Ir dideli, ir maži melomanai kviečiami į stebuklingąjį poeto Sigito Gedos eilių pasaulį

Vyrų vokalinė grupė „Quorum“ balandžio 29 d. mažuosius melomanus ir jų tėvelius bei senelius pakvies į stebuklingą poeto Sigito Gedos eilių pasaulį, kurias dainomis pavertė mylintys poeziją lietuvių kompozitoriai. Visada linksmi ir nuotaikingi atlikėjai koncertuose lauks ne tik besišypsančių žingeidžių vaikų, bet ir amžinai skubančių suaugusių, kad jie nors trumpam galėtų pasijusti vaikais ir dainuoti kartu. Nes juk dainuojantys žmonės yra laimingi žmonės.

Koncerte skambėsiančios dainos puikiai žinomos daugeliui, todėl seneliams primins jaunystę, tėveliams – vaikystę, o vaikus supažindins su gražaus ir laimingo pasaulio gyventojais, augalais ir visokiais stebuklingais nutikimais. Pavasarį, kai skleidžiasi gėlės, sprogsta medžių lapai, pražysta riešutai, jazminų žiedus skabo baltoji varnelė, o sutemus širdelė siūbuoja naktelės žiedais mes tiesiog privalome būti laimingi, matydami, užuosdami, jausdami ir išdainuodami nuostabų mus supančios gamtos bei pasaulio grožį.


Prieš penketą metų grupės“Quorum“ dainininkai nusprendė, kad profesionali muzika turi būti prieinama ne tik suaugusiems, bet ir vaikams, šio pasaulio ateities kūrėjams. Nuo mažų dienų sudarydami sąlygas klausytis geros, kokybiškos, profesionaliai atliekamos muzikos, formuojame jų muzikinį skonį, tad gimusi idėja virto puikiu projektu. Buvo atrinktos pagal poeto Sigito Gedos eiles sukurtos dvylika dainų, aranžuotos vyrų vokaliniam ansambliui ir ne tik padainuotos koncertuose, bet nugulė į jaukiai ir spalvingai apipavidalintą kompaktinę plokštelę. Youtube kanale netgi galima rasti dainų vaizdo klipus, kuriuos padėjo sukurti M.K. Čiurlionio menų mokyklos mokinės Urtė ir Smiltė Mikšaitės bei rankų šešėlių teatro „Budrugana Lietuva“ aktoriai.


A cappella muzikos žanras yra vienas artimiausių žmogaus prigimčiai. Darželiuose ir mokyklose vaikai nuo mažų dienų mokomi ir pratinami dainuoti. Kai visi dainuoja kartu – tai ir yra choras. Net patys mažiausieji žino, jog žmogaus balsas gali ne tik kalbėti, šūkauti, verkti, bet ir dainuoti. Kryptingai ir teisingai lavinamas, balsas išmoksta daryti stebuklus. Chore gali dainuoti visi, tačiau ansamblyje dainuoti yra gerokai sudėtingiau. Ansamblis, galima sakyti, yra choro kvorumas – mažiausias dainuojančių žmonių skaičius, kurio užtenka, kad dainuojama muzika gerai skambėtų. Todėl grupę „Quorum“ sudaro tik šeši dainininkai ir vien tik savo balsais jie gali sukurti nuostabiai skambančią muziką.


Vienas ansamblio dainininkas, dažniausiai dainuojantis viršutinę melodiją, dainuoja labai aukštu balsu. Jo nematant galima pagalvoti, jog tai moters balsas, tačiau taip nėra. Jis vadinasi kontratenoru. Kiti du dainininkai dainuoja aukštais vyriškais balsais - tai tenorai. Baritonas dainuoja viduriniame registre, dažnai jam atitenka gitaros ar kito instrumento vaidmuo. Žemiausias balsas yra bosas, jis – visos muzikos pagrindas. Na o ritmą muzikai suteikia mušamieji, kurie taip pat atliekami balsu. Tai vadinama vokaline perkusija arba beat box.


Visi šeši dainininkai privalo dainuoti itin tiksliai ir preciziškai, o puiki muzikinė klausa ir intonacija yra būtini, norint profesionaliai a cappella atlikti muzikinius kūrinius. Skambantys žmonių balsai užburia ne vien savo grožiu ir spalvų įvairove, žaviausia tai, kad jiems dainuojant negroja joks muzikos instrumentas, tačiau girdisi įdomi, užburianti ir įtraukianti instrumentinė muzika. Dainuoti be instrumentinio pritarimo ir nenusidainuoti net ir profesionalams yra pakankamai sudėtinga. Galima sakyti, jog jie nedainuoja, bet groja savo balsais.


Vieno žymiausių lietuvių poetų, didžio patrioto, aktyvaus sąjūdžio dalyvio, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato, Gedimino ordino kavalieriaus Sigito Gedos eilėse slepiasi daug būtų ir nebūtų dalykų, jos kupinos stebuklų, išsigalvojimų, nuskraidinančių į svajonių pasaulį. Sigitas Geda vienas pirmųjų vaiko pasaulį sulygino su suaugusiųjų pasauliu. Skaitydami vaikams skirtas eiles, suaugusieji gali pasijusti vaikais, o vaikai - suaugusiais. S.Geda sakydavo, jog kurdamas eiles girdi muziką. Ne veltui daugelis lietuvių kompozitorių rinkosi šio poeto eiles vaikiškoms dainoms, kurios kartais atrodo ne visai vaikiškos. Jomis ir susižavėjo „Quorum“ dainininkai, nes jiems norėjosi, jog vaikams skirta muzikinė programa būtų vertinga ir muzikine, ir poetine prasme. Pagal šio poeto eiles sukurta gausybė žinomų dainų. Jas ypatingai mėgo Vytautas Kernagis, Laimis Vilkončius, Neringa Čereškevičienė. Šių kompozitorių dainos skamba ir „Quorum“ repertuare. 2023 metais minimos 80-osios poeto S.Gedos gimimo metinės, o gruodžio mėnesį sukaks 15 metų po jo mirties, tad koncertas skiriamas poeto S.Gedos atminimui.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis