Kūdikio primaitinimas gabaliukais arba BLW: privalumai ir trūkumai

Baby-led weaning (sutrumpintai BLW) – gana populiarus primaitinimo būdas, kuomet kūdikis, vos pradėjus primaitinimą kietu maistu, ragauja produktų, supjaustytų ganėtinai stambiais gabaliukais, ir yra visiškai praleidžiamas primaitinimas trintu maistu (tyrėmis ir košėmis).

Šio metodo šalininkai akcentuoja jo privalumus, medikai nors ir neprieštarauja tokiam būdui, sako, kad retam pavyksta jį įgyvendinti nuo pusmečio, mat reikalauja ne tik daug laiko ir kantrybės, bet dažnai ir nėra efektyvus, nes mažylis gali likti alkanas.


Pranašumas nėra įrodytas


Niekas neabejoja, kad BLW primaitinimo būdas skatina vaiko saviraišką, savarankiškumą, lavinama motorika, kūdikis įtraukiamas į bendrą visos šeimos valgymo kartu ritualą, susipažįsta su maisto įvairove ir tekstūra, nereikia atskirai gaminti specialių tyrių ar košių. Nors skamba itin paprastai, taip nėra. BLW būdas turi ir trūkumų: jis netinkamas mažyliams su sutrikusia raida ar turintiems neurologinių sunkumų, nėra įrodytas jo pranašumas prieš įprastinį, tradicinį primaitinimą, didesnė tikimybė užspringti, neretai kūdikis lieka alkanas, mat nėra pratęs pasisotinti iš kieto maisto ir jį tik tyrinėja, žaidžia, o tėvams po kiekvieno tokio valgymo tenka kruopščiai prausti nuo plaukų iki pirštų galiukų maistu išsipurvinusį mažylį.


Šio metodo esmė paprasta – kūdikiui leidžiama pasirinkti, ko ir kiek pačiam suvalgyti, maistas supjaustomas patogiais delnais ir pirštais paimti gabaliukais, iškart duodamas ir šaukštas, valgymo procesas nėra skubinamas ir stengiamasi, kad mažylis valgytų prie bendro stalo kartu su visa šeima. Tokiu būdu kūdikį primaitinti siūloma nuo pusmečio (t. y. šešių mėnesių). 


Maži pavojai


Medikai perspėja, kad taip primaitinami kūdikiai susiduria su pavojumi užspringti, mat nėra ragavę tarpinio varianto (tyrių, košių), tad pokytis, ragaujant maistą gabaliukais po mamos pieno ar pieno mišinio, yra gana drastiškas. Vis dėlto BLW šalininkai sako, kad kūdikiai turi apsauginio žiaukčiojimo refleksą ir mažyliai dažnai iš burnos išstumia tiek per didelius, netinkamai sukramtytus maisto gabaliukus, tiek ir jiems nepažįstamus, naujus, nepatikusius maisto produktus.


Apsaugoti vos pradėtą primaitinti kietu maistu mažylį nuo užspringimo BLW šalininkai siūlo neduodant itin didelių, apvalių, slidžių maisto produktų, pavyzdžiui, vengti uogų, žirnių, vyšninių pomidorų primaitinimo pradžioje. Visas daržoves patariama garinti arba apvirti, kad jos būtų minkštesnės. Pastebima, kad nors pusmečio mažylis ne visada gali pasigirti bent keliais dantukais, jo tvirtų dantenų pakanka sutrinti maistą iki nuryjamos konsistencijos. 


„MediCA klinikos“ šeimos gydytoja Šarlota Kriaučiūnienė: „Kai kurios mamos nori primaitinti kūdikius būtent tuo metodu, bet pradžioje mes stengiamės aptarti visas galimas šio maitinimo pasekmes. Mamos šiais laikais yra tikrai protingos, apsiskaičiusios, besidominčios įvairiomis naujovėmis. Jei visus šis maitinimo būdas tenkina – kūdikis yra pavalgęs ir ramus, auga gerai ir nieko jam netrūksta – tebūnie. Tačiau jei kūdikis nepavalgo, o tik žaidžia su maistu ir tai vyksta ilgą laiką, reikėtų maitinimo būdą keisti.


Taigi, jeigu jau laikytis šios BLW metodo teorijos, tai turėtumėte apsišarvuoti kantrybe, kiekvienam maitinimui pasiruošti – patiesti plėvelę, išrengti vaiką, nes valgymo vieta po šio proceso tikrai nebūna tvarkinga. Mažylis trina maistą, maigo daržoves, jomis išsiteplioja, nes šešių mėnesių kūdikiai tiesiog dar nemoka valgyti savarankiškai. Remiantis šia teorija, siūloma valgyti visai šeimai kartu, tačiau kad tai bus tvarkingi, sotūs ir neprailgę pietūs, tikėtis nevertėtų. Jeigu visa šeima valgo daug ir įvairių garintų, troškintų ar kitaip sveikai paruoštų daržovių, kodėl gi nepabandžius primaitinimo gabaliukais, kai mažyliui sukanka bent aštuoni mėnesiai.


Matydamas tėvų pavyzdį, ir vaikas ragaus, valgys. Tuomet reikėtų paruošti įvairesnių daržovių, kad spalvų ir skonių paletė būtų išties gausi. Iš patirties nemanau, kad gabaliukais duoti daržovių būtų tikslinga ir teisinga šešių mėnesių amžiaus vaikui ir kad tai turėtų būti pirmoji jo pažintis su kietu maistu. Teisingiau būtų prie maisto gabaliukais prieiti po truputį. Kūdikis iki šio amžiaus mokėjo ryti tik mamos pieną, tad tyrė, košė bus šiek tiek artimesnė skystai pieno konsistencijai.


O jei mažyliui, kuris iki šiol valgė tik mamos pienuką, duosite daržovės gabaliuką, jis tikrai ne iš karto susivoks, kas tai. Šiek tiek pačiulps, paragaus, tačiau dažniausiai tai bus labiau pažinimas, o ne valgymas. Maitinimo procesas šiuo atveju dažnai labai išsitęsia ir vargu ar duoda rezultatą, kurio tikitės. Mažylio mokymasis pavalgyti ir pasisotinti iš primaitinimo gabaliukais gali užsitęsti iki 2–3 mėnesių. Tai pakankamai sudėtingas ir dažnai mamas varginantis procesas, nes visas dienos režimas ir visas gyvenimas pasidaro akcentuotas tik į maistą, vis galvojant, kokių 

daržovių ar kokį kitą maistą dabar pasiūlius, kad labiau patiktų.


O svoris vaiko nebeauga tiek, kiek norėtųsi, reikalingų jo augimui medžiagų jis taip pat gauna mažiau, negu reikėtų. Todėl dažnai šį maitinimo būdą pabandžiusios mamos visgi grįžta prie įprasto ir saugesnio. Juk ir košėmis amžinai nemaitiname: pradžioje duodame tyrės pavidalo košelę, vėliau sutrintą šakute, o tuomet ateina eilė ir kietesniam maistui gabaliukais.


Po to, kai kūdikis valgo rupesnę košę ir dar duodame jam daržovių gabaliukais, pamažu gauname tą patį rezultatą. Kūdikio savarankiškumas turėtų būti ugdomas pamažu jam prieinamais ir tinkamais būdais. O jeigu pavyksta, jei kūdikis yra sotus ir laimingas, svoris auga, vystosi puikiai – sveikinu ir nuoširdžiai džiaugiuosi, kad jums pavyko. Mano praktikoje pasiryžusiųjų pabandyti BLW būdą yra tikrai daug, bet paprastai po 2–3 savaičių tas pasiryžimas žymiai sumažėja, nes tai yra tikrai didelis ir nelengvas iššūkis ne tik kūdikiui, bet ir visai šeimai“.



Vaikas valgo
Vaikas valgo
Vida Press


Keli patarimai, jei ryšitės pabandyti


Pradžioje duokite stambiais šiaudeliais, t. y. lazdelėmis, pjaustytų virtų daržovių arba minkštų vaisių. Negardinkite jokiais prieskoniais, virkite be druskos ar kitų priemaišų. Kai mažylis išmoks imti maistą nebe delnu, o pereis prie pincetinio griebimo nykščiu ir rodomuoju pirštu, galėsite jam duoti ir smulkiau pjaustytų produktų.


Būtų idealu, jei mažylis matytų ir kartu drauge valgančius šeimos narius. Visi kiti patarimai panašūs į tradicinio primaitinimo eigą: maistas neturi būti karštas, pirmieji ragaujami produktai gali būti morka, bulvė, reikia stebėti mažylio reakcijas, produkto toleravimą, pradedama nuo vieno primaitinimo, pamažu juos dauginant iki trijų per dieną. Nors užspringimo tikimybė, anot BLW šalininkų, yra itin nedidelė, nerekomenduojama valgančio gabaliukais kūdikio palikti vieno, reikia akylai stebėti ir būti pasirengus suteikti pirmąją pagalbą, jei to prireiktų.


Kūdikiui turite suteikti visišką laisvę pasirinkti, ko ir kiek jis suvalgys. Idealu, jei mažylis valgytų, sėdėdamas maitinimo kėdutėje. Kadangi pradžioje vaikas daugiau žais, mėtys ir pažindinsis su maistu, rekomenduojama išrengti jį iki sauskelnių arba naudoti seilinuką-prijuostę su rankovėmis. Po maitinimo kėdute patieskite plėvelę – vėliau bus mažiau tvarkymosi. Ir nepamirškite: kūdikių skrandis nėra prisitaikęs suvirškinti stambių gabaliukų, todėl neišsigąskite, keisdami sauskelnes, išvydę nesuvirškinto maisto gabaliukų. 

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis