Vos gimę berniukai ir mergaitės elgiasi kitaip: 5 akivaizdūs skirtumai

 (5)
Auginantys berniukus ir mergaites pastebi tam tikrus jų raidos skirtumus. Žinoma, neatmestina tikimybė, kad tai lemia ne tik lytis, bet ir temperamentas bei kitos
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vieno tyrimo metu pusantrų metų sulaukusiems berniukams ir mergaitėms buvo parodytos lėlės ir mašinos nuotraukos. Paaiškėjo, kad dauguma mergaičių rinkosi nuotrauką su lėle, o dauguma berniukų - su mašina. Tyrimo išvadose teigiama, kad nors pusantrų metų vaikai jau gali būti paveikti lyčių stereotipų (nes dažniausiai berniukams ir mergaitėms dovanojamos skirtingos dovanos), vis dėlto akivaizdu, kad dauguma lyčių skirtumų pastebimi nuo gimimo. Ir tai tik ledkalnio viršūnė, kalbant apie lyčių skirtumų tyrinėjimus. Pateikiame pagrindinius akivaizdžiausius mergaičių ir berniukų skirtumus.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Gydytoja atsako į svarbiausius klausimus apie seksą po gimdymo
Austėja Landsbergienė: suderinti šeimos ir darbo neįmanoma

Berniukai

Jiems patinka mechaniniai judesiai.

Psichologų iš Kembridžo universiteto teigimu, berniukai mieliau stebi mechaninius nei žmonių judesius. Metų sulaukusiems berniukams mokslininkai leido rinktis, ar stebėti kalbančius žmones, ar veikiančius langų valytuvus. Lengva atspėti, ką jie pasirinko. Be to, paaiškėjo, kad maži berniukai greičiau perpranta judančių objektų veikimo principus. Neseniai atliktas tyrimas parodė, kad berniukai beveik dviem mėnesiais anksčiau nei mergaitės perpranta judėjimo dėsnius (kad, pvz., paridenus kamuolį po sofa, kitoje pusėje jis išriedės tik po kelių sekundžių).

Motorikos įgūdžiai.

Sakoma, kad mergaitės pradeda anksčiau kalbėti, o berniukai - vaikščioti. Tai tik iš dalies tiesa. Mergaitės iš tiesų kalbėti pradeda anksčiau nei berniukai, bet vaikščioti berniukai ir mergaitės pradeda maždaug vienodai, tas pats sakytina ir apie kitus pagrindinius motorikos įgūdžius. Nesunku atsekti, iš kur kilo šis visuotinai paplitęs klaidingas įsitikinimas. Kūdikystėje berniukai daug daugiau spurda, spardosi ir kruta nei mergaitės. Tai yra, kaip nurodoma naujame tyrime, vyriškos lyties kūdikiai dažniau atvežami į skubios pagalbos skyrius dėl patirtų traumų. Tačiau toks aktyvumas berniukams nepadeda anksčiau išlavinti motorikos įgūdžių. Vis dėlto ikimokykliniame amžiuje berniukai daug sparčiau įgyja motorinius įgūdžius ir ima lenkti mergaites.

Jie emocingesni nei paprastai yra manoma.

Yra įrodymų, kad berniukai greičiau susijaudina nei mergaitės ir jiems po to sunkiau nusiraminti patiems. Vieno tyrimo išvadose teigiama, kad patyrę nusivylimą 6 mėnesių berniukai išoriškai atrodė tokie pat ramūs kaip mergaitės, tačiau patikrinus visų kūdikių pulso dažnį ir kvėpavimą paaiškėjo, kad berniukai stresą išgyvena stipriau.

Jiems patinka minia.

Berniukams patinka stebėti veidų grupes, o ne atskirus veidus. Jei gali rinktis, berniukai mieliau žiūri į lovelės karuselę, o ne į žmogaus veidą.

Jie yra (palyginti) bebaimiai.

Berniukai vėliau nei mergaitės ir daug rečiau išreiškia baimę. Neseniai atlikto tyrimo duomenimis, 3-12 mėnesių amžiaus berniukų tėvai rečiau nei to paties amžiaus mergaičių tėvai pranešdavo apie tai, kad jų vaikas išsigąsta išgirdęs stiprų garsą ar reaguodamas į kitus dirgiklius. Kitas tyrimas atskleidė, kad kai metų amžiaus sulaukusių berniukų motinos nutaisydavo išsigandusią miną, jų vaikui artėjant prie žaislo, berniukai nekreipdavo dėmesio į mamos mimiką ir toliau siekdavo žaislo. O mergaitės sulėtindavo judesius.

Mergaitės

Jos apsigimusios mimės.

Praėjus trims valandoms nuo gimimo, mergaitės lenkia berniukus imituodamos mimikas ir judesius, tai abipusio bendravimo pradžia. Tyrimo, kuris buvo atliktas pernai, išvadose teigiama, kad naujagimėms mergaitėms geriau nei berniukams sekėsi pamėgdžioti pirštų judesius. Peržengusios kūdikystės ribą, mergaitės geriau nei berniukai įvaldydavo su žmonių bendravimu susijusį imitavimą, pavyzdžiui, vaidindamos, kad rūpinasi kūdikiu. Įdomu tai, kad vaidinant, kad vairuoja mašiną ar laisto gėles (veiksmai, nesusiję su žmonių bendravimu), mergaitės nesiskyrė nuo berniukų.

Smulkioji motorika.

Kūdikystėje mergaitės lenkia berniukus atlikdamos smulkiosios motorikos įgūdžių reikalaujančias užduotis, jos greičiau įvaldo žaislų veikimo principus, anksčiau pradeda naudotis stalo įrankiais ir pradeda rašyti anksčiau (ir tvarkingiau) nei berniukai.

Jos labiau įsiklauso į žmonių balsus.

Naujausi tyrimai parodo, kad mergaitės greičiau nei berniukai ima skirti žmogaus balsą ir, atrodo, jis jiems patinka labiau nei kiti garsai. Į barškučio skleidžiamą garsą naujagimiai berniukai ir mergaitės reaguoja vienodai, o pasigirdus žmogaus balsui, mergaitės sureaguoja greičiau.

Joms patinka atskiri veidai.

Mergaitės labiau linkusios užmegzti ir išlaikyti akių kontaktą, jas domina atskiri veidai - ypač moterų. Be to, joms labiau pavyksta suprasti emocines išraiškas. Pavyzdžiui, kai joms rodomas išsigandęs veidas, jos žiūri į mamą arba susijaudina, o kai pamato laimingą veidą, jos nerodo jokių streso ar išgąsčio požymių. Berniukams šį skirtumą įžvelgti prireikia daugiau laiko, teigiama 26 tyrimų, susijusių su vaikų gebėjimu atpažinti veido išraiškas, analizės išvadose.

Jos anksčiau pradeda kalbėti.

Visas šis stebėjimas ir klausymasis atsiperka: mergaitės anksčiau nei berniukai pradeda rodyti gestus, tokius kaip rodymas pirštu arba mojavimas ranka atsisveikinant. Mergaitės anksčiau nei berniukai pradeda suprasti, kas joms sakoma, anksčiau pradeda kalbėti (sulaukusios metų, o berniukai - sulaukę 13-14 mėnesių) ir kalba daugiau nei berniukai. Sulaukusios 16 mėnesių mergaitės pasako apie 100 žodžių, o tokio pat amžiaus berniukų žodyną sudaro vidutiniškai 30 žodžių. Tačiau su amžiumi ši spraga ima mažėti, ir sulaukus pustrečių metų, ir berniukų ir mergaičių žodyną sudaro apie 500 žodžių.

Parsisiųskite Tavovaikas.lt programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

Šitų 11 frazių pagimdžiusi mama tikrai nenori girdėti (1)

Susilaukus vaiko, tampa šiek tiek sunkiau išlaikyti tokius pat gerus santykius, kaip ir iki gimdymo, su vaikų neturinčiomis draugėmis. Pateikiame 11 frazių, kurios labiausiai erzina jaunas mamas, ir kurios gana dažnai (ir visai nepiktybiškai) išsprūsta dar negimdžiusioms draugėms.

Tiesa ir mitai apie vaiko kalbą: kuo tikėti, o ką praleisti pro ausis

Kūdikis mokosi kalbėti dar būdamas mamos pilvelyje. O jos balsą atpažįsta vos gimęs. Su mažyliu negalima kalbėti „vaikų" kalba. Ar šie ne vieną kartų girdėti teiginiai teisingi? Konsultuoja logopedė metodininkė Ingrida Liaudeneckienė.

Kaip greitai ir lengvai atsisveikinti su sauskelnėmis

Kada ir kaip lengviausia pripratinti mažylį prie naktipuodžio?

Vaiko pirmieji žingsniai: ko svarbu nepamiršti

Pirmieji vaiko žingsniai - vienas svarbiausių įvykių pirmaisiais gyvenimo metais. Kada jis turėtų pradėti vaikščioti ir kaip jam padėti? Konsultuoja gydytoja Rūta Maciulevičienė.

Pirmieji vaiko metai: kas labiausiai neramina tėvus

Prireikia laiko, kol imame suprasti savo kūdikio elgesį. Kodėl jis verkia, kodėl mažai miega? Tad nenuostabu, kad pirmi mėnesiai dažnai kelia nerimą.

Sugalvojo, kaip mažų vaikų miego rutiną paversti linksmu ir maloniu procesu

Namuose, kuriuose gyvena vaikai, kas minutę gimsta po istoriją. Jos būna įvairaus žanro: dažnai – detektyvai ar melodramos, dar dažniau – komedijos ar trileriai.

Atvirai apie tai, kas yra sunkiausia būnant mama (2)

Šį klausimą uždavę portalo TavoVaikas.lt bičiulėms, sulaukėme daugiau kaip pustrečio šimto atsakymų. Ačiū visoms už išsakytas mintis!

Pats nereikalingiausias daiktas auginant vaikus yra... (1)

Šiuo metu prekybos centrai ir elektroninės parduotuvės siūlo daugybę daiktų, skirtų padėti auginti vaikus.

Kaip vaiko kalbos raidai gali padėti tėvai: interviu su logopede

Šakių rajono savivaldybės Pedagoginės psichologinės tarnybos logopedė Diana Jazukevičienė, pastebėjusi tėvų poreikį ieškoti informacijos internete, sukūrė specialų puslapį, kuriame nemokamai dalijasi patarimais bei lavinančiomis užduotimis.

Vaikas miega su tėvais vienoje lovoje: psichologės komentaras (2)

Į šeimą atkeliavę maži žmogučiai užvaldo ne tik tėvų protą, mintis, jausmus, bet neretai užkariauja ir tėvų lovas. O kai kurie jų tėvų miegamuosiuose lieka ilgam.

Įvardijo, kiek didės vaiko pinigai nuo kitų metų

Vaiko pinigai nuo kitų metų padidės bent nuo 30 eurų iki 50 eurų už vaiką, teigia socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Gimus vaikui nebemyliu vyro: erzina viskas, ką jis daro ar sako psichologės komentaras (1)

„Kodėl gimus vaikui mūsų santykiai pasikeitė ir, deja, ne į gerąją pusę"? Šis klausimas, ko gero, kyla kone visoms jaunoms šeimoms. Į jį atsakyti paprašėme šeimos ir vaikų psichologės Linos Gudaitės.

Vaikas su ašaromis eina į darželį: psichologės patarimai šeimai (3)

Beveik dviejų metų dukrytę auginanti šeima, pradėjusi leisti mažylę į darželį, susidūrė su adaptacijos, ligų ir pertraukų problemomis. Ką susirūpinusiai mamai patars specialistė?

Giedrė Veličkienė – apie pirmąsias dienas po gimdymo

Kiekviena moteris, nešiojanti savo įsčiose vaisių, nori nenori, susikuria to vaikelio vaizdą – koks gražutis jis gims, kaip iš paveiksliukų: rubuilis, su garbanėlių debesiu aplink baltą veidelį... Tikrovė, deja, būna kitokia.

Daug mamų nedrįsta apie tai prabilti, nors jaučiasi panašiai: psichologė komentuoja atvirą dviejų vaikų mamos laišką (2)

Du vaikučius auginanti mama parašė atvirą laišką, kuriame išdrįso pripažinti, kad abiems vaikams jaučia skirtingus jausmus.