Kodėl bėgant metams moterys turi vis mažiau šansų pastoti?

 (1)
Vyro ir moters amžius turi įtakos vaisingumui – prisiminus šią mokslininkų įrodytą tiesą nereikėtų planų susilaukti vaikučio atidėti „paskutinei minutei“.
Kodėl bėgant metams moterys turi vis mažiau šansų pastoti?
© Shutterstock nuotr.

Vyrų ir moterų galimybės skiriasi

Iš pradžių šiek tiek anatomijos žinių: kad moteris pastotų, subrendęs kiaušinėlis kiaušintakyje turi susijungti su spermatozoidu. Vyro organizmas iki senyvo amžiaus gamina spermą, galinčią apvaisinti kiaušinėlį. Tuo tarpu moterims apie 30 gyvenimo metus jau pasitaiko ciklų, kai ovuliacija neįvyksta.

TAIP PAT SKAITYKITE:

Kokią kraujo grupę dažniausiai paveldi vaikai?
Ar galima suplanuoti būsimo vaiko lytį?

Tikėtina, kad sulaukus 35-erių, per metus pasitaikys maždaug 3-5 tokie „tušti“ ciklai, o sulaukus 40-ies – jau maždaug septyni. Maždaug 50-aisiais gyvenimo metais moters vaisingumas visai išnyksta. Tokia yra vidutinė vaisingumo statistika. Tačiau nereikėtų panikuoti - daugelis moterų be problemų pastoja ir būdamos vyresnės nei 35-erių, ir net sulaukusios 40-ies.

Būti mama pradedama ruoštis dar mamos pilve

Kiaušinėliai formuojasi jau ankstyvoje embriono stadijoje, ir, beje, milžiniškais kiekiais! Štai miniatiūrinėse dar negimusios (20 nėštumo savaičių) mergaitės kiaušidėse jau yra susiformavę beveik 7 mln. kiaušinėlių. Gimdama naujagimė į pasaulį atsineša dar maždaug milijoną.

Kai lytinio brendimo metu bręsta pirmieji kiaušinėliai, kiaušidėse jų būna apie 400 000. Ciklo metu subręsta tik vienas kiaušinėlis (kartais du), nors jų aktyvuojasi 1 000.

Tiesa, fiziologiniai skirtumai tarp moterų yra labai dideli. Yra 35 metų moterų, kurių kiaušinėlių atsargos jau praktiškai yra išsekusios, tačiau yra 40 - mečių, kurios bus vaisingos dar kelerius metus.

Vaisingumo nustatymo testas

Vaisingumo specialistas, profesorius iš Freiburgo (Vokietija) Franz Geisthövel, sukūrė vaisingumo testą, kuris parodo moters „kiaušidžių rezervus“ ir leidžia nuspėti vaisingumą. Profesorius F. Geisthövel 5-6 ciklo dieną ultragarsu (zondas įvedamas į makštį) apžiūri moters kiaušides ir įvertina:

- Kiaušidžių dydį. Gerai, jei jų skersmuo yra maždaug 20 milimetrų.

- Folikulų skaičių.
Jei suskaičiuojamos penkios ar daugiau pūslelių, vadinasi, kiaušidė yra labai aktyvi. Trys ir mažiau folikulų rodo, kad vaisingumas pamažu mažėja.

- Vidaus struktūrą.
Vertinant šį rodiklį, žiūrima į kiaušidžių jungiamąjį audinį. Jei jo yra mažai ar vidutiniškai, tai reiškia, kad yra pakankamai vietos folikulams.

Po kelias minutes trunkančio tyrimo echoskopu profesorius įvertina kiaušides: +2 - labai geri kiaušidžių rezervai; +1 – geri; 0 – vidutiniški; -1 – blogi; -2 – kiaušidės praktiškai neaktyvios.

Tiriama hormonų sąveika

Hormonų kraujyje tyrimas papildo ultragarsu gautus rezultatus. Kraujyje nustatomas tam tikrų hormonų, kurie svarbūs kiaušinėlių brendimui ir ovuliacijai, kiekis. Jų kiekis ir santykis leidžia spręsti apie moters vaisingumą. Hormonų analizė laboratorijoje užtrunka tik kelias valandas; moteris savo vaisingumo prognozės dažniausiai sulaukia tą pačią dieną. Anot profesoriaus, ji bus patikima mažiausiai 3-5 metus.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Patarimai jai ir jam

Kokia sperma yra gera ir tinkama apvaisinimui (4)

Bėgant metams vyrų spermos kokybė prastėja. Devyni iš dešimties tyrimuose dalyvavusių vyrų turi prastos kokybės spermą. Tačiau kaip iš tikrųjų matuojama spermos kokybė?

Planuojantiems nėštumą: netikėkite viskuo, ką jums sako aplinkiniai (1)

Jūsų dėmesiui – 9 mitai apie pastojimą, kuriais siūlome netikėti.

7 mitai apie pastojimą, kuriais vis dar tikima XXI amžiuje (2)

Naujos gyvybės pradėjimas iki šių dienų gaubiamas mitų ir prietarų. Bene dažniausiai pasitaikančius aptarsime šiame straipsnyje.

A. Kaluginas: kaip į šeimą sugrąžinti intymų gyvenimą (51)

Turite vaikų, visko pilnus namus, jaukų miegamąjį, čiužinį iš reklamos ir net garsaus (brangaus) tapytojo paveikslą virš lovos. Bet neturite intymaus gyvenimo, kuris suteiktų sparnus? Skaitykite toliau - psichologas, kūno psichoterapijos specialistas, Geraspsichologas.lt autorius Andrius Kaluginas pasakoja, kas, kaip, kodėl.

Ar įmanoma sukurti laimingą šeimą be vaikų? (144)

TavoVaikas.lt skyrelyje „Klausk specialisto“ galite užduoti jums rūpimus klausimus, į kuriuos atsakys specialistai. Šįkart sulaukėme laiško apie vaikų planavimą. Ką daryti, jei vyras jų nori, o moteris – ne?

Vaisingumo problemos: tikrovė ir mitai (2)

Senesniais laikais buvo manoma, kad nevaisingumą į šeimą atneša moteris. Vyrai visuomet vaikščiojo iškėlę galvas ir tvirtindami, kad jei kas ir kaltas dėl to, kad palikuonių dar nėra, tai tikrai ne jie. Tobulėjančios diagnostinės technologijos panaikino šį mitą ir dabar jau žinome, kad tokių problemų gali turėti bet kuris šeimos narys.

Kokią sekso pozą rinktis, jei norite berniuko, o kokią – planuojantiems mergaitę (22)

Vieni mano, kad seksualinės pozos, laikas ir varpos įsiskverbimo gylis gali lemti būsimo kūdikio lytį. Kiti sako, kad nėra būdo nuspėti ar nulemti lytį.

Vyro ir moters Zodiako ženklai: kokie tėvai būsite savo vaikams (2)

Planuojant vaikus, visada knieti nors akies krašteliu žvilgtelėti į ateitį: koks išrinktasis būtų tėtis, kokia mama galėtų būti mergina? Jūsų dėmesiui – lentelė, kuri padės jums atsakyti į šiuos klausimus.

Ar įmanoma pastoti menstruacijų metu? (9)

Kalbant apie apsisaugojimą nuo nepageidaujamo nėštumo, visada iškyla tas pats klausimas - ar įmanoma pastoti menstruacijų metu? Iš tiesų, tai įmanoma. Nors nėštumas nėra labai tikėtinas, tačiau visiškai atmesti jo tikimybės negalima.

Noriu kuo greičiau pastoti: tiesa ir mitai (3)

Planuojančios vaiką poros girdi ne vieną patarimą, kaip tą padaryti kuo greičiau ir sėkmingiau. Jūsų dėmesiui, bene dažniausieji jų: kuo tikėti verta, o kas tėra tik pramanai?

Kokių triukų griebiasi šeimos, norinčios susilaukti mergaitės (10)

Tikimybė susilaukti mergaitės arba berniuko yra daugmaž vienoda - apie 50 proc. Galite mesti monetą ir tikėtis geriausio, bet niekas negarantuoja, kad jūsų svajonė išsipildys.

Ką kiekviena moteris turėtų žinoti apie gimdos kaklelį (3)

Apžiūros pas ginekologą metu besilaukiančiai ir jau pagimdžiusiai moteriai neretai yra apčiuopiamas ir įvertinamas gimdos kaklelis. Ką svarbu žinoti apie šį organą?

Vaikus myliu, bet pastoti bijau: psichologės patarimas (10)

Mums parašiusi moteris prisipažįsta, kad vaikus labai myli, tačiau mintis apie nėštumą jai yra baisi. Kodėl taip yra?

Ar tikrai vaikus gimdyti geriausia iki 35 metų? (49)

Kada gimdyti pirmąjį vaiką? Kiek laiko reikia, kad po gimdymo atsigautų moters organizmas ir būtų galima toliau planuoti šeimos pagausėjimą? Šiuos klausimus gydytojai ginekologai girdi iš tiesų dažnai. Tačiau problema yra ta, kad joks gydytojas neduos jums vienareikšmio atsakymo, nes tai labai individualu. Aptarkime keletą aspektų.

Feisbuke išgarsėjusi moteris: neturiu vaikų? Tai ne jūsų reikalas! (55)

„Tai kada turėsite vaikų?“, – šis klausimas galvos skausmu tampa ne vienai šeimai, kuri neplanuoja ir nenori turėti vaikų. Aplinkiniams tarsi savaime suprantama, kad suradus antrąją pusę ir sukūrus šeimą, kitas žingsnis yra nėštumas ir gimdymas.