Klaidos gatvėje, kurios gali kainuoti net gyvybę

Trumpėjančios spalio mėnesio dienos ir artėjantis tamsusis metų laikotarpis kelia vis daugiau susirūpinimo dėl pėsčiųjų saugumo. O iš mokyklos ar būrelio į namus keliaujantys vaikai tampa potencialiomis eismo įvykių aukomis. Nukentėjusiųjų statistika tai patvirtina: per tris 2014 m. ketvirčius keliuose nukentėjo 128 6-14 metų vaikai. Pagrindinės priežastys, kodėl vaikai patenka į eismo įvykius, yra šios: vaikai nesegi atšvaitų, nemoka kelių eismo taisyklių ir žengia į važiuojamąją kelio dalį būdami išsiblaškę.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Apsaugoti gali atšvaitas

Vienas efektyviausių būdų, kaip išlikti saugiems kelyje, - segėti atšvaitą. Tamsiuoju paros metu vairuotojai pėsčiųjų, einančių keliu ar per jį, dažnai nepamato arba pamato per vėlai. Lietuvos kelių policijos tarnybos duomenimis, per devynis 2014 metų mėnesius žuvo 65 pėstieji (iš jų 36 - tamsiuoju paros metu), 665 buvo sužeisti (iš jų 135 - tamsiuoju paros metu). Kas ketvirto eismo įvykio, kurio metu buvo sužeisti ar žuvo pėstieji, priežastis - pėsčiasis buvo be atšvaitų.

Siekiant ugdyti atšvaitų segėjimo kultūrą ir didinti atšvaitų naudojimo efektyvumą,  Susisiekimo ministerija, Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos ir policijos pareigūnai kasmet dalija priemonių su šviesą atspindinčiomis detalėmis (atšvaitų, liemenių), vykdomos akcijos ir renginiai apie eismo įvykių prevenciją. Pavyzdžiui, 2008 metais buvo išdalyta apie 600 000 atšvaitų ir šviesą atspindinčių elementų, 2009 metais - apie 180 000, o 2013 metais - apie 6 000.

Artėjant tamsiajam metų laikui (nuo lapkričio iki vasario mėnesių), stebėti, kaip pėstieji segi atšvaitus, pasirengusi Lietuvos kelių policija. 2014 m. spalio 1-19 dienomis policijos pareigūnai visoje šalyje tikrins atšvaitų, šviesą atspindinčių elementų ir žibintų naudojimą tamsiuoju paros metu, aktyviau kontroliuos pėsčiųjų, dviratininkų ir vadeliotojų savisaugą.

Atšvaitą reikia segėti tinkamai

Nors kasmet išdalijama daugybė atšvaitų, yra nemažai vaikų, kurie nei ant kuprinės, nei ant drabužių nesegi tamsoje gerai matomų elementų arba segi juos netinkamai. Kaip nurodo  Lietuvos kelių policijos tarnybos Bendrųjų reikalų grupės vyresnioji specialistė Marija Kazanovič, atšvaitas turi būti segimas, o ne laikomas kaip namų puošmena. „Svarbu pažymėti, kad privalomos naudoti saugos priemonės (atšvaitas, ryškiaspalvė liemenė su šviesą atspindinčiais elementais, kitas šviesą atspindintis elementas) - ne žaislai ar papuošalai, skirti laikyti namuose stalčiuje ar spintoje. Tai efektyvi priemonė pėsčiajam, dviratininkui ar vadeliotojui būti iš anksto pastebėtam tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui."

Prie drabužių segamas atšvaitas turi būti matomas kitiems eismo dalyviams. Juostiniai atšvaitai turi būti prisegami dešinėje drabužių pusėje aukščiau rankos riešo arba kojos blauzdos srityje. Pakabinamą atšvaitą reikia pritvirtinti taip, kad jis švytuotų žmogaus kelių lygyje. „Svarbu, kad atšvaitas būtų pritvirtintas tokiame aukštyje, kad jį apšviestų automobilio žibintų šviesa (maždaug suaugusio žmogaus kelių aukštyje)", - aiškina Kelių policijos tarnybos atstovė.

Mokyti kelių eismo taisyklių - būtina

Ne mažiau opi problema - vaiko žinių apie saugų elgesį kelyje stoka. Retas pradinukas galėtų išdėstyti svarbiausias kelių eismo taisykles, kurios būtinos kiekvienam pėsčiajam ir tuo labiau vaikui. Saugaus eismo temos yra integruotos į kitas pamokas, vien mokykloje gaunamų žinių nepakanka. Todėl svarbus tiek visuomenės, tiek tėvų įsitraukimas į mokymo apie saugų eismą procesą. VĮ „Kauno regiono keliai" specialistė ir Algio Žikevičiaus saugaus vaiko mokyklos teatro būrelio „Eismuolis" vadovė D. Piličiauskienė svarsto: „Viskas priklauso nuo to, kiek su vaiku kalbama eismo tema, kokį pavyzdį jis mato šeimoje. Tie vaikai, kuriems niekas nepasakojo apie saugų eismą, galbūt net nesusimąstys, kuria kelio puse reikia eiti, kai baigiasi šaligatvis. O tai gali išgelbėti gyvybę."

Atsargiai - neatsargūs vaikai!

Dažnai koją pakiša vaikų neatidumas. Kaip nurodo Kelių policijos tarnybos atstovė M. Kazanovič, nelaimingų atsitikimų nutinka tuomet, kai vaikai lekia per gatvę neapsidairę ir neleidžiamoje vietoje, degant draudžiamam šviesoforo signalui, kai išbėga iš už matomumą ribojančių objektų ar prieš pat transporto priemonę. Tai rodo vaikų savisaugos stoką. Remiantis statistikos departamento 2013-2014 m. duomenimis, maždaug kas ketvirtas vaikas žuvo ar buvo sužeistas per kelių eismo įvykį dėl savo paties neatsargumo. Šių metų sausio-rugsėjo mėnesiais dėl vaikų neatsargumo užregistruoti 137 eismo įvykiai, iš jų 64 - dėl pėsčiųjų vaikų neatsargumo.

Padėti gali tėvai, policijos pareigūnai ir... knygos

Kaip pažymi D. Piličiauskienė, pradinukams viskas nauja: nauji draugai, nauja mokykla, net ir kelias į ją naujas. Tačiau net ir tada, kai pradinukas pakankamai savarankiškas, kad į mokyklą eitų ir į namus grįžtų vienas, tik suaugusieji - tėvai, globėjai, seneliai - yra atsakingi už jo saugumą. Būtent jie turi pasirūpinti atšvaitais ant vaiko drabužių ir kuprinės.

Kaip tai padaryti? „Kad vaikas lengviau įsimintų kelių eismo taisykles, tėvai turėtų mokyti pasitelkdami praktiką: suorganizuoti kelias nedideles išvykas „namai - mokykla - namai", kalbėti apie saugų elgesį kelyje, kartu analizuoti situacijas, kurios gali įvykti vaikui einant į mokyklą", - dalija patarimus pašnekovė.

Siekiant kuo efektyvesnio kelių eismo taisyklių pristatymo vaikams, policijos pareigūnai keliauja į mokyklas ir veda pamokėles apie saugų eismą, saugaus keleivio, pėsčiojo ar dviratininko pareigas pristatinėja policijos ir vaikų bičiulis Amsis, Lietuvoje veikia net šešios saugaus eismo klasės. Šiose klasėse 2012 metais apsilankė 17 119, 2013 metais - 18 005 moksleiviai.

Vaikų saugumu rūpinasi ir leidykla „Debesų ganyklos". Glaustas ir vaikams pritaikytas tekstas apie saugų elgesį kelyje pristatomas ką tik knygynuose pasirodžiusiame leidinyje „Nepamesk galvos!".


 Jame aptariamos svarbiausios saugaus eismo taisyklės, pristatoma, kaip teisingai segėti atšvaitus, kaip tapti saugiu dviratininku, vaikai raginami patys ieškoti kelių eismo taisyklių pažeidimų ir mokytis pasitelkdami edukacines užduotis.

Dėmesio!
Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir spalio mėnesio gale išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 3 mėnesių žurnalo "TAVO VAIKAS" prenumeratą.


Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Vaikas ir vasaros atostogos: 5 dalykai, kurių nevalia pamiršti

Klausimas „Ką veikti?“ vasaros atostogų metu iš mokyklinio amžiaus vaikų išgirstamas dažnai.

Psichologė Asta Blandė pateikia auksinę formulę, kokios vasaros atostogos vaikui yra geriausios

Kaip suplanuoti vaiko veiklą per vasaros atostogas, kad šis laikas būtų malonus ir prasmingas?

Vilniaus pradinukams pailgintos dienos grupės nuo rudens nekainuos

Vilniaus pradinukams pailgintos dienos grupės nekainuos - savivaldybė išlaikys mokytojus ar iš šalies įdarbintus specialistus, kurie organizuos popamokines veiklas. Toks siūlymas po pateikimo svarstomas Vilniaus savivaldybėje, galutinį sprendimą liepos 25 dieną turėtų priimti miesto taryba.

Vaikai kviečiami atlikti saugumo testą internete

Vasara – nuostabus metas vaikams: jie palieka mokyklinius suolus ir vis daugiau laiko leidžia su draugais. Tiesa, tą jie daro be akylaus suaugusiųjų dėmesio ir sugalvoję įvairiausių užsiėmimų ar ieškodami nuotykių dažnai dar pasiduoda ir draugų įtakai.

Kodėl svarbu ugdyti vaikų pasitikėjimą savimi?

Pasitikėjimas – vienas iš svarbiausių gebėjimų šiandieniniame pasaulyje.

Jei nesiseka prakalbinti vaiką: efektyvūs patarimai tėvams, kurie padės pagerinti tarpusavio santykius

Ar esate išgyvenę tą jausmą, kuomet vaikas atsiriboja nuo jūsų tylos siena? O bet kokie bandymai pasikalbėti, sukelia tik dar didesnius pykčius arba užsidarymą savyje?

10 svarbiausių psichologės patarimų būsimų pirmokų tėvams

Vasara dar tik įpusėja, tačiau būsimųjų pirmokų tėvai jaučia nerimą – kas vaiko laukia rugsėjį?

Informatikos mokysis vaikai nuo pirmos klasės

Šiais metais 10 mokyklų pirmokai dalyvavo projekte „Informatika pradiniame ugdyme", kitais mokslo metais naujovė bus išbandoma dar 90 mokyklų.

Švietimo ekspertai: matematiką reikia ne kalti, o mokytis jos moderniais metodais

Tradicinės matematikos pamokos nebetinka šiuolaikiniams vaikams, teigia specialistai. Kai didžiąją dalį darbo už mus gali atlikti kompiuteriai, o beveik visą informaciją galima rasti internete, svarbiausiais gebėjimais tampa ne mintinai išmoktos formulės, o mokėjimas suprasti dalyko esmę, ją išdėstyti ir spręsti problemas bendradarbiaujant su kitais komandos nariais.

Psichologė: kas geriau vaikui vasarą – stovykla ar močiutė kaime (6)

Prasidėjus vasarai, aplink mirgėte mirga įvairiausių pasiūlymų vaikams rinktis stovyklas: ir pradinukams, ir paaugliams. Ar iš tiesų jos yra geriau, negu poilsis kaime pas močiutę? Ką daryti, jei vaikas sako nenorįs važiuoti į stovyklą?

Didžiulės permainos darželių ir mokyklų valgyklose: kas keičiasi iš esmės

Sveika mityba – iššūkis ne tik šeimoms, bet ir mokymo įstaigoms. Nuo sovietmečio įsigalėję prasti mitybos įpročiai, remiantis vien kalorijomis ir trimis maistinėmis medžiagomis – baltymais, riebalais ir angliavandeniais – nuvedė viešąjį maitinimą į aklavietę.

Psichologė Asta Blandė: „Kaip elgtumėtės, jei kažkas jums iš rankų išplėštų telefoną?"

Prasidėjo vasara, baigėsi pamokos, o atostogauti dar neišvykę tėvai paliks savo atžalas karaliauti namuose ir su draugais kieme.

Vaikystė tarp ekranų: nerimą keliantys naujausi tyrimai ir esminiai patarimai tėvams

Garsi klinikinės vaikų psichologijos specialistė, dr. Elizabeth Kilbey teikia pagalbą šimtams vaikų bei jų šeimos narių ir pastebi, kad vaikų „ekranų manija" – labiausiai aptariama šiuolaikinio vaikų auklėjimo tema.

Knygą vaikams apie Žygimantą Augustą parašę autoriai: didžiuoju Lietuvos kunigaikščiu jis tapo būdamas vos 9 metų

Žygimantas Augustas – vienas garsiausių Lietuvos valdovų, apie kurio galią ir valdymo laikotarpį kuriamos legendos, tačiau apie jo vaikystę ir ankstyvą pakėlimą į didžiuosius kunigaikščius beveik nekalbama.

Kaip lavinti vaiko dėmesį ir susikaupimą

Vieni vaikai gali daugybę laiko praleisti piešdami, kitiems vos ant lapo nubrėžus porą linijų norisi viską mesti ir imtis kitos veiklos.