Baleto darželis. Kodėl gi ne?!

(1)

„Net ir tuomet, jei jų gyvenimas pasisuks kita kryptimi, liks tai, ką sudėjome – estetikos ir muzikos pojūtis, grožio supratimas, disciplina, kultūros poreikis, pagarba šalia esančiajam, sugebėjimas dirbti kolektyve“, – sako viena iš Neli Beliakaitės Baltijos baleto akademijos įkūrėjų prima balerina Neli Beliakaitė. Nuo rudens baleto akademijos kūrėjos mažuosius šokėjus kviečia į unikalų, pirmąjį Baltijos šalyse baleto darželį „Mažoji gulbė“.  

Baletas išlaisvina kūną ir sielą


Tokį švelnų pažadą skleidžia unikalaus vaikų darželio kūrėjos. Jos keletą metų puoselėjo svajonę atidaryti ugdymo įstaigą, kurioje vaikai galėtų praleisti visą dieną. Mintis atėjo natūraliai, iš patirties. „Pastebėjome, kad į baleto užsiėmimus atvežti vaikai bei darželinukų grupės per pamoką sunkiai susikaupia. Atrodo, tik pradeda, tik įsigilina, o laiko jau nebėra“, – sako viena iš baleto darželio kūrėjų, buvusi balerina ir šiuolaikinio šokio šokėja Laura Radzevičiūtė.


Kūrybiškiausi – iki 17 val.


Baleto mokytojos per pamokas negalėjo nepastebėti, kaip vaikai gerai jaučiasi baleto salėje, kaip mergaitėms patinka balerinų sijonėliai ir su kokiu užsidegimu vaikai norėtų nuveikti daug daugiau, improvizuoti, žaisti, o ne tik atlikti privalomus pratimus. „Be to, mes matėme, kaip per galvą verčiasi tėvai, vežiodami vaikus į baleto pamokas. Nėra taip paprasta, kad ir keletą kartų per savaitę, paimti vaiką iš darželio, atvežti į baleto pamoką, palaukti, kol jis pašoks, ir vežti atgal, – pasakoja Laura Radzevičiūtė ir primena dar vieną svarbų dalyką, kurį tėvai dažnai pamiršta: – Ikimokyklinio amžiaus vaikai gana greitai pavargsta. Aktyviausias, kūrybiškiausias jų laikas – iki 17 valandos, tiek, kiek dirba jų tėvai. „Pavakarę pamokas mažiesiems sunku ištverti, dingsta dėmesys, smalsumas, kai kurie netgi miego nori, tai kokie gali būti rimti užsiėmimai?“


„Štai tada ir sugalvojome, kad vaikai su baletu galėtų gyventi visą dieną, – kolegei pritaria ir būsimojo baleto darželio meno vadovė Neli Beliakaitė. – Kodėl mums nesukūrus darželio, kuriame jie ne tik būtų ugdomi, bet ir mokomi muzikos, šokio pagrindų, gimnastikos?“


Viktorija Fedirko


Ugdymo programa


Joje numatyti ir klasikinio šokio pagrindai, ir baleto gimnastika, ir šiuolaikiniai bei liaudies šokiai. „Šiais laikais yra itin svarbu, kad vaikai kuo daugiau judėtų, – yra įsitikinusi Laura Radzevičiūtė. – Fizinio krūvio turėsime užtektinai, tačiau nepamiršime, kad tvirtame kūne turi būti graži siela. Ugdysime pagarbą menui, muzikai, mokytojui ir tvarkai, mokysimės baleto kalbos – prancūzų, nepamiršime ir anglų kalbos pradmenų.


Mokslininkai yra įrodę, kaip gerai klasikinė muzika veikia kūdikį, esantį motinos įsčiose. Mūsų vaikai pietų miego eis miegoti kartu su Mozartu ar Bachu, poilsio laikas taps ramybės oaze, kurioje vaikai semsis stiprybės likusiai dienos daliai. Tikime, kad klasikinės muzikos vibracijos teigiamai veikia vaikų smegenis“.


Ypatingas dėmesys – mitybai


Darželio kūrėjos neabejoja, kad sveika mityba yra tokia pat svarbi, kaip ir šokio pagrindai, asmenybės ugdymas ir poilsis. „Suderinta ir sveika mityba yra vienas iš svarbiausių sveikatos komponentų. Ji lemia harmoningą vaikų augimą, fizinį ir protinį brendimą, – sako darželio vadovė Jurgina Bagdzevičienė. – Darželio valgiaraštį sudarė dietologai, tačiau labiausiai kviesime bendradarbiauti tėvus, nes mūsų pastangos gali būti bevaisės, jei namuose, prie televizoriaus, vaikas suvalgys du ar tris pakelius traškučių. Vaikus be saldumynų užauginti sunkiai pavyksta, tačiau mes norime nuo mažens formuoti sveikos mitybos įpročius. Baleto pasaulyje kaip tik jie padeda išvengti psichikos problemų“.


Nešoks visą dieną


Darželio kūrėjos tikisi, kad meilė šokiui jų užsiėmimuose pirmiausia atsiskleis per žaidimus. Tačiau vaikai darželyje nešoks visą dieną. Per savaitę vaikai turės 4 klasikinio baleto užsiėmimus, 2 baleto gimnastikos užsiėmimus ir po vieną šiuolaikinio baleto ir klasikinės gimnastikos užsiėmimą. Pirmąją akademinę baleto klasę per ketverius akademijos metus išugdžiusi baleto mokytoja Neli Beliakaitė sako suprantanti, kad baletą pamėgsta nebūtinai kiekvienas vaikas. Vieno duomenys yra geresni, kito – prastesni, bet tai, ką gauna augdami muzikos ir šokio apsuptyje, jiems lieka visą gyvenimą: „Mes mankštinamės, tiesiname kojas, laikyseną, kartą pasėta, baleto sėkla vis tiek sudygsta, o gyvenime ateina toks laikas, kai atsiranda progų ir galimybių vaikystėje gautas žinias ir įgūdžius panaudoti.“


Buvusiai primai balerinai pritaria ir Laura Radzevičiūtė. Ji sako sunkiai įsivaizduojanti, kad nuo darželio baleto kelią pradėjęs vaikas ir toliau neitų kultūros keliu. Ir vis dėlto jei darželio kūrėjos pamatys, kad vaikui baleto užsiėmimai darželyje visiškai netinka, jos ras būdų, kaip atsargiai tai paaiškinti tėvams, jie dažniausiai, beje, nori įgyvendinti ne vaikų, o savo svajones.


Viktorija Fedirko


Laimi visi – ir vaikai, ir tėvai


Laura Radzevičiūtė įsitikinusi, kad baletu savo vaikus sudominti norintys tėvai, išleidę juos į „Mažąją gulbę“, irgi laimės. Vaikų į būrelį jiems nebereikės vežioti, taigi, vakarais galės praleisti daug daugiau laiko kartu namuose.


Prestižinė specialybė


Baleto darželyje šokio pedagogės tikisi sulaukti ne tik mergaičių, bet ir berniukų. „Baleto šokėjo profesija pastaruoju metu labai keičiasi, tampa prestižinė, konkursas į M.K. Čiurlionio menų gimnaziją būna didžiulis. Šiais metais po ilgo laiko gimnazija į baleto klasę surinko lygiai vienodai berniukų ir mergaičių“, – pasakoja Neli Beliakaitė.


Darželio tikslai


Šiandien jie visiškai aiškūs. Baleto pedagogės kuria ugdymo įstaigą, kurioje būtų skiepijama meilė menui, grožiui, elegancijai. Kurioje vaikai būtų supažindinti su pirmaisiais baleto žingsneliais, o labiausiai užsispyrę, darbštūs ir talentingi ruošiami profesionaliam baleto artisto darbui. „Norime ugdyti ne stiprius, techniškus šokėjus, bet išprususius, drąsius atlikėjus, kurie šokį mėgsta visa širdimi“, – sako daugybės metų pedagoginę patirtį turinti Neli Beliakaitė. 


Daugiau http://www.baletodarzelis.com/

Užsakymo nr.: PT_56895

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis