Nepatogumai po natūralaus gimdymo

„Dukros gimimo džiaugsmą užtemdė nepatogumai po gimdymo. Jeigu būčiau žinojusi, koks kūnas bus, gimus kūdikiui, kokių rūpesčių galima tikėtis, būčiau nusiteikusi ir pasiruošusi“, – rašo mūsų žurnalo skaitytoja. Kokių nepatogumų galime tikėtis po gimdymo? Kiek laiko jie truks?

Konsultuoja gydytoja akušerė ginekologė Emilija Bogužienė

 

Minkštas pilvas


Po gimdymo pilvas iškart nesusitraukia, o lieka didelis ir minkštas tarsi drebučiai, dviem–trimis dydžiais didesnis, nei buvo iki nėštumo. Dažnai moterį tai trikdo, tačiau, praėjus keturioms–šešioms savaitėms po natūralaus gimdymo, jau galima sportuoti, kad pilvas greičiau išgražėtų. Pirmą savaitę po gimdymo didelį ir minkštą pilvą galima paslėpti, mūvint prigludusį korsetą. Korsetas nėra būtinas, nes pilvas ir be jo atsigaus, tačiau jeigu trikdo išvaizda – tai geras sprendimas. Kiekviena moteris nori būti graži ir su korsetu jos figūra atrodo kur kas dailiau. Galima jį nusipirkti dar prieš gimdymą ir nusivežti į gimdymo namus. Korsetas neturi veržti pilvo, tačiau stipriai priglusti prie kūno. Jeigu nesate tikra, kokio dydžio jis tiks pagimdžiusiai, važiuodama iš gimdymo namų, galite stabtelėti ir jį įsigyti. Kokio dydžio korsetas tiks po gimdymo, labai priklauso nuo to, kiek svorio per nėštumą priaugote. Jeigu daugiau nei 12 kg, tikėtina, kad pagimdžiusiai tiks dviem dydžiais didesni drabužiai.


Nesilaiko šlapimas ir išmatos


Po natūralaus gimdymo, jeigu nebuvo kirpta ir siūta tarpvietė, dažnai pasitaiko vidinių plyšimų. Dėl šių vidinių audinių plyšimų moteriai atrodo, kad negali suvaldyti šlapimo, dujų ir išmatų, ypač tada, kai sukosti ar nusičiaudi, arba, užsinorėjusi į tualetą, nespėja iki jo nubėgti. Dažniausiai šios bėdos per pirmas savaites po gimdymo savaime susitvarko (jeigu nebuvo tokių plyšimų, kuriuos reikia taisyti). Reikia nepanikuoti, gerti daugiau skysčių, dažniau šlapintis ir nebūti toli nuo tualeto. Svarbu laiku pasišlapinti ir pasituštinti. Paprastai po keturių savaičių arba šiek tiek anksčiau (jeigu tarpvietė neplyšo ir nebuvo siūta) jau galima atlikti Kėgelio ir apatinio pilvo preso pratimus. Jeigu turite tokią bėdą, būtinai pasitarkite su gydytoju ginekologu ir paklauskite jo, kada šiuos pratimus galima daryti.


Didesnė makštis


Jeigu gimdėte natūraliai, tačiau tarpvietė nebuvo siūta, po kurio laiko pradėjusi mylėtis, galite pajusti, kad makštis atrodo didesnė. Intymūs santykiai gali tapti šiek tiek keblūs, mat mylintis į makštį gali patekti oro ir sukelti vadinamuosius pliaukšinčius garsus. Tai porą labai dažnai trikdo. Makščiai susitraukti padeda Kėgelio pratimai, kuriuos reikia daryti kasdien. Jeigu pratimus atliekate, o bėda lieka, pasitarkite su gydytoju ginekologu, ką daryti toliau. Jis gali pasiūlyti kasdien po valandą makštyje laikyti makšties kamuoliukus. Makšties raumenis galima puikiai sustiprinti, galbūt nebus tokie, kokie buvo prieš gimdymą, bet nepatogumo mylėdamasi nejausite. Dažniausiai pakanka mankštos, retais atvejais prireikia operacijos buvusiam makšties tūriui grąžinti.


Makšties bėdų gali kilti moteriai, kuri per nėštumą priaugo daug svorio, gimdė didelį kūdikį ir nebuvo kirpta ir siūta tarpvietė (jeigu tarpvietė buvo kirpta ir siūta, šios bėdos išvengiama). Tad nuo pat nėštumo pradžios reikėtų pasitarti su savo gydytoju, kiek svorio rekomenduojama priaugti, ir laikytis pasiūlytos mitybos rekomendacijų. Moters tarpvietė yra pritaikyta gimdyti iki 3,5 kg kūdikį. Kuo didesnis kūdikis, tuo daugiau komplikacijų gali kilti.    

 

Hemorojus


Hemorojus – dažnai bėda, tačiau ji vargina paskutinius nėštumo mėnesius. Tai rūpestis, kuris padidėja, jeigu išmatos yra kietokos. Tada gali įplyšti ar įtrūkti tiesioji žarna, gali kraujuoti, skaudėti, prasidėti hemorojinių mazgų uždegimas. Tai išties didelis nepatogumas, nes hemorojinių mazgų uždegimą galima palyginti su tuo, tarsi būtumėte atsisėdusi ant kaktuso. Hemorojus nėra tiesiogiai susijęs su gimdymu, tačiau jeigu jis kėlė rūpesčių nėštumo pabaigoje, mazgai dar padidėja gimdant, mat stanginantis į juos priplūsta daug kraujo. Hemorojus gydomas tepalais, vaistais arba chirurgiškai, jeigu jokios priemonės nepadeda. Bet, ko gero, svarbiausia stengtis, kad neužkietėtų viduriai – tuštintis kartą ar du per dieną. Po gimdymo svarbu gerti daug vandens, mat pienas gamindamasis kietina išmatas. Besituštinančiai negalima stangintis, kad hemorojiniai mazgai neįplyštų ir nekraujuotų. Po gimdymo paprastai būna sunku pasituštinti, mat dažniausiai visą parą negalima valgyti ir moteris mažai geria. Dažnai moteris bijo net pagalvoti apie tuštinimąsi, nes dar skauda susiūtą tarpvietę. Pasituštini nereikia stengtis per prievartą, bet ir negalima sulaikyti išmatų, jeigu norisi į tualetą. Rekomenduojama į gimdymo namus pasiimti klizmutę, galima ją nusipirkti arba pasigaminti pačiai: į dubenėlį vėsaus vandens įpilti šaukštelį aliejaus ir susiurbti kriauše, skirta kūdikio nosytei valyti. Prieš tuštinantis klizmutės turinį supurkšti į išangę. Dar vienas būdas yra užsimauti guminę pirštinę ir išangę patepti vazelinu. Tai geras būdas, kad hemorojus nepradėtų varginti dar labiau. Dar kurį laiką verta stengtis, kad viduriai būtų kaip košė, nes tada lengviau tuštintis. Todėl nepamirškite valgyti gausiai daržovių (ypač burokėlių) ir gerti daug vandens.


Tarpvietė


Susiūtą tarpvietę gali perštėti (ne visos moterys tai jaučia), tačiau paprastai jos priežiūra nėra sunki. Kaip ją prižiūrėti, paklauskite gydytojo ginekologo, kuris paaiškins, kokiais siūlais ji buvo susiūta – tirpstančiais ar ne – ir kada šiuos reikia išimti. Dažniausiai siuvama savaime tirpstančiais siūlais, kurie per 7–10 dienų savaime aptirpsta ir siūlės sugyja. Kol jos nesugijusios, kaskart pasišlapinusiai ar pasituštinusiai rekomenduojama apsiplauti vėsiu vandeniu ir nusišluostyti popieriniu rankšluosčiu.


Svarbu


· Apie visus galimus nepatogumus po gimdymo būtinai iš anksto (dar besilaukdama) pasikalbėkite su savo gydytoju ginekologu, nes dažniausiai bėdų kyla iš nežinojimo. Galite susirašyti klausimus, kad jų nepamirštumėte.


· Būtinai paklauskite apie žindymą, krūtinės priežiūrą, tuštinimąsi, šlapinimąsi po gimdymo ir tarpvietės priežiūrą.


· Praėjus 6 savaitėms po gimdymo, būtina apsilankyti pas gydytoją ginekologą. Paklauskite, ar jau galite mylėtis. Gali būti, kad makštis dar bus patinusi ir paburkusi, tačiau paprastai tai nėra kliūtis mylėtis.


· Nesidrovėkite apie viską pasikalbėti su gydytoju ginekologu, nes kartais gali atsilaisvinti siūlės ar būti koks nors nepastebėtas makšties plyšimas (ypač jeigu ilgiau nei savaitę negalite sulaikyti išmatų ir šlapimo), pasislinkusi gimda. Tai rimtos komplikacijos, tad negalima numoti ranka į nemalonius pojūčius.


Kėgelio pratimai


Šie pratimai aprašyti dar „Kamasutroje“. Juos atlikdavo senovės moterys, norėdamos tobulai įvaldyti meilės meną ir suteikti palaimą ne tik sau, bet ir partneriui. Vokietis medikas Arnoldas Kėgelis pratimus nurodė atlikti, norėdamas padėti moterims atsikratyti tam tikrų bėdų.

 

Kaip daryti?


Kėgelio pratimus daryti labai paprasta. Tereikia įtempti ir 5–8 sek. išlaikyti įtemptus apie makštį ir išeinamąją angą esančius raumenis. Laikykite juos įtempusi tiek, kiek pajėgiate, paskui lėtai atleiskite ir atpalaiduokite. Tai galite lengvai išmokti, šlapindamasi vis sulaikydama ir vėl paleisdama šlapimo čiurkšlę.


Kiek kartų per dieną?


Reikėtų pradėti nuo 25 kartų per dieną, išlaikant įtemptus raumenis iki 8 sek. Pamažu (po kelių dienų) pratimų skaičių padidinkite jau iki maždaug 200 kartų per dieną. Pasiekę šį skaičių, keiskite sunkinkite pratimus – įtemptus raumenis išlaikykite iki 2 min. Tai tikrai įmanoma. Verta pavargti – nauda bus tiesiog akivaizdi!


Po gimdymo rekomenduojama pratimus daryti iki 25 kartų keturis–šešis kartus per dieną. Juos galima atlikti jau per nėštumą (jei negresia persileidimas).


Svarbu!


Atminkite, kad visos fizinės bėdos bėdelės nublanksta prieš naujo žmogaus stebuklą, kuris atperka visus vargus ir nepatogumus.

 

 

 

 


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis