Psichologė Asta Blandė pateikia auksinę formulę, kokios vasaros atostogos vaikui yra geriausios

Kaip suplanuoti vaiko veiklą per vasaros atostogas, kad šis laikas būtų malonus ir prasmingas?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Toks klausimas kamuoja visus atsakingus tėvus, kurių atostogos, deja, netrunka taip ilgai, kaip vaikų, todėl tenka suktis iš padėties.

Vaikų psichologė ir leidyklos „Šviesa" knygų „Vaikas pokyčių kelyje" bei „Ypatingas vaikas: vienas ar kiekvienas?" autorė Asta Blandė pateikia auksinę formulę, kaip subalansuoti veiklą. Pasak psichologės, kokybišką vaiko vasarą turėtų sudaryti penktadalis pasyvaus poilsio, o likęs laikas padalytas lygiai per pusę: dalis suplanuotos, struktūruotos įdomios ir įtraukiančios veiklos ir dalis smagaus, prasmingo ir jaukaus laiko su šeima.

Dalijamės psichologės A. Blandės ir Kauno „Šiaurės licėjaus" vadovės Linos Kilčiauskaitės patarimais, kaip tai įgyvendinti praktikoje.

Ar vaikai gali likti vieni namuose?

Apie tai, nuo kokio amžiaus vaikai gali būti vieni namuose, diskutuoja ir psichologai, ir vaikų teisių sergėtojai, tačiau tai iš tiesų labai priklauso nuo vaiko psichologinės brandos.

„Praktika rodo, kad nemažai pradinių klasių mokinių jau būna kurį laiką paliekami namuose vieni, tačiau jų gebėjimas pasirūpinti savo poreikiais ir užsiimti tinkama veikla dar yra labai riboti. Kita vertus, jei tėvai nuo pat mažens stiprino vaiko savarankiškumo gebėjimus, išbandė daug įdomių, prasmingų bei traukiančių veiklų – tikėtina, kad jau aštuonmetis pusdienį, o gal ir ilgiau gebės namuose jaustis šeimininku nedarydamas žalos nei sau, nei aplinkai", – teigia A. Blandė.

Praktika rodo, kad nemažai pradinių klasių mokinių jau būna kurį laiką paliekami namuose vieni, tačiau jų gebėjimas pasirūpinti savo poreikiais ir užsiimti tinkama veikla dar yra labai riboti.
Psichologė Asta BLANDĖ

Tačiau, be jokios abejonės, vaiko ir net paauglio nereikėtų palikti namie vieno per visas atostogas. Tai labai svarbu net ir tada, kai jį prižiūri artimas žmogus, kuris nebūtinai turi pakankamai laiko, kad skirtų daugiau dėmesio ir organizuotų prasmingus užsiėmimus.

„Prižiūrėti ir užimti vaikus visą dieną suaugusiesiems yra nemažas iššūkis: verta pasižiūrėti į save iš šalies ir įvertinti galimybes, kurias jie gali pasiūlyti vaikui.

Kita vertus, tėvai turi nuspręsti, kokios vaiko priežiūros jie tikisi: užimtumo ir prasmingos veiklos ar tiesiog pamaitinimo ir pasaugojimo, kad ko nors nenutiktų. Tokiu atveju nereikėtų stebėtis, kad patogiai ir ramiai prie televizorių, telefonų ar kompiuterių laiką leidžiantys vaikai per mokslo metus taps nesuvaldomais maištininkais, kurie be šių priemonių daugiau nieko nenorės matyti. Įskaitant ir tėvus...", – atkreipia dėmesį A. Blandė.

Kokia veikla tinka atostogoms?

„Vasarą vaikams siūloma nemažai organizuotos veiklos: įvairūs žygiai, renginiai, išvykos ir, žinoma, stovyklos. Pastarosios – ypač populiarios, nes padeda praturtinti vaikų kasdienybę, jose vaikas ne tik ilsisi, bet ir išmoksta daug naujų dalykų", – sako L. Kilčiauskaitė.

„Vaikai labiausiai išvargsta nuo nieko neveikimo arba chaotiškumo. Suprantama, kad po mokslo metų pabaigos savaitė kita pasyvaus poilsio, išsimiegojimo yra tikrai reikalinga, tačiau visas kitas vasaros laikas turi būti mūsų, suaugusiųjų, apgalvotas: ką, su kuo ir kiek laiko vaikas veiks šiandien, rytoj, kitas dienas", – pataria A. Blandė, kurios pačios trejų ir aštuonerių metų dukros šiuo metu laiką leidžia vasaros stovykloje, kur dienos metu vykstantys užsiėmimai yra labai laukiami, po jų mergaitės grįžta pakilios nuotaikos ir laukia, kas bus toliau.

Vaikams labai svarbu kuo daugiau laiko praleisti gryname ore. Per mažai laiko lauke būnantys vaikai turi mažesnes galimybes ugdyti socialinius gebėjimus. Laisvalaikis ir mokymasis lauke skatina ne tik vaikų aktyvumą ir smalsumą. Kaip teigia L. Kilčiauskaitė, lauke nėra instrukcijų, taisyklių ar surūšiuotų žaislų, todėl tokioje aplinkoje vaikai greičiau tampa savarankiškesni.

Be to, žaisdami vaikais suaugusieji neturi tapti žaidimo lyderiais. Tereikia užvesti vaiką ant kelio ir leisti jam savarankiškai priimti sprendimus – tokiu būdu bus ugdomas jų kūrybiškumas, o vaikas taps iniciatyvesnis.

Per vasarą ugdomi gebėjimai

Stovykla bus ypač naudinga patirtis vaikams, kurie namie auga vienturčiai arba su vos vienu broliu ar seserimi ir neturi galimybių leisti laisvalaikio su bendraamžiais. Pažintis su kitais vaikais praverčia ne tik aktyviems vaikams, kuriems reikia daug veiklos, bet ir uždaresniems, mažiau drąsos bendrauti turintiems mažyliams. Jiems tai yra gera proga įgyti socialinių įgūdžių, atsiskleisti.

Pasak A. Blandės, kiekviena veikla, susijusi su bendravimu ir bendradarbiavimu, padeda vaikui stiprinti kasdienius įgūdžius, išbandyti save ir gauti patirties, taip reikalingos brandai.

Stovykla bus ypač naudinga patirtis vaikams, kurie namie auga vienturčiai arba su vos vienu broliu ar seserimi ir neturi galimybių leisti laisvalaikio su bendraamžiais.

Renkantis stovyklą verta išbandyti kelias skirtingas patirtis. Viena iš jų gali būti susijusi su specializuota vaiko pomėgiams skirta veikla – tokios būna muzikos, sporto, programavimo, teatro ir panašios stovyklos. Tačiau visą vasarą skirti vienam pomėgiui būtų sunku, todėl yra į visaapimantį ugdymą orientuotų stovyklų.

Kam tinka stovyklos su nakvyne?

Suaugusieji prisimena vaikystėje išbandytas savaitines stovyklas prie jūros ar gamtoje, kur teko pirmą kartą išvykti ir gyventi be tėvų. Tačiau dabar ypač populiarios tapo dienos stovyklos, organizuojamos tame pačiame mieste. Čia vaikas atvyksta ryte, o vakare grįžta su tėvais namo ir gali leisti laiką kartu su šeima. Toks modelis mažiausiems vaikams nekelia streso, jie gali papasakoti tėvams naujus įspūdžius ir kasdien patirtas emocijas.

„Renkantis stovyklą su nakvyne ar be, labai svarbu dar kartą įvertinti vaiko brandą. Yra septynmečių ir aštuonmečių, kurie nuo pat mažens turi sukaupę nemažai patirties, ką reiškia būti su kitais suaugusiaisiais, kai šalia nėra tėvų. Tokie jaučiasi saugiai ir stipraus atsiskyrimo nerimo nepastebėsime. Tačiau gali būti ir priešingai. Prisiminkime, kaip dažnai mūsų vaikas lieka su kitais, kokia jo patirtis šiuo klausimu ir ar jis pats pasirengęs save išbandyti kokioje nors stovykloje, kur miegoti namo jis negrįš", – teigia A. Blandė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pradinukas

Vaikas ir vasaros atostogos: 5 dalykai, kurių nevalia pamiršti

Klausimas „Ką veikti?“ vasaros atostogų metu iš mokyklinio amžiaus vaikų išgirstamas dažnai.

Psichologė Asta Blandė pateikia auksinę formulę, kokios vasaros atostogos vaikui yra geriausios

Kaip suplanuoti vaiko veiklą per vasaros atostogas, kad šis laikas būtų malonus ir prasmingas?

Vilniaus pradinukams pailgintos dienos grupės nuo rudens nekainuos

Vilniaus pradinukams pailgintos dienos grupės nekainuos - savivaldybė išlaikys mokytojus ar iš šalies įdarbintus specialistus, kurie organizuos popamokines veiklas. Toks siūlymas po pateikimo svarstomas Vilniaus savivaldybėje, galutinį sprendimą liepos 25 dieną turėtų priimti miesto taryba.

Vaikai kviečiami atlikti saugumo testą internete

Vasara – nuostabus metas vaikams: jie palieka mokyklinius suolus ir vis daugiau laiko leidžia su draugais. Tiesa, tą jie daro be akylaus suaugusiųjų dėmesio ir sugalvoję įvairiausių užsiėmimų ar ieškodami nuotykių dažnai dar pasiduoda ir draugų įtakai.

Kodėl svarbu ugdyti vaikų pasitikėjimą savimi?

Pasitikėjimas – vienas iš svarbiausių gebėjimų šiandieniniame pasaulyje.

Jei nesiseka prakalbinti vaiką: efektyvūs patarimai tėvams, kurie padės pagerinti tarpusavio santykius

Ar esate išgyvenę tą jausmą, kuomet vaikas atsiriboja nuo jūsų tylos siena? O bet kokie bandymai pasikalbėti, sukelia tik dar didesnius pykčius arba užsidarymą savyje?

10 svarbiausių psichologės patarimų būsimų pirmokų tėvams

Vasara dar tik įpusėja, tačiau būsimųjų pirmokų tėvai jaučia nerimą – kas vaiko laukia rugsėjį?

Informatikos mokysis vaikai nuo pirmos klasės

Šiais metais 10 mokyklų pirmokai dalyvavo projekte „Informatika pradiniame ugdyme", kitais mokslo metais naujovė bus išbandoma dar 90 mokyklų.

Švietimo ekspertai: matematiką reikia ne kalti, o mokytis jos moderniais metodais

Tradicinės matematikos pamokos nebetinka šiuolaikiniams vaikams, teigia specialistai. Kai didžiąją dalį darbo už mus gali atlikti kompiuteriai, o beveik visą informaciją galima rasti internete, svarbiausiais gebėjimais tampa ne mintinai išmoktos formulės, o mokėjimas suprasti dalyko esmę, ją išdėstyti ir spręsti problemas bendradarbiaujant su kitais komandos nariais.

Psichologė: kas geriau vaikui vasarą – stovykla ar močiutė kaime (6)

Prasidėjus vasarai, aplink mirgėte mirga įvairiausių pasiūlymų vaikams rinktis stovyklas: ir pradinukams, ir paaugliams. Ar iš tiesų jos yra geriau, negu poilsis kaime pas močiutę? Ką daryti, jei vaikas sako nenorįs važiuoti į stovyklą?

Didžiulės permainos darželių ir mokyklų valgyklose: kas keičiasi iš esmės

Sveika mityba – iššūkis ne tik šeimoms, bet ir mokymo įstaigoms. Nuo sovietmečio įsigalėję prasti mitybos įpročiai, remiantis vien kalorijomis ir trimis maistinėmis medžiagomis – baltymais, riebalais ir angliavandeniais – nuvedė viešąjį maitinimą į aklavietę.

Psichologė Asta Blandė: „Kaip elgtumėtės, jei kažkas jums iš rankų išplėštų telefoną?"

Prasidėjo vasara, baigėsi pamokos, o atostogauti dar neišvykę tėvai paliks savo atžalas karaliauti namuose ir su draugais kieme.

Vaikystė tarp ekranų: nerimą keliantys naujausi tyrimai ir esminiai patarimai tėvams

Garsi klinikinės vaikų psichologijos specialistė, dr. Elizabeth Kilbey teikia pagalbą šimtams vaikų bei jų šeimos narių ir pastebi, kad vaikų „ekranų manija" – labiausiai aptariama šiuolaikinio vaikų auklėjimo tema.

Knygą vaikams apie Žygimantą Augustą parašę autoriai: didžiuoju Lietuvos kunigaikščiu jis tapo būdamas vos 9 metų

Žygimantas Augustas – vienas garsiausių Lietuvos valdovų, apie kurio galią ir valdymo laikotarpį kuriamos legendos, tačiau apie jo vaikystę ir ankstyvą pakėlimą į didžiuosius kunigaikščius beveik nekalbama.

Kaip lavinti vaiko dėmesį ir susikaupimą

Vieni vaikai gali daugybę laiko praleisti piešdami, kitiems vos ant lapo nubrėžus porą linijų norisi viską mesti ir imtis kitos veiklos.