15 neįkainojamų Masaru Ibukos minčių apie vaikus

 (1)
Japono, knygos „Po trejų - jau vėlu“ autoriaus Masaru Ibukos citatos atveria mums akis, suteikia galimybę pažvelgti į vidinį vaiko pasaulį ir yra puikūs patarimai, kaip auginti vaiką.
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kai pareisite namo, sustatykite priešais vaikus ir įsižiūrėkite į jų veidus – jūs perskaitysite visą savo santykių su sutuoktiniu istoriją.

1. Auklėti vaiką reiškia visą laiką auklėti ir save patį.

2. Kūdikystė – toks laikotarpis, kai mažas žmogus yra labai imlus. Tai, kas tėvams atrodo nesvarbu, beprasmiška, vaikas gali priimti taip jausmingai ir stipriai, kad ši patirtis gali tapti viso tolimesnio gyvenimo pagrindu.

3. Pasaulio ateitis jau nepriklauso nuo mūsų, dabartinių suaugusiųjų, ji priklauso nuo kartos, kuri šiuo metu dar vystykluose.

4. Tai, kas įdomu, vaikams atrodo teisinga, o kas neįdomu – neteisinga.

5. Savininkiškumo jausmas savo vaiko atžvilgiu labai paplitęs. Dėl to vaiko valia ignoruojama. Jei vaikas pripras prie tokio požiūrio į save, kol dar nebus išsivysčiusi jo valia, jis gali visą gyvenimą abejoti savo jėgomis... Ne tėvai, o pats vaikas yra savo ateities šeimininkas.

6. Viskas, ką vaikas daro rankomis – piešia, išmėto žaislus, plėšo popierių – vysto jo intelektą ir kūrybiškumą. Kuo greičiau duosite vaikui pieštukus, tuo geresni bus rezultatai.

7. Tiek pagyrimus, tiek bausmes reikia dalinti labai atsakingai.

8. Talentingi žmonės iš neturtingų gausių šeimų daug pasiekė iš esmės todėl, kad vaikui lengviau lavinti neeilinius gabumus ir charakterį, jeigu jis auga namuose, kur daug vaikų, o dėl to skatinamas kiekvieno individualus vystymasis.

9. Jei jums nepavyko išauklėti savo vaiko taip, kad jis nors truputį jus pranoktų, vadinasi, buvote tingūs tėvai.

10. Mokinys turi pralenkti mokytoją, antraip progresas neįmanomas.

11. Vaiko gebėjimą įsiminti reikia lavinti, kol jam teikia malonumo kartojimas.

12. Apsidairykite aplink – nustebsite, kiek yra paprastučių žaislų, kurie buvo naudojami amžių amžius. Tai molis, popierius karpymui, spalvotas popierius figūroms lankstyti. Šias medžiagas vienija tai, kad jos neturi konkrečios formos ar paskirties. Kitaip tariant, joms galima suteikti bet kokią formą. Būtent todėl jos – idealūs žaislai ankstyvame amžiuje, kai vaiko intelektas vystosi greičiausiai. Jis gali daryti su šiomis medžiagomis viską, kas tik šauna į galvą.

13. Neįmanoma užauginti tikrai gero žmogaus šeimoje, kur auklėjimas ir vaiko lavinimas paliekami motinai, o tėvas tik kartais jos prašomas prisideda prie šių uždavinių. Nei laiko stygius, nei nuovargis po darbo neturi trukdyti tėvams kuo daugiau bendrauti su savo vaikais.

14. Vaikui svarbus ne jo veiklos rezultatas, o pats procesas. Mes, suaugusieji, norime, kad kiekvienas darbas būtų užbaigiamas iki galo.

15. Svarbiausia – vystyti beribes potencialias vaiko galimybes, kad jo gyvenime ir pasaulyje būtų daugiau džiaugsmo. Vienintelis ankstyvojo lavinimo tikslas – suteikti vaikui tokį išsilavinimą, kad jis turėtų skvarbų protą ir sveiką kūną, užauginti jį mąstančiu ir geru.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: ne tik smagi, bet ir labai naudinga mankšta pėdutėms

Kad pėdų masažas teikia didelę naudą, žino visi. Jau nuo ankstyvosios kūdikystės siūloma masažuoti savo mažylių pėdutes, kuriose pilna aktyvių taškų, teigiamai veikiančių ne tik vaiko imunitetą, bet ir nuotaiką bei vystymąsi.

Kaip atskirti kokybišką žaislą vaikui nuo tokio, kuris gali būti netgi pavojingas

Kiekvieną dieną mūsų vaikai susiduria su įvairiausiais produktais, apie kurių galimą pavojų mažiesiems dažnai net nesusimąstome.

Patyrusios mamos patarimai: kaip keliauti su mažais vaikais lėktuvu

Keliaujame atostogauti, aplankyti seniai matytus draugus ar gimines, pakeisti gyvenimą. Dažnai kelionės iš žadančių daug džiaugsmo ir laimės, tampa pilnomis streso ir baimės, ypač keliaujant su mažamečiais vaikais.

Teo ir Ieva pristato: gėlių teptukas, spalvų loterija ir kitos linksmybės lauke

Kaip smagu vasarą! Vabalų, paukščių ir kitų gamtos reiškinių stebėjimas, drugelių gaudymas, vandens pramogos – visa tai galima išbandyti vasarą gryname ore.

Kokia ji – tobula mama: interviu su psichologe

Ar prieš gimstant vaikučiui jums nešmėkštelėjo mintis: „Noriu būti tobula mama!"? Manau, jei būsite nuoširdi atsakydama, greičiausiai atsakymas bus „TAIP".

Teo ir Ieva pristato: lobio ieškojimas, piešimas pupelėmis ir kiti smagūs žaidimai vaikams (1)

Atostogos kaime - kaip gryno oro gurkšnis! Magiškas laikas, kai gali nerūpestingai siautėti ir dūkti saulės spinduliuose ar žaisti vandenyje.

Prieš keliaudami su vaiku atostogų, atminkite kai ką svarbaus

Kad kelionė į svečias šalis su vaiku būtų sklandi, svarbu tinkamai jai pasiruošti ir nepamiršti kelių svarbių aspektų.

Teo ir Ieva pristato: kai prireikia greitai užimti vaiką čia ir dabar (4)

Kiekvieną antradienį portale www.tavovaikas.lt svečiuojasi tinklaraštininkė Ieva ir jos sūnelis Teo, kurie dalijasi savo išbandytais smagiais žaidimais bei lavinimaosiomis veiklomis.

Įvaikintas „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis

Iš viso 2017 metais Lietuvoje įvaikinti 92 globos netekę vaikai, tarp jų – „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis.

Teo ir Ieva pristato: žaismingi būdai pažinti skaičius patiems mažiausiems

Vaikystė – tai pats įdomiausias laikas, kuris skirtas žaidimams. O juk žaidimo pagalba galima ugdyti ir tam tikrus vaiko įgūdžius.

Kokia mama esate pagal Zodiako ženklą

Kokio Zodiako ženklo mama yra labiausiai demokratiška, o kuri nepripažįsta kompromisų ir šeimą valdo kietu kumščiu?

Psichologė Jūratė Baltuškienė: vaikas mušasi – praeis ar verta sunerimti ir iškart reaguoti

„Mano vaikas iš darželio grįžo sumuštas", „Bijau auklėtojos skambučio, nes išgirsiu, kad maniškis vėl ką nors prilupo", „Broliai pliekiasi iki kraujo" – tai vis mamų skundai. Girdėta? Ką daryti?

Teo ir Ieva pristato: 4 lavinantys užsiėmimai, kurie patiks ir mergaitėms, ir berniukams (2)

Kuo dažniau saulėtos dienos džiugina mus, tuo daugiau laiko praleidžiame lauke. Ir kai kurie kambario žaidimai pamažu išsikrausto į lauką. Juk lauke - tikras nuotykių pasaulis.

„Tėvų linija“ daugiausiai klausimų sulaukia apie 2-3 metų vaikus

Daugiau nei pusmetį veikianti "Tėvų linija" - vienintelė vieta, kur visos Lietuvos tėvai gali gauti nemokamą, profesionalią psichologinę pagalbą vaikų auklėjimo klausimais.

Vienintelis dalykas, kurio norėčiau palinkėti naujoms mamoms

Tinklaraščio „Švelni tėvystė“ autorės, dviejų vaikų mamos Mildos Kukulskienės žvilgsnis į motinystę.