6 patarimai perkantiems mobilų telefoną vaikui

 (2)
Mobilusis telefonas - puiki priemonė bendrauti ir greičiau mokytis, tačiau tėvai turi informuoti savo atžalas apie rizikas ir pavojus, susijusius su telefonu ir mobiliuoju internetu.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Nepirkite itin brangaus telefono

„Bitės Lietuva" privačių klientų vadovas. A. Mickevičius pataria, kad perkant pirmąjį telefoną vaikui nereikėtų skubėti rinktis flagmanų ir pačių brangiausių modelių. Tiesa, į neišmaniuosius telefonus dairytis taip pat nepatartina - vaikas negalės pilnai išnaudoti mobiliojo telefono teikiamų galimybių lavinant ir tobulinant savo gebėjimus. Šiuolaikiškos mokyklos taip pat išmaniai naudojasi technologijų galimybėmis, tad vaikai jaučiasi geriau mokėdami naudotis naujausiomis švietimo programėlėmis ir mobiliuoju internetu. Rinkoje šiuo metu galima lengvai rasti ne itin brangių išmanių telefonų, puikiai tinkančių pirmojo telefono vaidmeniui.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kada padoru ateiti lankyti naujagimio?
Įspūdinga: fotoreportažas iš dvynukų ir trynukų festivalio

Prieš įteikdami telefoną pasikalbėkite

Prieš įteikiant pirmąjį telefoną pradinukui, vertėtų pirmiau pakalbėti kam jis skirtas bei kokių pagrindinių taisyklių reikėtų laikytis juo naudojantis. Pavyzdžiui, sutarkite, kad vaikas atsilieps į skambučius ar atsakys į žinutes tik tiems numeriams, kuriuos pažįsta. Taip pat pakalbėkite, kad rašant trumpąsias žinutes galioja tos pačios mandagumo taisyklės, kaip ir bendraujant įprastai.

Sutarkite ką galima viešinti, o ko ne

Nors visi pagrindiniai socialiniai tinklai, kaip „Facebook", „Instagram" ir kiti, neleidžia kurti paskyrų jaunesniems asmenis nei 13 metų, tačiau su labiau patyrusių bendraamžių pagalba vaikai greitai randa būdą, kaip šiuos ribojimus apeiti. Kaip sakė A. Mickevičius, verčiau iš anksto su vaikais pakalbėti ir susitarti, kad socialiniuose tinkluose ar bet kur kitur, negalima viešinti savo asmeninių detalių (pavyzdžiui, gimimo datos, namų adreso, girtis naujais ir brangiais pirkiniais) ir paaiškinti kas gali atsitikti tai padarius. Aptarkite kokios nuotraukos ar filmuota medžiaga nevers jaustis nepatogiai ne tik pačiam vaikui, bet ir užfiksuotiems draugams.

Parodykite išmaniojo telefono naudą

Vaikas puikiai supranta, kad mobiliuoju galima paskambinti ir žaisti žaidimus, tačiau vertėtų į jį įdiegti programėlių ar žaidimų, kurie padėtų jam tobulėti ir lavinti savo gebėjimus. Pavyzdžiui, vaikai mielai naudojasi tokiomis programėlėmis, kaip „ABC Mokomės skaityti", noriai mokosi užsienio kalbos su „Learn & Play", o „Whiz Kid" pradinukams lavina logines ir matematines žinias.

Suvaldykite išlaidas

Vaikui pirmą kartą gavus mobilųjį telefoną, gali būti sunku suvokti kiek kainuoja viena minutė pokalbio, susirašinėjimas SMS žinutėmis draugu ar penktą kartą žiūrimas juokingas „YouTube" klipas apie katinus. Pasistenkite išaiškinti jam suvokiamais pavyzdžiais ir sutarti, kad mėnesiui jis gali išnaudoti tik tam tikrą sumą pinigų. Tai skatins vaiką ne tik greičiau išmokti skaičiuoti, bet ir ugdys jo atsakomybę bei finansinį raštingumą.

Nustatykite ribas

Anot A. Mickevičiaus, pirmaisiais naudojimo mėnesiais būtų naudinga pasinaudoti didžiojoje dalyje mobiliųjų telefonų esančia „Tėvų kontrolės" funkcija. Ji leidžia nustatyti kokias programėles vaikas gali įsidiegti, ar gali pirkti mokamus žaidimus, kokie tinklalapiai jam nepasiekiami ir panašius veiksmus. Papildomos programėles suteikia dar daugiau galimybių: rodyti telefono buvimo vietą, kokius veiksmus vaikais atlieka telefonu. Tai ypač aktualu 7-10 metų amžiaus vaikų tėvams. Taip pat svarbu su vaikais kalbėtis, kuriuo paros metu galima naudotis telefonu, o kada ateina laikas padėti išmanųjį į šalį. Tiesa, vyresniems vaikams nevertėtų nustatyti pernelyg griežto kontrolės lygio - santykiai su paaugliais ir jaunuoliais turi būti grindžiami abipusiu supratimu ir pasitikėjimu.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Visi vaikai skirtingi: 9 žingsniai, kaip mokyti priešmokyklinuką

Kalbėdami apie šiuolaikinį švietimą ekspertai išskiria būtinybę atsižvelgti į skirtingus kiekvieno vaiko ugdymo poreikius, asmenybę, mokymosi stilių ir kitas aplinkybes.

Rasa: visa šeima laukėme gimstant mažylio, bet...

Persileidimą patyrusi moteris klausia specialisto patarimo, kaip apie nelaimingą įvykį pranešti sūnui, kuris labai laukė gimstant broliuko ar sesutės.

Iki kokio amžiaus vaikai tiki Kalėdų seneliu: psichologės komentaras (4)

Toks laikas anksčiau ar vėliau ateina: kad ir kaip norėtume tikėti pasakomis ir stebuklais, vieną dieną suprantame, kad Kalėdų stebuklą po egle sukuria ne mistinio senelio, o tėčio ir mamos rankos. Kaip reaguoti tėvams, kurių vaikas ima abejoti Kalėdų senelio egzistavimu? Pasidalinti savo mintimis ir patarimais paprašėme psichologės.

Vaikas nenori mokytis: ką svarbu žinoti tėvams

Trijų vaikų mama sunerimusi dėl vyriausios dukters elgesio. Moteriai atrodo, kad aštuonmetė kelia daugiausia rūpesčių.

Psichologė – apie tėvų klaidas, kurias darome išleidę vaiką į mokyklą (2)

Pirmoką sūnų auginanti mama klausia specialistės patarimo, kaip motyvuoti vaiką mokytis. Mamai atrodo, kad sūnus visiškai neklauso jos ir nedaro, ko prašomas.

Z kartos vaikus keičia alfa vaikai: kokie jų išskirtiniai bruožai (21)

„Alfa kartos vaikai nesimokys, jeigu nematys prasmės", - naująją kartą apibūdina VGTU inžinerijos licėjaus mokytoja Rūta Filončikienė.

Vaikų kūrybiškumo lavinimas - darbas ir tėvams, ir pedagogams

Ką turi vaikai, o per laiką praranda suaugusieji? Ne pienininius dantukus ar pirmas garbanas, bet tą vaikišką gebėjimą fantazuoti ir kurti.

Pedagogė: mokymosi tempas didžiulis, vaikai pavargsta ir mokykla jiems tampa atgrasi (10)

Kodėl kiekvienais metais Lietuvoje vis jaunesni vaikai praranda motyvaciją mokytis? Kodėl į pirmą klasę ateina vaikai, turintys daug akademinių žinių, bet stokojantys kitų įgūdžių? Koks yra tėvų vaidmuo vaiko gyvenime jam pradėjus lankyti mokyklą?

Vienišo ir draugų nemėgstamo vaiko drama: psichologės patarimai (6)

Vaikas nedrąsus. Darželyje daugiausiai tyli. Mokykloje neturi draugų. Kaip padėti vaikui gerinti socialinius įgūdžius, kad jis nesijaustų vienišas ir atstumtas? Sulaukę štai tokių skaitytojų klausimų, perdavėme juos psichologei.

Kas gali slėptis už vaiko tingėjimo? (1)

Psichologai tvirtina, kad vaikų tinginystė neatsiranda tuščioje vietoje. Galbūt atidžiau pasižiūrėję į savo atžalą rasite tikrąsias šio erzinančio elgesio priežastis.

KOMENTARAS. Dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė: prieš ankstinant mokymąsi kviečiu labai gerai pagalvoti (17)

Psichologijos mokslų daktarė, LEU lektorė, VšĮ Vaiko psichologijos centras psichologė Monika Skerytė-Kazlauskienė parengė komentarą apie planus ateityje ankstinti formalųjį mokymąsi mokykloje, kuriame kelia visoms vaikus auginančioms šeimoms aktualius klausimus.

25 klausimai, kuriuos verta užduoti vaikui

Labai dažnai paklaustas, kaip sekėsi mokykloje, vaikas standartiškai atsako – gerai, normaliai. Kaip sužinoti daugiau ir prakalbinti nekalbią atžalą?

Eksperimentas: kas nutinka, kai tėvai vaikams neduoda telefono ir kompiuterio

Kviečiame atlikti eksperimentą: šeimoje paskelbti „savaitę be ekranų (arba be telefonų)“. Jeigu abejojate, ar pavyks, pradėkite nuo mažiau - lai būna artimiausias savaitgalis visoje šeimoje be ekranų.

Gebėjimas, kurio šiandien Lietuvoje trūksta ne tik vaikams, bet ir mokytojams bei tėvams

Lietuvos švietimo sistemą nuolat lydi įvairios reformos, tačiau realių pokyčių gyvenimo ir ugdymo kokybėje vis dar yra per mažai, netgi stebima mažėjimo ir blogėjimo tendencija. Taip yra todėl, kad tikrosios reformos turi įvykti ir žmonėse. Deja, praktinė patirtis rodo, kad tarp mokyklos ir tėvų/vaikų puoselėjami ne abipuse pagarba grįsti bendradarbiavimo ryšiai, bet kasdien vis gilėjanti atskirtis.

Pradėję lankyti mokyklą vaikai nustoja valgyti košę

Tik pusę Lietuvos mokyklinio amžiaus vaikų – 55 proc., pusryčiams valgo košę.