Kokiems vaikams patariama išmėginti hipoterapiją?

Hipoterapija – gydymas, pasitelkiant žirgus. Žirgas ir jo judesiai suteikia žmogui naujų judėjimo ir suvokimo galimybių, todėl hipoterapija tinkama daugybei sutrikimų ir ligų gydyti. Per seansą pagrindinis dėmesys sutelkiamas į jojančiojo padėtį ir reakciją, judant žirgui. Taikant šią terapiją neįgaliems ar sergantiems vaikams ir suaugusiesiems, pastebimas akivaizdus jų fizinės, psichologinės, socialinės raidos progresas. Apie tai kalbame su Šiaulių universiteto Sveikatinimo, hipoterapijos ir sporto centro vyr. specialiste Jurgita Rutkiene.

Ar tikrai vienintelis Hipoterapijos centras yra Kurtuvėnuose (Šiaulių r.)?


Šiaulių universiteto Sveikatinimo, hipoterapijos ir sporto centras kol kas vienintelė vieta, kur Lietuvoje galima gauti hipoterapijos paslaugą. Būtų smagu, kad tokių centrų atsirastų daugiau, tuomet tėvams su vaikais, turinčiais negalią, nereikėtų sukar - ti šimtų kilometrų, kad pamėgintų hipoterapijos seansą. Psichoterapiją su žirgais galima išmėginti Vilniuje, užuomazgų yra ir Klaipėdoje, tačiau hipoterapijos paslauga kol kas teikiama tik mūsų centre.


Kokią negalią turintiems vaikams rekomenduojama išmėginti hipoterapiją?


Kaip ir kineziterapija, ji reikalinga beveik visiems, kai sumaniai ir išmintingai pritaikoma ir taikoma. Tiesiog reikėtų atskirti hipoterapiją, kuri taikoma daugiau fiziniams ir motoriniams sutrikimams gydyti, kai dirbama su kineziterapeutu, ir terapinį jojimą, kuris naudingas kalbos, socializacijos ir panašiems sutrikimams gydyti. Lietuvoje nėra labai aiškiai apibrėžta hipoterapijos sąvoka.


Ji taikoma, atsižvelgiant į individualius vaiko poreikius ir gebėjimus. Jei taikytume tik hipoterapiją, tai būtų labai paprasta – pasodini ant žirgo, pritaikai tinkamą padėtį, vedi reikiamu žingsneliu ir gauni atitinkamą rezultatą. Bet su daugeliu vaikų dirbame metus ir ilgiau, todėl tenka sugalvoti naujų tikslų ir uždavinių.


Žurnalą TAVO VAIKAS pirkti internetu pigiau - tik 2.99 Eur/vietoj 3.99 Eur. Spausk NORIU!


Kaip jūs pati atradote hipoterapiją?


Joju nuo mažų dienų ir daug metų hipoterapija užsiimdavau savanoriaudama. Mano atlygis buvo nepaprastos vaikų emocijos. Tuomet pradėjau gilintis, daugiau ir išsamiau domėtis. Jei vaikas turi negalią, jis nuo kūdikystės privalo dirbti. Tuo metu, kai bendraamžiai žaidžia smėlio dėžėje, jis turi dirbti su kineziterapeutu kabinete. Į žirgyną atvažiavęs vaikas, atrodytų, lyg atvyktų pramogauti, o iš tiesų tai lygiai toks pats darbas su kineziterapeutu, tik žirgas tampa savotišku treniruokliu. Taigi, vaikui tokia terapija – darbas, įvilktas į pramogos rūbą. 


Yra vaikų, kuriems negali būti taikoma hipoterapija?


Jeigu vaikas jaučia panišką baimę, o mes negalime užtikrinti saugumo, hipoterapijos taikyti negalima. Yra tam tikrų būklių, būsenų, kai negalima fizinė veikla ir hipoterapija gali pabloginti situaciją. Mūsų pagrindiniai klientai yra su cerebriniu paralyžiumi, Dauno sindromu, autizmu, kalbos ar intelekto sutrikimais, stuburo išvaržomis, raumenų distrofija.


Galime taikyti hipoterapiją vaikams, kuriems nustatytas sulėtėjęs vystymasis, protinis atsilikimas, ortopedinės problemos, mokymosi ir kalbos sutrikimai, išsėtinė sklerozė, sensorikos sutrikimai, smegenų traumos, potrauminės būklės, psichinės ligos, reumatoidinis artritas ir kt.


Kaip vyksta hipoterapijos seansas?


Dauguma vaikų lankosi vieną ar du kartus per savaitę keletą metų, taip kai kuriuos ir studentauti išleidžiame. Kiti atvyksta intensyviam vienos ar dviejų savaičių kursui. Jojimui skiriame ne daugiau nei 20 minučių, kad vaikas nepervargtų. Stebuklų nepadarome ir nereikia jų tikėtis. Jei yra labai gilus pažeidimas, gal vaikas niekada nevaikščios, net galvos nenulaikys, bet tėvai ir seneliai atvažiuoja, nes tai tampa ne tik vaiko terapija.


Yra buvę situacijų, kai tenka nutraukti terapiją?


Taip, labai gaila. Jei matome, kad būklė ir liga progresuoja, o jojimas tampa nesaugus, visada patariame nutraukti. Negalime rizikuoti. Nors hipoterapijai turime specialiųjų priemonių – įtvarų, balnelių, volelių, pagalvėlių ir t. t., prastėjant sveikatos būklei, pavyzdžiui, sparčiai progresuojant raumenų distrofijai, nebegalime jos taikyti. Kartais reikia, kad kineziterapeutas sėstų ant žirgo kartu. Visuomet pasiūlome alternatyvų, pavyzdžiui, lankyti baseiną. O žirgai visada laukia – galima tiesiog atvažiuoti jų aplankyti, jei pasiilgstama ir norisi patirti tų gerųjų emocijų.


Pasitaiko akimirkų, kai suprantate, kad jūsų pastangos pranoko lūkesčius?


Tikrai dažnai taip nutinka. Pamenu, vienas berniukas buvo ruošiamas dalyvauti specialiojoje olimpiadoje, jojimo varžybose. Bet jis labai bijojo, jam trūko pusiausvyros, pats nuolat kartojo: „Aš bijau.“ Paragindama sakiau, kad sau kartotų: „Aš galiu.“ Įprastai, kai dalyvaujame varžybose, nors vaikas pats valdo žirgą, aš turiu visada eiti šalia ir užtikrinti jo saugumą. Tąsyk per varžybas, eidama šalia, išgirdau, kad jis nejučiomis garsiai kartojo: „Aš galiu.“ Nors kojos ir drebėjo, jis puikiai įveikė visą maršrutą ir laimėjo prizą. Kai pakvietė berniuką pasiimti apdovanojimo, o jis yra sunkiai vaikštantis, tuoj pat jam pagelbėti atbėgo senelis, bet jis pastūmė dieduką ir, kartodamas „Aš galiu“, nuėjo savarankiškai pasiimti prizo. Tada ir supranti: štai tikrasis laimėjimas, o ne tai, kad sustiprėjo kažkoks raumuo.


Kokie reikalavimai keliami žirgams, kurie gali būti naudojami hipoterapijos tikslais?


Reikalavimai labai aukšti. Šiuo metu centre turime tik tris žirgus, kurie naudojami hipoterapijoms. Pirmiausia gyvūnas turi būti drąsus, jo negali apimti panika. Nors pati joju daug metų, o nuo žirgo pirmąkart nukritau būdama šešerių, su nepažįstamu žirgu hipoterapijai niekuomet nesiryžčiau. Jis turi būti ramaus temperamento, mylėti ir jausti žmogų. Visu savo kūnu tinkamas žirgas saugo savo raitelį.


Neseniai teko stebėti Čekijos kolegų darbą. Hipoterapija ten itin populiari, yra net 60 hipoterapijos centrų ir 200 tam licencijuotų žirgų. Mūsų šalyje vis dėlto hipoterapija gyvuoja tik entuziastingų specialistų dėka. Dar nėra aiškiai apibrėžiančių įstatymų, tačiau gerosios permainos pamažu vyksta.


Naujas žurnalo "Tavo vaikas" kovo numeris - jau prekyboje! Įsigyti galite ir pigiau internetu - už 2.99 EUR vietoj 3.99 EUR. Prenumeruoti žurnalą ir gauti dovanų galite čia - PRENUMERUOTI, arba tel. 8 5 2477730.


Žurnalo
Žurnalo "Tavo vaikas" kovo numeris
Redakcijos archyvo nuotr.


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis