Kaip vyrui tapti geru tėčiu

 (5)
Tapti tėvu nesunku, o štai juo būti – labai nelengva. Biologine prasme tapti tėvu labai paprasta. Žmogiška prasme tai reikalauja kur kas daugiau pastangų. Tas, kuris nori būti geru tėvu, rūpinasi savo atžalomis ir tai daryti pradeda dar iki jų gimimo.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kaip tapti tėvu dar iki vaiko gimimo

Kai vyrai išgirsta džiugią žinią, kad taps tėvais, dažnai pagalvoja, kad turi dar devynis mėnesius laisvo laiko, kuriam pasibaigus rimtai imsis naujų pareigų. Tačiau geras tėvas imasi šios atsakomybės nuo pat pirmų dienų, dar gerokai prieš gimstant mažyliui.

Nėštumo metu būsimas tėvas turi kaip įmanydamas rūpintis savo moterimi, padėti jai šiuo nelengvu laikotarpiu. Jis turėtų reguliariai lydėti savo moterį pas gydytojus, kartu eiti į pasiruošimo gimdymui ir vaiko auginimui kursus. Taip vyrui pavyks suprasti daug naujų dalykų ir iš anksto užmegzti ryšį su savo kūdikiu.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Nijolė Pareigytė-Rukaitienė: dukra nėra ragavusi saldainių
Kaip susigrąžinti formą po gimdymo: pataria kineziterapeutė

Tėvystė - nauja situacija vyro gyvenime

Kai gimsta vaikas, apsiverčia visos šeimos gyvenimas, o ypač vyro. Be to, nereikia pamiršti, kad šiais laikais vaidmenų pasiskirstymas tarp vyrų ir moterų nebėra toks ryškus kaip buvo kadaise. Jau praėjo laikai, kai naujagimiu rūpinosi – jį maitino, vystė ir glamonėjo – išskirtinai tik moteris. Šiais laikais ir vyrai, kurie paprastai dar ir dirba, vis labiau įtraukiami į vaiko auginimą ir namų ruošos procesą. Bent jau iš pradžių ši situacija vyrams kelia sunkumų, nes jiems praktiškai nebelieka laisvo laiko ir drastiškai nukenčia asmeniniai interesai. Kad neiškiltų rimtų problemų, naujai iškepti tėvai nuo pat pradžių turi apie tai atvirai kalbėtis.

Kaip vyrui tapti geru tėčiu
© Vida Press

Ar labai užimtas tėvas yra blogas tėvas?

Tėvai greitai pastebi, kad dėl profesijos jiems lieka mažai laiko atžaloms. Jie mielai kasdien savo sūnui ar dukrai skirtų gerokai daugiau laiko. Dėl to juos nuolat apninka abejonės ar net baimė, kad jie nepakankamai suvokia jiems priklausančias tėvo pareigas, joms skiria per mažai laiko.

Vis dėlto, įvairiais tyrimais įrodyta, kad vaikai šią situaciją vertina ne taip griežtai. Jiems svarbu, kad tėvas apskritai yra, o kaip dažnai ir kiek laiko su juo būna – tai jau antraeilis klausimas. Todėl abejojantys tėvai turėtų nusiraminti ir žinoti, kad kol savo laisvalaikį – kad ir menką – skiria atžaloms, jie tikrai nėra blogi tėvai.

Auklėjimas per tėvą

Kadangi motinų ir tėvų charakteriai kartais labai skiriasi, gali skirtis ir jų auklėjimo stiliai. Iš esmės, tėvo požiūris į auklėjimą kiek daugiau autoritarinis nei motinos. Paprastai iškilus problemoms vyras reaguoja greičiau ir impulsyviau. Todėl abu tėvai turi susitarti dėl argumentų ir iškristalizuoti bendrą auklėjimo stilių. Jeigu jie to nepadarys, gali savo atžaloje sukelti rimtų baimių, kurios gali neigiamai paveikti vaiko raidą. Abu tėvai privalo būti pakankamai griežti, tačiau vaikas niekada neturi jaustis tarsi atstumtas. Net ir konfliktinėse situacijose jis turi suvokti savo tėvus kaip globojančius asmenis. Be to, nereikia pamiršti, kad berniukai dažniausiai orientuojasi į tėvus, o mergaitės – į motinas.

Klaidų bus, ir jų nereikia bijoti

Kiekvienam vyrui siekis būti geru tėvu tampa tikru iššūkiu. Tačiau tai nereiškia, kad tėvo vaidmenį visuomet privalote atlikti idealiai. Paprastai pakanka, kai tėvas savo atžalai skiria kaip įmanoma daugiau savo laisvalaikio ir dėmesio. Protingas balansas tarp griežtumo ir meile grįsto auklėjimo turėtų sudaryti tėvystės pagrindą, nes būtent tai optimaliai užtikrina teigiamą vaiko vystymąsi.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Aš - tėtis

Klausimas psichologui: pamilau vyrą, kuris turi vaikų (2)

Skaitytojos klausimas specialistui: kaip kurti santykius su vyru, kuris yra našlys ir turi dvi mažametes dukteris?

Rimas Valeikis atsako į juokingus vaikų klausimus

Kartais vaikai užduoda tokių klausimų, kad nežinia, juoktis ar verkti. Kaip į panašius vaikų klausimus atsakys Rimas Valeikis?

Arūnas Valinskas priėmė iššūkį: klausimai, kurių žurnalistai paprastai neužduoda (2)

Žurnalo TAVO VAIKAS rubrika, kurioje kalbinami žinomi tėčiai, visada susilaukia didelio skaitytojų dėmesio. Šįkart iššūkį priėmė ir į suktus vaikų klausimus atsako Arūnas Valinskas.

Gydytoja ginekologė: seksas per nėštumą ne tik kad galimas, bet ir reikalingas (32)

Kai pastoja, keičiasi moters gyvenimas, tačiau vieno dalyko nevalia pamiršti – seksas su mylimu žmogumi turi tęstis, tik šiek tiek kitaip. Konsultuoja gydytoja ginekologė Ingrida Kravčenkienė.

Atviras interviu su psichologe: ko iš tiesų nori moteris ir ko nori vyras (3)

Net išsvajotas ir labai lauktas kūdikis į poros gyvenimą įneša sumaišties: iki šiol žiūrėję vienas į kitą vyras ir moteris nukreipia žvilgsnius į kūdikį, „pamiršta" save, kad galėtų tenkinti mažo žmogaus poreikius.

3 vaikų tėtis Simonas Urbonas: #VaikasNeŠiukšliųDėžė (3)

Trijų vaikų tėtis Simonas Urbonas šiandien paskelbė apie naują eksperimentą, kurio imasi. Jis vadinasi „Vaikas – ne šiukšlių dėžė“.

Skyrybų pragarą išgyvenęs alytiškis Virginijus: ir vyrams reikia pagalbos (19)

Taip jau priimta, kad vyrai neverkia, jiems nenutinka sunkumų, jų nervai geležiniai, jeigu jau gimei vyras, turi visas problemas išspręsti pats, kreiptis pagalbos – baisi gėda. Koks tu vyras, jei pats nesusitvarkai? Tokia visuomenės nuomonė. O kaip yra iš tikrųjų?

Seksologas: sunkiai įsivaizduoju laimingą sutuoktinių gyvenimą be sekso (36)

Kad seksas suteiktų visišką pasitenkinimą, maždaug pusei natūraliai gimdžiusių moterų reikia keisti mylėjimosi padėtį. Kad staiga neištirptų anksčiau buvęs artumas, kartais tenka įdėti daug pastangų. Kaip po gimdymo nesužlugdyti intymumo?

Kaip auginti mergaitę: instrukcija išmintingam tėčiui (6)

„Sveikinu! Jūs turėsite dukrą!“ – sako daktaras, išėjęs iš kabineto. Nuo šio momento jūs nustojate būti tiesiog vyru. Jūs tampate tėčiu. Kol kas būsimu, o netrukus – pačiu tikriausiu.

Vyras nenori dalyvauti gimdyme: ar verta jį perkalbėti (83)

Besilaukianti moteris norėtų, kad gimdyme dalyvautų ir jos vyras. Tačiau bendro sutarimo pora neranda. Ką patars psichologė Karolina Gurskienė?

Žurnalistas Simonas Bendžius: man 28-eri – ir turiu jau tris vaikus (9)

Žurnalas TAVO VAIKAS kviečia susipažinti su LRT radijo žurnalistu Simonu Bendžiumi, kurį tėvystė įkvėpė naujiems iššūkiams.

Nuo liepos 1 dienos keičiasi tėvystės atostogų tvarka (9)

SoDra informuoja apie tėvystės atostogų skyrimo tvarkos pasikeitimus, kurie įsigalioja nuo 2017 metų liepos 1 dienos.

Linas Slušnys: geru tėčiu ne gimstama, o tampama

Pirmąjį birželio sekmadienį švenčiame Tėvo dieną. Ta proga kalbinome vaikų ir paauglių psichiatrą Liną Slušnį apie tai, kas yra geras tėtis ir kaip juo tapti.

Kuris vaikiškas klausimas buvo sunkiausias Arūnui Gelūnui: nekasdieniškas interviu (1)

Žurnalo TAVO VAIKAS viena mėgstamiausių skaitytojų rubrikų – „Paaiškink drąsiai“, kurioje žinomi tėčiai atsako į nekasdienius vaikiškus klausimus. Šįkart iššūkį priėmė trijų vaikų tėtis ir politikas Arūnas Gelūnas.

Netradicinis interviu su Gabrieliumi Landsbergiu: klausimai, kuriuos gali išgirsti tik kartą gyvenime (39)

Apie politikus mes galvojame... įvairiai, o pabandykime pažvelgti kitaip – jie juk tokie patys tėvai kaip ir mes visi. Atsakinėti į vaikų klausimus jiems taip pat tenka. Ir čia jau neišsisuksi, kitaip tariant, protingais žodžiais oponento nenutildysi.