Vos gimę berniukai ir mergaitės elgiasi kitaip: 5 akivaizdūs skirtumai

 (5)
Auginantys berniukus ir mergaites pastebi tam tikrus jų raidos skirtumus. Žinoma, neatmestina tikimybė, kad tai lemia ne tik lytis, bet ir temperamentas bei kitos
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Vieno tyrimo metu pusantrų metų sulaukusiems berniukams ir mergaitėms buvo parodytos lėlės ir mašinos nuotraukos. Paaiškėjo, kad dauguma mergaičių rinkosi nuotrauką su lėle, o dauguma berniukų - su mašina. Tyrimo išvadose teigiama, kad nors pusantrų metų vaikai jau gali būti paveikti lyčių stereotipų (nes dažniausiai berniukams ir mergaitėms dovanojamos skirtingos dovanos), vis dėlto akivaizdu, kad dauguma lyčių skirtumų pastebimi nuo gimimo. Ir tai tik ledkalnio viršūnė, kalbant apie lyčių skirtumų tyrinėjimus. Pateikiame pagrindinius akivaizdžiausius mergaičių ir berniukų skirtumus.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Gydytoja atsako į svarbiausius klausimus apie seksą po gimdymo
Austėja Landsbergienė: suderinti šeimos ir darbo neįmanoma

Berniukai

Jiems patinka mechaniniai judesiai.

Psichologų iš Kembridžo universiteto teigimu, berniukai mieliau stebi mechaninius nei žmonių judesius. Metų sulaukusiems berniukams mokslininkai leido rinktis, ar stebėti kalbančius žmones, ar veikiančius langų valytuvus. Lengva atspėti, ką jie pasirinko. Be to, paaiškėjo, kad maži berniukai greičiau perpranta judančių objektų veikimo principus. Neseniai atliktas tyrimas parodė, kad berniukai beveik dviem mėnesiais anksčiau nei mergaitės perpranta judėjimo dėsnius (kad, pvz., paridenus kamuolį po sofa, kitoje pusėje jis išriedės tik po kelių sekundžių).

Motorikos įgūdžiai.

Sakoma, kad mergaitės pradeda anksčiau kalbėti, o berniukai - vaikščioti. Tai tik iš dalies tiesa. Mergaitės iš tiesų kalbėti pradeda anksčiau nei berniukai, bet vaikščioti berniukai ir mergaitės pradeda maždaug vienodai, tas pats sakytina ir apie kitus pagrindinius motorikos įgūdžius. Nesunku atsekti, iš kur kilo šis visuotinai paplitęs klaidingas įsitikinimas. Kūdikystėje berniukai daug daugiau spurda, spardosi ir kruta nei mergaitės. Tai yra, kaip nurodoma naujame tyrime, vyriškos lyties kūdikiai dažniau atvežami į skubios pagalbos skyrius dėl patirtų traumų. Tačiau toks aktyvumas berniukams nepadeda anksčiau išlavinti motorikos įgūdžių. Vis dėlto ikimokykliniame amžiuje berniukai daug sparčiau įgyja motorinius įgūdžius ir ima lenkti mergaites.

Jie emocingesni nei paprastai yra manoma.

Yra įrodymų, kad berniukai greičiau susijaudina nei mergaitės ir jiems po to sunkiau nusiraminti patiems. Vieno tyrimo išvadose teigiama, kad patyrę nusivylimą 6 mėnesių berniukai išoriškai atrodė tokie pat ramūs kaip mergaitės, tačiau patikrinus visų kūdikių pulso dažnį ir kvėpavimą paaiškėjo, kad berniukai stresą išgyvena stipriau.

Jiems patinka minia.

Berniukams patinka stebėti veidų grupes, o ne atskirus veidus. Jei gali rinktis, berniukai mieliau žiūri į lovelės karuselę, o ne į žmogaus veidą.

Jie yra (palyginti) bebaimiai.

Berniukai vėliau nei mergaitės ir daug rečiau išreiškia baimę. Neseniai atlikto tyrimo duomenimis, 3-12 mėnesių amžiaus berniukų tėvai rečiau nei to paties amžiaus mergaičių tėvai pranešdavo apie tai, kad jų vaikas išsigąsta išgirdęs stiprų garsą ar reaguodamas į kitus dirgiklius. Kitas tyrimas atskleidė, kad kai metų amžiaus sulaukusių berniukų motinos nutaisydavo išsigandusią miną, jų vaikui artėjant prie žaislo, berniukai nekreipdavo dėmesio į mamos mimiką ir toliau siekdavo žaislo. O mergaitės sulėtindavo judesius.

Mergaitės

Jos apsigimusios mimės.

Praėjus trims valandoms nuo gimimo, mergaitės lenkia berniukus imituodamos mimikas ir judesius, tai abipusio bendravimo pradžia. Tyrimo, kuris buvo atliktas pernai, išvadose teigiama, kad naujagimėms mergaitėms geriau nei berniukams sekėsi pamėgdžioti pirštų judesius. Peržengusios kūdikystės ribą, mergaitės geriau nei berniukai įvaldydavo su žmonių bendravimu susijusį imitavimą, pavyzdžiui, vaidindamos, kad rūpinasi kūdikiu. Įdomu tai, kad vaidinant, kad vairuoja mašiną ar laisto gėles (veiksmai, nesusiję su žmonių bendravimu), mergaitės nesiskyrė nuo berniukų.

Smulkioji motorika.

Kūdikystėje mergaitės lenkia berniukus atlikdamos smulkiosios motorikos įgūdžių reikalaujančias užduotis, jos greičiau įvaldo žaislų veikimo principus, anksčiau pradeda naudotis stalo įrankiais ir pradeda rašyti anksčiau (ir tvarkingiau) nei berniukai.

Jos labiau įsiklauso į žmonių balsus.

Naujausi tyrimai parodo, kad mergaitės greičiau nei berniukai ima skirti žmogaus balsą ir, atrodo, jis jiems patinka labiau nei kiti garsai. Į barškučio skleidžiamą garsą naujagimiai berniukai ir mergaitės reaguoja vienodai, o pasigirdus žmogaus balsui, mergaitės sureaguoja greičiau.

Joms patinka atskiri veidai.

Mergaitės labiau linkusios užmegzti ir išlaikyti akių kontaktą, jas domina atskiri veidai - ypač moterų. Be to, joms labiau pavyksta suprasti emocines išraiškas. Pavyzdžiui, kai joms rodomas išsigandęs veidas, jos žiūri į mamą arba susijaudina, o kai pamato laimingą veidą, jos nerodo jokių streso ar išgąsčio požymių. Berniukams šį skirtumą įžvelgti prireikia daugiau laiko, teigiama 26 tyrimų, susijusių su vaikų gebėjimu atpažinti veido išraiškas, analizės išvadose.

Jos anksčiau pradeda kalbėti.

Visas šis stebėjimas ir klausymasis atsiperka: mergaitės anksčiau nei berniukai pradeda rodyti gestus, tokius kaip rodymas pirštu arba mojavimas ranka atsisveikinant. Mergaitės anksčiau nei berniukai pradeda suprasti, kas joms sakoma, anksčiau pradeda kalbėti (sulaukusios metų, o berniukai - sulaukę 13-14 mėnesių) ir kalba daugiau nei berniukai. Sulaukusios 16 mėnesių mergaitės pasako apie 100 žodžių, o tokio pat amžiaus berniukų žodyną sudaro vidutiniškai 30 žodžių. Tačiau su amžiumi ši spraga ima mažėti, ir sulaukus pustrečių metų, ir berniukų ir mergaičių žodyną sudaro apie 500 žodžių.

Parsisiųskite Tavovaikas.lt programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis

5 patarimai, kad vaikas lengvai užmigtų ir miegotų naktį nepribusdamas

Susilaukus vaiko, daugelio dalykų tėvams tenka mokytis nuo nulio: kaip kūdikį prausti, maitinti, migdyti ir kt. Būtent miego tema dažniausiai ir kelia daug klausimų: ar pakankamai išmiega kūdikis naktį; kodėl ne vieną kartą pribunda vidury nakties; kaip migdyti mažylį, kad jis užmigtų lengvai ir be ašarų.

Vaiko raida nuo gimimo iki metų: ką jis moka ir kokie žaislai tinka

Neretai tėvai domisi, kokius žaislus pirkti ir ką žaisti su kūdikiais nuo gimimo. Vaikų raidos specialistai pabrėžia, kad naujagimius ir kūdikius labiausiai ugdo artimųjų meilė, švelnumas, rūpestis, buvimas šalia.

Vaikas nuo gimimo iki 3 metų: kokių žaislų jam reikia

Renkant žaislus patiems mažiausiems svarbu atsižvelgti į tai, kad jie būtų ne tik saugūs, kokybiški, bet ir atitiktų mažylio amžių. Apžvelkime kūdikio raidą nuo gimimo iki trejų metų ir tai, kokie žaislai jam tinkamiausi.

Per 9 paras iš tėvų paimta 90 vaikų

Nuo liepos įsigaliojus centralizuotai Vaiko teisių apsaugos sistemai, iš tėvų buvo paimta 90 vaikų, 30 iš jų buvo iškilusi rimta grėsmė sveikatai ar net gyvybei.

Paskelbus populiariausius berniukų ir mergaičių vardus – netikėta staigmena

Kiekvieną pusmetį atnaujinami populiariausių naujagimių vardų dešimtukai šįkart pažėrė nemažai staigmenų.

13 dalykų, kurių vaikai iš savo tėvų trokšta visa širdimi

Paprastai taisykles ir priesakus kuriame mes, suaugusieji, skirdami juos vaikams. O ką norėtų pasakyti mums vaikai?

Vaikas nenori sėstis ant klozeto: 3 priežastys, apie kurias gal nepagalvojote

Pratinant mažylį prie kokios nors naujovės, reikia jūsų kantrybės ir vaizduotės, nepamiršti pagyrimų ir nesudirgti dėl niekų. Tai pagrindinės taisyklės, ir tada jam tikrai pasiseks. Mėnesiu anksčiau ar vėliau - jokio skirtumo.

Silvijos sėkmės istorija: jokių dietų ir po gimdymo pasiektas tobulas kūno svoris

Kai nei vaizdas veidrodyje, nei savijauta ima nebetenkinti (ypač – po gimdymo), pagaliau nusprendžiame: viskas, nuo pirmadienio pradedu lieknėti! Bet vieną pirmadienį keičia kitas – pasiryžti taip nelengva. Iš tiesų visa tai... gerokai paprasčiau.

Dažniausios priežastys, kodėl vaikas neramiai miega ir pagalba jam

Mamos nevalgiems ir miegoti nenorintiems mažiesiems dažnai kartoja: nevalgysi/nemiegosi - neaugsi. Tai moksliškai pagrįsta tiesa. Tačiau būna atvejų, kai miegas „neateina"dėl objektyvių priežasčių.

Ar po cezario pjūvio gimę vaikai skiriasi nuo natūraliu būdu gimusių bendraamžių

Ar skiriasi tokie vaikučiai nuo bendraamžių, į pasaulį atėjusių po natūralaus gimdymo?

Gydytoja atsako į dažniausius klausimus apie žindymą ir krūtis

Kaip ruošti krūtis žindyti? Dėl kokių pojūčių krūtyse verta sunerimti? Ką svarbu žinoti apie laktaciją ir intymų poros gyvenimą?

Kokių klaidų vengti ruošiantis krikštynoms, pataria švenčių organizatoriai

Tik pradėjus dėlioti krikštynų scenarijų, staiga susivokiame, kiek rūpesčių ir pasiruošimo jos reikalauja: krikšto tėveliai, bažnyčia, šventės vieta, veikla ir daugelis kitų detalių.

Karščiausios krikštynų mados Lietuvoje: kada, kur ir kaip švęsti, ką dovanoti

Krikštas – pirmasis sakramentas, kuris nuplauna gimtąją nuodėmę, ta proga ir rengiamos krikštynos.

V. Šapoka: „vaiko pinigai“ tikrai didės

Šiais metais įsigaliojusi tvarka, pagal kurią visi tėvai, auginantys vaikus, gauna už kiekvieną po 30 eurų, gali netrukus keistis.

Pirmieji vaiko žingsniai: tik nedarykite šios meškos paslaugos

Vaikai skirtingi, todėl termino, kad kaip tik tą dieną ar mėnesį visi turi žengti pirmuosius žingsnius, nėra ir negali būti.