Ką kiekviena moteris turi žinoti apie menstruacijas

 (7)
Planuojant nėštumą, svarbu pažinti savo menstruacijų ciklą.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kada prasideda menstruacijų ciklas

Baigiantis brendimui mergaitėms prasideda menstruacijos, kurios rodo, kad paauglė jau gali susilaukti vaikų. Menstruacijos paauglėms dažniausiai prasideda įvairiu laiku, dažnai panašiai kaip mamai ar senelei. Pirmosios mėnesinės gali prasidėti nuo 9 iki 18 m., bet dažniausiai prasideda nuo 12 iki 15 m. amžiaus. Moteris gali pastoti nuo tada, kai prasideda pirmosios mėnesinės, iki menopauzės, kuri prasideda 45 ar 55 m. amžiaus, dažniausiai - nuo 47 iki 51 m.

Vaisingame amžiuje moters kūnas kas mėnesį pasiruošia pastoti, tai nutinka maždaug 300 - 500 kartus gyvenime. Dėl hormonų sąveikos gimda kas mėnesį pasidengia stora gleivine, kad apvaisintas kiaušinėlis galėtų joje įsitvirtinti ir bręsti. Na, bet jeigu kiaušinėlis neapvaisinamas, po kelių savaičių gleivinė atsisluoksniuoja ir pasišalina per menstruacijas.

Kokio ilgio yra menstruacijų ciklas

Įprasčiausia menstruacijų ciklo trukmė - 28 dienos (tarp dviejų menstruacijų). Bet būna ir trumpesnių ciklų - 20 dienų ir ilgesnių - 40 dienų.

Vienų moterų ciklo trukmė keičiasi kelis kartu per gyvenimą, kitų ciklas gali vieną mėnesį būti 26 dienų trukmės, kitą - 31 dienos trukmės. Per brendimą ir prasidedant menopauzei, ciklas dažnai būna nereguliarus.

Su amžiumi ciklo trukmė gali kisti, ciklas gali būti vienokio ilgio trečią dešimtmetį ir kitokio - įkopus į šeštą dešimtį. Jei kelerius metus vartojote kontraceptines tabletes, o paskui liovėtės, ciklas gali būti kitokio ilgio nei prieš pradedant gerti piliules. Skiriasi menstruacijų ciklas, skiriasi kraujavimo dienų skaičius, kraujavimo intensyvumas. Ciklo pokyčiai galimi po gimdymo, maitinant kūdikį krūtimi.

Ciklo trukmė skaičiuojama taip: pradedama nuo pirmos kraujavimo dienos iki paskutinės dienos prieš kitas menstruacijas. Taigi jei kraujavimas prasidėjo birželio 1 d., truko 4 dienas, o kitas kraujavimas prasidėjo birželio 29 d., jūsų ciklo trukmė - 28 dienos.

Menstruacijų ciklas gali sutrikti dėl įvairių priežasčių. Galimi veiksniai:

Sveikata

Jei sutrinka sveikata, menstruacijos gali vėluoti arba tą mėnesį jų apskritai gali nebūti.

Mityba

Jei netinkamai maitinatės ir svoris stipriai svyruoja, gali sutrikti hormonų pusiausvyra, o ciklas tapti nereguliarus. Moterims, kurios turi didelį antsvorį arba yra labai liesos, gali kartais nebūti mėnesinių.

Sportas

Per intensyviai sportuojant gali sutrikti menstruacijų ciklas. Kai kurioms sportininkėms sutrinka ciklas, intensyviai treniruojantis.

Kelionės

Keliaujant į tolimą šalį, patiriant klimato pokyčius laikinai gali sutrikti menstruacijų ciklas arba vieną mėnesį gali nebūti mėnesinių.

Emocinis stresas

Stiprus emocinis stresas irgi gali sutrikdyti mėnesinių ciklą.

Nėštumas ir maitinimas krūtimi

Pastojus menstruacijos išnyksta iki gimdymo. 30 proc. moterų dėl įvairių priežasčių patiria kraujavimą. Krūtimi maitinančioms moterims įprastai nebūna mėnesinių nuo 4 iki 12 mėn. po gimdymo.

Atsiminkite - jei vėluoja mėnesinės, sutriko ciklas, kreipkitės į gydytoją arba atlikite nėštumo testą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Patarimai jai ir jam

Skaitytojos išpažintis: negaliu susilaukti vaikų ir svajoju apie įsivaikinimą (1)

Tavovaikas.lt portalo redakcija gavo moters laišką, kuri norėjo likti anonime. Gerbiame šį norą, todėl vardo ir miesto neskelbiame.

Gydytoja: kada anksčiausiai galima pamatyti būsimo vaiko lytį (1)

Nors 4 D echoskopas jau nėra didelė naujiena, vis tiek jis – tarsi stebuklas, nes rodo tai, ką vaisius veikia pilvelyje „čia" ir „dabar".

Romualdas Šemeta: būsimo vaiko sveikata formuojasi dar iki fizinio jo gyvybės užsimezgimo

Rytų šalyse nuo seno teigiama, jog vaikas pas mamą pirmiausia ateina dvasiniu pavidalu, likus 3-4 mėnesiams iki nėštumo pradžios, todėl sąmoningas tėvų požiūris į vaikelio auginimą turi prasidėti dar prieš planuojant naują gyvybę.

Kur lankytis nėštumo metu – pas šeimos gydytoją ar akušerį ginekologą?

Pagal SAM (Sveikatos apsaugos ministerijos) nustatytas ir patvirtintas metodikas mažos rizikos nėštumo priežiūros paslaugas teikia šeimos gydytojas ar PASP (pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugos) komandos akušeris ginekologas. Kokia tikrovė? Konsultuoja gydytoja akušerė ginekologė Ingrida Kravčenkienė.

Gydytoja I.Kravčenkienė nėščiosioms: neprisikurkite nereikalingų įsivaizdavimų

Apie pastojusią moterį tik ir kalbama, kokia ji ypatinga, kokia nuostabi jos būklė. Nereta prisipažįsta, kad tapusi nėščia šiek tiek nusivylė, kaip viena mūsų skaitytoja įvardijo, atrodo, gyvenimo šventė vyksta, o tu stovi kažkur už durų ir tavęs neįleidžia vidun... Nesijauti nei labai graži, nei labai ypatinga, tiesiog nei šiokia, nei tokia...

Ginekologė: geriausias amžius gimdyti vaikus yra... (6)

Vienos moterys džiaugiasi vyresne motinyste, o kitos išgyvena, kad delsė ir negimdė anksčiau, nes nebegali pastoti. Vyresnė motinystė. „Už" ir „prieš". Konsultuoja gydytoja ginekologė dr. Žaneta Kasilovskienė.

Specialistai: Lietuva kontraceptinių tablečių atžvilgiu išlieka konservatyvi

Specialistų teigimu, nors kontraceptinės tabletės pasaulyje yra vienas iš populiariausių kontracepcijos būdų, tačiau Lietuvoje šis apsisaugojimo būdas sukelia daug klausimų ir mitų.

Ginekologė: ką kiekviena moteris turi žinoti apie gimdos kaklelio vėžį

„Neturiu laiko", „turiu svarbesnių reikalų", „nejaučiu jokių nemalonių pojūčių" – tai yra dažniausi moterų pasiteisinimai, už kurių jos slapsto nesilankymo pas ginekologą priežastis, iš tiesų labiausiai bijodamos išgirsti nemalonią žinią apie savo lytinę sveikatą.

Gydytoja: kokie genetiniai tyrimai skiriami nėštumo metu

Visų būsimų tėvų didžiausia svajonė – sulaukti sveiko vaikelio. Dabar motinystė atidėliojama vis vyresniam amžiui (nuo 35 m.). Medicina nestovi vietoje, jau nuo dešimtos nėštumo savaitės galite tiksliai sužinoti, ar jūsų būsimam kūdikiui negresia kokie pavojai.

Kas trukdo moteriai pastoti: gydytojo genetiko komentaras (2)

Planuojate šeimos pagausėjimą? Tuomet turite žinoti, kad vyrui pasiruošti užteks 3 mėnesių, o moteriai reikės viso gyvenimo.

Prieš tūkstantį metų žmonės planavo vaiko lytį: kai kurie metodai šiandien skamba neįtikėtinai (6)

Gims berniukas ar mergaitė? Šis klausimas rūpi žmonėms jau daugiau kaip keturis tūkstančius metų. Ir bent jau tiek pat laiko jie mėgina savo palikuonių lytį vienaip ar kitaip užfiksuoti prieš kūdikio pradėjimą ar jo metu. Daugiau ar mažiau sėkmingai

Ypač gabi atžala – išskirtinai vyresnio amžiaus moterims?

Gydytojų specialistų teigimu, jau kurį laiką amžius nebėra pagrindinis rodiklis, vertinant galimybę susilaukti vaikų.

Kaip suplanuoti vaiko lytį: populiariausi būdai (1)

Egzistuoja įvairių metodikų, siūlančių vaiko lytį tiesiog „užsisakyti". Kiek tai patikima, vėlgi spręsti kiekvienam asmeniškai, nes medicinos mokslas nėra nė vieno iš šių būdų patvirtinęs kaip patikimo.

Kūdikio kraitelis: ką tikrai būtina įsigyti prieš gimstant kūdikiui

Pirmasis vaikutis šeimoje visuomet laukiamas su didžiausiu nekantrumu ir baime – juk taip norisi tobulai pasiruošti. Tačiau iš didelio noro dažnai persistengiama – ypač ruošiant kūdikio kraitelį.

Kokioms moterims yra didesnė tikimybė, kad gims dvynukai (3)

Pastaruoju metu netrūksta pranešimų apie tai, kad vieni ar kiti pažįstami susilaukė dvynukų. Tai, kas prieš 50 metų buvo tikrai retenybė, šiandien nutinka vis dažniau ir dažniau.