Kurį mėnesį gimusiems vaikams prasčiausiai sekasi mokykloje

 (21)
Nuo sausio iki kovo pradėtiems kūdikiams didesnė mokymosi sunkumų rizika, nes jų mamoms nėštumo metu trūko vitamino D, rodo naujas tyrimas.
© Fotolia nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Sausį – kovą pradėtiems kūdikiams didesnė sunkumų mokantis rizika, teigia mokslininkai

Disleksija, sunkumai mokantis skaityti, aktyvumo ir dėmesio sutrikimas būdingesni vaikams, kurie buvo pradėti žiemą, o gimė nuo spalio iki gruodžio mėnesio. Taip yra todėl, kad jų motinoms pirmus tris nėštumo mėnesius trūko saulės vitamino – vitamino D, parodė tyrimas.

Tyrėjų teigimu, gali būti, kad sunkumų mokantis skaityti daugėja, nes vis daugiau laiko praleidžiame viduje. Tiesa, aktyvumo ir dėmesio sutrikimų taip pat padaugėjo.

Anglijos sveikatos apsaugo specialistai rekomenduoja rudenį britams ir žiemą kasdien vartoti po 10 mg vitamino D, nes daug laiko leidžiant viduje ir esant niūriam orui žmonėms masiškai trūksta vitamino D.

Ištyrus daugiau nei 800 000 vaikų paaiškėjo, kad 8,9 proc. vaikų, pradėtų pirmą metų ketvirtį, turėjo sunkumų mokydamiesi, lyginant su 7,6 proc. vaikų, pradėtų nuo liepos iki rugsėjo.

Manoma, kad 11 proc. mokymosi sunkumų būtų galima išvengti, jei besilaukiančios moterys paisytų medikų rekomendacijų ir vartotų vitamino D papildus. Britanijoje kasmet gimsta apie 700 000 kūdikių, tai rodo, kad kasmet apie 2 000 vaikų susiduria su mokymosi sunkumais.

Akušerijos ir ginekologijos profesorius Gordonas Smithas teigė: „Jei vitamino D lygis paaiškintų šiame tyrime pastebėtą sezoninį svyravimą, tikimės, kad žmonėms paisant rekomendacijų (vartoti vitaminą D), sumažėtų mokymosi sunkumų. Nors minėtame tyrime nebuvo matuojamas vitamino D lygis, vis tik tai būtų realiausias tendencijos paaiškinimas. Tai tyrimo duomenys pabrėžia, kad reikia vartoti vitaminą D ir kaip tai svarbu moterims, norinčioms susilaukti sveikų vaikų."

Tyrime buvo stebėti vaikai, gimę iki 2012 m., kai nėščioms moterims dar nebuvo rekomenduojama vartoti po 10 mg vitamino D, siekiant apsisaugoti nuo kitų ligų, pvz., rachito. Tiesa, manoma, kad daug moterų vis dar nepaiso rekomendacijų.

Glazgo instituto profesorius Jillas Pellas teigė: „Svarbu, kad nėščios moterys paisytų patarimo vartoti vitamino D papildus ir pradėtų vartoti kuo anksčiau, kai tik pastoja, o idealiu atveju – dar prieš pastojimą."

Tyrime, išspausdintame leidinyje „American Journal of Epidemiology", buvo analizuoti 801 592 vaikų, lankiusių mokyklą nuo 2006 iki 2011 m., sveikatos ir mokymosi duomenys.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Silvijos sėkmės istorija: jokių dietų ir po gimdymo pasiektas tobulas kūno svoris

Kai nei vaizdas veidrodyje, nei savijauta ima nebetenkinti (ypač – po gimdymo), pagaliau nusprendžiame: viskas, nuo pirmadienio pradedu lieknėti! Bet vieną pirmadienį keičia kitas – pasiryžti taip nelengva. Iš tiesų visa tai... gerokai paprasčiau.

Kokių klaidų vengti ruošiantis krikštynoms, pataria švenčių organizatoriai

Tik pradėjus dėlioti krikštynų scenarijų, staiga susivokiame, kiek rūpesčių ir pasiruošimo jos reikalauja: krikšto tėveliai, bažnyčia, šventės vieta, veikla ir daugelis kitų detalių.

Karščiausios krikštynų mados Lietuvoje: kada, kur ir kaip švęsti, ką dovanoti

Krikštas – pirmasis sakramentas, kuris nuplauna gimtąją nuodėmę, ta proga ir rengiamos krikštynos.

V. Šapoka: „vaiko pinigai“ tikrai didės

Šiais metais įsigaliojusi tvarka, pagal kurią visi tėvai, auginantys vaikus, gauna už kiekvieną po 30 eurų, gali netrukus keistis.

Pirmieji vaiko žingsniai: tik nedarykite šios meškos paslaugos

Vaikai skirtingi, todėl termino, kad kaip tik tą dieną ar mėnesį visi turi žengti pirmuosius žingsnius, nėra ir negali būti.

Patarimai, kaip išsirinkti kokybiškus ir ilgaamžius drabužius vaikams

Renkantis rūbelius patiems mažiausiems šeimos nariams, svarbūs yra keli aspektai: drabužio patogumas, kokybė, funkcionalumas ir, aišku, grožis. Jau 10 metų Lietuvoje esančio vaikiškų prekių parduotuvių „Sterntaler" tinklo direktorė Lina Grendienė sako, kad šiuolaikiniai tėvai tampa vis labiau reiklūs ir sąmoningi.

Vaiką kankina pilvo diegliai: kaip jam padėti be vaistų

Pilvo diegliai pirmaisiais mėnesiais gerokai apkartina kūdikio auginimo džiaugsmą daugeliui tėvų.

Kaip suprasti, dėl kokios priežasties verkia mažas vaikas: atmintinė tėvams

Vos pravirkus naujagimiui bėgame žiūrėti, ar viskas gerai. Kada iš tiesų verta sunerimti?

Šitų 11 frazių pagimdžiusi mama tikrai nenori girdėti (2)

Susilaukus vaiko, tampa šiek tiek sunkiau išlaikyti tokius pat gerus santykius, kaip ir iki gimdymo, su vaikų neturinčiomis draugėmis. Pateikiame 11 frazių, kurios labiausiai erzina jaunas mamas, ir kurios gana dažnai (ir visai nepiktybiškai) išsprūsta dar negimdžiusioms draugėms.

Tiesa ir mitai apie vaiko kalbą: kuo tikėti, o ką praleisti pro ausis

Kūdikis mokosi kalbėti dar būdamas mamos pilvelyje. O jos balsą atpažįsta vos gimęs. Su mažyliu negalima kalbėti „vaikų" kalba. Ar šie ne vieną kartų girdėti teiginiai teisingi? Konsultuoja logopedė metodininkė Ingrida Liaudeneckienė.

Kaip greitai ir lengvai atsisveikinti su sauskelnėmis

Kada ir kaip lengviausia pripratinti mažylį prie naktipuodžio?

Vaiko pirmieji žingsniai: ko svarbu nepamiršti

Pirmieji vaiko žingsniai - vienas svarbiausių įvykių pirmaisiais gyvenimo metais. Kada jis turėtų pradėti vaikščioti ir kaip jam padėti? Konsultuoja gydytoja Rūta Maciulevičienė.

Pirmieji vaiko metai: kas labiausiai neramina tėvus

Prireikia laiko, kol imame suprasti savo kūdikio elgesį. Kodėl jis verkia, kodėl mažai miega? Tad nenuostabu, kad pirmi mėnesiai dažnai kelia nerimą.

Vaikas čiulpia pirštą: drausti ar nekreipti dėmesio

Čiulpti pirštą vaikas išmoksta dar mamos įsčiose. Vos gimusio, paguldyto ant mamos krūtinės pirštelis neretai taip pat nukeliauja į burnytę.

Sugalvojo, kaip mažų vaikų miego rutiną paversti linksmu ir maloniu procesu

Namuose, kuriuose gyvena vaikai, kas minutę gimsta po istoriją. Jos būna įvairaus žanro: dažnai – detektyvai ar melodramos, dar dažniau – komedijos ar trileriai.