Kodėl bėgant metams moterys turi vis mažiau šansų pastoti?

 (1)
Vyro ir moters amžius turi įtakos vaisingumui – prisiminus šią mokslininkų įrodytą tiesą nereikėtų planų susilaukti vaikučio atidėti „paskutinei minutei“.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vyrų ir moterų galimybės skiriasi

Iš pradžių šiek tiek anatomijos žinių: kad moteris pastotų, subrendęs kiaušinėlis kiaušintakyje turi susijungti su spermatozoidu. Vyro organizmas iki senyvo amžiaus gamina spermą, galinčią apvaisinti kiaušinėlį. Tuo tarpu moterims apie 30 gyvenimo metus jau pasitaiko ciklų, kai ovuliacija neįvyksta.

TAIP PAT SKAITYKITE:

Kokią kraujo grupę dažniausiai paveldi vaikai?
Ar galima suplanuoti būsimo vaiko lytį?

Tikėtina, kad sulaukus 35-erių, per metus pasitaikys maždaug 3-5 tokie „tušti“ ciklai, o sulaukus 40-ies – jau maždaug septyni. Maždaug 50-aisiais gyvenimo metais moters vaisingumas visai išnyksta. Tokia yra vidutinė vaisingumo statistika. Tačiau nereikėtų panikuoti - daugelis moterų be problemų pastoja ir būdamos vyresnės nei 35-erių, ir net sulaukusios 40-ies.

Būti mama pradedama ruoštis dar mamos pilve

Kiaušinėliai formuojasi jau ankstyvoje embriono stadijoje, ir, beje, milžiniškais kiekiais! Štai miniatiūrinėse dar negimusios (20 nėštumo savaičių) mergaitės kiaušidėse jau yra susiformavę beveik 7 mln. kiaušinėlių. Gimdama naujagimė į pasaulį atsineša dar maždaug milijoną.

Kai lytinio brendimo metu bręsta pirmieji kiaušinėliai, kiaušidėse jų būna apie 400 000. Ciklo metu subręsta tik vienas kiaušinėlis (kartais du), nors jų aktyvuojasi 1 000.

Tiesa, fiziologiniai skirtumai tarp moterų yra labai dideli. Yra 35 metų moterų, kurių kiaušinėlių atsargos jau praktiškai yra išsekusios, tačiau yra 40 - mečių, kurios bus vaisingos dar kelerius metus.

Vaisingumo nustatymo testas

Vaisingumo specialistas, profesorius iš Freiburgo (Vokietija) Franz Geisthövel, sukūrė vaisingumo testą, kuris parodo moters „kiaušidžių rezervus“ ir leidžia nuspėti vaisingumą. Profesorius F. Geisthövel 5-6 ciklo dieną ultragarsu (zondas įvedamas į makštį) apžiūri moters kiaušides ir įvertina:

- Kiaušidžių dydį. Gerai, jei jų skersmuo yra maždaug 20 milimetrų.

- Folikulų skaičių.
Jei suskaičiuojamos penkios ar daugiau pūslelių, vadinasi, kiaušidė yra labai aktyvi. Trys ir mažiau folikulų rodo, kad vaisingumas pamažu mažėja.

- Vidaus struktūrą.
Vertinant šį rodiklį, žiūrima į kiaušidžių jungiamąjį audinį. Jei jo yra mažai ar vidutiniškai, tai reiškia, kad yra pakankamai vietos folikulams.

Po kelias minutes trunkančio tyrimo echoskopu profesorius įvertina kiaušides: +2 - labai geri kiaušidžių rezervai; +1 – geri; 0 – vidutiniški; -1 – blogi; -2 – kiaušidės praktiškai neaktyvios.

Tiriama hormonų sąveika

Hormonų kraujyje tyrimas papildo ultragarsu gautus rezultatus. Kraujyje nustatomas tam tikrų hormonų, kurie svarbūs kiaušinėlių brendimui ir ovuliacijai, kiekis. Jų kiekis ir santykis leidžia spręsti apie moters vaisingumą. Hormonų analizė laboratorijoje užtrunka tik kelias valandas; moteris savo vaisingumo prognozės dažniausiai sulaukia tą pačią dieną. Anot profesoriaus, ji bus patikima mažiausiai 3-5 metus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Patarimai jai ir jam

Ginekologė: geriausias amžius gimdyti vaikus yra... (6)

Vienos moterys džiaugiasi vyresne motinyste, o kitos išgyvena, kad delsė ir negimdė anksčiau, nes nebegali pastoti. Vyresnė motinystė. „Už" ir „prieš". Konsultuoja gydytoja ginekologė dr. Žaneta Kasilovskienė.

Specialistai: Lietuva kontraceptinių tablečių atžvilgiu išlieka konservatyvi

Specialistų teigimu, nors kontraceptinės tabletės pasaulyje yra vienas iš populiariausių kontracepcijos būdų, tačiau Lietuvoje šis apsisaugojimo būdas sukelia daug klausimų ir mitų.

Ginekologė: ką kiekviena moteris turi žinoti apie gimdos kaklelio vėžį

„Neturiu laiko", „turiu svarbesnių reikalų", „nejaučiu jokių nemalonių pojūčių" – tai yra dažniausi moterų pasiteisinimai, už kurių jos slapsto nesilankymo pas ginekologą priežastis, iš tiesų labiausiai bijodamos išgirsti nemalonią žinią apie savo lytinę sveikatą.

Gydytoja: kokie genetiniai tyrimai skiriami nėštumo metu

Visų būsimų tėvų didžiausia svajonė – sulaukti sveiko vaikelio. Dabar motinystė atidėliojama vis vyresniam amžiui (nuo 35 m.). Medicina nestovi vietoje, jau nuo dešimtos nėštumo savaitės galite tiksliai sužinoti, ar jūsų būsimam kūdikiui negresia kokie pavojai.

Kas trukdo moteriai pastoti: gydytojo genetiko komentaras (2)

Planuojate šeimos pagausėjimą? Tuomet turite žinoti, kad vyrui pasiruošti užteks 3 mėnesių, o moteriai reikės viso gyvenimo.

Prieš tūkstantį metų žmonės planavo vaiko lytį: kai kurie metodai šiandien skamba neįtikėtinai (6)

Gims berniukas ar mergaitė? Šis klausimas rūpi žmonėms jau daugiau kaip keturis tūkstančius metų. Ir bent jau tiek pat laiko jie mėgina savo palikuonių lytį vienaip ar kitaip užfiksuoti prieš kūdikio pradėjimą ar jo metu. Daugiau ar mažiau sėkmingai

Ypač gabi atžala – išskirtinai vyresnio amžiaus moterims?

Gydytojų specialistų teigimu, jau kurį laiką amžius nebėra pagrindinis rodiklis, vertinant galimybę susilaukti vaikų.

Kaip suplanuoti vaiko lytį: populiariausi būdai (1)

Egzistuoja įvairių metodikų, siūlančių vaiko lytį tiesiog „užsisakyti". Kiek tai patikima, vėlgi spręsti kiekvienam asmeniškai, nes medicinos mokslas nėra nė vieno iš šių būdų patvirtinęs kaip patikimo.

Kūdikio kraitelis: ką tikrai būtina įsigyti prieš gimstant kūdikiui

Pirmasis vaikutis šeimoje visuomet laukiamas su didžiausiu nekantrumu ir baime – juk taip norisi tobulai pasiruošti. Tačiau iš didelio noro dažnai persistengiama – ypač ruošiant kūdikio kraitelį.

Kokioms moterims yra didesnė tikimybė, kad gims dvynukai (3)

Pastaruoju metu netrūksta pranešimų apie tai, kad vieni ar kiti pažįstami susilaukė dvynukų. Tai, kas prieš 50 metų buvo tikrai retenybė, šiandien nutinka vis dažniau ir dažniau.

Svarbiausi gydytojo patarimai, jei planuojate susilaukti kūdikio

Planuojantys šeimos pagausėjimą jau ne kartą turbūt girdėjo, kad gydytojai abiems tėveliams rekomenduoja bent 3 mėnesius iki pastojimo vengti žalingų veiksnių, pakoreguoti savo mitybą ir fizinį aktyvumą.

Abejojate, ar norite vaiko: atsakykite sau į šiuos 10 klausimų (9)

Apsisprendimas susilaukti vaikų yra be galo atsakingas sprendimas. Jis turi būti abiejų partnerių susitarimas.

Sužinok būsimo vaiko lytį pagal savo amžių Kinų kalendorius

Daugelio mamyčių ir tėvelių pirmas klausimas po to, kai sužino, kad laukiasi, būna: „Kas bus? Berniukas ar mergaitė?“. Tai maga sužinoti ir artimiesiems bei draugams. Paprastai gydytojas gali pamatyti lytį patikrinimo ultragarsu metu, bet toks tyrimas nėra 100 proc. tikslus.

Kodėl įprasti vitaminai nėštumo metu netinka?

Nėštumo metu būtina užtikrinti reikalingą vitaminų ir mineralinių medžiagų kiekį. Moksliniai tyrimai rodo, kad jų trūkumas gali lemti nėštumo ir gimdymo komplikacijas bei įvairias kūdikio ligas.

Auksinės mitybos taisyklės nėštumo metu – ką būtina valgyti, o ko geriau neliesti (2)

Nėštumo metu moters organizmui reikia daugiau energijos, mat jos turi užtekti ne tik būsimai mamai, bet ir besivystančiam mažyliui. Tačiau vis dar gajus įsitikinimas, kad tuo metu reikia valgyti už du ir ko tik širdis geidžia – visiška netiesa. Atvirkščiai, maistą reiktų kruopščiai atsirinkti, kad būtų ne tik skanu, bet ir naudinga sveikatai.