vaikai:

1–3 dienos po gimimo 15,2–23,5g/dl

1 sav. 15,0–24,0g/dl

2–3 sav. 12,7–18,7g/dl

1 mėn. 10,3–17,9g/dl

2 mėn. 9,2–15,0g/dl

3–6 mėn. 10,1–12,9g/dl

7–24 mėn. 10,8–12,8g/dl

3–6 metų 11,1–14,3g/dl

7–12 metų 11,9–14,7g/dl

Hemoglobino rodiklis gali būti didesnis nuo organizmo dehidratacijos, viduriavimo, stipraus vėmimo, nudegimų. Taip pat šios medžiagos kiekis gali būti didelis, jei yra įgimta širdies yda ir kai kurie kiti susirgimai.

Mažas jo rodiklis parodo anemiją (mažakraujystę, kai organizme trūksta geležies).

Hemoglobinas (HGB)

1 d152-235g/l
2-6 d150-240g/l
14-23 d127-187g/l
24-37 d103-179g/l
40-50 d90-103g/l
2-2,5 mėn92-150g/l
5-7 mėn101-129g/l
8-10 mėn105-129g/l
11-13,5 mėn107-131g/l
1,5-3 m108-128g/l
5 m111-143g/l
10 m119-147g/l
12 m118-150g/l

Eritrocitai– tai kraujo ląstelės, raudonieji kraujo kūneliai, kuriuose yra hemoglobino. Norma 2–6 metų vaikams: 3,7 – 4,9 *1012/l.

Rodikliai gali būti padidinti, kai vaiko organizme trūksta deguonies, kai vaikas labai daug prakaituoja, vemia, viduriuoja, kai yra nudegimų, patinimų.

Mažesni nei norma rodikliai bendrame kraujo tyrime liudija apie geležies trūkumą (anemija), baltymo, B grupės vitaminų trūkumą.

Trombocitai– kraujo elementai, kurie stabdo kraujoplūdį. Kai šios medžiagos organizme trūksta, traumų atveju kraujoplūdžio ilgai neįmanoma sustabdyti. Norma vaikams ir suaugusiems: 150 – 400 mln/ml. Jų gali padaugėti, kai organizme yra uždegiminių procesų. Sumažėti – kai sergama virusinėmis ligomis (vėjaraupiai, gripas).

Leukocitai– tai imuninės sistemos ląstelės, baltieji kraujo kūneliai, kurie užtikrina apsaugą nuo virusų ir bakterijų. 2-4 vaikams norma: 5 – 15,5 *109/l.

Jų padaugėja sergant leukoze arba bakterinėmis infekcijomis. Sumažėti leukocitų gali sergant virusinėmis ligomis (gripas, tymai, raudonukė, hepatitas, epideminis parotitas ir kt.)

Net jei vaiko bendro kraujo tyrimo rezultatai jums pasirodė nelabai geri, nereikia iš anksto nerimauti. Bet kokiu atveju reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju. Jei nerimas neišsisklaidė, apsilankykite pas kelis specialistus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Jei laikysitės šių patarimų, vaikas nejaus medikų ir ligoninės baimės

Auginantiems vaikus tėvams tenka susidurti su įvairiomis mažųjų baimėmis, viena jų – ligoninės ir medikų. Dr. Lina Jankauskaitė ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto studentė Kristina Ganzijeva dalijasi patarimais, kaip įveikti šią baimę.

Vaidotas Urbonas: vaikams baltymų reikia daugiau nei saugusiems

Tyrimai įrodė, iš kokių produktų gaunami baltymai naudingiausi sveikatai.

R. Bogušienė: kaip išsirinkti šviežiausias bei kokybiškiausias braškes

Prasidėjo braškių sezonas. Parduotuvių lentynos ir turgūs lūžta nuo braškių ir dažna mama ar močiutė neša namo raudonas gardžiai kvepiančias uogas.

Dvi dažniausios vasaros traumos: ko šiukštu nedaryti prasiskėlus galvą ar nusibrozdinus

Vasarą vaikai daug laiko leidžia lauke, tad natūralu, kad ir traumų tikimybė būna didesnė. Ką daryti ir ko nedaryti, jei vaikas prasiskėlė galvą ar nusibrozdino?

Ekspertai baigė vertinti mokyklų ir darželių maistą: rezultatai stebina

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kartu su Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) bei Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) baigė vizitus ugdymo įstaigose - mokyklose ir darželiuose, kur mobili ekspertų komanda apsilankydavo netikėtai ir vertindavo vaikams tiekiamo maisto kokybę.

Siūloma uždrausti „vaikišką šampaną“ ir kitas alkoholį imituojančias prekes vaikams

Reaguojant į nevyriausybinių organizacijų siūlymus siūloma atsisakyti viešoje prekyboje vaikams skirtų prekių, kurios imituoja suaugusiųjų elgesį vartojant alkoholį, iš kurių populiariausi yra vaisvandeniai, parduodami putojantį vyną imituojančiose pakuotėse.

Kaip prižiūrėti vaikų smėlio dėžę, kad ji netaptų ligų šaltiniu

Šiltuoju metų laiku vaikų smėlio dėžės tampa tikromis statybų aikštelėmis – statomos pilys, kasamos duobės, rausiami tuneliai.

Mitybos specialistė Vaida Kurpienė: valgyti avižas reikėtų bent dukart per savaitę

Kadaise laikytos antrarūšėmis ir bevertėmis, šiandien avižos pripažįstamos kaip viena naudingiausių grūdinių kultūrų.

3 dažniausios odos ligos, kai išberia: kaip jas atpažinti ir padėti vaikui (1)

Spuogeliai, nuolatinis niežulys ir raudonis. Šios odos problemos vargina daugelį iš mūsų.

Lietuvos vaikai suvartoja keturiskart daugiau cukraus už normą: kur ir kiek jo pridėta

Lietuvos gyventojai kasdieną gauna vidutiniškai 22 proc. daugiau cukraus, nei rekomenduoja Pasaulio sveikatos organizacija (PSO). Vaikai suvartoja dar daugiau - kai kurių tyrimų duomenimis, net keturis kartus daugiau nei norma.

Važiuojant supa ir pykina: kaip padėti vaikui

Šylant orams vis dažniau savo vaikus sodinsime į automobilius ir vyksime poilsiauti. Deja, kai kurie tėvai jau žino, kad kelionės ne visada būna malonios.

Gydytoja Evelina Nevardauskaitė-Rudzikienė – apie natūralias gydymo priemones susirgus vaikui

Šiais laikais pasaulyje populiarėjanti sveikos gyvensenos ir natūralumo tendencija tampa aktuali ir gydant vaikus.

Indrė Kavaliauskaitė Morkūnienė atskleidė, kaip savo vaikus gydo be vaistų

Šiais laikais apie vaikų priežiūrą tėvai gali rasti gausybę informacijos – kaip gydyti, kokius metodus taikyti ir kaip išvengti ligų.

Ledų sezonas: kokių ir kiek per dieną sveika valgyti vaikui

Kas pasaulyje skaniausia? Uždavus šį klausimą vaikui, visai tikėtina, kad dėl prizinės vietos rungsis ir ledai. Kokie ledai tinkamiausi vaikui ir kada geriau jų neduoti?

Vaiką atakuoja alergija: svarbu žinoti

Kaip sužinoti, ar mažylis tikrai alergiškas?