Atšvaitai vaikams: kodėl taip svarbu juos nešioti?

Pagal KET taisykles, pėstieji, eidami neapšviestu kelkraščiu arba važiuojamosios dalies kraštu tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui, privalo neštis šviečiantį žibintą arba vilkėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba būti prie drabužių prisisegę kitiems eismo dalyviams matomoje vietoje atšvaitą.


Traukiamas (stumiamas) platesnis kaip 1 m vežimėlis turi būti su atšvaitais: kairėje vežimėlio pusėje iš priekio – baltu, o iš galo – raudonu. Rekomenduojama, kad tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui pėstieji, eidami į kitą važiuojamosios dalies pusę, neštųsi šviečiantį žibintą arba vilkėtų ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba būtų prie drabužių prisisegę kitiems eismo dalyviams matomoje vietoje atšvaitą.


1. Kodėl atšvaitai svarbūs vaikų ir suaugusiųjų saugumui?


Vadovaujantis Kelių eismo taisyklėmis, pėstieji, sutemus, privalo naudoti šviesą atspindinčius elementus. Kelkraštyje dviračiais, paspirtukais ar vežimėliais važiuojantys pėstieji taip pat privalo nešioti atšvaitus. To nepadarius gresia baudos.


Tačiau kaip dėl reikalavimo naudoti atšvaitus mieste? Tokios nuostatos nėra. Tačiau jei esate atsakingas asmuo, juos nešiosite visuomet, nes atšvaitai ženkliai pagerina vairutojų ir kitų eismo dalyvių matomumą. Pėsčiasis, judantis be atšvaitų, vairuotojui matomas vos kelių metrų atstumu. Naudojant atšvaitus šis atstumas gali padidėti kelis kartus (iki 200 metrų). Jų dėka vairuotojas turi galimybę sureaguoti, kai, pavyzdžiui, esame pėsčiųjų perėjoje.


Todėl ypač svarbu, kad vaikams rodytume gerą pavyzdį ir nuo mažens mokytumėte juos dėvėti atšvaitus. Juos užsidėkite ne tik sutemus (ryte ir vakare), bet ir lyjant ar rūko metu.


2. Kokių tipų atšvaitų galima rasti rinkoje ir, kurie geriausiai tinka vaikams?


Šiais laikais galima rasti pačių įvairiausių atšvaitų. Daugelis jų yra reklaminės formos – su įmonių logotipais, pavadinimais. Tokius atšvaitus vaikams galite gauti nemokamai.


Atšvaitų tipai:


  • savaime susiveržiančios šviesą atspindinčios riešinės/juostelės. Yra įvairių spalvų, dažnai ir su juokingais raštais, pvz., besišypsančio veido. Juos galima nešioti ant riešo, peties ar kojos. Taip pat patogu uždėti ant vaiko vežimėlio.
  • Šviesą atspindinčios liemenės. Dažniausiai dėvimos važiuojant dviračius.
  • Minkšti PVC arba kieti šviesą atspindintys pakabukai – puikiai tinka kuprinei ar rankinei.
  • Šviesą atspindintis diržas.
  • Atšvaitinis kuprinės užvalkalas.
  • Šviesą atspindintys šalikai. Jie labiau naudojami šaltuoju metų laiku.


Daugeliu atvejų vaikiški atšvaitai jau yra prisiūti prie drabužių. Tačiau to nepakanka, jei vaikas turi kažkur eiti sutemus (ypač dviračiu ar paspirtuku). Nepaisant to, geriau su savimi visuomet turėti liemenę. Įrodyta, kad ji yra pati naudingiausia ir efektyviausia apsauga, nes ją dėvintis žmogus yra geriausiai matomas.



Matomumas su atšvaitu
Matomumas su atšvaitu
Lietuvos policija


3. Kaip naudoti atšvaitą?


  • Atšvaitą prie drabužių reikia pritvirtinti taip, kad jis būtų matomas kitiems eismo dalyviams.
  • Pakabinamą atšvaitą, pervertą virvele ar grandinėle, prisegame prie drabužių (pvz., kišenės), dešinėje pusėje, kad jis švytuotų žmogaus kelių aukštyje.
  • Atšvaitą-juostelę lengvai uždedame ant drabužių rankovės (truputį aukščiau rankos riešo) ar kojos blauzdos srityje.
  • Atšvaito paviršiaus plotas turi būti pakankamai didelis, kad transporto priemonės žibintų šviesos galėtų jį apšviesti.






Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis