Kaip auklėti vaiką nesakant jam NE ir nerėkiant

 (10)
"Vaikas neklauso, nors jam per dieną daugybę kartu sakau NE" - su šia problema susiduria ne viena jauna šeima. Išklausykime vertingų psichologės patarimų, kuriuos praktiškai pritaikius, namuose įsivyraus darna ir nebesigirdės nelemtųjų NE, NE, NE.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Enrika klausia:

"Turiu dvejų metu dukrytę. Bėda ta, kad ji nuolat namie lipa, ima daiktus, kurių negalima. Aš jai nuolat rodau „Negalima" ir „Niuniu". Kai ko nors neduodu, ji puola į isteriją".

Į klausimą atsako individualiosios psichologijos konsultantė Vilma Petrikienė, www.ipi.lt.

Laba diena, Enrika, ačiū už tokį nuoširdų klausimą. Dauguma tėvų susiduria su panašia situacija.

Dvejų metų vaikai jau yra mobilūs ir smalsūs, tad imasi aktyviai tyrinėti pasaulį. Jų aplinka gausi daiktų, kuriuos naudoja jų mama ir tėtis. Jiems rūpi pabandyti, įvaldyti, jie nori būti tokie dideli ir gebantys kaip jiems patys svarbiausi žmonės.

Noras lipti, pasiekti aukščiau taip pat susijęs su jos lygiavimusi į didesniuosius. Ji norėtų pasiekti tiek, kiek jūs. Juo labiau, kad visi įdomūs daiktai dažniausiai „gyvena" ten, kur jai per aukštai.

Kviečiu pasidžiaugti savo dukryte ir jos žingeidumu, nes tai rodo, kad ji vystosi sveikai. Tikiu, jūs norite geriausio savo dukrytei, todėl klausiate, ieškote pagalbos. Vaiko isterijos, suprantama, vargina. Tačiau tai yra jos kūrybiškas atsakas į jūsų nuolat sakomus „Negalima" ir „Niuniu". Kuo vaikas mobilesnis, tuo dažniau susiduria su draudimais.

Vidutinis vienerių metų mažylis girdi „NE" daugiau nei 400 kartų per dieną!

Dažniausiai sakoma: „Ne, ne, ne, negalima!" Tai jau keturi kartai per tris sekundes. Deja, bet toks vaikas mokosi „ką daryti", girdėdamas, „ko nedaryti". O tai sąlygoja mąstymą ir kalbos raidą. Užaugęs toks žmogus mąstys ir kalbės neiginiais. Pavyzdžiui, „Nenori arbatos?"; „Nebijok, nemušiu!" ir pan.

Visų pirma, pritaikykite namų erdvę taip, kad jūsų mažylei būtų saugu. Daiktus, kurių jai negalima, kurie dūžta, yra aštrūs, pakelkite arba išneškite. Elektros lizdus uždarykite. Tokiu būdu jums mažiau reikės kartoti, kad negalima to ar ano. Jei ji vis lipa, tegu, greitai ji išmoks ir saugiai nulipti.

Skirkite laiko pabūti šalia, kol ji mokosi, matysite, kaip ji auga, ir galėsite padrąsinti ją: „Va, tu jau pati užlipi ir matai, kaip mama/tėtis gamina pusryčius. Eikš, padėsi pamaišyti tešlą." Arba „Čia yra aštrus peilis. Su juo reikia atsargiai. Jį laikom taip, ašmenimis į apačią. Kai pjaunam, saugom pirštukus. Taip, perpjovei bulvę. Ačiū tau." Ji mokosi. Jūsų kantrybė, pagalba ir švelnus vadovavimas jai labai reikalingi.

Antra, atsisakyti neiginių verta ir dėl to, kad smegenys apdoroja pagrindinę žodžio dalį. T.y., sakymas „Atsargiai, neišpilk pieno" galiausiai baigiasi tuo, kad pienas atsiduria ant grindų. Vaikai žiūri į mus, suaugusius, ir nesupranta, kodėl mes pykstam, kai jie padaro būtent tai, ką mes ir liepėm padaryti: „Atsargiai, išpilk pieno".

Kalbėkite vienaprasmiais žodžiais. Pavyzdžiui, „Baik mušti, skauda"; „Televizijos pultas yra tėčio, padėkime jį aukščiau."; „Mėtome kamuolius, puodelis dūžta." Rinkitės „TAIP" kalbą: „Taip, paskaitysime knygelę, o dabar eime valyti dantukus."

Vienerių-trejų metų vaikai, kuriuos drąsina, lengviau tampa savarankiški, labiau pasitiki savimi, savo tempu lavina motorinius įgūdžius, mokosi reikšti savo nuomonę tinkamais būdais. Tuo tarpu nuolat girdintys „NE", gėdinami vaikai pradeda abejoti savo sugebėjimais, jų menkas pasitikėjimas savimi, tampa neklusnūs, savikritiški, ignoruoja suaugusių autoritetą. Jei vaikams neleidžiama priimti sprendimų, kai jie maži, vėliau jie gali išaugti pernelyg priklausomi ir/ar visko bijantys.

Nuolat girdintys „NE", gėdinami vaikai pradeda abejoti savo sugebėjimais, jų menkas pasitikėjimas savimi, tampa neklusnūs, savikritiški, ignoruoja suaugusių autoritetą.
Psichologė Vilma PetrikienėŽodžiai „NIEKADA", „VISADA" irgi yra nuvertinantys. Pavyzdžiui, „Tu niekada nesusidedi žaislų, pažiūrėk, kokia betvarkė"; „Tu visada vėluoji, kiek galima tavęs laukti?" ir pan. Venkite tokių apibendrinimų. Geriau kalbėti apie tai, kas vyksta šiuo metu: „Žaisliukams jau laikas eiti ilsėtis. Sudėkime juos į dėžę. Aš tau padėsiu."

Tėvų nuoseklumas yra labai svarbus. Jei jau sakote „NE, NEGALIMA", tai ir laikykitės tokios pozicijos. Vaikų zyzimas ir įkyrus prašymas gali labai erzinti, tačiau kartą nusileidus jie kiekvieną kartą zys tol, kol gaus tai, ko nori. Galvelėje susideda tokia schema: „NE" reiškia „PRAŠYK ATKAKLIAU, KOL..."

Geriau empatiškai brėžkite ribą: „Girdžiu tave, norėtum saldainio. Dabar pat. Tuoj sėsim pietauti. Kai pavalgysi maisto, gausi saldainį. Suprantu, tikrai sunku laukti." Kitą vertus, žodis „NE" reiškia „NE" ir vaikai turi išmokti jį bei įvaldyti jo sakymą. Tai įrankis, kuriuo kontroliuojamas savas gyvenimas. Tai padeda mokytis turėti ir išsakyti savo nuomonę.

Pavyzdžiui, „Ne, aš nenoriu košės, noriu jogurto"; „Ne, noriu šito puodelio";„Ne, rengsiuos raudoną suknelę"; „Stop, man nepatinka toks žaidimas" ir pan.

Jei vaikams neleidžiama priimti sprendimų, kai jie maži, vėliau jie gali išaugti pernelyg priklausomi ir/ar visko bijantys.
Psichologė Vilma Petrikienė

Jūs turbūt norėsite, kad mokykloje (suaugusiųjų gyvenime) jūsų mergaitė galėtų save apginti, tiesa? Taip pat girdėdami „NE" vaikai mokosi, kad net vienas kitą mylintys žmonės gali kartkartėmis nesutarti. Tai yra gyvenimo dalis. Svarbu išlaikyti pagarbą kitam žmogui. Kad vaikai gerbtų jus ar kitą žmogų, jūs turite pagarbiai elgtis su jais. Pavyzdžiui, „Suprantu, tau norisi bėgioti po parduotuvę. Kai renku prekes, man sunku tave matyti, tad tu gali pasimesti. Man būtų labai baisu, jei tavęs neberasčiau. Aš tave palaikysiu ant rankų, gerai?"; „Čia karšta arbata. Va, įpilsime į kitą puodelį, kad atauštų, galėsi pati atsigerti " ir pan.

Tėvystė tikrai vienas sunkiausių darbų pasaulyje! Ypač kai reikia pačiam permąstyti daug dalykų, pritaikyti namų erdvę augantiems vaikams, galvoti, ką, kaip sakai, ir t.t. Tačiau jūsų pastangos ir noras keistis, kurti ir palaikyti ryšį su savo vaiku, vėliau labai „atsiperka".

Auginate žmogų, su kuriuo jums bus malonu bendrauti!

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Skaitydami knygas vaikui, laviname iškart tris jo intelekto sritis

Kokio amžiaus vaikams galima pradėti skaityti knygas? Ką jos duoda vaikui? Paieškokime drauge atsakymų į šiuos klausimus.

Naudingi patarimai ieškantiems vaikui auklės

Vaikų darželis – gerai, bet ką daryti iki tol, kol vaikas jam subręs, arba kol ateis eilė patekti į tą darželį? Patarimai, jeigu rimtai svarstote atiduoti vaiką į auklės rankas.

Kol nebuvau mama, apie tai net nenutuokiau

Subjektyvus žvilgsnis į tai, kas pasikeičia tapus mama.

Skirtumas tarp mylinčios mamos ir hiperglobojančios

Kiekviena mūsų nori būti pati geriausia mama. Skaitome knygas apie vaikų auklėjimą, stengiamės, bijome padaryti ką nors ne taip. Ir kartais, visai nejučiom, mamos vaikučio gyvenime tampa per daug. Kur ta riba tarp meilės ir hiperglobos? Sraipsnio konsultantė - vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.

Atvirai: vaikas užklupo besimylinčius tėvus

Nemalonu, jei kas aptinka pačiame aistros sūkuryje. Tačiau tikra katastrofa atrodo, jei jus užklumpa jūsų vaikai. Ką daryti ir kaip vaikui paaiškinti, ką jis matė? Kelios mamos sutiko pasidalinti savo gana nemalonia patirtimi.

Atėjus svečiams, vaikas neatpažįstamai pasikeičia: kodėl taip nutinka ir kaip reaguoti

Trimetę dukrytę auginanti mama pastebi, kad jos tobulo elgesio namuose mergaitė pasikeičia, kai jas aplanko svečiai. Kodėl taip yra ir kaip reaguoti?

Visus tėvus galima suskirstyti į tris tipus: kuriam priklausote jūs

Kai kalbama apie vaikų auklėjimą, sąvoka „tinkamai išauklėtas vaikas“ neturi jokių aiškiai nusakomų kriterijų. Nežiūrint į tai, visi, savo vaiko gerove besirūpinantys tėvai, visais laikais ieškojo atsakymo – kaip tinkamai auklėti ir išauklėti savo vaiką?

Niekada nedrauskite vaikui šių dalykų (3)

Draudimai labai reikalingi auklėjant vaiką, tačiau tik tada, kai naudojami nuosaikiai. Šių dalykų drausti mažyliui negalima jokiais atvejais.

Vaikas savo elgesiu skaudina tėvus: specialistės patarimai (6)

Išmokęs spjaudytis vaikas, kai supyksta, spjauna į mamą ir tėtį. Tėvai aiškina, kad taip elgtis nedera, tačiau kol kas tai nedavė teigiamų rezultatų. Ką tėvams patars specialistė?

Psichologė: kai vaikas pyksta, atminkite šias esmines taisykles (4)

Trejų metų vaikas yra labai emocionalus, jam dažnai užeina isterijos priepuoliai. Supykęs berniukas gali verkti net 30 ar 40 minučių.

10 tėvų klaidų, kurios trukdo vaikui augti

Auginant vaiką, ypač pirmąjį, klaidų išvengti, ko gero, neįmanoma. Tačiau žinant, kokios jos yra dažniausios, galima pamėginti kai kurių nedaryti.

Dažniausiai užduodami klausimai apie naująsias išmokas vaikui (1)

2018 m. sausio 1 d. įsigalios naujos redakcijos Išmokų vaikams įstatymas. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija teikia atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus.

Kai sakote vaikui žodį NEGALIMA, atminkite kelis svarbius dalykus

Suradęs šuns dubenėlį, vaikas jau tiesia rankutę į jo turinį. „NEGALIMA!“, – surinka išsigandusi mama. Tokių NEGALIMA vaikas per dieną girdi išties daug. Tiek, kad laikui bėgant ima negirdėti žodžio NEGALIMA.

Padėkite, auginu itin aktyvų, irzlų ir nervingą vaiką (5)

Vienerių metų ir 8 mėnesių sūnų auginanti mama skundžiasi, kad berniukas pastaruoju metu pasidarė visai nenustygstantis vietoje. Ką mamai patars specialistė?

Mažo vaiko pykčio priepuoliai: kaip elgtis tėvams

Su pustrečių metų dukrytės pykčio priepuoliais nesusitvarkanti mama prašo specialistų patarimo, kaip elgtis tokiose situacijose.