Renkama draugiškiausia naujagimiui ligoninė Lietuvoje

Kokie jūsų prisiminimai iš gimdymo namų? Likote patenkinti medikų draugiškumu? Sulaukėte pagalbos iš personalo, kai nemokėjote priglausti naujagimio prie krūtinės ar verkėte iš skausmo dėl nugraužtų spenelių? Jeigu gimdėte šiais, 2013 metais, galite dalyvauti draugiškiausios naujagimiui ligoninės rinkimuose, kuriuos organizuoja Prieraišiosios tėvystės centras, o jų ambasadore tapo aktorė Kristina Savickytė - Damanskienė.

Mamos „audituoja" ligonines

Garbingas „Draugiškos naujagimiui ligoninės" titulas gali atitekti bet kuriai Lietuvos ligoninei. Esančiai atokiame Lietuvos kampelyje ar besididžiuojančiai statusu „universitetinė ligoninės". Žinoma, tik tuo atveju, jei čia gimdžiusi mama buvo patenkinta gauta pagalba ir pabalsuos šiuose rinkimuose.

Kaip mums sakė Prieraišiosios tėvystės centro vadovė Vitalija Pilipauskaitė - Butkienė, rinkimai vyksta jau ketvirtus metus, ir yra tarsi "mamiškas" auditas ligoninėms. Siekiama apklausti kuo daugiau šiais kalendoriniais metais Lietuvos ligoninėse gimdžiusių mamų ir išrinkti ligoninę, kuri, mamų nuomone, geriausiai laikėsi Naujagimiui palankios ligoninės reikalavimų.

Apklausa sukurta remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos Naujagimiui palankios ligoninės iniciatyvos 10-čia žingsnelių ir jos tikslas - paskatinti pačių mamų susidomėjimą, kuo skiriasi ligoninės, turinčios ar neturinčios Naujagimiui palankios ligoninės vardą. Mamos kviečiamos atsakyti į klausimus, ar po gimdymo naujagimis buvo padėtas mamai ant krūtinės, ar buvo siūlytas čiulptukas, kiek sulaukta pagalbos iš personalo ir kt.

Kodėl Kaunas draugiškesnis mamoms ir naujagimiams, negu Vilnius?

2010 ir 2012 metais Draugiškiausia naujagimiui ligonine buvo išrinkti Kauno Krikščioniškieji gimdymo namai, o 2011 m. - Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninė Kauno klinikos.

Kaip parodė ankstesnių metų rezultatai, net dvi iš trijų apklausoje dalyvavusių mamų iš visos Lietuvos prisipažįsta, kad joms buvo svarbu, kad ligoninė turėtų Naujagimiui palankios ligoninės (NPL) statusą, o beveik 14 procentų, deja, nežinojo, kas tai yra.

Antrus metus šio projekto ambasadore tapo aktorė Kristina Savickytė - Damanskienė, auginanti 13 metų dukrytes Gabiją ir Justiną bei 1 metų 7 mėnesių sūnelį Motiejų. Portalas Tavovaikas.lt pakalbino Kristiną.

Lietuvoje yra aštuonios Naujagimiui palankios ligoninės, jos viešai žinomos. Kodėl nusprendėte, kad reikia rinkti Draugiškiausią naujagimiui ligoninę?

Naujagimiui palankios ligoninės yra seniai žinoma iniciatyva, kuri patvirtinta Pasaulio sveikatos organizacijos. Organizuodami šiuos rinkimus norime paklausti mamų, kiek Naujagimiui palanki ligoninė iš tikrųjų yra jam palanki. Jeigu mes nueisime ligoninėje į ekskursiją, viskas atrodys gražu, nesužinosime, kaip viskas iš tiesų vyksta.

Kai mama gimdo, ji susiduria su skirtingomis akušerėmis ir gydytojais, gali savo patirtimi paliudyti, kokia yra ligoninės politika. Naujagimiui palanki ligoninė yra labai graži iniciatyva, mes norime sužinoti iš mamų, ar ji veikia realybėje.

Tris kartus iš trijų rinkimuose laimėjo Kauno ligoninės, kaip manote, kodėl?

Vilnius, labai liūdna, šioje srityje kažkaip atsilieka. Kaunas verčia Vilnių stiebtis. Nors... Gal šiemet kuri nors Vilniaus ligoninė nugalės?

Naujagimiui palanki ligoninė yra žindymo skatinimo iniciatyva, kad mama bei vaikutis gautų geriausią žindymo pradžią. Kaip manote, kas mūsų ligoninėms yra sunkiausiai įgyvendinama?

Manau, kad labiausiai mūsų ligoninėms trūksta nuoseklumo. Pernai pati gimdžiau ir, pasakysiu atvirai, dar gimdymo namuose buvo pasiūlyta sūnui duoti mišinuko, kad „vaikas gerai išsimiegotų". Nors gimdžiau Naujagimiui palankioje ligoninėje!

Ne visas personalas nuosekliai laikosi žindymo skatinimo ir stengiasi, kad vaikutis pirmomis valandomis ir dienomis gautų tai, kas yra geriausia jam - mamos pieno. Ligoninės administracija formaliai išpildo 10 žingsnelių, kad gautų NPL statusą, bet trūksta priežiūros, kad to būtų nuosekliai laikomasi.

Ar skiriasi gimdymo namai mažuosiuose ir didžiuosiuose miestuose?

Nemanau, kad yra didelis skirtumas tarp to, ar gimdymo skyrius dideliame mieste ar mažame. Štai žinome, kad nemažai Vilniaus šeimų gimdyti renkasi Trakų ligoninę. Nuostabių akušerių ir gydytojų yra visur, tačiau yra ir tokių, kurie dirba „kaip seniau" ir nenori keistis. Trūksta noro eiti koja kojon su naujausiom žiniom apie žindymą ir jo skatinimą.

Iki kada galima balsuoti už patikusius gimdymo namus?

Iki sausio 15-osios, atkreipiu dėmesį, kad laukiame tik tų mamų, kurios gimdė 2013 metais, nuomonių. Girdėjau nusiskundimą iš mamyčių, kad „užpildžiau pirmą klausimą, ir anketa baigėsi", taip, ji baigėsi, jeigu gimdėte ne šiais metais.

Norime susidaryti naujausią vaizdą apie gimdymo namus. Prieš kelerius metus rinkimų anketą užpildė daugiau kaip 200 mamų, pernai - jau tris kartus daugiau, šiemet tikimės dar aktyvesnio dalyvavimo. Norime, kad rinkimai taptų dar svaresniais, ir ligoninės sakytų: „o kodėl ne mes laimėjome?

Kristina Savickytė-Damanskienė tapo Draugiškiausios naujagimiui ligoninės akcijos ambasadore.
DELFI / Šarūnas Mažeika

Jūs gimdėte prieš trylika metų ir dabar, ar jaučiate žindymo skatinimo pažangą ligoninėse?

Teigiamą postūmį aš vienareikšmiai jaučiu, bet norėtųsi, kad jis būtų dar didesnis. Štai ką tik gimdė mano draugė, kuri ligoninėje turėjo problemų su žindymu. Ji ne iš visų medikų sulaukė pagalbos ir palaikymo. Buvo naujagimių gydytojų, kurios pasisakė už žindymą, bet buvo ir tokių, kurios sakė: „ką tu čia, mama, kankiniesi, vaikas papo nepaima, alkanas, duok mišinio ir nesikankink".

Suprantu, kad ir ligoninėms, ir visuomenei reikia laiko pasikeisti. Pasikeitimai nevyksta labai greitai, reikia tik džiaugtis, kad jie apskritai vyksta. Manau, kad skatinti žindymą yra labai prasminga, todėl ir prisidedu asmeniškai prie šio projekto.

Žindymas yra labai svarbus ir vaikui, ir mamos sveikatai, ir ryšio su vaiku užmezgimui, ir visai šeimai. Iki šiol žindau Motiejų. Mergaites irgi žindžiau, bet ne taip ilgai. Motiejaus žindymas - tai ir dovana dukroms, kad jos žinotų, jog žindymas yra svarbus, tikiu, kad jos savo vaikus žindys ilgai, ir joms nekils klausimų, ar to reikia.

O kaip vertinate visuomenės draugiškumą žindančiai mamai, nors šis projektas yra labiau apie ligoninių draugiškumą žindymui?

Vienas iš mūsų projekto tikslų yra informuoti visuomenę apie žindymo naudą. Moteris, žindanti ilgiau negu pusmetį, patiria beprotiškai didelį spaudimą. Aš pati jį patiriu dažnai. Būdama žmonių kompanijoje, nesireklamuoju ir nesiafišuoju dėl to, nes nenoriu bereikalingų klausimų.

Visi žino, kad tris ar šešis mėnesius žindyti yra gerai, o vėliau apie naudą pamiršta. Iš pradžių sako „gerai, kad žindai", o paskui: „ką, tu dar žindai? Tau reikia išsimiegoti, tave iščiulps" ir panašiai. Visokių istorijų prisiklausau. Mūsų šio projekto tikslas - kad ne tik ligoninės pasitemptų, bet ir visuomenė žinotų, kaip tai yra svarbu.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Naujagimiui palankios ligoninės Lietuvoje: tai, ką turime žinoti

Lietuvoje šiuo metu yra 8 Naujagimiui palankios ligoninės:

Vilniaus gimdymo namai

Kauno krikščioniškieji gimdymo namai

Kauno 2-oji klinikinė ligoninė

Kauno klinikos

Marijampolės ligoninė

Panevėžio apskrities ligoninė

Pasvalio ligoninė

Vilkaviškio ligoninė

10 reikalavimų, norint gauti naujagimiui palankios ligoninės statusą:

1.Įstaiga turi turėti visuotinai priimtinas nuostatas (politiką) apie žindymą ir jo rėmimą.(...)

2.Visas įstaigos personalas (...) turi būti išmokytas, kaip įgyvendinti programą.

3.Visos nėščiosios, kurios patenka ar lankosi sveikatos priežiūros įstaigoje, turi būti informuojamos apie žindymo privalumus kūdikiui, motinai, šeimai ir dirbtinio maitinimo trūkumus bei pavojus.

4.Įstaigoje turi būti sudarytos sąlygos moteriai pradėti žindyti naujagimį per pirmąjį pusvalandį ir palikti jį su motina (prižiūrint personalui) neribotam laikui, kol pirmą kartą pažįs krūtį. Jei tuoj po gimimo dėl motinos ar kūdikio būklės to padaryti neįmanoma, kūdikis turi būti glaudžiamas prie krūties tuoj pat, kai tai leidžia jo ar motinos sveikatos būklė.

5.Sveikatos priežiūros personalas turi paaiškinti ir parodyti motinai, ką turi daryti, kad nemažėtų pieno, jei yra atskirta nuo kūdikio. Kiekviena moteris turi būti išmokyta rankomis ištraukti pieną.

6. Kūdikiai turi būti maitinami tik motinos pienu, jei nėra medicininių priežasčių duoti vaistų ar kito maisto. Kūdikiams neturi būti duodama jokio papildomo maisto ar gėrimo.

7. Įstaigoje turi būti sudarytos sąlygos motinai būti su kūdikiu 24 val. per parą.

8. Kūdikiai turi būti žindomi tiek kartų, kiek jie nori, ir taip ilgai, kiek jie nori - ir dieną, ir naktį.

9. Įstaigoje kūdikiams neturi būti duodami čiulptukai, dirbtiniai spenelių pakaitalai, antspeniai. Jei yra būtina, kūdikiai turi būti maitinami kitais būdais, bet ne iš buteliuko.

Išrašomos iš sveikatos priežiūros įstaigos žindyvės turi būti informuojamos apie žindančių mamų tarpusavio pagalbos grupes (...).

Draugiškiausią naujagimiui ligoninę galite rinkti bei į anketos klausimus atsakyti čia.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis