Kaip išrinkti vardą, derantį prie brolio ar sesers vardo

Dėl vardų, kaip ir dėl skonio, ginčytis beprasmiška. Kas gražu vienam, kitam gali pasirodyti visai nepriimtina. Kai šeimoje gimsta antras arba trečias vaikas, tėvai ima svarstyti, kokį vardą jam išrinkti, kad derėtų prie pirmagimio.

Išrinkti pirmam vaikui šeimoje vardą lengviau, negu antram. Neretai tėvai jau seniai būna nusprendę, kokį vardą suteiks sūnui ar dukrytei. Belieka susitarti tarpusavyje ir luktelėti gimimo, kad įsitiktumėte, kad vardas tinka vaikui.

Tuo tarpu, kai renkamas vardas antram vaikui, tinka tie patys rinkimo kriterijai, prie kurių prisideda dar vienas labai svarbus kad naujagimio vardas derėtų prie pirmagimio. Keletas patarimų besilaukiantiems antrojo vaikučio.


1. Vardas prasideda ta pačia raide


Šios taisyklės laikosi nemažai šeimų, suteikdamos vaikams vardus iš tos pačios raidės. Aistė ir Adomas, Miglė ir Martynas, Simonas ir Smiltė. Tikriausiai ir jūs galite pateikti pavyzdžių iš savo pažįstamųjų ar giminaičių rato.


Rinkdami vardus iš tos pačios raidės, tėvai tarsi pabrėžia brolių ar seserų bendrystę, tarpusavio kraujo ryšį. Jeigu ne tik vaikų, bet ir pačių tėvų vardai prasideda iš tos pačios raidės, tai tarsi ženklas, kad šeima yra vieninga ir nedaloma.

Šios taisyklės vienas privalumas yra tas, kad vaikai turės tuos pačius inicialus. Jeigu darželyje pažymėjote sūnaus Viliaus rūbų etiketėse inicialus V.M, tai tie patys rūbai puikiai tiks ir mažajai sesei Vaivai, kai ji pradės lankyti darželį. Juk ji irgi V.M.


Tačiau jei vardai prasideda iš tos pačios raidės ir panašiai skamba, kyla pavojus, kad kviečiant vaikus vardais, bus neaišku, ką kviečiate, nes painu bus išgirsti iš pirmo karto.


Dar vienas šio būdo minusas taps akivaizdus tada, jei nuspręsite susilaukti daugiau vaikų. Rasti trečiam ar ketvirtam vaikui vardą iš tos pačios raidės bus nelengva.


2. Panašios kilmės vardai


Prieš išrenkant vaikui vardą, verta pasidomėti, kokia yra jo kilmė ir reikšmė. Kartais didingai skambantis vardas turi ne tokią didingą reikšmę. Kai šeimoje gimsta vaikas, gražu, jei vardai labai nesiskiria savo kilme. Šalia lietuviškos kilmės vardo Ąžuolas arba Vėjas hebrajiškas Samantos arba Amelija (išvertus iš senosios vokiečių kalbos reiškia „kova") skambės nebe taip darniai.


3. Ieškokite vardų, pabrėžiančių vaiko individualumą


Renkant vardą broliui ar sesei nereikia vadovautis vieninteliu kriterijumi, kad vardai fonetiškai skambėtų panašiai. Ieškokite vardų, kurie pabrėžia jūsų vaiko individualumą, tinka tik jam. Pasiklauskite artimųjų, ką pasiūlytų jie, panaršykite internete, pasklaidykite vardynus ir pasidomėkite vardų kilme ir reikšme.


Nebūtinai abu vardai turi būti trumpi: Tėja ir Tumas, arba abu ilgi Dorotėja ir Dominykas. Jūsų vaikai tikrai neprieštaraus, kad jų vardai bus skirtingo ilgumo. Be to, atminkite, kad mokykloje ilgą vaiko vardą vaikai greičiausiai vis tiek sutrumpins.


4. Visiems vaikams vienodas vardų skaičius


Lietuvoje vaikui dažniausiai suteikiamas vienas vardas, nors pasitaiko ir vaikų, turinčių du vardus. Jeigu pirmagimis yra Jokūbas Adas, gražu būtų, jei antrajam vaikui taip pat suteiktumėte būtent du vardus. Arba jei pirmasis turi vieną vardą, gerai pagalvokite, prieš duodami antrajam mažyliui du vardus.


5. Vardai turėtų būti apylygiai populiarūs


Vardų vienodumą sunku išmatuoti, tačiau vardų tyrinėtojai mano, kad geriau, kai šeimoje visų vaikų vardai yra panašaus populiarumo. Todėl jei pirmagimį pavadinote retu Raigardo ar Medeinos vardu, paieškokite retesnio vardo ir antrajam, neduokite jam vardų iš populiariausių vardų TOP 10.


6. Lengvai ištariami ir užrašomi vardai


Vaiko vardus turės nuolat tarti ir jūsų artimiausi žmonės seneliai, dėdės, tetos, vardus teks rašyti darželyje ir mokykloje. Stenkitės, kad abiejų vaikų vardai būtų lengvai ištariami ir užrašomi. Jei pirmagimis yra Lukas arba Matas, neverta antrajam duoti įmantraus ir sunkiai ištariamo vardo, todėl, kad aplinkiniams nuolat kils klausimas: „Tai kokia raidė ten rašoma, E ar Ė; Kaip tokį vardą kirčiuoti? O iš kur tokį keistą vardą sugalvojote?".


7. Vardo galūnė


Jeigu šeimoje auginate sūnų, kurio vardas baigiasi raide „-a", susilaukę mergaitės, venkite duoti vardą, kuris taip pat baigiasi „-a". Kodėl? Nes kyla pavojus, kad išvardinus vaikų vardus, visi bus palaikyti moteriškais. Pavyzdžiui: Jogaila ir Martyna keiskite į Jogaila ir mergaitės vardą su galūne „-ė". Tiesa, Lietuvoje nedaug berniukiškų vardų su galūne „-a": Nikita, Jogaila ir pan.


8. Stereotipinės vardų poros


Jūratė ir Kastytis, Jonukas ir Grytutė, Jonukas ir Elenytė, Adomas ir Ieva egzistuoja daug panašių porų vardų, kurie atrodo tarsi „sulipę". Dažnai tai literatūros kūrinių arba filmų herojai. Neretai taip mėgstama pavadinti dvynukus. Tai gana stereotipinis pasirinkimas, geriau, kai kiekvienas vardas dera konkrečiam vaikui.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis