3 didžiausios tėvų elgesio klaidos Psichologo patarimai

Nors visi tėvai be galo myli savo vaikus ir nori duoti jiems tai, kas geriausia, lepinti, tuo pat metu trokšta, kad būtų paklusnūs, geri, protingi, visuomet šypsotųsi ir nesiožiuotų.

Deja kartais patys tėvai savo elgesiu stumia vaiką į problemas, stresą, dėl kurio neretam tenka varstyti ir psichologų duris. Antakalnio poliklinikos psichologė dr. Lina Kalinauskienė sako, kad dauguma problemų kyla dėl santykių ir aptaria 3 pagrindines tėvų problemas, dėl kurių jiems tenka su vaiku kreiptis pagalbos.

Dvejopos vaikų elgesio problemos

Vaikų elgesio problemos būna dvejopos. Pirmiausia - kai vaikas problemų kelia kitiems t. y. maži vaikai atima žaislus, stumdosi, vyresni veliasi į konfliktus, atsikalbinėja, bėga iš pamokų ir pan.
Antra, kai vaikas kitiems netrukdo, bet jaučia problemą viduje – mažas vaikas bijo išsiskirti su tėvais ar turi kitų baimių, vyresnis yra per daug uždaras, vengia bendrauti patiria sunkumų palaikant santykius, patiria daug nerimo.

Pagrindinė bėda – tėvai nesupranta

Dauguma problemų kyla dėl santykių su tėvais. Pagrindinė tėvų problema- tėvams pritrūksta empatijos t. y. gebėjimo suprasti tai, ką jaučia vaikas ir tinkamai į vaiko jausmus ar elgesį atsakyti.
Negalime dėl to kaltinti tėvų, nes gebėjimą suprasti, ką jaučia kiti atsinešame iš vaikystės. Iš to patyrimo, kaip elgėsi su mumis.

Tarkime, Jei kažkas vaikystėje pasakė, kad tas bjaurus jausmas, kurį patiriu matydama, jog draugės mama jai nupirko nuostabią lėlę yra pavydo jausmas, žinau, kad tai pavydas. Kai žinau, ką jaučiu, tai jau pirmas žingsnis, kad galiu tai kontroliuoti. Kitas žingsnis- sužinoti, ką aš su tuo jausmu galiu daryti, kad jis sumažėtų ir manęs taip nekamuotų. Iš kur apie tai sužino vaikai?

Pirmiausia jie nesąmoningai perima tėvų tvarkymosi su jausmais būdus. Tarkime, vaikas mato, kad tėtis iš darbo grįžo suirzęs ir iš karto įsijungia mėgstamą TV laidą, skaito naujienas arba tariasi susitikti draugais. Jis stengiasi nukreipti savo dėmesį nuo nemalonių minčių į malonius dalykus, kurie pataiso nuotaiką. Tikėtina, kad vaikas susipykęs su draugais elgsis panašiai- kažkam paskambins, pradės piešti, o ne erzins brolį arba maigys katę.

Antra: reikia mokyti nusiraminti

Antra, svarbu ne tik matyti, ką tėvai daro su savo jausmais, bet ir pačiam vaikui turėti gero patyrimo, kad jį nuramina, kai jis būna supykęs ar išsigandęs. Patyrimo, kad bloga savijauta baigiasi, pyktis praeina. Tokį patyrimą tėvai vaikui pradeda duoti nuo pat vaiko gimimo.

Jeigu mama stengiasi suprasti, dėl ko kūdikis verkia ir bando jį raminti (galiausiai nuraminti pavyksta), vaikas pamažu įsitikina,, kad nemalonūs jausmai gali praeiti. Ilgainiui vaiko viduje atsiranda gebėjimas nuraminti save. Vaiko pyktis ir nerimas vėliau būna geriau kontroliuojami negu tuo atveju, kai vaikas turi mažai gero patyrimo būti nuramintam (pvz., jei tėvai laikosi nuomonės, kad nereiktų imti per dažnai verkiančio mažo vaiko ant rankų, nes išleps).

Trečia: privalu nustatyti ribas

Trečias svarbus dalykas - tėvų gebėjimas nustatyti ribas. Vienerių-pusantrų metų vaikas pradeda atvirai rodyti norą, kad pasaulis būtų toks, kokio nori jis. Gali rodyti agresyviai: rėkti, griūti. Tuomet svarbu švelniai nustatyti aiškias ribas. Neatstumti vaiko, nenubausti už jo pyktį, bet ir neleisti jam pasiekti savo. Jeigu tėvų nustatytos ribos yra per “laisvos” ar per “griežtos”- gali atsirasti elgesio problemų.

Tai pagrindiniai dalykai, dėl ko atsiranda vaikų psichologinės problemos.

Dėl ko kreipiasi į psichologą

Poliklinikoje į psichologą dažniausiai tėvai kreipiasi dėl tokių problemų kaip vaikų neklusnumas, kai vaikas yra per daug nerimastingas (dėl stipraus nerimo dažnai patiria kokių nors nemalonių kūno pojūčių, skausmų) ar liūdnas, kai yra per daug piktas, arba kai nesiseka užmegzti gerų santykių su bendraamžiais, arba nesutaria su tėvais. Kreipimosi priežastis kartais būna koks nors konkretus vaiką traumuojantis įvykis- netektis, skyrybos, ar besitesianti stresinė situacija, pvz., vaikas ar šeimos narys serga sunkia liga.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis