6 patarimai perkantiems mobilų telefoną vaikui

 (2)
Mobilusis telefonas - puiki priemonė bendrauti ir greičiau mokytis, tačiau tėvai turi informuoti savo atžalas apie rizikas ir pavojus, susijusius su telefonu ir mobiliuoju internetu.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Nepirkite itin brangaus telefono

„Bitės Lietuva" privačių klientų vadovas. A. Mickevičius pataria, kad perkant pirmąjį telefoną vaikui nereikėtų skubėti rinktis flagmanų ir pačių brangiausių modelių. Tiesa, į neišmaniuosius telefonus dairytis taip pat nepatartina - vaikas negalės pilnai išnaudoti mobiliojo telefono teikiamų galimybių lavinant ir tobulinant savo gebėjimus. Šiuolaikiškos mokyklos taip pat išmaniai naudojasi technologijų galimybėmis, tad vaikai jaučiasi geriau mokėdami naudotis naujausiomis švietimo programėlėmis ir mobiliuoju internetu. Rinkoje šiuo metu galima lengvai rasti ne itin brangių išmanių telefonų, puikiai tinkančių pirmojo telefono vaidmeniui.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kada padoru ateiti lankyti naujagimio?
Įspūdinga: fotoreportažas iš dvynukų ir trynukų festivalio

Prieš įteikdami telefoną pasikalbėkite

Prieš įteikiant pirmąjį telefoną pradinukui, vertėtų pirmiau pakalbėti kam jis skirtas bei kokių pagrindinių taisyklių reikėtų laikytis juo naudojantis. Pavyzdžiui, sutarkite, kad vaikas atsilieps į skambučius ar atsakys į žinutes tik tiems numeriams, kuriuos pažįsta. Taip pat pakalbėkite, kad rašant trumpąsias žinutes galioja tos pačios mandagumo taisyklės, kaip ir bendraujant įprastai.

Sutarkite ką galima viešinti, o ko ne

Nors visi pagrindiniai socialiniai tinklai, kaip „Facebook", „Instagram" ir kiti, neleidžia kurti paskyrų jaunesniems asmenis nei 13 metų, tačiau su labiau patyrusių bendraamžių pagalba vaikai greitai randa būdą, kaip šiuos ribojimus apeiti. Kaip sakė A. Mickevičius, verčiau iš anksto su vaikais pakalbėti ir susitarti, kad socialiniuose tinkluose ar bet kur kitur, negalima viešinti savo asmeninių detalių (pavyzdžiui, gimimo datos, namų adreso, girtis naujais ir brangiais pirkiniais) ir paaiškinti kas gali atsitikti tai padarius. Aptarkite kokios nuotraukos ar filmuota medžiaga nevers jaustis nepatogiai ne tik pačiam vaikui, bet ir užfiksuotiems draugams.

Parodykite išmaniojo telefono naudą

Vaikas puikiai supranta, kad mobiliuoju galima paskambinti ir žaisti žaidimus, tačiau vertėtų į jį įdiegti programėlių ar žaidimų, kurie padėtų jam tobulėti ir lavinti savo gebėjimus. Pavyzdžiui, vaikai mielai naudojasi tokiomis programėlėmis, kaip „ABC Mokomės skaityti", noriai mokosi užsienio kalbos su „Learn & Play", o „Whiz Kid" pradinukams lavina logines ir matematines žinias.

Suvaldykite išlaidas

Vaikui pirmą kartą gavus mobilųjį telefoną, gali būti sunku suvokti kiek kainuoja viena minutė pokalbio, susirašinėjimas SMS žinutėmis draugu ar penktą kartą žiūrimas juokingas „YouTube" klipas apie katinus. Pasistenkite išaiškinti jam suvokiamais pavyzdžiais ir sutarti, kad mėnesiui jis gali išnaudoti tik tam tikrą sumą pinigų. Tai skatins vaiką ne tik greičiau išmokti skaičiuoti, bet ir ugdys jo atsakomybę bei finansinį raštingumą.

Nustatykite ribas

Anot A. Mickevičiaus, pirmaisiais naudojimo mėnesiais būtų naudinga pasinaudoti didžiojoje dalyje mobiliųjų telefonų esančia „Tėvų kontrolės" funkcija. Ji leidžia nustatyti kokias programėles vaikas gali įsidiegti, ar gali pirkti mokamus žaidimus, kokie tinklalapiai jam nepasiekiami ir panašius veiksmus. Papildomos programėles suteikia dar daugiau galimybių: rodyti telefono buvimo vietą, kokius veiksmus vaikais atlieka telefonu. Tai ypač aktualu 7-10 metų amžiaus vaikų tėvams. Taip pat svarbu su vaikais kalbėtis, kuriuo paros metu galima naudotis telefonu, o kada ateina laikas padėti išmanųjį į šalį. Tiesa, vyresniems vaikams nevertėtų nustatyti pernelyg griežto kontrolės lygio - santykiai su paaugliais ir jaunuoliais turi būti grindžiami abipusiu supratimu ir pasitikėjimu.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Knygą vaikams apie Žygimantą Augustą parašę autoriai: didžiuoju Lietuvos kunigaikščiu jis tapo būdamas vos 9 metų

Žygimantas Augustas – vienas garsiausių Lietuvos valdovų, apie kurio galią ir valdymo laikotarpį kuriamos legendos, tačiau apie jo vaikystę ir ankstyvą pakėlimą į didžiuosius kunigaikščius beveik nekalbama.

Kaip lavinti vaiko dėmesį ir susikaupimą

Vieni vaikai gali daugybę laiko praleisti piešdami, kitiems vos ant lapo nubrėžus porą linijų norisi viską mesti ir imtis kitos veiklos.

Vaikas pirmokas, o į mokyklą eiti jau nebenori: psichologės komentaras (1)

Panašią situaciją yra patyrusios daugelis šeimų. Vieną dieną vaikas pareiškia, kad nenori eiti į mokyklą.

Vasaros galvosūkis tėvams – vaikų atostogos

Galvosūkis, neretai virstantis galvosopiu... Vaikų vasaros atostogos trunka kur kas ilgiau, nei dirbančių tėvų, tad klausimas, kaip užimti vaikus vasaros atostogų metu, vis dar labai aktualus.

Tėvai nepritaria, kad į mokyklą visi vaikai pradėtų eiti 6 metų (1)

Pasisakantieji už tai, kad vaikai Lietuvoje ir toliau mokyklą privalomai pradėtų lankyti nuo septynerių metų, taria „ne" privalomam mokyklos pradžios ankstinimui ir renka parašus po peticija, kurią inicijavo Vaiko psichologijos centras.

Vaikų vasaros stovyklos įkandamos toli gražu ne visoms šeimoms

Dirbantys tėvai gali bent savaitei išleisti vaiką į vasaros poilsio stovyklą. Tačiau jei stovykla negauna valstybės paramos ir tenka mokėti visą kainą, vaikų vasaros poilsis tampa prieinamas tik kiek didesnes nei vidutines pajamas turinčioms šeimoms.

Specialistai sunerimę: vis daugiau mokinių nemoka tinkamai laikyti rašymo priemonės (2)

Išmaniųjų technologijų naudojimas lėtina vaikų smulkiosios motorikos vystymąsi, įspėja Didžiosios Britanijos medikai.

Vaikas skundžiasi, kad pedagogė ant jo rėkia: kaip elgtis tėvams (1)

Pirmokę dukterį auginanti mama klausia specialisto patarimo: ką daryti, jei mokytoja pasitaikė itin valdingo būdo ir mergaitė ne kartą skundėsi, kad ją mokytoja aprėkė.

Priešmokyklinis ugdymas – penkerių metų vaikams (2)

Siekiant, kad daugiau 4-6 metų vaikų lankytų švietimo įstaigas, daugiau penkiamečių dalyvautų priešmokyklinio, o šešiamečių - pradinio ugdymo programoje, įteisintas mokymosi ankstinimas.

Kad ekranai nepagrobtų iš mūsų vaikų, turime kai ką atminti

Televizorius, kompiuteris ir telefonas – tai geriausias daugelio vaikų laisvalaikio leidimo būdas. Vis dėlto kalbant apie šiuolaikines komunikacijos priemones, vaikams būtina nustatyti tam tikras taisykles.

Įvardijo didžiausias problemas, su kuriomis susiduria vaikus auginantys tėvai

Pertvarkant sveikatos priežiūros įstaigų tinklą ir naikinant pediatrijos skyrius sveikatos paslaugos tolsta nuo regionuose gyvenančių vaikų. Taip trečiadienį spaudos konferencijoje Seime pristatydama vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus 2017 metų veiklos ataskaitą sakė vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė.

Kaip auklėti vaiką, kad jis nebijotų klysti ir mokytis iš savo klaidų

Klaidos... Kartais jos slegia, kartais – įkvepia.

Kaip kiekvienas galime padėti smurtą ar patyčias patyrusiam vaikui

Lietuvoje kas penktas vaikas yra patyręs fizinį smurtą ar tapęs seksualinės prievartos auka, kas trečias - išgyvenęs tėvų skyrybas, daugiau nei pusė mokinių patiria patyčias. Tokios traumuojančios patirtys niekur nedingsta - randai lieka visam gyvenimui.

Vaikas nori vienos knygos, o mama siūlo kitą: kaip surasti aukso vidurį

Vaikų literatūra po truputį augina savo sparnus ir bando pakilti iš suaugusiųjų literatūros šešėlio. Šių metų Vilniaus knygų mugė parodė, kad daugėja vaikų literatūros autorių, jų knygų pristatymų, renginių.

Vaikų reitingavimas trukdo mokytis geriau

Tėvų ir pedagogų nuomonės, kaip vertinti moksleivių mokymosi rezultatus, išsiskiria ir sukelia nemažai aistrų.