Kūno kalba: kaip suprasti kūdikį, kuris dar nekalba FOTO

Bendraujant su naujagimiais galioja taisyklė, kad žvilgsnis pasako daugiau nei tūkstantis žodžių. Vis dėlto, tėvai ne visada iškart supranta, ką jų mažyli nori „pasakyti". Neverta nerimauti - sudarėme nedidelį „žodynėlį", kuris padės suprasti kūdikį be žodžių.

Kūdikio elgesio žodynėlis:

Akys didelės, aiškios ir plačiai atmerktos, burnytę puošia šypsena

Šį signalą moka suprasti net ir visiškai „naujai iškepti" tėvai - su mažyliu viskas gerai. Dažnai tokiais atvejais kūdikiai čiauška ar guguoja, plačiai atmerktomis akimis stebi aplinką ir kartais netgi demonstratyviai tiesia rankytes, norėdami, kad ateitų namiškiai su jais pažaisti.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Siamo dvynukai: išskirtinė gyvenimo istorija
Nėštumo metu verslą įkūrusi kaunietė nepabijojo iššūkių

naujagimis, kūdikis, šypsena, vaikas
Shutterstock nuotr.

Kūdikis čiulpia kumštuką:

Alkaną vaiką taip pat nesunku atpažinti. Tokiu atveju jis kiša į burną viską, ką tik gali pasiekti. Pastabūs tėvai tuomet iškart pasiūlo buteliuką ar krūtį, taip užkirsdami kelią nuo alkio netrukus pasirodysiančioms ašaroms.

Shutterstock nuotr.

Akys didelės, antakiai pakelti, burna šiek tiek praverta:

Taip mažyliai stebisi kasdieniniais dalykais: judančiomis bitutėmis virš vystymo stalo, šešėliais ant sienos ir panašiai. Tėvams tokia veido išraiška turėtų reikšti - prašau, dabar netrukdykite man, nes aš tyrinėju pasaulį!

Mažylis suka galvytę į šoną, jo žvilgsnis tarsi stiklinis:

Kūdikis tokiu atveju nori pasakyti, kad jam visko šiek tiek per daug. Todėl jam kaip įmanoma greičiau reiktų leisti atsipūsti ir pailsėti. Tai leis išvengti ašarų.

Shutterstock nuotr.

Akytės blizga, kumščiukais trina veidą:

Ir suaugusieji pavargę trina akis, tik kūdikių judesiai dar ne tokie koordinuoti, todėl jie rankytėmis trina visą veidą, kartais net ausis. Be to, vaikai dažnai ima žiovauti, todėl tampa akivaizdu, kad jau metas kuo greičiau į lovą!

Akytės susiaurėjusios, kakta suraukta:

Kažkas man nepatinka! Nepasitenkinimą mažyliai išreiškia suraukdami kaktą ir kritiškai žvelgdami. Šioje stadijoje juos dar galima nuraminti draugišku pašnekesiu ir glostymu. Tačiau jeigu nepasitenkinimo signalai ignoruojami, netrukus pasigirsta garsus verkimas.

Shutterstock nuotr.

Pirmasis dialogas

Kai tėvai žiūri į naujagimį, jie automatiškai laikosi maždaug trisdešimties centimetrų atstumo. Tikrai gudrus gamtos triukas.

Maži vaikai iš tokio atstumo gali geriausiai suprasti veido išraiškas. Todėl jie atidžiai studijuoja priešais esančio veidą, o jų dėmesį labiausiai patraukia šypsena ir aukštyn pakelti antakiai. Nuo neutralaus ar paniurusio veido jie labai greitai nusisuka.

Shutterstock nuotr.

Svarbų vaidmenį atlieka ir balso tembras

Daininga dikcija, kurios dauguma suaugusių bendraudami su naujagimiais griebiasi nesąmoningai, vaikams patinka labiau, nei normali suaugusių žmonių kalba.

Neurobiologiniai tyrimai atskleidžia, kodėl šis ankstyvas „veidas į veidą" bendravimas toks svarbus vaiko raidai. Jų metu suaktyvinami vadinamieji veidrodiniai neuronai. Jie taip vadinami todėl, kad jie prieš mus esančio žmogaus elgesį atspindi mūsų smegenyse, pavyzdžiui, kūdikis plačiau atmerkia akis ir netrukus nevalingai tą patį padaro ir jo mama. Tuomet mama iškiša liežuvį, tą patį iškart pakartoja ir mažylis... Tokia jauki bendravimo valandėlė turi labai didelės naudos. Kai kūdikis naudoja savo veidrodinius neuronus ir mėgdžioja kitus, jis automatiškai mokosi atpažinti kitų žmonių jausmus ir tuo pačiu į juos įsijausti. Tai stiprina empatiją ir tarpusavio ryšį.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis