Vaikas tarsi prilipęs prie mamos: ką patars psichologė?

 (5)
Sunerimusi mama klausia specialistės, kaip elgtis tokiu atveju, kai trejų metų neturintis sūnelis nepaleidžia jos nė akimirkai iš akių. Kodėl taip nutiko ir kaip geriausiai pasielgti dabar?
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Iš Rimos laiško:

„Auginu du sūnelius, vienam 2,6 metai kitam 7 mėnesiai. Kai reikėjo važiuoti gimdyti jaunėlį, vyresnysis buvo savaitę pas senelius. Ar tai galėjo turėti įtakos, kad šiuo metu aš be jo niekur negaliu išeiti?

Jis pats neužmiega, aš negaliu nueiti į parduotuvę viena, reikia vestis ir jį. Nerimauju, kaip reikės išleisti į darželį (nors eis tik kitais metais). Ką daryti? Kai jis paliktas klykia ir verkia, man skauda širdį, puolu raminti ar net tenka grįžti jo pasiimti".

TAIP PAT SKAITYKITE:
10 šunų veislių, kurios tinka šeimoms su vaikais
Žinomos šeimos atvirauja, kokius darželius rinko vaikams - privačius ar valstybinius

Į klausimą atsako individualiosios psichologijos konsultantė Asta Vaitkevičienė.

Laba diena, Inga, suprantu Jūsų nerimą ir noriu Jus padrąsinti. Jūs puikiai nujaučiate priežastį, kodėl vyresnėlis nenori pasitraukti nuo Jūsų nė per žingsnį. Taip, tai tiesa, dabartinė jo reakcija yra pasekmė vienatvės, kurią jam teko iškęsti be Jūsų.

Jūsų vyresnėliui tai buvo didžiulė trauma ir netektis. Dabartinė jo reakcija yra tiesiogiai proporcinga tam skausmui, kurį jam teko iškęsti, kai liko vienas be mamos. Patvirtindama Jūsų nuojautą jokiu būdu nenoriu pasakyti, kad esate kalta dėl dabartinės sūnaus reakcijos. Tiesiog paaiškinu, iš kur ji kyla.

Ilgainiui vyresnėlio reakcija keisis, tačiau jis turi iš naujo patikėti, kad niekur nedingsite. Tai pasiekti nėra lengva. Supraskite jo baimę netekti Jūsų ir iš čia kylantį skausmą. Nevenkite sūnui parodyti savo jausmų: užuojautos, gailesčio ir skausmo, kurį išgyvenate kartu su juo. Tik nedemonstruokite abejingumo tokiai skausmingai sūnaus reakcijai.

Būtų gerai, jei bandytumėte kalbėti ir švelniai bei atsargiai paaiškinti, ką ketinate veikti, ką planuojate darytis. Tik pasistenkite tai ir įgyvendinti. Tokiu būdu pamažu įgysite sūnaus pasitikėjimą.

Galite paprašyti jo leidimo trumpam išeiti iš namų, pavyzdžiui, į parduotuvę, jei ji netoli. Tačiau išeikite tik tuomet, jei jis leis. Jei pavyks pasiekti, kad sūnus pats leis Jums išeiti ir palikti jį nors trumpam be Jūsų, tai bus didžiulis laimėjimas ir požymis, kad jis gali tvarkytis su savo skausmu pats.

Linkiu stiprybės išgyvenant kartu tokią jausmų dinamiką. Bendraudama su sūnumi, pasitikėkite savo įžvalgomis ir nuojauta.

Sėkmės!

Daugiau klausimų ir psichologų atsakymų rasite portalo skiltyje "Klausk psichologo". Užduokite savo klausimą ir Jūs!

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Močiutės laiškas apie mažo vaiko begalinę meilę (1)

Gavome močiutės Renutės laišką, kuriame ji aprašo vieną rytą su mylima anūkėle.

Pirmas kūdikio mėnuo: svarbiausia informacija tėvams

Pirmą mėnesį naujagimis vidutiniškai priauga 600 – 1000 g, o paūgėja 3 – 4 cm. Ką dar svarbu žinoti apie vieno mėnesio mažylių raidą?

Šis daiktas puikiai lavina vaiką, o rasti jį galima kiekvienuose namuose

VL VšĮ VU ligoninės Santariškių klinikų filialo Vaiko raidos centro ankstyvosios reabilitacijos skyriaus vedėja vaikų neurologė Laima Mikulėnaitė pasakoja apie tai, jog veidrodis kartais gali tapti puikiausiu lavinamuoju "žaislu" vaikui.

Mažylis taria pirmuosius žodžius: kaip padėti jam lavinti kalbą?

Ištartas pirmasis mažylio žodis – vienas nuostabiausių momentų tėvų gyvenime. Tačiau mokantis kalbėti, taip pat kaip ir žengiant pirmuosius žingsnius, mažyliui labai svarbi tolimesnė tėvų ir jį supančių suaugusiųjų parama. Kaip padėti vaikui lavinti ir skatinti kalbos raidą?

20 gražiausių atsakymų į klausimą „Būti mama – tai..."

Kviečiame jungtis į TAVO VAIKO feisbuko bičiulių būrį. Mūsų jau yra daugiau kaip 70 tūkstančių, čia mes ne tik dalijamės patirtimi, bet ir kviečiame dalyvauti konkursuose.

Trys vaikiškos knygelės miego ritualams

Jaukūs, sklandūs ir neprailgstantys miego ritualai yra daugelio tėvų svajonė, o gilus ir ilgas vaikų miegas skamba kaip tikras išganymas.

Kaip nešioti mažylį, kad jis pavalgęs atsirūgtų

Maitinant kūdikį reikia padaryti trumpą pertraukėlę, kad mažylis atsirūgtų. Atsirūgus „išeina“ nurytas oras. Jeigu jo susikaupia skrandyje, kūdikis per greitai pasijunta sotus.

Vaikas mėgsta zirzti ir verkšlenti? – Psichologė turi patarimą (1)

Trejų metų vaiką auginanti mama sunerimusi dėl dažno savo dukrytės zyzimo ir verkšlenimo. Kaip pakeisti tokį elgesį, mamai pataria psichologė Daiva Čeponienė.

Dr. Lolita Navickienė: ryšys tarp vaikelio ir jo mamos užsimezga nėštumo metu

Koks bebūtų reiklus šiandieninis pasaulis ir didelis kasdienis gyvenimo tempas, šeima visuomet buvo, yra ir bus didžiausia vertybė. Šeimoje gimsta nauja gyvybė, o kūdikio gimimas yra džiaugsmas ir didis pasaulio stebuklas visiems.

Sveikatos psichologė Milda Kukulskienė: kas yra prieraišumas ir kodėl jis toks svarbus vaikui

Sveikatos psichologė Milda Kukulskienė, tinklaraščio „Švelni tėvystė“ autorė savo straipsnyje apžvelgia, kas yra prieraišumas, ir kaip atsiranda nepažįstamųjų baimė.

Kokių klaidų nedaryti renkant vaikui vardą

Vienas atsakingiausių būsimųjų tėvų darbų - išrinkti naujagimiui vardą. Jis turi ne tik patikti tėvams, bet ir tikti kūdikiui.

Rūta Lapė: kodėl „supermamyčių“ nekenčia visas pasaulis? (7)

Dviejų sūnų mama, žurnalistė Rūta Lapė – apie mamas, „supermamas“ ir moters pasikeitimus po gimdymo.

7 frazės, kurios paguos po gimdymo liūdinčią mamą (1)

Kai susiduriame su atviru kito asmens skausmu, kartais sunku atrasti tinkamų paguodos žodžių, sutrinkame ir nežinome, kaip tinkamai reaguoti.

Psichologė Milda Kukulskienė: ko nesakyti liūdinčiai mamai

Bendraudama su kitomis šviežiomis mamomis suprantu, kad pirmieji mėnesiai (o gal ir metai) po kūdikio gimimo daugumai moterų yra emociškai jautrūs.

Pilvo diegliai: 7 būdai padėti vaikui

Kaip vaiką kamuoja pilvo diegliai, tėvai išbando ne vieną būdą padėti. Išmėginkite, kuris jų labiausiai tiks jūsų vaikui.