Kuri ligoninė Lietuvoje verčiausia draugiškiausios žindymui vardo

„Žindymui draugiška" - tai iniciatyva, siekianti tiesiogiai iš mamų surinkti informaciją apie žindymo skatinimą ir palaikymą Lietuvoje nėštumo, gimdymo, buvimo ligoninėje po gimdymo ir vėliau, kūdikio augimo laikotarpiu bei skatinti ir remti žindymą Lietuvoje. Vienas iš iniciatyvos veikos būdų yra Žindymui draugiškiausios ligoninės rinkimai.
© Pixabay

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Iniciatyvos veiklos koordinatorė – Tarptautinės tarybos sertifikuota žindymo konsultantė, IBCLC, Naujagimiui palankios ligoninės vertintoja Rima Kurtinaitienė. Pasak jos, žindymui draugiškos ligoninės rinkimų iniciatyva kilo dėl mamų susirūpinimo žindymo situacija Lietuvoje ir ypač Lietuvos ligoninėse.

Žindymas prasideda ligoninėse, kadangi čia gimdo dauguma Lietuvos mamų, ir tai, kas vyksta ligoninėse su mamomis ir kūdikiais, yra labai svarbu sėkmingai žindymo pradžiai.

Pasaulio sveikatos organizacija nuo 1991 m. yra paskelbusi Naujagimiui palankios ligoninės iniciatyvą, kuri Lietuvoje įgyvendinama 25 metus. Tačiau jos įgyvendinimas vis dar vangus, nes tiek pasiruošimui tapti Naujagimiui palankia ligonine, tiek pats vertinimas kainuoja, Sveikatos apsaugos ministerijai nuolat trūksta lėšų, o ir iš pačių medikų tenka išgirsti, kad Naujagimiui palankioje ligoninėje reikia dirbti daugiau, nei paprastoje ligoninėje, o atlyginimo niekas nepadidina.

Taip pat stebimas reiškinys, kad ligoninei tapus Naujagimiui palankia ligonine, žindymo palaikymo ir skatinimo praktikos joje gerokai suprastėja. Kodėl taip nutinka, būtų atskiro tyrimo reikalaujantis darbas. Tačiau faktas tas, kad mamos iki kito ligoninės vertinimo gauna vis prastesnę žindymo priežiūrą. Šiuo metu galiojantys teisės aktai numato, kad ligoninės turi būti vertinamos kas dvejus ar trejus metus. Tačiau atrodo, kad tai yra per retai.

Todėl jau kelerius metus vyksta mamų pasiūlyta iniciatyva, pavadinta Naujagimiui draugiškiausios ligoninės rinkimais. Norima apklausti kuo daugiau įvairiose ligoninėse gimdžiusių mamų, išanalizuoti jų atsakymus ir išrinkti žindymui draugiškiausias ligonines bei jas pasveikinti ir taip pat atkreipti dėmesį į problemas, kurios iškyla analizuojant mamų patirtis.

- 2010 metais naujagimiui draugiškiausi, mamų nuomone, buvo Kauno krikščioniškieji gimdymo namai.

- 2011 metais gimdžiusios mamos balsus atidavė Kauno medicinos universiteto klinikoms.

- 2012 metais mamos vėl patvirtino, kad Kauno krikščioniškieji gimdymo namai yra žindymui draugiškiausia ligoninė.

Po kelerių metų pertraukos ši iniciatyva sugrįžta "Žindymui draugiškiausios ligoninės" rinkimais.

Šiuo metu visos 2017 metais bet kurioje Lietuvos ligoninėje gimdžiusios mamos kviečiamos užpildyti anketą – "Žindymui draugiškiausios ligoninės rinkimai 2017" ir tokiu būdu padėti išrinkti ligonines, kurios išlieka žindymui draugiškiausios turėdamos ar neturėdamos Naujagimiui palankios ligoninės vardą. Anketoje esantys klausimai yra apie moterų patirtį ruošiantis žindymui nėštumo metu, žindymo patirtį iš karto po gimdymo, pirmomis dienomis ligoninėje ir vėliau, grįžus namo ir kūdikiui augant.

Pasibaigus apklausai, iniciatyvos "Žindymui draugiška" koordinatorė Rima Kurtinaitienė planuoja apibendrinti gautus atsakymus: išryškėjusiomis geromis tendencijomis pasidžiaugti, žindymui draugiškiausioms ligoninėms padėkoti, o į prastas tendencijas sieks atkreipti ligoninių personalo, Sveikatos apsaugos ministerijos ir visuomenės dėmesį, kad vyktų teigiami pokyčiai. Apibendrinti rezultatai bus skelbiami 2018 m. sausio pabaigoje.

Anketą rasite ČIA.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikata

Poilsis gamtoje: kaip saugotis nuo bičių, širšių ir vapsvų

Mažyliui viskas įdomu. Jis dar ir nežino, kuo gali būti pavojinga bitė, kurią iki tol matė tik paveikslėlyje.

Vasarą vaikams labiausiai tinka gerti šie gėrimai

Vakar važiuojant į darbą, pro langą akį patraukė štai toks vaizdelis: tėtis, mama ir dvi ikimokyklinio amžiaus mergaitės, rankose laikančios skirtingus butelius gazuoto gėrimo. Pavadinimo neminėsime, tačiau tai buvo vienas pigiausių spalvotų limonadų. Negi iš tiesų šios mažylės nusipelnė tik tokio gėrimo? Kodėl tėvai taip neatsakingai renkasi produktus parduotuvėje?

Užspringo vaikas: ekspertai pataria, kokių veiksmų imtis nedelsiant

Kūdikio ar vaiko užspringimas gali labai išgąsdinti tėvus. Kaip tinkamai sureaguoti ir kokių klaidų nepadaryti?

Paviešinusi nuotrauką mama įspėja kitus tėvus: nedarykite mano klaidos

Iš pirmo žvilgsnio ši nuotrauka neatrodo kažkuo ypatinga. Mama laiko dukrytę ant rankų ir abi leidžiasi čiuožyne žemyn.

Vaikas išmoko vaikščioti: kokios dažniausios traumos jo tyko

Laimingiausi tėvai yra tada, kol neserga vaikai, nesusižeidžia, nepatenka į ligoninę. Tačiau kartais dėl menko neapdairumo jie smarkiai susižaloja.

Pristatomos naujausios žindymo rekomendacijos Lietuvoje

Žindymo skatinimo komitetas parengė informacinį lankstinuką „Sėkmingo žindymo žingsneliai", kurį rekomenduoja įteikti kiekvienai iš gimdymo stacionaro išvykstančiai mamai.

Įvardijo, kokiais atvejais vaikams skubioji pagalba bus teikiama nedelsiant (3)

Nedelsiant, tą pačią minutę, vaikams pagalba turės būti teikiama, prasidėjus traukuliams, jei vaikas labai kraujuos, ar kitais atvejais, išvardytais naujoje skubiosios pagalbos teikimo tvarkoje, kuri įsigalios nuo liepos.

Žaidimai saulėje: 10 svarbiausių taisyklių, kaip pasirūpinti vaiko oda

Vasara dar tik prasideda, tačiau kaitri saulė mus džiugina jau visą mėnesį.

Nuo liepos 1-osios skiepų kalendorius pasipildo nauja nemokama vakcina kūdikiams ir vaikams (3)

Nuo liepos 1-osios nemokamai B tipo meningokokinės infekcijos vakcina bus skiepijami kūdikiai ir vaikai.

Kas nulemia, kokią kraujo grupę paveldės vaikas +LENTELĖ

Kraujo grupė ir rezus faktorius - nuo seno žinomi genetiniai požymiai. Jau vaisius juos turi ir jie išlieka nepakitę visą gyvenimą.

11 faktų apie vaisių, kurį valgyti sveika nors ir kiekvieną dieną

Pirkdami vaikams brangius egzotinius vaisius ir uogas dažnai nepelnytai nuvertiname lietuvišką sodo obuolį.

Žindymas ir vaiko dantų sveikata: gydytojo komentaras

Daugelis mamų nori kuo ilgiau žindyti savo kūdikius. Tačiau baimę kelia dantukų sveikata. Ar nepakenks naktinis žindymas kūdikio dantukams?

Interviu apie nevalgius vaikus su gydytoja, kuris pakeis požiūrį į šią problemą (2)

Tėvai neretai skundžiasi, kad jų vaikai praktiškai nieko nevalgo. Nenori pietų, pusryčių, vakarienės - nieko, kas vadinama sveiku maistu. Arba geria tik pieną ir nieko daugiau. Ką daryti, kad vaikas valgytų?

Svarbiausi patarimai, kaip tinkamai pasirūpinti vaiko oda saulėtą dieną

Atėjus šiltajam metų sezonui, viena iš svarbiausių tėvų užduočių – pasirūpinti vaiko odos apsauga nuo saulės. Pasidomėkime, kuo vaikų oda skiriasi nuo suaugusiųjų ir kokios apsaugos jai reikėtų.

Prieš duodami braškių vaikui, atminkite šį tą svarbaus

Prekybos vietose jau pasirodė pirmosios braškės. Jei ketinate jų pirkti vaikams, atminkite kelias svarbias taisykles.