Iš kur atsiranda vaikai: kokio amžiaus vaikai jau turi žinoti atsakymą į šį klausimą

 (1)
Pastaruoju metu vis dažniau pasigirsta klausimas, ar reikia pasakoti vaikams tiesą apie tai, iš kur gi jie atsiranda ? Jei reikia, tai kokio amžiaus vaikams?
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Pati asmeniškai susidūriau su mamomis, šalia kurių stovi vos ne ūsuotas paauglys, o jos su palaiminga šypsena veide tvirtina, kad jos berniukui TAI dar tikrai nerūpi...

Ar tikrai???

Kita populiari nuomonė, kad šiais laikais vaikai ir taip visko daug žino, netgi per daug...

Bet iš kur jie tai žino? Kokios kokybės tos žinios? Ar jos teisingos?

Iškyla keletas esminių klausimų - kelerių metų vaikams reikėtų papasakoti apie seksą ir kas turėtų tai padaryti – tėvai ar mokytojai?

Specialistai sako, kad geriausia, kai vaikams visas tiesas papasakoja jų tėvai. Taip kuriamas artimas, pasitikėjimo kupinas ryšys. Jokia mokytoja nepapasakos ir neatsakys į rūpimus klausimus geriau ir su didesne meile nei Jūs.

Klausimų šia tema iškyla jau apie ketvirtuosius gyvenimo metus. O išsamiai papasakoti reikėtų jau šešerių – septynerių metų vaikui. Kodėl taip anksti? Dėl kelių priežasčių.

Pirmiausia šiuo pokalbiu Jūs savo vaikus apsaugosite nuo nesąmoningų draugų pasakojimų ir internetinių porno filmukų. Jie žinos tiesą, t.y., jūs būsite pakloję lytinio ugdymo pamatą, kurio jau jokie draugai nesugriaus. Jokie pasakojimai apie py..., by... ir panašiai vaikų nesudomins taip labai, kaip tuos, su kuriais tėvai dar nėra apie tai kalbėję.

Antra, kalbant vėliau, vaikai jau turi kažkokios informacijos, kuri greičiausiai užsifiksavusi sąmonėje kaip pamatinė ir ją paneigti daug sunkiau nei pastatyti tą minėtąjį teisingą „pamatą". Taip pat šešerių – septynerių metų vaikai šią informaciją priima labai natūraliai, apie aštuntuosius metus ir vėliau vaikams jau darosi gėda apie tai kalbėti. Iš kur ta gėda? – Nes jie jau kažką žino ir greičiausiai tas „kažkas“ nėra labai gražu...

Trečia, vaikus, kurie žino, kas yra seksas, jau daug sunkiau „suvilioti“, apgauti įvairaus plauko pedofilams, nes vaikai paprasčiausiai žinos, kad tai ne žaidimas ir, kad prie jų lytinių organų niekam nevalia liestis.

Ketvirta, tai yra puiki prevencija prieš ankstyvus nėštumus. Lietuvoje apie 1000 nepilnamečių kasmet nutraukia nėštumą. Kaip jums atrodo, tokia situacija radosi iš per didelio žinojimo, kas yra seksas, ar iš nežinojimo ir smalsumo? Garantuoju, kad 90 procentų nežinojo, kas tiksliai vyksta su jų kūnais, ir kaip iš tiesų užsimezga gyvybė.

Dar vienas klausimas, ar mes norime sukti tą patį ratą kaip mūsų tėvai, kuomet kalbėti apie seksą buvo baisi gėda. Ką ten seksą – net menstruacijos buvo slapta ir gėdinga tema. Gal jau laikas sustabdyti šį „gėdos" ratą ir pradėti su savo vaikais bendrauti truputį kitaip, nei buvo bendrauta su mumis. Taip, vaikai dabar truputį kitokie, jie atrodo jau gimsta mokėdami naudotis kompiuteriais ir lyg su kažkokiomis programomis galvose... Bet pagrindiniai jų poreikiai, t.y. meilės ir saugumo - nesikeičia ir nepasikeis dar šimtus metų.

Tad išpildykime tuos poreikius, gerbdami savo vaikus - jie nusipelno tiesos. O ar įmanoma jaustis saugiai, jei vieną dieną atrandi, kad tėvai tau nepapasakojo tokių svarbių dalykų...

Straipsnio autorė - Rasa Andrikienė, knygos „Iš kur atsiranda vaikai?“ autorė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Pedagogės komentaras: kaip padėti vaikui pamėgti skaityti knygas

Visapusiško ugdymo mokyklos „Sokratus“ pedagogės Agneškos Vinslavos patarimai tėvams, kaip padėti vaikui pamėgti skaityti knygas.

Neringa Čereškevičienė: kaip išauginti patriotą

„Kai klausau, ką mokykloje kalba vaikai, man atrodo, kad jie peraugo savo tėvus. O gal jie tik pas mus tokie?" - stebisi pradinės mokyklos „Upė" ir vaikų darželio „Tele Bim Bam" įkūrėja, vis rečiau scenoje pasirodanti Neringa Čereškevičienė.

„Gatvės gyvos“ kviečia vaikus į nemokamas ekskursijas po Vilnių

Jau kuris laikas tarp Vilniaus tėvelių sklando gandas, kad yra tokia grupelė entuziastų, pasivadinusių „Gatvės gyvos", kurie organizuoja nemokamas ekskursijas po Vilniaus miegamuosius, pramoninius rajonus, o vaikams – irgi nemokamas edukacines ekskursijas po Vilniaus senamiestį. Taigi smalsumas nuvedė šias ekskursijas vaikams išbandyti. Juolab kad šiemet – Lietuvos šimtmečio metai.

Pradinukų tėvai - ant ledo: mokyklos uždaromos, kur dėti sveikus vaikus neaišku

Dėl gripo ir peršalimo ligų protrūkio vis daugiau mokyklų skelbia karantiną. Ne tik sergantys, bet ir sveiki vaikai liks namie, nors ne tik tėvams, bet ir institucijoms nelabai aišku, ką daryti su nesergančiais pradinukais, kurių nerekomenduojama namuose palikti vienų.

Kaip pasakyti vaikui, kad jis turės brolį ar sesę

Kai šeimoje auga vienturtis, tėvams kyla klausimas, kaip jam pranešti apie tai, kad laukiamas šeimos pagausėjimas. Ar ilgą laiką vienas gyvenęs vaikas nesupyks dėl tokios žinios?

5 aktualūs klausimai apie silantus

Išdygus nuolatiniams krūminiams dantims, rekomenduojama juos padengti silantais - medžiagomis, kurios juos saugos nuo sugedimo.

Į svečius ateina vaiko draugai: ką svarbu žinoti tėvams (1)

Jeigu turite patarimų mamai arba pastebėjimų iš savo šeimos patirties, pasidalinkite jais komentaruose.

Psichologė: ne tik vaikui iki 6 metų amžiaus, bet ir pradinukams nesaugu namuose likti vieniems

Vaikų iki 6 metų be objektyvios būtinybės nebus galima palikti vienų. Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimo įstatymas įsigalios liepą, tačiau specialistams jau dabar kyla abejonių, ar jis pasitarnaus mažiesiems, kuriais nesirūpina tėvai.

Pedagogas: tai, kaip vaikas jaučiasi mokykloje, lemia jo tolesnę motyvaciją mokytis bei akademinius laimėjimus

Nauji draugai, nauja vieta, naujas mokytojas. Su tokiais iššūkiais susiduria kiekvienas vaikas, atėjęs į pirmą klasę. Kaip jam galima padėti, pasakoja visapusiško ugdymo mokyklos „Sokratus“ pedagogas Justas Dalinkevičius.

Ko galime pasimokyti iš islandų ugdydami vaikus

Kai kalba pakrypsta apie vaikų ugdymą, dažnai pasitelkiamas Šiaurės Europos šalių pavyzdys.

Suaugusiųjų pagalba vaikui, kuriant santykius su draugais

Straipsnio autorė, visapusiško ugdymo mokyklos "Sokratus" psichologė Ramunė Narkevičiūtė, apžvelgia suaugusiųjų pagalbą vaikui, kuriant santykius su draugais pradinėse klasėse.

Neformalaus vaikų švietimo krepšelio naujienos: į būrelius galės ateiti daugiau vaikų

Švietimo ir mokslo ministerija informuoja, kad nuo sausio mėnesio skyrus papildomų lėšų neformaliojo švietimo krepšeliui, daugiau vaikų galės ateiti į būrelius.

Patarimai, kaip su vaiku kalbėtis apie narkotikus

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento paruošta informacija tėvams, kaip apie narkotikus kalbėti su vaikais.

Įspūdžiai po vizito Islandijos mokyklose: ko galėtume pasimokyti (1)

„Vaikystės sodo“ psichologė Kotryna Lapinskė lankėsi Islandijos mokyklose ir sutiko pasidalinti savo įspūdžiais apie šios šalies mokytojų darbą su nepaklusniu vaikų elgesiu.

Visi vaikai skirtingi: 9 žingsniai, kaip mokyti priešmokyklinuką

Kalbėdami apie šiuolaikinį švietimą ekspertai išskiria būtinybę atsižvelgti į skirtingus kiekvieno vaiko ugdymo poreikius, asmenybę, mokymosi stilių ir kitas aplinkybes.