Pedagogė: ką daryti, kad šiuolaikinis vaikas pamėgtų skaityti +knygų sąrašas

Dažnai tenka išgirsti pasakymą, kad „šiuolaikiniai vaikai neskaito knygų“. Tačiau tai nėra tiesa, kai kurie vaikai ir šiais technologijų laikais knygas tiesiog graužte graužia. Kas lemia, kad vieni vaikai pamėgsta skaityti, o kiti – ne, teiraujamės darželių tinklo „Šilagėlė“ pedagogės Ievos Žiūraitės.

Šiuolaikiniai vaikai noriai skaito, varto, analizuoja ir seka knygų turinį, jose parašytus pasakojimus bei istorijas tik tada, kai knygų skaitymas ir joms puoselėjama meilė buvo ir yra skatinama nuo pat kūdikystės per visą vaikystės periodą iki pat paauglystės dienų.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kas labiausiai stebina Švedijoje gyvenančią lietuvę
10 frazių, kurių protingi tėvai nesako vaikams

Šeimose ir ugdymo institucijose, kuriose knygos būna išdėliotos vaikui pasiekiamose vietose, vaikai yra skatinami patys vartyti, skaityti ir analizuoti knygas, nėra baudžiama, jei vaikas knygą netyčia suplėšo ar suglamžo, šeimose, kuriose prieš miegą tėvai vaikams skaito pasakas, o darželyje, prieš pietų miegą yra paskaitoma įdomi pasaka, su tinkamai parinkta intonacija, tokioje aplinkoje augantiems ir besiugdantiems vaikams nereikės prašyti nei kompiuterio, nei išmaniojo telefono.

Pasak kai kurių tyrėjų, vaikai, kuriems knygos buvo skaitomos nuo pat kūdikystės, jiems buvo leista knygas vartyti, jas tyrinėti, žiūrėti paveikslėlius, daugiau pasiekia tolimesniame mokymosi procese ir gyvenime.

Taigi, remiantis „Šilagėlės" darželio patirtimi, siūlome šiuos patarimus, kurie skatins vaiko norą skaityti:

- Svarbus asmeninis tėvų ir pedagogų pavyzdys, kada ir kaip knyga yra skaitoma namuose (darželyje). Vaikas, matydamas suaugusiųjų pomėgį skaityti, stebėdamas, kad su knygomis elgiamasi rūpestingai ir pagarbiai, ir pats norės taip elgtis.

- Stenkitės knygų skaitymui paskirti tą patį laiką ir vietą, taip sukurdami mažą tradiciją tarp savęs ir savo vaiko. Vaikams laikas, praleistas su tėvais ir knyga, yra pats ypatingiausias, gražiausias ir brangiausias. Per tai jūs stiprinsite ir gilinsite vienas kito ryšį.

- Stenkitės knygą skaityti ne vaikui, o kartu su vaiku. Taip lavinsite vaiko fantaziją, plėsite kalbinį žodyną, leisitės į įvairias pasakos ar istorijos improvizacijas, kas bus įdomu ir jums ir vaikui.

- Nepamirškite skaitydami knygą pasinaudoti savo veido mimikomis ir įvairiausiais gestais. Tai skaitomam tekstui suteiks naujumo, įdomumo, o vaikams sužadins smalsumą ir jaudulį.

- Nusiveskite vaiką į knygyną ar biblioteką ir leiskite vaikams patyrinėti aplinką, pavartyti įvairių knygų, jei yra galimybė, vieną iš vaiko norimų knygų įsigykite/pasiimkite.

- Knygų skaitymą paverskite žaidimu, maloniai praleistu laiku. Nes vaiką svarbu įtikinti, kad knygų skaitymas yra linksmas ir malonias emocijas keliantis užsiėmimas, o ne prievolė.

- Knygą paverskite apdovanojimu ar prizu. Norėdami paskatinti vaiką, pažadėkite, kad apdovanosite puikia, jam įdomia knygą.

„Šilagėlės“ darželio vaikai aplankė Antakalnio biblioteką.
Asmeninio archyvo nuotr.

Niekada nevėlu

Svarbu pabrėžti, kad niekada nėra per anksti ar per vėlu supažindinti vaiką su knyga. O skaitant knygas, svarbu atkreipti dėmesį į teksto prasmę. Patartina skaityti vaikams istorijas, kuriose pasakojama apie drąsą, žmonių kilnumą, pasiaukojimą, apie laimę, kai esi savimi. Yra daug gražių ir prasmingų sakmių, pasakojimų ir istorijų lietuvių autorių knygose, kurios vaiką gali pamokyti, kaip įveikti susikaupusį pyktį, atskleidžiami paprasti džiaugsmai mažuose dalykuose.

Viešnagė modernioje VU bibliotekoje.
Asmeninio archyvo nuotr.

Rekomenduoju kartu su vaikais paskaityti šias knygas:

V.S. Glebuvienė, A. Mazolevskienė „Jums maži ir dideli“

A. Karosaitė „Kaip išnešti uodegytę“

K. Kubilinskas „Debesėlių tiltas“

M. Vainilaitis „Vario ratelis“

V. Palčinskaitė „Vaikų kambarys“

Č. Navakauskas „Burbulų lietus“

S. Paltanavičius „Kai sugedo telefonas“

P. Mašiotas „Mano dovanėlė“

G. Adomaitytė „ Vėjų miesto pasakos“

I. Babilaitė „Ulė ir peliukas“

A. Čeredaitė „Eželio kalėdos“

L. Gutauskas „Auksinė šiaudų šviesa“

V. Kondrotas „Miškų pasakos“

K. Kasparavičius „Braškių diena“, „Kvailos istorijos“, „Trumpos istorijos“

N. Kepenienė „Džiovintas debesėlis“, „Po riestainio saule“

V.V. Landsbergis „Obuolių pasakos“, „Gediminas ir jo seneliai“, „Arklys Dominykas“

R. Lukšienė „Rūtos sapnų kraitė“

L. Šalčiūtė „Raudonas kamuolys", „Nykštuko kepurėlė“

U. Uliūnė „Miegančios boružės“

A. Zurba „Raganaitė Džilda“

N. Marčėnaitė „Lėlė“

D. Dilytė „Pasaka apie Lietuvos istoriją“

L. Žutautė „Kakė Makė“

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis