Kodėl gimstant vaiko kūnas būna padengtas baltu sluoksniu

Jeigu iš karto po gimimo naujagimis padedamas mamai ant krūtinės, ji gali pastebėti, kad vaiko kūnelis padengtas balta mase, panašia į varškę. Kas tai?

Varškinis vaisiaus dangalas - kas tai?

Vadinamasis varškinis dangalas (lot. Vernix caseosa) dengia naujagimio kūną kaip apsauginis sluoksnis. Jis pasitarnauja sklandesniam vaisiaus slydimui gimdymo takais gimimo metu, taip pat užkerta kelią sparčiam šilumos praradimui vos tik gimus.

Varškinis vaisiaus dangalas yra sudarytas iš riebalinės liaukos sekreto, epitelio ląstelių, pūkus primenančių plaukelių ir cholesterolio. Varškinis vaisiaus dangalas susiformuoja paskutiniame nėštumo trimestre. Gimdoje jis neleidžia naujagimio odai išburkti ar patinti. Kuo arčiau gimdymo data, tuo mažiau varškinio dangalo lieka ant kūdikio.

Vida Press

Neišnešioti naujagimiai turi daugiau varškinio dangalo

Jeigu pasaulį išvysta išnešiotas ar pernešiotas kūdikis, dažniausiai ant jo kūno varškinio dangalo būna likę labai nedaug. Jo galima aptikti tik odos raukšlėse ar tik kai kuriose kūno vietose. Jeigu naujagimis gimsta anksčiau laiko, tuomet dažniausiai jo kūnelį dengia storas varškinio dangalo sluoksnis. Tokiu atveju jis tarnauja kaip geras šilumos izoliatorius.

Ar gimus naujagimiui reikia pašalinti varškinį vaisiaus dangalą?

Varškinis dangalas per kelias dienas po gimimo susigeria į naujagimio odelę. Taigi, jo nuplauti nereikia. Vis dėlto, įvairiose gimdymo įstaigose elgiamasi skirtingai. Vienose varškinis vaisiaus dangalas po gimimo nuplaunamas, kitose - paliekamas natūraliai įsigerti.

Vida Press

Kaip pūkus primenantis naujagimio plaukuotumas susijęs su varškiniu dangalu?

Daugelis naujagimių ant odos turi smulkučius plaukelius, kurie primena pūkelius. Kam jie skirti, dar nėra iki galo išsiaiškinta, tačiau manoma, kad jų paskirtis - padėti išsilaikyti varškiniam vaisiaus dangalui ant odos. Paprastai šie plaukeliai nuo naujagimio odos nukrenta per kelis mėnesius.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis