Klaidos gatvėje, kurios gali kainuoti net gyvybę

Trumpėjančios spalio mėnesio dienos ir artėjantis tamsusis metų laikotarpis kelia vis daugiau susirūpinimo dėl pėsčiųjų saugumo. O iš mokyklos ar būrelio į namus keliaujantys vaikai tampa potencialiomis eismo įvykių aukomis. Nukentėjusiųjų statistika tai patvirtina: per tris 2014 m. ketvirčius keliuose nukentėjo 128 6-14 metų vaikai. Pagrindinės priežastys, kodėl vaikai patenka į eismo įvykius, yra šios: vaikai nesegi atšvaitų, nemoka kelių eismo taisyklių ir žengia į važiuojamąją kelio dalį būdami išsiblaškę.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Apsaugoti gali atšvaitas

Vienas efektyviausių būdų, kaip išlikti saugiems kelyje, - segėti atšvaitą. Tamsiuoju paros metu vairuotojai pėsčiųjų, einančių keliu ar per jį, dažnai nepamato arba pamato per vėlai. Lietuvos kelių policijos tarnybos duomenimis, per devynis 2014 metų mėnesius žuvo 65 pėstieji (iš jų 36 - tamsiuoju paros metu), 665 buvo sužeisti (iš jų 135 - tamsiuoju paros metu). Kas ketvirto eismo įvykio, kurio metu buvo sužeisti ar žuvo pėstieji, priežastis - pėsčiasis buvo be atšvaitų.

Siekiant ugdyti atšvaitų segėjimo kultūrą ir didinti atšvaitų naudojimo efektyvumą,  Susisiekimo ministerija, Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos ir policijos pareigūnai kasmet dalija priemonių su šviesą atspindinčiomis detalėmis (atšvaitų, liemenių), vykdomos akcijos ir renginiai apie eismo įvykių prevenciją. Pavyzdžiui, 2008 metais buvo išdalyta apie 600 000 atšvaitų ir šviesą atspindinčių elementų, 2009 metais - apie 180 000, o 2013 metais - apie 6 000.

Artėjant tamsiajam metų laikui (nuo lapkričio iki vasario mėnesių), stebėti, kaip pėstieji segi atšvaitus, pasirengusi Lietuvos kelių policija. 2014 m. spalio 1-19 dienomis policijos pareigūnai visoje šalyje tikrins atšvaitų, šviesą atspindinčių elementų ir žibintų naudojimą tamsiuoju paros metu, aktyviau kontroliuos pėsčiųjų, dviratininkų ir vadeliotojų savisaugą.

Atšvaitą reikia segėti tinkamai

Nors kasmet išdalijama daugybė atšvaitų, yra nemažai vaikų, kurie nei ant kuprinės, nei ant drabužių nesegi tamsoje gerai matomų elementų arba segi juos netinkamai. Kaip nurodo  Lietuvos kelių policijos tarnybos Bendrųjų reikalų grupės vyresnioji specialistė Marija Kazanovič, atšvaitas turi būti segimas, o ne laikomas kaip namų puošmena. „Svarbu pažymėti, kad privalomos naudoti saugos priemonės (atšvaitas, ryškiaspalvė liemenė su šviesą atspindinčiais elementais, kitas šviesą atspindintis elementas) - ne žaislai ar papuošalai, skirti laikyti namuose stalčiuje ar spintoje. Tai efektyvi priemonė pėsčiajam, dviratininkui ar vadeliotojui būti iš anksto pastebėtam tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui."

Prie drabužių segamas atšvaitas turi būti matomas kitiems eismo dalyviams. Juostiniai atšvaitai turi būti prisegami dešinėje drabužių pusėje aukščiau rankos riešo arba kojos blauzdos srityje. Pakabinamą atšvaitą reikia pritvirtinti taip, kad jis švytuotų žmogaus kelių lygyje. „Svarbu, kad atšvaitas būtų pritvirtintas tokiame aukštyje, kad jį apšviestų automobilio žibintų šviesa (maždaug suaugusio žmogaus kelių aukštyje)", - aiškina Kelių policijos tarnybos atstovė.

Mokyti kelių eismo taisyklių - būtina

Ne mažiau opi problema - vaiko žinių apie saugų elgesį kelyje stoka. Retas pradinukas galėtų išdėstyti svarbiausias kelių eismo taisykles, kurios būtinos kiekvienam pėsčiajam ir tuo labiau vaikui. Saugaus eismo temos yra integruotos į kitas pamokas, vien mokykloje gaunamų žinių nepakanka. Todėl svarbus tiek visuomenės, tiek tėvų įsitraukimas į mokymo apie saugų eismą procesą. VĮ „Kauno regiono keliai" specialistė ir Algio Žikevičiaus saugaus vaiko mokyklos teatro būrelio „Eismuolis" vadovė D. Piličiauskienė svarsto: „Viskas priklauso nuo to, kiek su vaiku kalbama eismo tema, kokį pavyzdį jis mato šeimoje. Tie vaikai, kuriems niekas nepasakojo apie saugų eismą, galbūt net nesusimąstys, kuria kelio puse reikia eiti, kai baigiasi šaligatvis. O tai gali išgelbėti gyvybę."

Atsargiai - neatsargūs vaikai!

Dažnai koją pakiša vaikų neatidumas. Kaip nurodo Kelių policijos tarnybos atstovė M. Kazanovič, nelaimingų atsitikimų nutinka tuomet, kai vaikai lekia per gatvę neapsidairę ir neleidžiamoje vietoje, degant draudžiamam šviesoforo signalui, kai išbėga iš už matomumą ribojančių objektų ar prieš pat transporto priemonę. Tai rodo vaikų savisaugos stoką. Remiantis statistikos departamento 2013-2014 m. duomenimis, maždaug kas ketvirtas vaikas žuvo ar buvo sužeistas per kelių eismo įvykį dėl savo paties neatsargumo. Šių metų sausio-rugsėjo mėnesiais dėl vaikų neatsargumo užregistruoti 137 eismo įvykiai, iš jų 64 - dėl pėsčiųjų vaikų neatsargumo.

Padėti gali tėvai, policijos pareigūnai ir... knygos

Kaip pažymi D. Piličiauskienė, pradinukams viskas nauja: nauji draugai, nauja mokykla, net ir kelias į ją naujas. Tačiau net ir tada, kai pradinukas pakankamai savarankiškas, kad į mokyklą eitų ir į namus grįžtų vienas, tik suaugusieji - tėvai, globėjai, seneliai - yra atsakingi už jo saugumą. Būtent jie turi pasirūpinti atšvaitais ant vaiko drabužių ir kuprinės.

Kaip tai padaryti? „Kad vaikas lengviau įsimintų kelių eismo taisykles, tėvai turėtų mokyti pasitelkdami praktiką: suorganizuoti kelias nedideles išvykas „namai - mokykla - namai", kalbėti apie saugų elgesį kelyje, kartu analizuoti situacijas, kurios gali įvykti vaikui einant į mokyklą", - dalija patarimus pašnekovė.

Siekiant kuo efektyvesnio kelių eismo taisyklių pristatymo vaikams, policijos pareigūnai keliauja į mokyklas ir veda pamokėles apie saugų eismą, saugaus keleivio, pėsčiojo ar dviratininko pareigas pristatinėja policijos ir vaikų bičiulis Amsis, Lietuvoje veikia net šešios saugaus eismo klasės. Šiose klasėse 2012 metais apsilankė 17 119, 2013 metais - 18 005 moksleiviai.

Vaikų saugumu rūpinasi ir leidykla „Debesų ganyklos". Glaustas ir vaikams pritaikytas tekstas apie saugų elgesį kelyje pristatomas ką tik knygynuose pasirodžiusiame leidinyje „Nepamesk galvos!".


 Jame aptariamos svarbiausios saugaus eismo taisyklės, pristatoma, kaip teisingai segėti atšvaitus, kaip tapti saugiu dviratininku, vaikai raginami patys ieškoti kelių eismo taisyklių pažeidimų ir mokytis pasitelkdami edukacines užduotis.

Dėmesio!
Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir spalio mėnesio gale išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 3 mėnesių žurnalo "TAVO VAIKAS" prenumeratą.


Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Knygą vaikams apie Žygimantą Augustą parašę autoriai: didžiuoju Lietuvos kunigaikščiu jis tapo būdamas vos 9 metų

Žygimantas Augustas – vienas garsiausių Lietuvos valdovų, apie kurio galią ir valdymo laikotarpį kuriamos legendos, tačiau apie jo vaikystę ir ankstyvą pakėlimą į didžiuosius kunigaikščius beveik nekalbama.

Kaip lavinti vaiko dėmesį ir susikaupimą

Vieni vaikai gali daugybę laiko praleisti piešdami, kitiems vos ant lapo nubrėžus porą linijų norisi viską mesti ir imtis kitos veiklos.

Vaikas pirmokas, o į mokyklą eiti jau nebenori: psichologės komentaras (1)

Panašią situaciją yra patyrusios daugelis šeimų. Vieną dieną vaikas pareiškia, kad nenori eiti į mokyklą.

Vasaros galvosūkis tėvams – vaikų atostogos

Galvosūkis, neretai virstantis galvosopiu... Vaikų vasaros atostogos trunka kur kas ilgiau, nei dirbančių tėvų, tad klausimas, kaip užimti vaikus vasaros atostogų metu, vis dar labai aktualus.

Tėvai nepritaria, kad į mokyklą visi vaikai pradėtų eiti 6 metų (1)

Pasisakantieji už tai, kad vaikai Lietuvoje ir toliau mokyklą privalomai pradėtų lankyti nuo septynerių metų, taria „ne" privalomam mokyklos pradžios ankstinimui ir renka parašus po peticija, kurią inicijavo Vaiko psichologijos centras.

Vaikų vasaros stovyklos įkandamos toli gražu ne visoms šeimoms

Dirbantys tėvai gali bent savaitei išleisti vaiką į vasaros poilsio stovyklą. Tačiau jei stovykla negauna valstybės paramos ir tenka mokėti visą kainą, vaikų vasaros poilsis tampa prieinamas tik kiek didesnes nei vidutines pajamas turinčioms šeimoms.

Specialistai sunerimę: vis daugiau mokinių nemoka tinkamai laikyti rašymo priemonės (2)

Išmaniųjų technologijų naudojimas lėtina vaikų smulkiosios motorikos vystymąsi, įspėja Didžiosios Britanijos medikai.

Vaikas skundžiasi, kad pedagogė ant jo rėkia: kaip elgtis tėvams (1)

Pirmokę dukterį auginanti mama klausia specialisto patarimo: ką daryti, jei mokytoja pasitaikė itin valdingo būdo ir mergaitė ne kartą skundėsi, kad ją mokytoja aprėkė.

Priešmokyklinis ugdymas – penkerių metų vaikams (2)

Siekiant, kad daugiau 4-6 metų vaikų lankytų švietimo įstaigas, daugiau penkiamečių dalyvautų priešmokyklinio, o šešiamečių - pradinio ugdymo programoje, įteisintas mokymosi ankstinimas.

Kad ekranai nepagrobtų iš mūsų vaikų, turime kai ką atminti

Televizorius, kompiuteris ir telefonas – tai geriausias daugelio vaikų laisvalaikio leidimo būdas. Vis dėlto kalbant apie šiuolaikines komunikacijos priemones, vaikams būtina nustatyti tam tikras taisykles.

Įvardijo didžiausias problemas, su kuriomis susiduria vaikus auginantys tėvai

Pertvarkant sveikatos priežiūros įstaigų tinklą ir naikinant pediatrijos skyrius sveikatos paslaugos tolsta nuo regionuose gyvenančių vaikų. Taip trečiadienį spaudos konferencijoje Seime pristatydama vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus 2017 metų veiklos ataskaitą sakė vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė.

Kaip auklėti vaiką, kad jis nebijotų klysti ir mokytis iš savo klaidų

Klaidos... Kartais jos slegia, kartais – įkvepia.

Kaip kiekvienas galime padėti smurtą ar patyčias patyrusiam vaikui

Lietuvoje kas penktas vaikas yra patyręs fizinį smurtą ar tapęs seksualinės prievartos auka, kas trečias - išgyvenęs tėvų skyrybas, daugiau nei pusė mokinių patiria patyčias. Tokios traumuojančios patirtys niekur nedingsta - randai lieka visam gyvenimui.

Vaikas nori vienos knygos, o mama siūlo kitą: kaip surasti aukso vidurį

Vaikų literatūra po truputį augina savo sparnus ir bando pakilti iš suaugusiųjų literatūros šešėlio. Šių metų Vilniaus knygų mugė parodė, kad daugėja vaikų literatūros autorių, jų knygų pristatymų, renginių.

Vaikų reitingavimas trukdo mokytis geriau

Tėvų ir pedagogų nuomonės, kaip vertinti moksleivių mokymosi rezultatus, išsiskiria ir sukelia nemažai aistrų.