Gimdymas prasideda: kaip sužinoti ir kada važiuoti į ligoninę

(1)

Kaip suprasti, kad gimdymas jau prasidėjo ir kada tikrai reikia važiuoti į ligoninę? Šis klausimas neramina daugumą nėščiųjų, besiruošiančių gimdyti pirmą kartą. Jei jaučiate, kad kažkas vyksta, bet iki galo nesuprantate, kas, jums neramu, visada saugiau nuvažiuoti į ligoninę ir pasitikrinti. Gimdymas paprastai prasideda trimis būdais: nutekėjus vandenims, suėmus sąrėmiams arba kai vandenys nuteka ir sąrėmiai prasideda vienu metu. 

Nuteka vandenys


Dažniausiai vaisiaus vandenų būna apie pusę arba visa stiklinė. Išpylus tiek ant patalynės ar grindų, sunku nepastebėti. Pasitaiko, kad vaisiaus vandenų nuteka mažiau, pavyzdžiui, keli šaukštai, tačiau tokiu atveju dažna moteris jau žino, kad jai taip gali nutikti, gydytoja būna pranešusi per apžiūrą. Būna, kad, tekant vandenims, moteriai atrodo, jog nevalingai pasišlapino. Tačiau vaisiaus vandenys teka nepaisant kūno padėties ir judesių.


Vandenys gali nubėgti prasidėjus sąrėmiams, bet gali tų sąrėmių ir nebūti. Visada reikia pažiūrėti, kokios spalvos nubėgę vandenys. Jei šviesūs, galima neskubėti. Kai kurios moterys išsimaudo po dušu, susideda daiktus ir tik tuomet išsirengia į ligoninę. Bet per ilgai delsti vis dėlto nevertėtų. Netiesa, kad jei vakare nutekėjo vandenys, galima gultis į lovą laukti sąrėmių ir tik ryte vykti į ligoninę. Rekomenduojama pagimdyti per 18 val., kai nubėga vandenys. O sąrėmiai nebūtinai prasideda savaime, dažnai juos reikia paskatinti.


Jei jų nebūna, gydytojai juos skatina praėjus 4–6 val., kai nutekėjo vandenys. Jei nubėgę vandenys žali, gelsvi, su kraujo priemaišomis, skubėkite į ligoninę, nes, tarkim, žali vandenys gali rodyti, kad vaisiui gali trūkti deguonies. Nedelskite ir tuomet, jei vandenų ištekėjo gausiai, nes gali iškristi virkštelė. Paprastai nuteka pusė ar visa stiklinė vandenų. Tačiau pasitaiko, kad moteris po truputį šlapiuoja. Tokiu atveju pasikonsultuokite su specialistu, nes gali kilti makšties infekcija.  


Prasidėjo sąrėmiai


Dažnai nėštumo pabaigoje moteris jaučia paruošiamuosius sąrėmius: skauda, kietėja pilvo apačia, gali paskaudėti nugarą. Tačiau šie sąrėmiai nuo tikrųjų skiriasi tuo, kad jie nedažnėja ir nestiprėja. Tokie gali kartotis kas vakarą, kas valandą, pusvalandį, bet paskui nurimsta. Tuomet į ligoninę važiuoti nereikia. Nusiraminkite ir toliau laukite gimdymo namie. Ir jei po tam tikros pertraukos jie pradėjo kartotis reguliariai, tarkim, 4–5 gimdos susitraukimai kas valandą, ruoškitės į ligoninę. Jei gimdote pirmą kartą, galima neskubėti, jei tai ne pirmas vaikelis, prasidėjus reguliariems sąrėmiams, nedelskite. Iš pradžių jie būna neskausmingi, maudžia pilvo apačią lyg per menstruacijas, pilvukas sukietėja. O kai atsiranda ritmas – kas 10 min. per valandą, dvi ar tris, galima kviesti greitąją pagalbą arba važiuoti į ligoninę patiems.


Kraujingos išskyros


Prieš gimdymo pradžią pasirodančios kraujingos išskyros pranašauja artėjantį gimdymą. Labai dažnai nėštumo pabaigoje nėščiosios, pamačiusios kraujingų išskyrų, sunerimsta. Rudos, rusvos spalvos kraujingos išskyros yra įprastos gimdymo pradžios požymis. Jų gali pasirodyti moteriai pasišlapinus, taip pat per parengiamuosius sąrėmius arba ramybės būsenos.


Jeigu sąrėmių nėra, tik pasirodo išskyrų, tai rodo, kad maždaug po vienos–trijų parų prasidės gimdymas. Čia kalbame apie įprastą nėštumą. Kartais moteris atvyksta vidury nakties į ligoninę ir sako: „Aš kraujuoju“, tačiau paaiškėja, kad tai viso labo „patepimas“. Ją gydytojai nuramina, kad tai nėštumo pabaigoje įprasta, ir ji išleidžiama į namus. Pavojinga, kai nėštumo pabaigoje moteris gausiai kraujuoja ir kraujas ryškus. Tai gali pranašauti atšokusią placentą. Taip gali įvykti dėl tam tikrų placentos patologijų arba nėščiosios ligų, kai aukštas kraujospūdis, infekcijos. Tokiu atveju skubėkite į ligoninę, nes kyla grėsmė ne tik vaikučiui, bet ir moteriai. Nedelskite ir tada, jei neaišku, dėl kokios priežasties atsirado skausmas, sukietėjo gimda, „šokinėja“ kraujospūdis.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis