Svarbiausi klausimai ir atsakymai apie naujagimio bambos priežiūrą

Nors daugeliui bambos priežiūra atrodo elementari ir nesudėtinga, kartais ji pridaro nemažai rūpesčių ir net išgąsdina mamas. Ką daryti, kad, norint tai atlikti geriau, nepakenktume? Nuosekliai apie tai, ką reikėtų daryti ir ko vengti, kad bambos gijimo procesas būtų sklandus ir neskausmingas, - konsultuoja naujagimių gydytoja Banga Vaitkevičienė.

Įprastai, naujagimiui atkeliavus į šį pasaulį, virkštelė perkerpama, kai nustoja pulsuoti (retais išimties atvejais būna perspaudžiama kuo skubiau). Pirmąkart įkvėpęs naujagimis apsirūpina deguonimi, tačiau dar trumpą laiką gauna deguonies ir iš mamos per pulsuojančią virkštelę. Vis dėlto, pradėjus kvėpuoti plaučiais, virkštelė yra nebereikalinga, todėl būna užspaudžiama specialiu neatsegamu spaustuku maždaug 2 milimetrų atstumu nuo bambos žiedo. 


Turi džiūti, o ne šusti


Užspausta spaustuku virkštelė paliekama džiūti natūraliai. Svarbu jos liekanos nepakišti po sauskelnėmis ir jokiais būdais nesugalvoti gyjančios bambos užklijuoti tvarsčiu. Sudarius šiltnamio efektą, bamba gali imti šusti, mat šiltoje ir drėgnoje aplinkoje itin greitai dauginasi bakterijos. Reikėtų stengtis bambą laikyti sausai. Kartais džiūdama virkštelė šlapiuoja ar kraujuoja. Nerimauti pagrindo nėra, tiesiog reikia dažniau ją pavalyti ir nusausinti. 


Kaip dažnai ir kuo plauti


Įprastai gyjančią bambą pakanka 1–2 kartus per dieną gerai išvalyti vandentiekio vandeniu arba virintu, jei nesate tikri dėl vandens kokybės. Po plovimo kruopščiai nusausinkite. Gydytoja sako, kad nereikėtų klausyti patarimų naudoti kalio permanganatą ar spiritą. Šiais preparatais galite nudeginti jautrią naujagimio odelę. Tyrimais įrodyta, kad, virkštelės priežiūrai vartojant alkoholį (70 laipsnių spiritą), jos natūralus džiūvimas ir nukritimas pailgėja vidutiniškai apie pusantros paros. Spiritas nesumažina, o natūralus džiūvimas arba tik vandens procedūros nepadidina infekcinių komplikacijų.


Kaip teisingai išvalyti


Prieš valant virkštelę, visada itin švariai nusiplaukite rankas, pasiruoškite vandens dubenėlį ir vatos tamponėlių. Viena ranka prilaikykite virkštelės spaustuką, kita sudrėkintais vatos gabaliukais valykite nuo spaustuko žemyn link pilvo. Itin svarbu gerai išvalyti gyvą mažylio odelę prie virkštelės. Nebijokite kruopščiai valyti – virkštelė yra visiškai nejautri, todėl skausmo nesukelsite. Nepamirškite keisti vatos tamponėlių, o baigę valyti, gerai nusausinkite virkštelę. 


Žurnalą TAVO VAIKAS pirkti internetu pigiau - tik 2.99 Eur/vietoj 3.99 Eur. Spausk NORIU!


Kada ji pagaliau nukris?


Svarbu priminti, kad visi naujagimiai trečiąją gyvenimo parą pradedami maudyti ir virkštelė visiškai netrukdo nuolatinėms maudynėms, tačiau būtina ją kruopščiai nusausinti po vonios procedūrų. Kada tiksliai nukris virkštelė, pasakyti sudėtinga – tai labai individualu. Kartais ji nukrenta vos po kelių dienų, bet įprastai, teisingai prižiūrima, atsiskiria antrąją, o kartais ir trečiąją gyvenimo savaitę.


Nepamirškite, kad, jai nukritus, bambą ir toliau reikia prižiūrėti kasdien valant, mat įprastai lieka nedidelė žaizdelė, kuria reikia rūpintis, kol sugis. Nukritus virkštelei, gali pasirodyti šiek tiek išskyrų. Tai normalus sekretas, kuris gali būti ir su kraujo priemaiša. Kartą per dieną ar dažniau valykite bambos žiedą virintu vandeniu ir vata, nepamirškite švariai nusiplauti rankų. Pirštais praplėskite bambos žaizdą ir šlapia vata išvalykite bei nusausinkite. Lenkite sauskelnių kraštą, kol nenukris šašas ir nepasimatys graži bambytė.


Kada sunerimti?


Jei nuo virkštelės sklinda ne itin malonus kvapas, tai normalu, tiesiog reikėtų dažniau ją pavalyti. Vis dėlto, jei kvapas itin intensyvus, atsirado pūlių, odelė aplink bambą patinusi, paraudusi, tapo skausminga, naujagimis ėmė karščiuoti, nedelsiant kreipkitės į gydytoją.  Netinkama virkštelės ir bambos žaizdos priežiūra gali sukelti infekciją, o ji – bambutės uždegimą omfalitą. Tai pavojinga liga, nes gali komplikuotis ir virsti kraujo užkrėtimu.


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis