Vaikas rodo ožius mamai, o su kitais būna auksinis: psichologės komentaras

 (2)
Turbūt, nereta šeima susiduria su situacija, kuomet su kitais žmonėmis vaikas būna ramesnis, paklusnesnis ir geriau elgiasi negu savo tėvų akivaizdoje. Kodėl taip nutinka ir ar galima tokį elgesį pakoreguoti?
© Adobe Stock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Mama klausia:

„Sūnui 3 metai, jis vienturtis. Kodėl vaikas su mama būna irzlesnis, mušasi ir reikalauja daugiau ant rankų nešiojamas? Tuo tarpu, kai būna su močiute ir dėde, jis kuo ramiausias? Ir dar, gal galite pasiūlyti, kaip pripratinti vaiką vaikščioti savarankiškai? Su kitais eina be problemų, kai tik su manimi, tuoj prašosi ant rankų. Negaliu pabūti nei lauke, nei namuose su laisvom rankom“.

Atsako psichologė Simona Stapulionienė / Pozityvaus auklėjimo konsultantų asociacija.

Ačiū už pateiktus klausimus, o svarbiausia - už norą keisti situaciją. Gerai žinome, kad šeima yra pirmoji emocijų mokymosi vieta. Čia vaikas sužino, kaip kiti reaguoja į jo poelgius, jo jausmus, čia jis pajaučia, kokie jausmai yra malonūs, o kurie – nemalonūs, ilgainiui išmoksta tinkamai visus juos reikšti.

Ryšys tarp vaiko ir juo besirūpinančio, jam svarbaus žmogaus (dažniausiai juo būna mama), susiformuoja, kai mažyliui būna 8 – 9 mėnesiai ir formuojasi iki 3 metų amžiaus.

Prieraišumas suteikia vaikui saugumo ir pasitenkinimo jausmą. Normaliai vaiko raidai reikalinga motina kaip saugi atrama.

Jautriausiai į mamos išsiskyrimą reaguoja vaikai nuo 5 mėnesių iki 3 metų. Mama, būdama šalia vaiko, užtikrina saugų prieglobstį, į kurį jis gali sugrįžti susidūręs su netikėtumais ar pavojais, nusiraminti, būti priimtas su visomis išgyvenamomis emocijomis, padrąsintas naujiems aplinkos tyrinėjimams.

Prieraišumas yra toks pat ankstyvosios vaikystės poreikis, kaip ir mityba ar išlikimas. Nuo 3 metų iki vaikystės pabaigos vaikas jau nebe taip skausmingai reaguoja į mamos nebuvimą šalia, nes atmintyje jau išlaiko mamos vaizdą. Vaiką mylinti motina suvokiama kaip saugumo ir paramos šaltinis, jos atžvilgiu vystosi teigiamos emocijos. Buvimo su vaiku trukmė nėra labai svarbi, svarbiausia yra tarpusavio santykiai, vaiko fizinis artumas su tėvais ir asmenimis, kurie juo rūpinasi, jų emocinis šiltumas, švelnumas, tinkamas reagavimas į vaiko signalus.

Remiantis šiomis mintimis ir atsakant į jūsų klausimą norisi pabrėžti, kad yra visiškai normalu, jog jūsų vaikas vos tik jus išvydęs atsipalaiduoja ir išlaisvina susikaupusius išgyvenimus. Dažnai būna taip, kad vaikai pavargsta būti „nepriekaištingi" leisdami laiką su močiute ar dėde. Gali būti ir taip, kad jūsų sūnų ypač liūdina išsiskyrimas su jumis, todėl ir vėl jums susitikus jis su pykčiu priešinasi suartėjimui arba demonstruoja prieštaringus jausmus – tai nori, kad jį paimtumėte ant rankų, tai baisiausiai atstumia.

Dažnai tokiomis akimirkomis pagrindiniu vaiko tikslu tampa bet kokiomis priemonėmis pelnyti mamos dėmesį. Pastebėkite, mamyte, save, savo išgyvenamus jausmus, atsakykite į klausimą, ar nesielgiate su vaiku nenuspėjamai, t.y., galbūt vienu momentu jautriai reaguojate į vaiko išgyvenimus, o kartais, kai būnate susierzinusi ar pavargusi, juos ignoruojate ar pykstate dėl jų (o taip nutinka daugumai pavargusių mamų).

Yra visiškai normalu, jog jūsų vaikas vos tik jus išvydęs atsipalaiduoja ir išlaisvina susikaupusius išgyvenimus. Dažnai būna taip, kad vaikai pavargsta būti „nepriekaištingi" leisdami laiką su močiute ar dėde.
Psichologė Simona Stapulionienė

Koreguojant situaciją svarbu kuo dažniau atkreipti dėmesį į pozityvų, tinkamą sūnaus elgesį kasdienybėje. Gali būti, kad kai vaikas bus tokio dėmesio „prisotintas", jam vis rečiau norėsis būti ant jūsų rankų ar siekti jūsų dėmesio elgiantis netinkamai.

Dovanokite savo meilę, dėmesį ir taip trokštamą kontaktą per įvairius žaidimus: švelniai lieskite jo kūną kutenant, glostant jį, masažuojant, apsikabinkite drauge skaitydami pasakas. Susitikus po išsiskyrimo leiskite jam jus apkabinti bei pabučiuoti, pasakykite, kad labai jo pasiilgote, o iš jo elgesio matote, jog jis taip pat stipriai jūsų ilgėjosi, o gal pyksta už ilgą išsiskyrimą? Neatstumkite ir kai jam liūdna, kai jis verkia, atsiliepkite į vaiko jausmus, parodydama, kad jį suprantate ir priimate visokį.

Pasidalinkite, kad ir jums kartais būna liūdna. Labai svarbu, jog sūnus pajustų, kad jūs, mama, jį priimate kaip žmogų ir visuomet norite žinoti, kaip jis jaučiasi: laimingas jis ar liūdnas, piktas. Kai vaikas taikosi jus mušti, sulaikykite jo rankutes ir aiškiai ramiu tonu kartokite tiek kartų, kiek reikės: „Stop, man skauda, prašau to nedaryti".

Sprendžiant sūnelio savarankiško vaikščiojimo rūpestėlį, turbūt svarbu būtų pačiai mamai atsakyti į klausimą, ar vaikas su jumis būdamas nesijaučia esantis mažesnis, mažiau galintis nei būdamas su kitais? Taip dažnai nutinka tais atvejais, kai mamos būna ypač rūpestingos ir daugelį dalykų stengiasi padaryti už vaiką. Svarbu neskubėti daryti už vaiką to, ką jis pats gali padaryti, nes dažniausiai vaikas su pasimėgavimu pats tą daro.

Trimečio pagrindinė veikla - savarankiškas judėjimas ir aplinkos tyrinėjimas. Leiskite vaikui savarankiškai veikti taip, kaip jam patinka - paliesti, paragauti, tačiau būkite netoli, nes vaikui reikia būti tikram, kad esate šalia.

Stenkitės kuo rečiau sakyti vaikui "ne": „nelipk, nukrisi", „negalima", „neik, sušlapsi, susižeisi", nes panašūs draudimai daro vaiką mažu ir bejėgiu, nepasitikinčiu savimi.
Psichologė Simona Stapulionienė

Vaikui tyrinėjant itin svarbus jūsų gebėjimas padrąsinti ir kartu užtikrinti jo saugumą. Jei jūs džiaugsitės, tinkamai skatinsite vaiką savarankiškai tyrinėti, domėsitės jo atradimais, tuomet jūsų sūnus išsiugdys jausmą, kad jis atskiras, gali veikti savarankiškai ir spręsti problemas pats.

Stenkitės kuo rečiau sakyti vaikui "ne": „nelipk, nukrisi", „negalima", „neik, sušlapsi, susižeisi", nes panašūs draudimai daro vaiką mažu ir bejėgiu, nepasitikinčiu savimi.

Siekiant, kad sūnus kuo ilgesnį kelią nueitų pats, stenkitės savo pasivaikščiojimą paversti maloniu žaidimu: „gaudykite" abu susikibę rankomis medžių šešėlius, peršokite juos abu susikibę rankomis, aptarkite kokius matote medžius, palijus lietui ieškokite balų, braidžiokite po jas ar jas skaičiuokite, sustokite ir pastebėkite šliaužiančias sraiges – mėgaukitės savo pasivaikščiojimu! Stenkitės eiti pasivaikščioti su sūnumi ten, kur jam būtų įdomu, tyrinėkite drauge gamtą.

Ir visuomet su nuostaba bei nuoširdžiu džiaugsmu pagirkite vaiką, kiek daug šiandien jūsų kojytės nužingsniavo žingsnių. Vaikui pavargus neskubėkite jo nuvertinti ar jam priekaištauti, o mėginkite susitarti, jog gaudydami vienas kitą pasieksite tam tikrą objektą. Pavykus tai įveikti, būtinai garsiai pasididžiuokite savo sūnumi.

Tikiu, kad Jums pavyks pagaliau mėgautis dažniau išgyvenamomis teigiamomis emocijomis būnant su sūneliu.

Sėkmės Jums!

Straipsnis yra informacinės kampanijos „Iš kantrybės neišvedama. Iš kantrybės išeinama" dalis. VšĮ Psichologinės sveikatos centras drauge su TavoVaikas.lt siekia supažindinti tėvus su vaikų netinkamo elgesio priežastimis ir galimais pozityviais jų sprendimo būdais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Supykęs vaikas mušasi, parpuola ant žemės ir daužo galvą: psichologės komentaras

Dviejų metų neturintį sūnų auginanti mama kreipiasi pagalbos: jos sūnus dažnai elgiasi netinkamai – krenta ant žemės, muša tėvus ir kitus vaikus. Ką mamai patars psichologė?

Psichologė: kaip elgtis, jei vaikas neklauso tėvų

Trejų metų sūnų auginanti mama prašo specialistės patarimo – kaip susikalbėti ir kaip auklėti neklusnų trimetį?

Lavinamieji žaidimai vaikams, kurie padės išmokti spalvas

Tai, kad vieni vaikai jau dvejų metų moka spalvas, o kiti jomis susidomi daug vėliau,priklauso ir nuo vaikų temperamento. Vaikams, kurie itin judrūs, spalvos gali ilgiau nerūpėti, negu krapštukams.

Dovana Lietuvos vaikams - naujos animuotos lietuvių liaudies dainelės (1)

Prieš dvejus metus internete pasirodžiusios Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto inicijuotos „Tilidūdos" projekto dainelės užvaldė mažylių ir suaugusiųjų širdis – per šį laiką kiekviena iš dešimties animuotų dainų sulaukė vidutiniškai po beveik 2,8 milijonų peržiūrų. Dabar projekto kūrėjai pristato penkias naujas dainas.

VIENU SAKINIU: kokia mama esate pagal Zodiako ženklą (1)

Koks vienas sakinys geriausiai nusako jūsų, kaip mamos, auklėjimo būdą? Apžvelkime visus 12 Zodiako ženklų vienu sakiniu.

Daugiavaikės mamos patarimai vaikelio susilaukusiai jaunai šeimai

Susilaukus vaiko, gyvenimas keičiasi iš esmės. Tikėtis, kad viskas buvo lygiai taip pat, kaip tada, kai buvote tik dviese, nėra realu.

Vienerių metų vaikas namuose: patarimai tėvams

Metukų tuoj sulauksiantis mažylis vis labiau ima rodyti savo savarankiškumą. Ką svarbu žinoti tėvams?

Mamos rekomenduoja: 9 mėgstami blogai apie vaikų auginimą Lietuvoje

TAVO VAIKO feisbuko paskyroje, kurioje šiuo metu turime daugiau kaip 70 000 fanų, paprašėme tėvų pasidalinti, kokius mamų ar tėčių rašomus tinklaraščius jie stebi.

Skaitydami knygas vaikui, laviname iškart tris jo intelekto sritis

Kokio amžiaus vaikams galima pradėti skaityti knygas? Ką jos duoda vaikui? Paieškokime drauge atsakymų į šiuos klausimus.

Naudingi patarimai ieškantiems vaikui auklės

Vaikų darželis – gerai, bet ką daryti iki tol, kol vaikas jam subręs, arba kol ateis eilė patekti į tą darželį? Patarimai, jeigu rimtai svarstote atiduoti vaiką į auklės rankas.

Kol nebuvau mama, apie tai net nenutuokiau

Subjektyvus žvilgsnis į tai, kas pasikeičia tapus mama.

Skirtumas tarp mylinčios mamos ir hiperglobojančios

Kiekviena mūsų nori būti pati geriausia mama. Skaitome knygas apie vaikų auklėjimą, stengiamės, bijome padaryti ką nors ne taip. Ir kartais, visai nejučiom, mamos vaikučio gyvenime tampa per daug. Kur ta riba tarp meilės ir hiperglobos? Sraipsnio konsultantė - vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė.

Atvirai: vaikas užklupo besimylinčius tėvus

Nemalonu, jei kas aptinka pačiame aistros sūkuryje. Tačiau tikra katastrofa atrodo, jei jus užklumpa jūsų vaikai. Ką daryti ir kaip vaikui paaiškinti, ką jis matė? Kelios mamos sutiko pasidalinti savo gana nemalonia patirtimi.

Atėjus svečiams, vaikas neatpažįstamai pasikeičia: kodėl taip nutinka ir kaip reaguoti

Trimetę dukrytę auginanti mama pastebi, kad jos tobulo elgesio namuose mergaitė pasikeičia, kai jas aplanko svečiai. Kodėl taip yra ir kaip reaguoti?

Visus tėvus galima suskirstyti į tris tipus: kuriam priklausote jūs

Kai kalbama apie vaikų auklėjimą, sąvoka „tinkamai išauklėtas vaikas“ neturi jokių aiškiai nusakomų kriterijų. Nežiūrint į tai, visi, savo vaiko gerove besirūpinantys tėvai, visais laikais ieškojo atsakymo – kaip tinkamai auklėti ir išauklėti savo vaiką?