Į darželį geriausia leisti nuo metukų?

 (65)
TavoVaikas.lt portalo redakcija gavo vienos nusivylusios mamos laišką, kuriame ji pasakoja savo patirtį pratinant trejų metų sūnų Roką prie darželio. Nesėkmingą patirtį turinti mama apgailestauja, kad į lopšelį neišleido vienerių metukų sūnaus. Pasak jos, ji įsitikinusi, kad taip būtų buvę daug geriau.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Padariau klaidą per ilgai laukdama

Nusprendžiau jums parašyti ir papasakoti savo istoriją. Gal tai padės kitoms mamoms, kurios šiuo metu sprendžia dilemą – nuo kokio amžiaus leisti vaikus į darželį.

Rokas yra mano pirmas ir vienintelis sūnus, kurio susilaukiau būdama 32 metų. Buvau baigusi mokslus, dirbau, taigi, gyvenime ėmė kažko trūkti ir netrukus supratau, kad „tas kažkas" – vaikas.

Išeidama nėštumo ir gimdymo atostogų iš karto planavau, kad auginsiu jį pati namuose pirmus dvejus metus. Svarsčiau tarp pasirinkimo auginti vienerius ar dvejus metus, ir nugalėjo antrasis variantas. Dabar kai pagalvoju, gal tai buvo ir mano asmeniniai motyvai – buvau pavargusi nuo darbo, tiesiog norėjosi ilgesnės pertraukos karjeroje. Vaiko auginimo atostogos man pasirodė, kad bus labai laiku.

TAIP PAT SKAITYKITE:
10 patarimų norintiems užauginti sėkmingą vaiką
Klaidos, kurias daro tėvai kalbėdami su vaikais apie seksą

Kai Rokui suėjo dveji metai, jau pradėjau galvoti apie vaikų darželį. Tačiau sutapimas – mano mama išėjo į pensiją ir pasisiūlė, kad darbo dienomis gali prižiūrėti vaikaitį. Prisipažinsiu – labai apsidžiaugiau. Pagalvojau, kas gali būti geriau, negu sava mama, kuri prižiūrės mano vaiką. Be to, mama buvo tikra darboholikė, todėl žinojau, kad toks naujas užsiėmimas leis jai jaustis svarbiai ir turinčiai ką veikti, o ne galvoti apie „atėjusią senatvę“.

Taip vasarą Rokui suėjo treji ir nuo rudens jo laukė vaikų darželis. Pasiėmiau atostogų paskutinėmis rugpjūčio ir pirmomis rugsėjo dienomis, kad galėčiau jį pati pratinti prie darželio, nors tą buvo pasiruošusi padaryti ir mano mama.

Mačiau, kad darželio mano vaikui labai reikia. Jis augo toks pakankamai vienišas, nelabai komunikabilus, todėl norėjau, kad darželyje išmoktų bendrauti su kitais vaikais, susirastų draugų.

Pirmos nesėkmės

Pirma diena darželyje buvo nebloga, kelios valandos prabėgo greitai, sūnus buvo toks sutrikęs, bet neatrodė, kad labai nelaimingas. Tačiau jau po kelių dienų prasidėjo isterijos – verkti jis imdavo vos prabudęs. Nepadėjo nei įkalbinėjimai, nei šios temos ignoravimas. Vaikas patyrė didžiulį šoką, mačiau tai savo akimis ir man buvo labai skaudu.

Lygiai penktą dieną jam pakilo temperatūra. Snargliai, kosuliai, lova... Pasveikus buvo tas pats, gal net dar blogiau. Jau rugsėjo pabaigoje eilinį kartą susirgus gydytoja jam diagnozavo plaučių uždegimą. Man tai buvo smūgis. Beveik nesirgęs vaikas, pradėjęs eiti į darželį, tapo ligų maišeliu. Po plaučių uždegimo jam skyrė sanatoriją, močiutė padėjo visą laiką, kartu lankė procedūras.

Spalio pabaigoje nusprendėme, kad jis jau pakankamai sustiprėjęs ir gali vėl pradėti eiti į darželį. Tačiau paėjo vos kelias dienas, nes neapsikentusi riksmų ir isterijų, nusprendžiau pasiduoti ir palikau jį su močiute.

Kas geriau: vieneri metai ar treji?

Dabar laukiu pavasario ir tada bandysiu iš naujo. Vasarą Rokui sueis ketveri, jis jau paaugo ir, manau, labiau supranta, kad darželis nėra kažkoks blogis, kad jį lanko visi vaikai, reikia ir jam. Niekur jis nedings.

Aš pati per šį laiką labai daug galvojau, skaičiau ir kalbėjau su draugėmis. Mano išvada tokia: aš pavėlavau išleisti sūnų į darželį. Mano draugės, kurių vaikai išėjo metukų, pusantrų, adaptavosi puikiai. Taip, jie irgi sirgo, bet išvengė ašarų. Kad ir kaip baisiai skambėtų, tokio amžiaus vaikai nelabai supranta, kas tas darželis, todėl jie neturi kito pasirinkimo ir pripranta greičiau. Be to, jie greičiau pamiršta nuoskaudas, todėl jei ir verkia, tai trumpai, juos galima pakalbinti ir taip nukreipti dėmesį.

Be to, aš pati lankiau darželį nuo metukų. Mama sako, kad anksčiau nelabai buvo kitokio pasirinkimo. Jokių adaptacijos problemų dėl manęs nebuvo kilę, o kažkokių neigiamų dalykų dėl to, kad anksti pradėjau lankyti kolektyvą, irgi nejaučiu.

Jeigu laiką būtų galima atsukti atgal, aš daryčiau taip: būčiau vaiko priežiūros atostogose iki dvejų metų, bet pradėčiau prie darželio pratinti vaiką nuo metų. Tada galėčiau pati jį paslaugyti, kol sirgs, ir per metus jis tikrai būtų pripratęs.

Žinau, kad visur specialistai pabrėžia, jog vaikas darželiui tampa pasirengęs maždaug trejų metų. Gal ir taip, jis labiau subrendęs, supranta, kas čia kaip vyks. Bet lengviau pripratinti mamai mažesnį vaiką. Čia tik mano asmeninė nuomonė, kuriai nebūtina pritarti. Tiesiog norėjau ją išsakyti ir papasakoti savo patirtį."

Vaikų darželio „Šilagėlė“ pedagogės Miglės Garškienės komentaras

Manau, kad nelabai teisūs tie, kurie sako, kad geriausiai vaikui pradėti lankyti darželį nuo vienerių metukų ar kuo anksčiau. Vaiko adaptacija darželyje priklauso nuo įvairių priežasčių – tiek nuo mamos savijautos paliekant vaiką darželyje, tiek nuo vaiko gebėjimų prisitaikyti prie naujos aplinkos, tiek nuo sukauptos emocinės patirties.

Galima išskirti kelias adaptacijos formas:

lengva – kai vaikas jau gerai jaučiasi per vieną-dvi savaites;

vidutiniška – daugiau kaip mėnesį;

sunki adaptacija – trunka ilgai, kartais iki pusės metų, kinta vaiko elgesys, vaikas pradeda daugiau ir sunkiau sirgti.

Vienerių metukų vaikas anksčiau išmoksta prašytis ant puoduko, pats pavalgyti, apsirengti; trečiaisiais-ketvirtaisiais gyvenimo metais auga jo savarankiškumas, didėja socialinis interesas, kuomet mažylis labiau domisi buvimu su bendraamžiais nei su savo tėveliais.

Norint palengvinti vaiko adaptaciją, prieš pradedant vaikui lankyti darželį tėveliai turėtų pradėti pratinti vaiką prie būsimo režimo: valgyti, miegoti, eiti į lauką tuo pačiu metu, kaip ir darželį lankantys vaikai.

Ne paslaptis, kad daug lengviau adaptuojasi tie vaikai, kuriuos tėveliai kartu vežiodavosi po įvairius susibūrimus, kartu dalyvaudavo įvairiose veiklose. Vaikai, kuriuos tėveliai kartais palikdavo pas senelius ar draugus, lengviau apsipranta darželyje, ugdosi jo suvokimas, kad mama jo nepaliko, „mama išėjo – mama sugrįš". Buvimas įvairiose vietose - mieste, teatre, svečiuose ir pan., taip pat padeda vaikui sukaupti įvairiausios patirties, kas taip pat turi įtakos gerai vaiko adaptacijai darželyje.

Kokia jūsų patirtis? Koks vaiko amžius yra tinkamiausias pradėti lankyti vaikų lopšelį - darželį?

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Populiariausi vaikų vardai Danijoje: kai kurie patiks ir lietuviams

Populiariausių vardų mados keičiasi gana palengva.

Patarimai, kaip surengti jaukias ir subtilias krikštynas

Krikštynos paprastai rengiamos, kai gamta žydi ir spinduliuoja visu savo grožiu bei gyvybe. Po Krikšto sakramento ateina antrasis etapas – įamžinti brangias akimirkas, nes krikštynos būna vieną kartą gyvenime.

Atviras skaitytojos laiškas: aš noriu pasakyti kai ką svarbaus šiuolaikiniams tėvams

Kiekvienas tėtis ir mama nori užauginti laimingą ir savimi pasitikintį vaiką. Tačiau neretai mūsų, tėvų, žodžiai gerokai skiriasi nuo mūsų pačių veiksmų. Kokias klaidas šiuolaikiniai tėvai daro dažniausiai? Vienos skaitytojos nuomonė.

Teo ir Ieva pristato: namuose gaminame ekologišką modeliną (1)

Kad ir kur bebūtume – ar svetur pas tėtį, ar namuose Kaune, ar sodyboje, visuomet pasigaminame mūsų taip mėgstamo ekologiško modelino. Su juo žaisti yra begalė būdų, o jį pagaminti vienas juokas!

Kurį Zodiako ženklą galima apibūdinti kaip „tobulas vaikas“

Jeigu mėgstate pavartyti horoskopus, jūsų dėmesiui – 12 Zodiako ženklų apžvalga: kurie iš jų tvirtą charakterį rodo nuo gimimo, o su kuriais lengviausia susitarti?

5 nieko nekainuojantys būdai, kaip sutvirtinti ryšį su vaiku

Kiekvienas iš mūsų norime būti dar geresniais tėvais savo vaikams, tačiau neretai nežinome nuo ko pradėti.

Vaikas nesitraukia nuo mamos: įprasta raidos dalis ar perdėtas jautrumas (2)

Dvejų metų vaiką auginanti mama klausia psichologės patarimo, kaip elgtis su itin jautria dukrele.

Patarimai, kaip nuo gimimo lavinti vaiko smulkiąją motoriką

Vaikas gimsta stipriai sugniaužtais kumščiais ir pirštus „išlaisvina“ tik paūgėjęs. Kaip namuose galime lavinti jo smulkiąją motoriką nuo gimimo?

Teo ir Ieva pristato: ne tik smagi, bet ir labai naudinga mankšta pėdutėms

Kad pėdų masažas teikia didelę naudą, žino visi. Jau nuo ankstyvosios kūdikystės siūloma masažuoti savo mažylių pėdutes, kuriose pilna aktyvių taškų, teigiamai veikiančių ne tik vaiko imunitetą, bet ir nuotaiką bei vystymąsi.

Kaip atskirti kokybišką žaislą vaikui nuo tokio, kuris gali būti netgi pavojingas

Kiekvieną dieną mūsų vaikai susiduria su įvairiausiais produktais, apie kurių galimą pavojų mažiesiems dažnai net nesusimąstome.

Patyrusios mamos patarimai: kaip keliauti su mažais vaikais lėktuvu

Keliaujame atostogauti, aplankyti seniai matytus draugus ar gimines, pakeisti gyvenimą. Dažnai kelionės iš žadančių daug džiaugsmo ir laimės, tampa pilnomis streso ir baimės, ypač keliaujant su mažamečiais vaikais.

Teo ir Ieva pristato: raidžių arba skaičių žvejyba

Kol už lango vasara, mėgaukimės jos teikiamomis gėrybėmis – šiltu oru bei žaidimais su vandeniu.

Teo ir Ieva pristato: gėlių teptukas, spalvų loterija ir kitos linksmybės lauke

Kaip smagu vasarą! Vabalų, paukščių ir kitų gamtos reiškinių stebėjimas, drugelių gaudymas, vandens pramogos – visa tai galima išbandyti vasarą gryname ore.

Kokia ji – tobula mama: interviu su psichologe

Ar prieš gimstant vaikučiui jums nešmėkštelėjo mintis: „Noriu būti tobula mama!"? Manau, jei būsite nuoširdi atsakydama, greičiausiai atsakymas bus „TAIP".

Teo ir Ieva pristato: lobio ieškojimas, piešimas pupelėmis ir kiti smagūs žaidimai vaikams (1)

Atostogos kaime - kaip gryno oro gurkšnis! Magiškas laikas, kai gali nerūpestingai siautėti ir dūkti saulės spinduliuose ar žaisti vandenyje.