Vertingi patarimai paauglių tėvams: jau nebebus taip, kaip anksčiau

 (9)
12 metų dukterį auginanti mama klausia specialistės patarimo, kaip bendrauti su paaugle. Pasak mamos, dukters elgesys pasikeitė neatpažįstamai. Į blogąją pusę.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Ingrida rašo: 

„Prašau, patarkite, kaip elgtis su 12 metų dukra. Ji tapo tokia nemandagi, visiškai nebeturi motyvacijos mokytis, kartais atrodo, kad ignoruoja mane. Man labai svarbu bendrauti su ja taip, kaip ir anksčiau“.

Atsako Individualiosios psichologijos instituto konsultantė Edita Heister, www.adleris.lt.

Miela Ingrida, „taip kaip anksčiau" nebebus... Normaliu atveju, vaikai vystosi pirmyn, taip skatindami vystytis ir mus. Kartais „augame" drauge su vaikais, o kartais liekame vietoje – savo vaikystėje ir jaunystėje, savo įsitikinimuose ir baimėse, savo „jaunos mamos su mažu vaiku“ vaidmenyje. Tuomet vaikai tolsta, vis mažiau begalime susikalbėti, suprasti vieni kitus, santykiai vis labiau tuštėja ir belieka formalūs. Palaikome ryšį, nes juk mes „mama ir vaikas“, o šiaip bėgtume viena nuo kitos tolyn.

Pirma kliūtis augti kartu su vaiku yra manyti, kad Jūs jau viską žinote ir, be abejo, žinote, kas geriausia Jūsų vaikui.
Individualiosios psichologijos konsultantė Edita HEISTER

Ar galima to išvengti? Tikiuosi, bet kaina nemenka. Augti su vaiku – tai likti atviru pokyčiams. Skamba labai paprastai, bet taip nėra. Daugelis tėvų nori „ramybės“, kad viskas eitų tradicine, jiems  pažįstama vaga: vaikutis klauso, jo išdaigos mielos ir linksmos, mokykloje mokosi be pražangų, draugauja su gerais vaikais, susidomėjęs lanko būrelį, žino, ką norės studijuoti ir deda tam pastangas, yra mandagus, patikimas, artimas tėvams; vėliau studijos, santuoka su šeimai patinkančiu žmogumi, solidus darbas... Tai yra, važiuoja kaip ant bėgių, jokių „braidžiojimų po pievas“. Visi pokyčiai suplanuoti, numatyti, aptarti ir patvirtinti daugelio kartų.

Nežinau, kodėl Jūsų dukrai toks kelias nepatrauklus, kodėl ji nenori  „važiuoti pagal grafiką", kodėl ji kelia klausimus „Ar būtina gyventi Taip?" Kiekvienas žmogus kartais kelia tokį klausimą. Atsiprašau, Ingrida, bet įtariu, kad Jūsų atsakymai būna banalūs, nuspėjami ir visada vienodi...

Dažniausia su vaikais nesusikalba tie tėvai, kurie šneka „su mažu vaiku“, kuomet prieš juos stovi labai jaunas drąsus suaugėlis, norintis savo kailiu patirti pasaulį! Šį normalų siekį būti savarankišku, pačiam priimti sprendimus, pačiam pažinti gyvenimą dažni tėvai slopina labai anksti. Žinoma, jie tai daro norėdami gero savo vaikui, norėdami apsaugoti nuo blogio ir nelaimių. Apsaugoti – geras noras, bet svarbesnis būtų siekis užauginti stiprų vaiką, kuris mokės apsisaugoti pats. Bėgti pirma vaiko ir išrinkti pavojų jo kelyje į ateitį Jūs vis tiek negalėsite. Galbūt būtų gerai, jei bent taptumėte patikimu žmogumi, su kuriuo vaikas tarsis išvydęs pavojų?

Vertingi patarimai paauglių tėvams: jau nebebus taip, kaip anksčiau
© Vida Press

Viena iš auklėjimo klaidų – tėvai mano, kad didesnį poveikį padarys truputį „perlenkdami lazdą“, truputį pagąsdindami. Ir ypač mėgsta pagąsdinti ateitimi „prie konteinerio“ ar kitomis baisiomis pranašystėmis. Čia ir prasideda nesusikalbėjimas.

Ateities niekas nežinome, kas gyvena „konteinerių gyvenimą“, taip pat nežinia, galbūt ten ir buvusių pirmūnų bei talentingų žmonių esama. Greičiausiai. O tokios kalbos tik rodo tėvų nenorą gilintis į gyvenimo problemas ir polinkį daryti vaikui emocinį spaudimą. Kaip gi, kaip gi, mes gilinamės į gyvenimo problemas! Deja, dažniausiai mes jau turime savo atsakymus į visus klausimus ir mums nėra reikalo gilintis... Ką kalbėtis su žmogumi, kuriam „viskas aišku"? Taigi, ką mūsų vaikams kalbėtis su mumis? O tuo labiau, jie mato, kad mūsų visąžiniškumas – tik ginklas prieš juos. Savo pačių gyvenime mes irgi su daug kuo nesustvarkome, klystame, pražiopsome ir t.t.. Tačiau atsigręžę į vaikus visuomet nutaisome protingą veidą...

Kur aš čia vedu? Pirma kliūtis augti kartu su vaiku yra manyti, kad Jūs jau viską žinote ir, be abejo, žinote, kas geriausia Jūsų vaikui... Suabejokite tuo. Pamėginkite bent vieną dieną patikėti tuo, kad gal Jūsų vaikas renkasi geriausią kelią ir geriausius draugus. Kaip Jums tai?

Jau girdžiu balsus – „Tai ką, vaikui leisti viską?!... Nesimokyti ir t.t.?!"  Čia kitas tėvų „perlenkimas“ – viskas arba nieko! Jei tėvams pasiūlai bent 5 min. atleisti varžtus, jie tai paverčia „visišku paleidimu“. Jei tėvai bent vieną kartą suabejos savo teisumu, tai „jau kartą ir visiems laikams praras autoritetą“. Tai tik rodo tą patį sustabarėjimą, negebėjimą reaguoti į gyvenimą ir į savo vaiką, o slėpimąsi už savo „tiesų“, „taisyklių“.

Dažniausia vos paauglys pamėgina pareikšti savo naujutėlę kitokią nuomonę apie pasaulį, prieš jį stoja greta suaugusių garsiai ir įnirtingai tvirtinančių, kad yra ne taip ir kad toks galvojimas tik į blogą nuves! Pakaktų būti klusniu. Tėveliai jau seniai viską sugalvojo, vykdyk, vaikeli...

Jei Jūs negasdinsite savo dukros ir nekišite jai savo tiesų, ji galės kalbėtis su Jumis. Neabejoju, kad ji nori būti sėkmingu žmogumi. Duokite jai laiko apsvarstyti, kokiu būdu ji to sieks. Drauge su ja pagalvokite, o kokiu žmogumi už 10 metų norėtumėte būti Jūs? Kaip galite to siekti? Galbūt dukra pati Jus pamokys: „Mama, jei tu nori dirbti banke, tai tau reikia mokytis!“ Ir Jūs suprasite, kad ji žino mokymosi svarbą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mokslai ir laisvalaikis

Psichologas Andrius Atas: kaip auklėti vaiką nuo mažų dienų, kad jo psichika būtų stipri

„Vaiko baimės ar nerimas visada turi priežastį, kurią galima ir reikia rasti", – teigia vaikų psichologas Andrius Atas.

Kaip ugdyti vaikų savarankiškumą ir išmokti „paleisti“ vaiką

Pastaraisiais dešimtmečiais išsivysčiusiose šalyse vis atsakingiau žiūrima į šeimos kūrimą.

Kas neveiksminga ir kas veiksminga bendraujant su paaugliais

Kai žvelgiame į savo mažylius, atrodo, kad iki paauglystės dar marios laiko, ką čia apie tai ir kalbėti… Tačiau laikas greitas, o įgūdžiai, reikalingi, kad paauglystės laikas būtų kuo malonesnis abiems pusėms (tėvams ir vaikams), neatsiranda patys savaime. Todėl ruoštis paauglystei derėtų pradėti kuo anksčiau.

Psichologė: paauglystės elgesio sunkumai pasireiškia jau 12–13 metų vaikams

Paauglystė kiekvienam vaikui yra emociškai sunkus laikotarpis.

Patarimai, kaip sėkmingai ir be streso išlaikyti egzaminus

Kaip išgyventi egzaminų karštinę? Patarimai abiturientams ir jų tėvams.

Kai mergaitė tampa mergina: pirmosios menstruacijos, brendimas ir kiti svarbūs dalykai, kuriuos privalu žinoti

Tėveliai, auginantys dukterį, žino: anksčiau ar vėliau ateis pokyčių amžius. Kaip paprastai ir suprantamai paaiškinti apie tai, kaip skleidžiasi moteriškumas?

Labai svarbus įgūdis, kurį reikia lavinti, kad vaikas augtų savarankiškas ir nebijantis išsakyti nuomonę

Esame girdėję ir patys ne kartą įsitikinę praktiškai, kad viešasis kalbėjimas – viena didžiausių baimių, kuri gali mus apimti.

Po mokyklos – „Gap Year“: atradimų metai ar laiko švaistymas? (1)

Panašu, kad ilgą laiką buvęs kelrodžiu, gyvenimo modelis „mokykla-universitetas-darbas" praranda savo pozicijas.

Kaip ugdyti vaikų verslumą jau nuo ikimokyklinio amžiaus?

Dėl vaikų savarankiškumo, kūrybiškumo, emocinio intelekto, socialinių įgūdžių lavinimo būtinumo diskusijų jau nekyla.

Nuo transplantacijos berniuką išgelbėjo ragenos sustiprinimo operacija

Pažaboti klastingą akių ligą paaugliui padėjo medicinos naujovė, apie kurią sergantis tėvas negalėjo net pasvajoti

Dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė: ko reikia, kad patyčios išnyktų visiems laikams

Kartais viltingai atrodo, kad didėjant žmonių sąmoningumui patyčios vis mažiau pasireiškia mūsų gyvenime. Tačiau tuomet išgirstam apie subtilias, užslėptas patyčių formas, egzistuojančias net darželiuose, tokias, kurias sunku pastebėti, sunku įrodyti.

Vaikai kviečiami internete atlikti testą ir pasitikrinti, ar jie nepatiria patyčių (1)

Kovai su patyčiomis - naujas interaktyvus kampanijos „Už saugią Lietuvą" įrankis.

Visuomenė tampa vis labiau tolerantiška Dauno sindromą turintiems vaikams

Tyrimas parodė, kad 58 proc. lietuvių Dauno sindromą turintiems vaikams atvertų kelią į bendrojo lavinimo mokyklas.

Spręs, ką daryti, kad vaikai negimdytų vaikų

Žiniasklaidai paskelbus apie pagimdžiusią 12-os metų mergaitę, Lietuvos žmogaus teisių centras suabejojo Lytiškumo ugdymo ir rengimo šeimai programa, kuri pagaliau prasidėjo Lietuvos mokyklose.

Psichologas Vytis Valantinas: patarimai tėvams, kurių vaikai laikys egzaminus

Psichologo Vyčio Valantino trumpa atmintinė tėvams, kurie augina mokyklinio amžiaus vaikus ir šiais metais jų laukia egzaminai.