Mokiniai kviečiami pažinti architektūrą: ugdo kūrybiškumą ir kritinį mąstymą

VILNIUS TECH kviečia visos Lietuvos moksleivius dalyvauti konkurse – „Netobulas modernizmas“. „Jei nuo mažų dienų skatinsime vaikus domėtis architektūra, dalintis idėjomis ir parodysime, kad jų mintys yra svarbios, galime tikėtis architektūriškai sąmoningos kartos, jaučiančios atsakomybę už savo aplinką“, – mano Vilniaus Gedimino Technikos universiteto (VILNIUS TECH) Architektūros fakulteto komunikacijos, infrastruktūros, alumnų ir partnerystės prodekanė Agnė Vėtė.

Pasak A. Vėtės, šis konkursas – puiki galimybė moksleiviams geriau pažinti XX a. architektūrą, atkreipti dėmesį į juos supančią aplinką ir įdėmiau ją paanalizuoti, nes net ir kasdien matomi pastatai gali pažerti įdomių atradimų. Galbūt kaimynystėje yra apleistų arba ypatingų pastatų? Kokia jų istorija, reikšmė miestui ir žmonėms?  


Nagrinėti šiuos klausimus 1-12 klasių mokiniai galės piešdami, rašydami ir kurdami vaizdo įrašus. Taip bus ugdomas ne tik vaikų, paauglių kūrybiškumas, bet ir analitinis, kritinis mąstymas bei atsakingas požiūris į supančią aplinką.


„Su architektūra susiduriame kasdien, bet yra nemažai galvojančių, kad pastatai, miestai yra ne jų atsakomybė. Būna ir priešingai – yra žmonių, turinčių tvirtą nuomonę, bet nepakankamą suvokimą apie architektūrą. Vis tik, architektai sprendžia žmonėms svarbias problemas ir kuria aplinką būtent jiems, todėl svarbu, kad visi turėtų architektūrinį išprusimą ir aktyviai dalyvautų aplinkos formavime. Tai prisidėtų ir prie kokybiškesnių architektūrinių projektų įgyvendinimo, ir prie bendruomeniškumo puoselėjimo“, – sako A. Vėtė.


Kitas konkurso tikslas – paskatinti moksleivius, jų mokytojus ir visą bendruomenę susimąstyti apie architektūros netobulumą. Modernistinė, kaip ir visa, ne tik XX a. architektūra – netobula. Šie architektūros objektai dažnai atsiduria visuomenės diskusijų, apkalbų centre: vieni juos myli, kiti – nekenčia. Vis tik, netobulas ir architektūros kūrėjas – žmogus. „Visi esame skirtingi, tad skirtingai suprantame ir netobulumą. Šiuo konkursu kviečiame jį švęsti, ugdyti empatiją ir pajusti ryšį su architektūra bei savimi“, – kviečia A. Vėtė.


Ši tema bus aptarta ir gegužės 9 – 10 d. Vilniuje vyksiančioje tarptautinėje konferencijoje – „Netobulas modernizmas“, kurią organizuoja VILNIUS TECH architektūros fakultetas kartu su UNESCO, Kultūros paveldo departamentu prie LR Kultūros ministerijos ir „Domus galerija“. 


„Mokslas ir bendrosios atskirų profesinių laukų žinios nėra skirtos tik „išrinktiesiems“. Universitetas turi kuo daugiau dalintis žiniomis, patirtimi ir ugdyti visapusiškai išsilavinusias asmenybes, kurios ateityje taps idėjų generatoriais bei sprendimų priėmėjais“, – sako prodekanė.


Išsamius konkurso užduočių aprašymus ir sąlygas rasite čia. Mokinių darbų laukiama iki 2024 m. gegužės 1 d. Laimėtojai bus apdovanoti VILNIUS TECH įsteigtais prizais, o mokytojams įteiktos padėkos už moksleivių paskatinimą ir pagalbą, dalyvaujant projekte. Nugalėtojų darbai bus publikuojami elektroniniame leidinyje 2024 m. vasarą.


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis