Kuri ligoninė Lietuvoje verčiausia draugiškiausios žindymui vardo

„Žindymui draugiška" - tai iniciatyva, siekianti tiesiogiai iš mamų surinkti informaciją apie žindymo skatinimą ir palaikymą Lietuvoje nėštumo, gimdymo, buvimo ligoninėje po gimdymo ir vėliau, kūdikio augimo laikotarpiu bei skatinti ir remti žindymą Lietuvoje. Vienas iš iniciatyvos veikos būdų yra Žindymui draugiškiausios ligoninės rinkimai.
© Pixabay nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Iniciatyvos veiklos koordinatorė – Tarptautinės tarybos sertifikuota žindymo konsultantė, IBCLC, Naujagimiui palankios ligoninės vertintoja Rima Kurtinaitienė. Pasak jos, žindymui draugiškos ligoninės rinkimų iniciatyva kilo dėl mamų susirūpinimo žindymo situacija Lietuvoje ir ypač Lietuvos ligoninėse.

Žindymas prasideda ligoninėse, kadangi čia gimdo dauguma Lietuvos mamų, ir tai, kas vyksta ligoninėse su mamomis ir kūdikiais, yra labai svarbu sėkmingai žindymo pradžiai.

Pasaulio sveikatos organizacija nuo 1991 m. yra paskelbusi Naujagimiui palankios ligoninės iniciatyvą, kuri Lietuvoje įgyvendinama 25 metus. Tačiau jos įgyvendinimas vis dar vangus, nes tiek pasiruošimui tapti Naujagimiui palankia ligonine, tiek pats vertinimas kainuoja, Sveikatos apsaugos ministerijai nuolat trūksta lėšų, o ir iš pačių medikų tenka išgirsti, kad Naujagimiui palankioje ligoninėje reikia dirbti daugiau, nei paprastoje ligoninėje, o atlyginimo niekas nepadidina.

Taip pat stebimas reiškinys, kad ligoninei tapus Naujagimiui palankia ligonine, žindymo palaikymo ir skatinimo praktikos joje gerokai suprastėja. Kodėl taip nutinka, būtų atskiro tyrimo reikalaujantis darbas. Tačiau faktas tas, kad mamos iki kito ligoninės vertinimo gauna vis prastesnę žindymo priežiūrą. Šiuo metu galiojantys teisės aktai numato, kad ligoninės turi būti vertinamos kas dvejus ar trejus metus. Tačiau atrodo, kad tai yra per retai.

Todėl jau kelerius metus vyksta mamų pasiūlyta iniciatyva, pavadinta Naujagimiui draugiškiausios ligoninės rinkimais. Norima apklausti kuo daugiau įvairiose ligoninėse gimdžiusių mamų, išanalizuoti jų atsakymus ir išrinkti žindymui draugiškiausias ligonines bei jas pasveikinti ir taip pat atkreipti dėmesį į problemas, kurios iškyla analizuojant mamų patirtis.

- 2010 metais naujagimiui draugiškiausi, mamų nuomone, buvo Kauno krikščioniškieji gimdymo namai.

- 2011 metais gimdžiusios mamos balsus atidavė Kauno medicinos universiteto klinikoms.

- 2012 metais mamos vėl patvirtino, kad Kauno krikščioniškieji gimdymo namai yra žindymui draugiškiausia ligoninė.

Po kelerių metų pertraukos ši iniciatyva sugrįžta "Žindymui draugiškiausios ligoninės" rinkimais.

Šiuo metu visos 2017 metais bet kurioje Lietuvos ligoninėje gimdžiusios mamos kviečiamos užpildyti anketą – "Žindymui draugiškiausios ligoninės rinkimai 2017" ir tokiu būdu padėti išrinkti ligonines, kurios išlieka žindymui draugiškiausios turėdamos ar neturėdamos Naujagimiui palankios ligoninės vardą. Anketoje esantys klausimai yra apie moterų patirtį ruošiantis žindymui nėštumo metu, žindymo patirtį iš karto po gimdymo, pirmomis dienomis ligoninėje ir vėliau, grįžus namo ir kūdikiui augant.

Pasibaigus apklausai, iniciatyvos "Žindymui draugiška" koordinatorė Rima Kurtinaitienė planuoja apibendrinti gautus atsakymus: išryškėjusiomis geromis tendencijomis pasidžiaugti, žindymui draugiškiausioms ligoninėms padėkoti, o į prastas tendencijas sieks atkreipti ligoninių personalo, Sveikatos apsaugos ministerijos ir visuomenės dėmesį, kad vyktų teigiami pokyčiai. Apibendrinti rezultatai bus skelbiami 2018 m. sausio pabaigoje.

Anketą rasite ČIA.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Kokią žuvį sveikiausia valgyti

Dažnai nepelnytai užmirštama ir nevertinama žuvis yra tikrai vertingas produktas mūsų vaikams.

Gydytojai tvirtina, kad mamos pienas yra neįkainojamas

Lygiai prieš metus, 2017 metų balandžio 7 dieną, VU Vaikų ligoninėje pirmą kartą naujagimiui buvo duota donorinis motinos pieno lašas. Taip prasidėjo Motinos pieno banko istorija.

Kurią košę sveikiausia valgyti vaikams

Košėse gausu angliavandenių, mineralinių medžiagų, vitaminų (ypač B grupės), skaidulų, todėl jos puikiai reguliuoja virškinimo sistemą, neleidžia užkietėti viduriukams.

Meningokokinė infekcija pražudė antrą vaiką

Meningogokinė infekcija pražudė jau antrą vaiką šiemet. Tai Eltai patvirtino Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro atstovė, daktarė Daiva Razmuvienė.

Vaikų ligoninės priėmime – darbymetis: įdiegta naujovė, kurią svarbu žinoti tėvams

Iki šiol Vaikų ligoninės priėmime pacientai buvo priimami pagal vadinamąjį šviesoforą, bet nuo šiol į eilę bus rikiuojami vadovaujantis ne trimis, o penkiomis spalvomis.

Veiksmingiausia pagalba susirgus: gydytojai klounai dalijosi išbandytais receptais

Mes lankome ne ligą, o vaiką. Taip penktadienį naujienų agentūros ELTA konferencijų salėje surengtoje spaudos konferencijoje „Kas slypi už Raudonųjų nosių“, sakė gydytojai klounai.

Daugėja skiepijančių vaikus nuo meningokokinės B tipo infekcijos

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, Lietuva pirmauja Europoje pagal sergamumą meningokokine B tipo infekcija.

Kaip stiprinti vaiko imunitetą

Mūsų imunitetas – labai sudėtinga, tačiau drauge ir protinga sistema. Stiprus imunitetas padeda išvengti ligų, o susirgus – greičiau ir lengviau pasveikti. Žuvų taukai yra viena tinkamiausių priemonių mažųjų imuninei sistemai stiprinti, kadangi jų sudėtyje yra sveikatai naudingų omega-3 riebalų rūgščių bei vitaminų A, D ir E.

Naudingosios kruopos, kurias sveika valgyti kiekvienam

Ar viską žinote apie maistinguosius grikius? 8 argumentai, kodėl jie turi būti mažų vaikų mityboje.

Gydytoja – apie virusą, kurį gauname nuo mus bučiuojančių tėvų ar kitų artimųjų

Net 90 proc. žmonių herpeso virusą „nešiojasi" savo trišakiame nerve. Kaip jo nepažadinti?

Šiuolaikinių tėvų klaidos, kurias daro daugelis

Kiekvienas tėtis ir mama nori užauginti laimingą ir savimi pasitikintį vaiką. Tačiau neretai mūsų, tėvų, žodžiai gerokai skiriasi nuo mūsų pačių veiksmų. Kokias klaidas šiuolaikiniai tėvai daro dažniausiai?

Vaiko akių uždegimas: priežastys ir gydymas

Kai vaiko akys ima ašaroti, traiškanoja, parausta, dažniausiai įtariame akių uždegimą ir kreipiamės į gydytoją – kaip jis patars gydyti?

Kad smegenys veiktų kaip tobuliausias kompiuteris

Sudėtingiausias ir aktyviausias mūsų organas smegenys – tarsi galingas kompiuteris, kurio atmintyje telpa net 4 terabaitai informacijos.

Meningokokinė infekcija pavojingiausia vaikams iki penkerių metų

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, pernai Lietuvoje užregistruotas 81 susirgimo meningokokine infekcija atvejis, iš kurių pusė – 40, vaikų iki penkerių metų.

Epilepsija - ne vien priepuoliai, įspėja vaikų neurologai

Epilepsija - ne vien priepuoliai, įspėja vaikų neurologai, kitų sričių medikams pristatydami Dravet sindromą - retą epilepsijos formą, kol kas Lietuvoje genetiškai patvirtintą tik šešiems vaikams.