Iš kur atsiranda vaikai: kokio amžiaus vaikai jau turi žinoti atsakymą į šį klausimą

 (1)
Pastaruoju metu vis dažniau pasigirsta klausimas, ar reikia pasakoti vaikams tiesą apie tai, iš kur gi jie atsiranda ? Jei reikia, tai kokio amžiaus vaikams?
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Pati asmeniškai susidūriau su mamomis, šalia kurių stovi vos ne ūsuotas paauglys, o jos su palaiminga šypsena veide tvirtina, kad jos berniukui TAI dar tikrai nerūpi...

Ar tikrai???

Kita populiari nuomonė, kad šiais laikais vaikai ir taip visko daug žino, netgi per daug...

Bet iš kur jie tai žino? Kokios kokybės tos žinios? Ar jos teisingos?

Iškyla keletas esminių klausimų - kelerių metų vaikams reikėtų papasakoti apie seksą ir kas turėtų tai padaryti – tėvai ar mokytojai?

Specialistai sako, kad geriausia, kai vaikams visas tiesas papasakoja jų tėvai. Taip kuriamas artimas, pasitikėjimo kupinas ryšys. Jokia mokytoja nepapasakos ir neatsakys į rūpimus klausimus geriau ir su didesne meile nei Jūs.

Klausimų šia tema iškyla jau apie ketvirtuosius gyvenimo metus. O išsamiai papasakoti reikėtų jau šešerių – septynerių metų vaikui. Kodėl taip anksti? Dėl kelių priežasčių.

Pirmiausia šiuo pokalbiu Jūs savo vaikus apsaugosite nuo nesąmoningų draugų pasakojimų ir internetinių porno filmukų. Jie žinos tiesą, t.y., jūs būsite pakloję lytinio ugdymo pamatą, kurio jau jokie draugai nesugriaus. Jokie pasakojimai apie py..., by... ir panašiai vaikų nesudomins taip labai, kaip tuos, su kuriais tėvai dar nėra apie tai kalbėję.

Antra, kalbant vėliau, vaikai jau turi kažkokios informacijos, kuri greičiausiai užsifiksavusi sąmonėje kaip pamatinė ir ją paneigti daug sunkiau nei pastatyti tą minėtąjį teisingą „pamatą". Taip pat šešerių – septynerių metų vaikai šią informaciją priima labai natūraliai, apie aštuntuosius metus ir vėliau vaikams jau darosi gėda apie tai kalbėti. Iš kur ta gėda? – Nes jie jau kažką žino ir greičiausiai tas „kažkas“ nėra labai gražu...

Trečia, vaikus, kurie žino, kas yra seksas, jau daug sunkiau „suvilioti“, apgauti įvairaus plauko pedofilams, nes vaikai paprasčiausiai žinos, kad tai ne žaidimas ir, kad prie jų lytinių organų niekam nevalia liestis.

Ketvirta, tai yra puiki prevencija prieš ankstyvus nėštumus. Lietuvoje apie 1000 nepilnamečių kasmet nutraukia nėštumą. Kaip jums atrodo, tokia situacija radosi iš per didelio žinojimo, kas yra seksas, ar iš nežinojimo ir smalsumo? Garantuoju, kad 90 procentų nežinojo, kas tiksliai vyksta su jų kūnais, ir kaip iš tiesų užsimezga gyvybė.

Dar vienas klausimas, ar mes norime sukti tą patį ratą kaip mūsų tėvai, kuomet kalbėti apie seksą buvo baisi gėda. Ką ten seksą – net menstruacijos buvo slapta ir gėdinga tema. Gal jau laikas sustabdyti šį „gėdos" ratą ir pradėti su savo vaikais bendrauti truputį kitaip, nei buvo bendrauta su mumis. Taip, vaikai dabar truputį kitokie, jie atrodo jau gimsta mokėdami naudotis kompiuteriais ir lyg su kažkokiomis programomis galvose... Bet pagrindiniai jų poreikiai, t.y. meilės ir saugumo - nesikeičia ir nepasikeis dar šimtus metų.

Tad išpildykime tuos poreikius, gerbdami savo vaikus - jie nusipelno tiesos. O ar įmanoma jaustis saugiai, jei vieną dieną atrandi, kad tėvai tau nepapasakojo tokių svarbių dalykų...

Straipsnio autorė - Rasa Andrikienė, knygos „Iš kur atsiranda vaikai?“ autorė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Knygą vaikams apie Žygimantą Augustą parašę autoriai: didžiuoju Lietuvos kunigaikščiu jis tapo būdamas vos 9 metų

Žygimantas Augustas – vienas garsiausių Lietuvos valdovų, apie kurio galią ir valdymo laikotarpį kuriamos legendos, tačiau apie jo vaikystę ir ankstyvą pakėlimą į didžiuosius kunigaikščius beveik nekalbama.

Kaip lavinti vaiko dėmesį ir susikaupimą

Vieni vaikai gali daugybę laiko praleisti piešdami, kitiems vos ant lapo nubrėžus porą linijų norisi viską mesti ir imtis kitos veiklos.

Vaikas pirmokas, o į mokyklą eiti jau nebenori: psichologės komentaras (1)

Panašią situaciją yra patyrusios daugelis šeimų. Vieną dieną vaikas pareiškia, kad nenori eiti į mokyklą.

Vasaros galvosūkis tėvams – vaikų atostogos

Galvosūkis, neretai virstantis galvosopiu... Vaikų vasaros atostogos trunka kur kas ilgiau, nei dirbančių tėvų, tad klausimas, kaip užimti vaikus vasaros atostogų metu, vis dar labai aktualus.

Tėvai nepritaria, kad į mokyklą visi vaikai pradėtų eiti 6 metų (1)

Pasisakantieji už tai, kad vaikai Lietuvoje ir toliau mokyklą privalomai pradėtų lankyti nuo septynerių metų, taria „ne" privalomam mokyklos pradžios ankstinimui ir renka parašus po peticija, kurią inicijavo Vaiko psichologijos centras.

Vaikų vasaros stovyklos įkandamos toli gražu ne visoms šeimoms

Dirbantys tėvai gali bent savaitei išleisti vaiką į vasaros poilsio stovyklą. Tačiau jei stovykla negauna valstybės paramos ir tenka mokėti visą kainą, vaikų vasaros poilsis tampa prieinamas tik kiek didesnes nei vidutines pajamas turinčioms šeimoms.

Specialistai sunerimę: vis daugiau mokinių nemoka tinkamai laikyti rašymo priemonės (2)

Išmaniųjų technologijų naudojimas lėtina vaikų smulkiosios motorikos vystymąsi, įspėja Didžiosios Britanijos medikai.

Vaikas skundžiasi, kad pedagogė ant jo rėkia: kaip elgtis tėvams (1)

Pirmokę dukterį auginanti mama klausia specialisto patarimo: ką daryti, jei mokytoja pasitaikė itin valdingo būdo ir mergaitė ne kartą skundėsi, kad ją mokytoja aprėkė.

Priešmokyklinis ugdymas – penkerių metų vaikams (2)

Siekiant, kad daugiau 4-6 metų vaikų lankytų švietimo įstaigas, daugiau penkiamečių dalyvautų priešmokyklinio, o šešiamečių - pradinio ugdymo programoje, įteisintas mokymosi ankstinimas.

Kad ekranai nepagrobtų iš mūsų vaikų, turime kai ką atminti

Televizorius, kompiuteris ir telefonas – tai geriausias daugelio vaikų laisvalaikio leidimo būdas. Vis dėlto kalbant apie šiuolaikines komunikacijos priemones, vaikams būtina nustatyti tam tikras taisykles.

Įvardijo didžiausias problemas, su kuriomis susiduria vaikus auginantys tėvai

Pertvarkant sveikatos priežiūros įstaigų tinklą ir naikinant pediatrijos skyrius sveikatos paslaugos tolsta nuo regionuose gyvenančių vaikų. Taip trečiadienį spaudos konferencijoje Seime pristatydama vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus 2017 metų veiklos ataskaitą sakė vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė.

Kaip auklėti vaiką, kad jis nebijotų klysti ir mokytis iš savo klaidų

Klaidos... Kartais jos slegia, kartais – įkvepia.

Kaip kiekvienas galime padėti smurtą ar patyčias patyrusiam vaikui

Lietuvoje kas penktas vaikas yra patyręs fizinį smurtą ar tapęs seksualinės prievartos auka, kas trečias - išgyvenęs tėvų skyrybas, daugiau nei pusė mokinių patiria patyčias. Tokios traumuojančios patirtys niekur nedingsta - randai lieka visam gyvenimui.

Vaikas nori vienos knygos, o mama siūlo kitą: kaip surasti aukso vidurį

Vaikų literatūra po truputį augina savo sparnus ir bando pakilti iš suaugusiųjų literatūros šešėlio. Šių metų Vilniaus knygų mugė parodė, kad daugėja vaikų literatūros autorių, jų knygų pristatymų, renginių.

Vaikų reitingavimas trukdo mokytis geriau

Tėvų ir pedagogų nuomonės, kaip vertinti moksleivių mokymosi rezultatus, išsiskiria ir sukelia nemažai aistrų.