Iš kur atsiranda vaikai: kokio amžiaus vaikai jau turi žinoti atsakymą į šį klausimą

 (1)
Pastaruoju metu vis dažniau pasigirsta klausimas, ar reikia pasakoti vaikams tiesą apie tai, iš kur gi jie atsiranda ? Jei reikia, tai kokio amžiaus vaikams?
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Pati asmeniškai susidūriau su mamomis, šalia kurių stovi vos ne ūsuotas paauglys, o jos su palaiminga šypsena veide tvirtina, kad jos berniukui TAI dar tikrai nerūpi...

Ar tikrai???

Kita populiari nuomonė, kad šiais laikais vaikai ir taip visko daug žino, netgi per daug...

Bet iš kur jie tai žino? Kokios kokybės tos žinios? Ar jos teisingos?

Iškyla keletas esminių klausimų - kelerių metų vaikams reikėtų papasakoti apie seksą ir kas turėtų tai padaryti – tėvai ar mokytojai?

Specialistai sako, kad geriausia, kai vaikams visas tiesas papasakoja jų tėvai. Taip kuriamas artimas, pasitikėjimo kupinas ryšys. Jokia mokytoja nepapasakos ir neatsakys į rūpimus klausimus geriau ir su didesne meile nei Jūs.

Klausimų šia tema iškyla jau apie ketvirtuosius gyvenimo metus. O išsamiai papasakoti reikėtų jau šešerių – septynerių metų vaikui. Kodėl taip anksti? Dėl kelių priežasčių.

Pirmiausia šiuo pokalbiu Jūs savo vaikus apsaugosite nuo nesąmoningų draugų pasakojimų ir internetinių porno filmukų. Jie žinos tiesą, t.y., jūs būsite pakloję lytinio ugdymo pamatą, kurio jau jokie draugai nesugriaus. Jokie pasakojimai apie py..., by... ir panašiai vaikų nesudomins taip labai, kaip tuos, su kuriais tėvai dar nėra apie tai kalbėję.

Antra, kalbant vėliau, vaikai jau turi kažkokios informacijos, kuri greičiausiai užsifiksavusi sąmonėje kaip pamatinė ir ją paneigti daug sunkiau nei pastatyti tą minėtąjį teisingą „pamatą". Taip pat šešerių – septynerių metų vaikai šią informaciją priima labai natūraliai, apie aštuntuosius metus ir vėliau vaikams jau darosi gėda apie tai kalbėti. Iš kur ta gėda? – Nes jie jau kažką žino ir greičiausiai tas „kažkas“ nėra labai gražu...

Trečia, vaikus, kurie žino, kas yra seksas, jau daug sunkiau „suvilioti“, apgauti įvairaus plauko pedofilams, nes vaikai paprasčiausiai žinos, kad tai ne žaidimas ir, kad prie jų lytinių organų niekam nevalia liestis.

Ketvirta, tai yra puiki prevencija prieš ankstyvus nėštumus. Lietuvoje apie 1000 nepilnamečių kasmet nutraukia nėštumą. Kaip jums atrodo, tokia situacija radosi iš per didelio žinojimo, kas yra seksas, ar iš nežinojimo ir smalsumo? Garantuoju, kad 90 procentų nežinojo, kas tiksliai vyksta su jų kūnais, ir kaip iš tiesų užsimezga gyvybė.

Dar vienas klausimas, ar mes norime sukti tą patį ratą kaip mūsų tėvai, kuomet kalbėti apie seksą buvo baisi gėda. Ką ten seksą – net menstruacijos buvo slapta ir gėdinga tema. Gal jau laikas sustabdyti šį „gėdos" ratą ir pradėti su savo vaikais bendrauti truputį kitaip, nei buvo bendrauta su mumis. Taip, vaikai dabar truputį kitokie, jie atrodo jau gimsta mokėdami naudotis kompiuteriais ir lyg su kažkokiomis programomis galvose... Bet pagrindiniai jų poreikiai, t.y. meilės ir saugumo - nesikeičia ir nepasikeis dar šimtus metų.

Tad išpildykime tuos poreikius, gerbdami savo vaikus - jie nusipelno tiesos. O ar įmanoma jaustis saugiai, jei vieną dieną atrandi, kad tėvai tau nepapasakojo tokių svarbių dalykų...

Straipsnio autorė - Rasa Andrikienė, knygos „Iš kur atsiranda vaikai?“ autorė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Psichologė Asta Blandė pateikia auksinę formulę, kokios vasaros atostogos vaikui yra geriausios

Kaip suplanuoti vaiko veiklą per vasaros atostogas, kad šis laikas būtų malonus ir prasmingas?

Vilniaus pradinukams pailgintos dienos grupės nuo rudens nekainuos

Vilniaus pradinukams pailgintos dienos grupės nekainuos - savivaldybė išlaikys mokytojus ar iš šalies įdarbintus specialistus, kurie organizuos popamokines veiklas. Toks siūlymas po pateikimo svarstomas Vilniaus savivaldybėje, galutinį sprendimą liepos 25 dieną turėtų priimti miesto taryba.

Vaikai kviečiami atlikti saugumo testą internete

Vasara – nuostabus metas vaikams: jie palieka mokyklinius suolus ir vis daugiau laiko leidžia su draugais. Tiesa, tą jie daro be akylaus suaugusiųjų dėmesio ir sugalvoję įvairiausių užsiėmimų ar ieškodami nuotykių dažnai dar pasiduoda ir draugų įtakai.

Kodėl svarbu ugdyti vaikų pasitikėjimą savimi?

Pasitikėjimas – vienas iš svarbiausių gebėjimų šiandieniniame pasaulyje.

Jei nesiseka prakalbinti vaiką: efektyvūs patarimai tėvams, kurie padės pagerinti tarpusavio santykius

Ar esate išgyvenę tą jausmą, kuomet vaikas atsiriboja nuo jūsų tylos siena? O bet kokie bandymai pasikalbėti, sukelia tik dar didesnius pykčius arba užsidarymą savyje?

10 svarbiausių psichologės patarimų būsimų pirmokų tėvams

Vasara dar tik įpusėja, tačiau būsimųjų pirmokų tėvai jaučia nerimą – kas vaiko laukia rugsėjį?

Informatikos mokysis vaikai nuo pirmos klasės

Šiais metais 10 mokyklų pirmokai dalyvavo projekte „Informatika pradiniame ugdyme", kitais mokslo metais naujovė bus išbandoma dar 90 mokyklų.

Švietimo ekspertai: matematiką reikia ne kalti, o mokytis jos moderniais metodais

Tradicinės matematikos pamokos nebetinka šiuolaikiniams vaikams, teigia specialistai. Kai didžiąją dalį darbo už mus gali atlikti kompiuteriai, o beveik visą informaciją galima rasti internete, svarbiausiais gebėjimais tampa ne mintinai išmoktos formulės, o mokėjimas suprasti dalyko esmę, ją išdėstyti ir spręsti problemas bendradarbiaujant su kitais komandos nariais.

Psichologė: kas geriau vaikui vasarą – stovykla ar močiutė kaime (6)

Prasidėjus vasarai, aplink mirgėte mirga įvairiausių pasiūlymų vaikams rinktis stovyklas: ir pradinukams, ir paaugliams. Ar iš tiesų jos yra geriau, negu poilsis kaime pas močiutę? Ką daryti, jei vaikas sako nenorįs važiuoti į stovyklą?

Didžiulės permainos darželių ir mokyklų valgyklose: kas keičiasi iš esmės

Sveika mityba – iššūkis ne tik šeimoms, bet ir mokymo įstaigoms. Nuo sovietmečio įsigalėję prasti mitybos įpročiai, remiantis vien kalorijomis ir trimis maistinėmis medžiagomis – baltymais, riebalais ir angliavandeniais – nuvedė viešąjį maitinimą į aklavietę.

Psichologė Asta Blandė: „Kaip elgtumėtės, jei kažkas jums iš rankų išplėštų telefoną?"

Prasidėjo vasara, baigėsi pamokos, o atostogauti dar neišvykę tėvai paliks savo atžalas karaliauti namuose ir su draugais kieme.

Vaikystė tarp ekranų: nerimą keliantys naujausi tyrimai ir esminiai patarimai tėvams

Garsi klinikinės vaikų psichologijos specialistė, dr. Elizabeth Kilbey teikia pagalbą šimtams vaikų bei jų šeimos narių ir pastebi, kad vaikų „ekranų manija" – labiausiai aptariama šiuolaikinio vaikų auklėjimo tema.

Knygą vaikams apie Žygimantą Augustą parašę autoriai: didžiuoju Lietuvos kunigaikščiu jis tapo būdamas vos 9 metų

Žygimantas Augustas – vienas garsiausių Lietuvos valdovų, apie kurio galią ir valdymo laikotarpį kuriamos legendos, tačiau apie jo vaikystę ir ankstyvą pakėlimą į didžiuosius kunigaikščius beveik nekalbama.

Kaip lavinti vaiko dėmesį ir susikaupimą

Vieni vaikai gali daugybę laiko praleisti piešdami, kitiems vos ant lapo nubrėžus porą linijų norisi viską mesti ir imtis kitos veiklos.

Vaikas pirmokas, o į mokyklą eiti jau nebenori: psichologės komentaras (1)

Panašią situaciją yra patyrusios daugelis šeimų. Vieną dieną vaikas pareiškia, kad nenori eiti į mokyklą.