Kurį mėnesį gimusiems vaikams prasčiausiai sekasi mokykloje

 (21)
Nuo sausio iki kovo pradėtiems kūdikiams didesnė mokymosi sunkumų rizika, nes jų mamoms nėštumo metu trūko vitamino D, rodo naujas tyrimas.
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Sausį – kovą pradėtiems kūdikiams didesnė sunkumų mokantis rizika, teigia mokslininkai

Disleksija, sunkumai mokantis skaityti, aktyvumo ir dėmesio sutrikimas būdingesni vaikams, kurie buvo pradėti žiemą, o gimė nuo spalio iki gruodžio mėnesio. Taip yra todėl, kad jų motinoms pirmus tris nėštumo mėnesius trūko saulės vitamino – vitamino D, parodė tyrimas.

Tyrėjų teigimu, gali būti, kad sunkumų mokantis skaityti daugėja, nes vis daugiau laiko praleidžiame viduje. Tiesa, aktyvumo ir dėmesio sutrikimų taip pat padaugėjo.

Anglijos sveikatos apsaugo specialistai rekomenduoja rudenį britams ir žiemą kasdien vartoti po 10 mg vitamino D, nes daug laiko leidžiant viduje ir esant niūriam orui žmonėms masiškai trūksta vitamino D.

Ištyrus daugiau nei 800 000 vaikų paaiškėjo, kad 8,9 proc. vaikų, pradėtų pirmą metų ketvirtį, turėjo sunkumų mokydamiesi, lyginant su 7,6 proc. vaikų, pradėtų nuo liepos iki rugsėjo.

Manoma, kad 11 proc. mokymosi sunkumų būtų galima išvengti, jei besilaukiančios moterys paisytų medikų rekomendacijų ir vartotų vitamino D papildus. Britanijoje kasmet gimsta apie 700 000 kūdikių, tai rodo, kad kasmet apie 2 000 vaikų susiduria su mokymosi sunkumais.

Akušerijos ir ginekologijos profesorius Gordonas Smithas teigė: „Jei vitamino D lygis paaiškintų šiame tyrime pastebėtą sezoninį svyravimą, tikimės, kad žmonėms paisant rekomendacijų (vartoti vitaminą D), sumažėtų mokymosi sunkumų. Nors minėtame tyrime nebuvo matuojamas vitamino D lygis, vis tik tai būtų realiausias tendencijos paaiškinimas. Tai tyrimo duomenys pabrėžia, kad reikia vartoti vitaminą D ir kaip tai svarbu moterims, norinčioms susilaukti sveikų vaikų."

Tyrime buvo stebėti vaikai, gimę iki 2012 m., kai nėščioms moterims dar nebuvo rekomenduojama vartoti po 10 mg vitamino D, siekiant apsisaugoti nuo kitų ligų, pvz., rachito. Tiesa, manoma, kad daug moterų vis dar nepaiso rekomendacijų.

Glazgo instituto profesorius Jillas Pellas teigė: „Svarbu, kad nėščios moterys paisytų patarimo vartoti vitamino D papildus ir pradėtų vartoti kuo anksčiau, kai tik pastoja, o idealiu atveju – dar prieš pastojimą."

Tyrime, išspausdintame leidinyje „American Journal of Epidemiology", buvo analizuoti 801 592 vaikų, lankiusių mokyklą nuo 2006 iki 2011 m., sveikatos ir mokymosi duomenys.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Ramios naktys: patarimai, kaip migdyti kūdikį iki 3-jų mėnesių

Jei dar tik laukiatės vaikelio, tikriausiai, jau girdėjote savo draugų pasakojimus ir gąsdinimus, kad pirmieji trys mėnesiai gali virsti tikru pragaru, nes kūdikiai nuolat verkia bei sunkiai užmiega. Štai keletas patarimų, kurie jums padės migdymo ritualą paversti malonesniu ir lengvesniu procesu.

Tinklaraštininkė – apie vaikiškus drabužėlius: kurie yra praktiškiausi, o kurių neverta pirkti

Turbūt yra gana normalu, kad kiekviena naujai iškepta mama perserga tokia liga, kai savo mažyliui, o dažnai dar net negimusiam, nori visko kas gražiausia, kas geriausia, kas minkščiausia, švelniausia ir t.t...

13 vardų, kurie atneša laimę, džiaugsmą ir sėkmę

Renkant vaikui vardą, svarbu pasidomėti ir jo reikšme. Jūsų dėmesiui – 13 Lietuvoje paplitusių vardų, kurie reiškia laimę, džiaugsmą ir sėkmę.

Kauno rajonas gimusiems naujagimiams dovanoja kūdikio kraitelius

Giraitės naujakurių Eglės ir Justino Butėnų šeimoje gimęs Nojus tapo pirmu Kauno rajono kūdikiu, kurio tėvams įteikta ypatinga dovana – 300 eurų vertės kraitelis.

Paskelbti 2017 metų populiariausi naujagimių vardai: kas labiausiai nustebino

VĮ Registrų centras paskelbė populiariausių 2017 metų antrojo pusmečio vaikų vardų sąrašus.

Močiučių patarimas jaunoms mamoms, kurį verta užmiršti amžiams

Tikriausiai, esate girdėję patarimą nekreipti dėmesio į zirziantį ar verkiantį vaiką? Esą, lai jis papyksta, ir nusiramins pats... Kanados mokslininkų atliktas tyrimas leidžia daryti išvadą, kad kūdikiai, kuriuos mamos ignoruoja, patiria dėl to stresą, ir tai turi neigiamos įtakos ne tik jų vystymuisi, bet ir imuninei sistemai.

Patarimai, kaip išmokyti vaiką žaisti vieną

Meną žaisti vieni įvaldo jau kūdikiai. Tačiau jie gali šį gebėjimą prarasti, jei tėvai bus pernelyg „geri" savo atžaloms. Ir manys, kad turi užsiimti su savo vaiku, kai tik jis praplėšia akis.

Patarimai, kaip tėvai gali paskatinti vaiko kalbos raidą

Naujagimis „kalba“ nuo gimimo. Tačiau praeina nemažai laiko, kol jo pirmąją kalbą – verksmą – pradeda suprasti tėvai. Kaip galima padėti vaiko kalbos raidai ir kuo greičiau išgirsti sąmoningai sakomą MAMA ir TĖTĖ?

Kas labiausiai trukdo sulieknėti pagimdžiusioms mamoms?

Kone kiekviena pagimdžiusi mama susiduria su situacija, kad po gimdymo lieka nereikalingų kilogramų. Nors kiekvienos moters organizmas yra individualus, visgi egzistuoja patarimų, kurie be išimties tinka visoms. Taip pat ir klaidos neretai būna universalios - sužinokime, kokios jos.

Kaip prižiūrėti pirmuosius dantukus?

Kai kūdikiui seilės ima tekėti upeliais, atrodo, tuoj išsikals dantukai. Bet jų vis nėra. O kai jau pasirodo, ir vėl galvosūkis: kaip prižiūrėti, kad būtų sveiki? Konsultuoja gydytoja odontologė Vilda Burbulytė.

Kineziterapeutė: tai ne tik naudinga sveikatai, bet ir stiprina tarpusavio ryšį

„Vienas, du trys, neriam", – dar nevaikščiojančiam kūdikiui sako besišypsanti mama ir panardina jį po vandeniu. Iškilęs virš vandens mažylis net krykščia iš malonumo, o mama meiliai priglaudžia ir pamyluoja mažylį. Tokių ilgam įsimenančių akimirkų galima užfiksuoti vaikams skirtuose baseinuose, į kuriuos ateiti kviečiami ir tėveliai su pačiais mažiausiais kūdikėliais. Apie tokių maudynių naudą kalbamės su kineziterapeute Vaida Semaškiene.

Vaikų auklėjimas pagal Zodiako ženklą (1)

Kiekvienas Zodiako ženklas turi savo charakterį: avinai labiau užsispyrę, mergelės pedantiškos, o žuvys svajoklės. Tad ir skirtingu metu gimusių vaikų auklėjimas turėtų kiek skirtis. Vieniems reikia daugiau palaikymo, o kitiems - šilto žodžio ar fizinio artumo.

Jūs nustebsite, ką sugeba patys mažiausi kūdikiai

Jau kelių mėnesių amžiaus kūdikiai rikiuoja tai, ką mato, pagal priežastį ir pasekmę. Iš kur tai žinome? Iš jų pačių!

5 aukso vertės palinkėjimai vaikų turintiems tėvams

Manote, kad jūsų vaikas nusipelnė tobulų tėvų? Ne. Tėvų troškimas būti tobuliems susijęs su noru mylėti savo vaiką besąlygiškai, nes savęs juk besąlygiškai mylėti negalime. Tobulumas nėra būtinas tėvams. Mes neturime būti tobuli, mes turime mylėti savo vaikus.

Nežindau vaiko: ar aš bloga mama? (100)

Ne visos moterys gali (ir nori) žindyti kūdikį savo pienu. Būtent tokios mamos laišką ir gavome. Jame moteris sako jaučianti neigiamą aplinkinių nusistatymą dėl tokio jos sprendimo ir klausia: „Ar aš esu bloga mama?“