15 neįkainojamų Masaru Ibukos minčių apie vaikus

 (1)
Japono, knygos „Po trejų - jau vėlu“ autoriaus Masaru Ibukos citatos atveria mums akis, suteikia galimybę pažvelgti į vidinį vaiko pasaulį ir yra puikūs patarimai, kaip auginti vaiką.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kai pareisite namo, sustatykite priešais vaikus ir įsižiūrėkite į jų veidus – jūs perskaitysite visą savo santykių su sutuoktiniu istoriją.

1. Auklėti vaiką reiškia visą laiką auklėti ir save patį.

2. Kūdikystė – toks laikotarpis, kai mažas žmogus yra labai imlus. Tai, kas tėvams atrodo nesvarbu, beprasmiška, vaikas gali priimti taip jausmingai ir stipriai, kad ši patirtis gali tapti viso tolimesnio gyvenimo pagrindu.

3. Pasaulio ateitis jau nepriklauso nuo mūsų, dabartinių suaugusiųjų, ji priklauso nuo kartos, kuri šiuo metu dar vystykluose.

4. Tai, kas įdomu, vaikams atrodo teisinga, o kas neįdomu – neteisinga.

5. Savininkiškumo jausmas savo vaiko atžvilgiu labai paplitęs. Dėl to vaiko valia ignoruojama. Jei vaikas pripras prie tokio požiūrio į save, kol dar nebus išsivysčiusi jo valia, jis gali visą gyvenimą abejoti savo jėgomis... Ne tėvai, o pats vaikas yra savo ateities šeimininkas.

6. Viskas, ką vaikas daro rankomis – piešia, išmėto žaislus, plėšo popierių – vysto jo intelektą ir kūrybiškumą. Kuo greičiau duosite vaikui pieštukus, tuo geresni bus rezultatai.

7. Tiek pagyrimus, tiek bausmes reikia dalinti labai atsakingai.

8. Talentingi žmonės iš neturtingų gausių šeimų daug pasiekė iš esmės todėl, kad vaikui lengviau lavinti neeilinius gabumus ir charakterį, jeigu jis auga namuose, kur daug vaikų, o dėl to skatinamas kiekvieno individualus vystymasis.

9. Jei jums nepavyko išauklėti savo vaiko taip, kad jis nors truputį jus pranoktų, vadinasi, buvote tingūs tėvai.

10. Mokinys turi pralenkti mokytoją, antraip progresas neįmanomas.

11. Vaiko gebėjimą įsiminti reikia lavinti, kol jam teikia malonumo kartojimas.

12. Apsidairykite aplink – nustebsite, kiek yra paprastučių žaislų, kurie buvo naudojami amžių amžius. Tai molis, popierius karpymui, spalvotas popierius figūroms lankstyti. Šias medžiagas vienija tai, kad jos neturi konkrečios formos ar paskirties. Kitaip tariant, joms galima suteikti bet kokią formą. Būtent todėl jos – idealūs žaislai ankstyvame amžiuje, kai vaiko intelektas vystosi greičiausiai. Jis gali daryti su šiomis medžiagomis viską, kas tik šauna į galvą.

13. Neįmanoma užauginti tikrai gero žmogaus šeimoje, kur auklėjimas ir vaiko lavinimas paliekami motinai, o tėvas tik kartais jos prašomas prisideda prie šių uždavinių. Nei laiko stygius, nei nuovargis po darbo neturi trukdyti tėvams kuo daugiau bendrauti su savo vaikais.

14. Vaikui svarbus ne jo veiklos rezultatas, o pats procesas. Mes, suaugusieji, norime, kad kiekvienas darbas būtų užbaigiamas iki galo.

15. Svarbiausia – vystyti beribes potencialias vaiko galimybes, kad jo gyvenime ir pasaulyje būtų daugiau džiaugsmo. Vienintelis ankstyvojo lavinimo tikslas – suteikti vaikui tokį išsilavinimą, kad jis turėtų skvarbų protą ir sveiką kūną, užauginti jį mąstančiu ir geru.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Kol nebuvau mama, apie tai net nenutuokiau

Subjektyvus žvilgsnis į tai, kas pasikeičia tapus mama.

Skirtumas tarp mylinčios mamos ir hiperglobojančios

Kiekviena mūsų nori būti pati geriausia mama. Skaitome knygas apie vaikų auklėjimą, stengiamės, bijome padaryti ką nors ne taip. Ir kartais, visai nejučiom, mamos vaikučio gyvenime tampa per daug. Kur ta riba tarp meilės ir hiperglobos? Sraipsnio konsultantė - vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.

Atvirai: vaikas užklupo besimylinčius tėvus

Nemalonu, jei kas aptinka pačiame aistros sūkuryje. Tačiau tikra katastrofa atrodo, jei jus užklumpa jūsų vaikai. Ką daryti ir kaip vaikui paaiškinti, ką jis matė? Kelios mamos sutiko pasidalinti savo gana nemalonia patirtimi.

Atėjus svečiams, vaikas neatpažįstamai pasikeičia: kodėl taip nutinka ir kaip reaguoti

Trimetę dukrytę auginanti mama pastebi, kad jos tobulo elgesio namuose mergaitė pasikeičia, kai jas aplanko svečiai. Kodėl taip yra ir kaip reaguoti?

Visus tėvus galima suskirstyti į tris tipus: kuriam priklausote jūs

Kai kalbama apie vaikų auklėjimą, sąvoka „tinkamai išauklėtas vaikas“ neturi jokių aiškiai nusakomų kriterijų. Nežiūrint į tai, visi, savo vaiko gerove besirūpinantys tėvai, visais laikais ieškojo atsakymo – kaip tinkamai auklėti ir išauklėti savo vaiką?

Niekada nedrauskite vaikui šių dalykų (3)

Draudimai labai reikalingi auklėjant vaiką, tačiau tik tada, kai naudojami nuosaikiai. Šių dalykų drausti mažyliui negalima jokiais atvejais.

Vaikas savo elgesiu skaudina tėvus: specialistės patarimai (6)

Išmokęs spjaudytis vaikas, kai supyksta, spjauna į mamą ir tėtį. Tėvai aiškina, kad taip elgtis nedera, tačiau kol kas tai nedavė teigiamų rezultatų. Ką tėvams patars specialistė?

Psichologė: kai vaikas pyksta, atminkite šias esmines taisykles (4)

Trejų metų vaikas yra labai emocionalus, jam dažnai užeina isterijos priepuoliai. Supykęs berniukas gali verkti net 30 ar 40 minučių.

10 tėvų klaidų, kurios trukdo vaikui augti

Auginant vaiką, ypač pirmąjį, klaidų išvengti, ko gero, neįmanoma. Tačiau žinant, kokios jos yra dažniausios, galima pamėginti kai kurių nedaryti.

Dažniausiai užduodami klausimai apie naująsias išmokas vaikui (1)

2018 m. sausio 1 d. įsigalios naujos redakcijos Išmokų vaikams įstatymas. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija teikia atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus.

Kai sakote vaikui žodį NEGALIMA, atminkite kelis svarbius dalykus

Suradęs šuns dubenėlį, vaikas jau tiesia rankutę į jo turinį. „NEGALIMA!“, – surinka išsigandusi mama. Tokių NEGALIMA vaikas per dieną girdi išties daug. Tiek, kad laikui bėgant ima negirdėti žodžio NEGALIMA.

Padėkite, auginu itin aktyvų, irzlų ir nervingą vaiką (5)

Vienerių metų ir 8 mėnesių sūnų auginanti mama skundžiasi, kad berniukas pastaruoju metu pasidarė visai nenustygstantis vietoje. Ką mamai patars specialistė?

Mažo vaiko pykčio priepuoliai: kaip elgtis tėvams

Su pustrečių metų dukrytės pykčio priepuoliais nesusitvarkanti mama prašo specialistų patarimo, kaip elgtis tokiose situacijose.

Kas būdinga vaikams iki 2 metų: svarbiausi elgesio etapai ir patarimai tėvams

Ikimokyklinio ugdymo pedagogės Jūratė Zolumskienė ir Natalija Stefanovičienė iš vaikų darželio „Šilagėlė“ apžvelgia pagrindines vaiko iki 2 metų raidos sritis ir elgesio ypatumus.

Ko mes galime pasimokyti iš skandinavų, kurie augina laimingiausius vaikus pasaulyje

Danija pasaulyje garsi Andersono pasakomis, LEGO žaislais ir laimingiausios pasaulyje tautos reitingu. Tai viena mažesnių Europos valstybių, negalinti pasigirti giedru dangumi, bet jau daug metų garsėjanti kaip giedros nuotaikos „receptą“ atradusi šalis. Kokios gi šio recepto dedamosios dalys?