Į darželį geriausia leisti nuo metukų?

 (65)
TavoVaikas.lt portalo redakcija gavo vienos nusivylusios mamos laišką, kuriame ji pasakoja savo patirtį pratinant trejų metų sūnų Roką prie darželio. Nesėkmingą patirtį turinti mama apgailestauja, kad į lopšelį neišleido vienerių metukų sūnaus. Pasak jos, ji įsitikinusi, kad taip būtų buvę daug geriau.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Padariau klaidą per ilgai laukdama

Nusprendžiau jums parašyti ir papasakoti savo istoriją. Gal tai padės kitoms mamoms, kurios šiuo metu sprendžia dilemą – nuo kokio amžiaus leisti vaikus į darželį.

Rokas yra mano pirmas ir vienintelis sūnus, kurio susilaukiau būdama 32 metų. Buvau baigusi mokslus, dirbau, taigi, gyvenime ėmė kažko trūkti ir netrukus supratau, kad „tas kažkas" – vaikas.

Išeidama nėštumo ir gimdymo atostogų iš karto planavau, kad auginsiu jį pati namuose pirmus dvejus metus. Svarsčiau tarp pasirinkimo auginti vienerius ar dvejus metus, ir nugalėjo antrasis variantas. Dabar kai pagalvoju, gal tai buvo ir mano asmeniniai motyvai – buvau pavargusi nuo darbo, tiesiog norėjosi ilgesnės pertraukos karjeroje. Vaiko auginimo atostogos man pasirodė, kad bus labai laiku.

TAIP PAT SKAITYKITE:
10 patarimų norintiems užauginti sėkmingą vaiką
Klaidos, kurias daro tėvai kalbėdami su vaikais apie seksą

Kai Rokui suėjo dveji metai, jau pradėjau galvoti apie vaikų darželį. Tačiau sutapimas – mano mama išėjo į pensiją ir pasisiūlė, kad darbo dienomis gali prižiūrėti vaikaitį. Prisipažinsiu – labai apsidžiaugiau. Pagalvojau, kas gali būti geriau, negu sava mama, kuri prižiūrės mano vaiką. Be to, mama buvo tikra darboholikė, todėl žinojau, kad toks naujas užsiėmimas leis jai jaustis svarbiai ir turinčiai ką veikti, o ne galvoti apie „atėjusią senatvę“.

Taip vasarą Rokui suėjo treji ir nuo rudens jo laukė vaikų darželis. Pasiėmiau atostogų paskutinėmis rugpjūčio ir pirmomis rugsėjo dienomis, kad galėčiau jį pati pratinti prie darželio, nors tą buvo pasiruošusi padaryti ir mano mama.

Mačiau, kad darželio mano vaikui labai reikia. Jis augo toks pakankamai vienišas, nelabai komunikabilus, todėl norėjau, kad darželyje išmoktų bendrauti su kitais vaikais, susirastų draugų.

Pirmos nesėkmės

Pirma diena darželyje buvo nebloga, kelios valandos prabėgo greitai, sūnus buvo toks sutrikęs, bet neatrodė, kad labai nelaimingas. Tačiau jau po kelių dienų prasidėjo isterijos – verkti jis imdavo vos prabudęs. Nepadėjo nei įkalbinėjimai, nei šios temos ignoravimas. Vaikas patyrė didžiulį šoką, mačiau tai savo akimis ir man buvo labai skaudu.

Lygiai penktą dieną jam pakilo temperatūra. Snargliai, kosuliai, lova... Pasveikus buvo tas pats, gal net dar blogiau. Jau rugsėjo pabaigoje eilinį kartą susirgus gydytoja jam diagnozavo plaučių uždegimą. Man tai buvo smūgis. Beveik nesirgęs vaikas, pradėjęs eiti į darželį, tapo ligų maišeliu. Po plaučių uždegimo jam skyrė sanatoriją, močiutė padėjo visą laiką, kartu lankė procedūras.

Spalio pabaigoje nusprendėme, kad jis jau pakankamai sustiprėjęs ir gali vėl pradėti eiti į darželį. Tačiau paėjo vos kelias dienas, nes neapsikentusi riksmų ir isterijų, nusprendžiau pasiduoti ir palikau jį su močiute.

Kas geriau: vieneri metai ar treji?

Dabar laukiu pavasario ir tada bandysiu iš naujo. Vasarą Rokui sueis ketveri, jis jau paaugo ir, manau, labiau supranta, kad darželis nėra kažkoks blogis, kad jį lanko visi vaikai, reikia ir jam. Niekur jis nedings.

Aš pati per šį laiką labai daug galvojau, skaičiau ir kalbėjau su draugėmis. Mano išvada tokia: aš pavėlavau išleisti sūnų į darželį. Mano draugės, kurių vaikai išėjo metukų, pusantrų, adaptavosi puikiai. Taip, jie irgi sirgo, bet išvengė ašarų. Kad ir kaip baisiai skambėtų, tokio amžiaus vaikai nelabai supranta, kas tas darželis, todėl jie neturi kito pasirinkimo ir pripranta greičiau. Be to, jie greičiau pamiršta nuoskaudas, todėl jei ir verkia, tai trumpai, juos galima pakalbinti ir taip nukreipti dėmesį.

Be to, aš pati lankiau darželį nuo metukų. Mama sako, kad anksčiau nelabai buvo kitokio pasirinkimo. Jokių adaptacijos problemų dėl manęs nebuvo kilę, o kažkokių neigiamų dalykų dėl to, kad anksti pradėjau lankyti kolektyvą, irgi nejaučiu.

Jeigu laiką būtų galima atsukti atgal, aš daryčiau taip: būčiau vaiko priežiūros atostogose iki dvejų metų, bet pradėčiau prie darželio pratinti vaiką nuo metų. Tada galėčiau pati jį paslaugyti, kol sirgs, ir per metus jis tikrai būtų pripratęs.

Žinau, kad visur specialistai pabrėžia, jog vaikas darželiui tampa pasirengęs maždaug trejų metų. Gal ir taip, jis labiau subrendęs, supranta, kas čia kaip vyks. Bet lengviau pripratinti mamai mažesnį vaiką. Čia tik mano asmeninė nuomonė, kuriai nebūtina pritarti. Tiesiog norėjau ją išsakyti ir papasakoti savo patirtį."

Vaikų darželio „Šilagėlė“ pedagogės Miglės Garškienės komentaras

Manau, kad nelabai teisūs tie, kurie sako, kad geriausiai vaikui pradėti lankyti darželį nuo vienerių metukų ar kuo anksčiau. Vaiko adaptacija darželyje priklauso nuo įvairių priežasčių – tiek nuo mamos savijautos paliekant vaiką darželyje, tiek nuo vaiko gebėjimų prisitaikyti prie naujos aplinkos, tiek nuo sukauptos emocinės patirties.

Galima išskirti kelias adaptacijos formas:

lengva – kai vaikas jau gerai jaučiasi per vieną-dvi savaites;

vidutiniška – daugiau kaip mėnesį;

sunki adaptacija – trunka ilgai, kartais iki pusės metų, kinta vaiko elgesys, vaikas pradeda daugiau ir sunkiau sirgti.

Vienerių metukų vaikas anksčiau išmoksta prašytis ant puoduko, pats pavalgyti, apsirengti; trečiaisiais-ketvirtaisiais gyvenimo metais auga jo savarankiškumas, didėja socialinis interesas, kuomet mažylis labiau domisi buvimu su bendraamžiais nei su savo tėveliais.

Norint palengvinti vaiko adaptaciją, prieš pradedant vaikui lankyti darželį tėveliai turėtų pradėti pratinti vaiką prie būsimo režimo: valgyti, miegoti, eiti į lauką tuo pačiu metu, kaip ir darželį lankantys vaikai.

Ne paslaptis, kad daug lengviau adaptuojasi tie vaikai, kuriuos tėveliai kartu vežiodavosi po įvairius susibūrimus, kartu dalyvaudavo įvairiose veiklose. Vaikai, kuriuos tėveliai kartais palikdavo pas senelius ar draugus, lengviau apsipranta darželyje, ugdosi jo suvokimas, kad mama jo nepaliko, „mama išėjo – mama sugrįš". Buvimas įvairiose vietose - mieste, teatre, svečiuose ir pan., taip pat padeda vaikui sukaupti įvairiausios patirties, kas taip pat turi įtakos gerai vaiko adaptacijai darželyje.

Kokia jūsų patirtis? Koks vaiko amžius yra tinkamiausias pradėti lankyti vaikų lopšelį - darželį?

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: kai prireikia greitai užimti vaiką čia ir dabar (4)

Kiekvieną antradienį portale www.tavovaikas.lt svečiuojasi tinklaraštininkė Ieva ir jos sūnelis Teo, kurie dalijasi savo išbandytais smagiais žaidimais bei lavinimaosiomis veiklomis.

Įvaikintas „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis

Iš viso 2017 metais Lietuvoje įvaikinti 92 globos netekę vaikai, tarp jų – „Gyvybės langelyje“ paliktas kūdikis.

Teo ir Ieva pristato: žaismingi būdai pažinti skaičius patiems mažiausiems

Vaikystė – tai pats įdomiausias laikas, kuris skirtas žaidimams. O juk žaidimo pagalba galima ugdyti ir tam tikrus vaiko įgūdžius.

Kokia mama esate pagal Zodiako ženklą

Kokio Zodiako ženklo mama yra labiausiai demokratiška, o kuri nepripažįsta kompromisų ir šeimą valdo kietu kumščiu?

Psichologė Jūratė Baltuškienė: vaikas mušasi – praeis ar verta sunerimti ir iškart reaguoti

„Mano vaikas iš darželio grįžo sumuštas", „Bijau auklėtojos skambučio, nes išgirsiu, kad maniškis vėl ką nors prilupo", „Broliai pliekiasi iki kraujo" – tai vis mamų skundai. Girdėta? Ką daryti?

Teo ir Ieva pristato: 4 lavinantys užsiėmimai, kurie patiks ir mergaitėms, ir berniukams (2)

Kuo dažniau saulėtos dienos džiugina mus, tuo daugiau laiko praleidžiame lauke. Ir kai kurie kambario žaidimai pamažu išsikrausto į lauką. Juk lauke - tikras nuotykių pasaulis.

„Tėvų linija“ daugiausiai klausimų sulaukia apie 2-3 metų vaikus

Daugiau nei pusmetį veikianti "Tėvų linija" - vienintelė vieta, kur visos Lietuvos tėvai gali gauti nemokamą, profesionalią psichologinę pagalbą vaikų auklėjimo klausimais.

Vienintelis dalykas, kurio norėčiau palinkėti naujoms mamoms

Tinklaraščio „Švelni tėvystė“ autorės, dviejų vaikų mamos Mildos Kukulskienės žvilgsnis į motinystę.

Sumani mama dalijasi žaidimo idėja, kuriam išleisite mažiau kaip 1 eurą

Dviejų vaikučių mama Inga, feisbuke kurianti tinklaraštį „Mamos diena“, dalijasi labai smagia idėja, kaip nustebinti vaikus užsiėmimu, kurio priemonės kainuoja mažiau kaip 1 eurą.

Kaip vystosi vaikas nuo gimimo iki dvejų metų ir ką šiuo metu su juo žaisti

Mažyliai tikrai daug moka. Jie labai greit ima suvokti pasaulį. Verta žinoti, kokie žaislai kokiame laikotarpyje naudingiausi.

Ką iš tiesų reiškia būti dviejų vaikų mama (2)

Jau 9 mėnesiai, kai esu dviejų vaikų mama. 9 spalvingi mėnesiai.

dr. Jolita Jonynienė: kodėl po miego kai kurie vaikai būna irzlūs

Po miego prabudusi dvimetė mažylė nerimsta: ji verkia, atrodo lyg išsigandusi, lyg nuliūdusi, lyg suirzusi. Kaip tokią akimirką turėtų elgtis jos artimieji?

Psichologė Milda Kukulskienė: 8 paprastos ir smagios veiklos dvimečiams

Sveikatos psichologė ir dviejų vaikučių mama Milda Kukulskienė dalijasi aštuoniomis paprastomis idėjomis, ką kūrybiško ir nesudėtingo galima nuveikti su vaikais namuose. Šiems darbeliams nereikia jokių ypatingų pasiruošimų ar medžiagų.

Ką protingiausia daryti, kai mažą vaiką apima didelis pyktis

Vaikas spyrė mamai, užtvojo draugui, sumušė silpnesnį, nuskriaudė ir paliko mirtimi vaduotis gyvūną. Panašių istorijų šimtai. Kodėl vaikai tokie žiaurūs? Konsultuoja vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.

5 dalykai, kurie stiprina ir vienija šeimą

Ar susimąstote, kiek kartų per dieną mes liečiame artimus žmones: vyrą, žmoną, vaikus... Paprastas rankos paspaudimas ar švelnūs apsikabinimai, bučiniai, galvos paglostymai. Visa tai taip natūralu ir kasdieniška, kad dažnai to net nebepastebime. O kartais ir užmirštame. Jei suaugusieji to nusureikšmina ir priima kaip kasdienės rutinos pasekmę, vaikai labai jautriai reaguoja į šilumos bei meilumo šeimoje trūkumą.