Sauskelnių dermatito ABC

Nuo pirmųjų vaiko gyvenimo dienų tėvai patiria ne tik džiaugsmą, bet ir nuolatinį rūpestį. Jiems svarbu, kad vaikui nieko netrūktų ir jis augtų sveikas. Dėl šios priežasties tėvams rekomenduojama susipažinti su įvairiomis vaikams būdingomis ligomis, jų grėsmėmis bei prevencijos gydymo priemonėmis.

Sauskelnių dermatitas


Viena iš dažniausiai pasitaikančių sveikatos problemų vaikams iki dviejų metų yra sauskelnių dermatitas. Tai ūmi uždegiminė odos reakcija tose vietose, kur oda kontaktuoja su sauskelnėmis ar vystyklais. Kūdykių, vaikų oda yra itin jautri, todėl ilgas kontaktas su šlapimu, išmatomis ar macerija (audinių suminkštėjimas, suirimas) dėl reto vystyklų keitimo gali lemti šio sveikatos sutrikimo atsiradimą. Taip pat įtakos gali turėti medžiaga, iš kurios pagamintos sauskelnės, naudojamos odos priežiūros priemonės ar ilagalaikė odos bei sauskelnių trintis.


Kaip atpažinti sauskelnių dermatitą?


Šią sveikatos būklę pirmiausiai galima nustatyti pagal tai, ar yra išbėrimas, paraudimas, niežėjimas tose vietose, kur oda kontaktuoja su sauskelnėmis. Toliau atkreipamas dėmesys į tai:

  • kiek laiko trunka odos bėrimas,
  • ar kūdikis, vaikas jaučia diskomfortą, skausmą, dėl to yra nervingesnis, dažniau verkia,
  • kaip dažnai naudojamos prausimosi priemonės, berjeriniai kremai ar pudros ir kokia jų sudėtis,
  • kaip dažnai keičiamos sauskelnės, kokia jų medžiaga,
  • ar pažeistas odos barjeras nuo trinties, kuri galėjo atsirasti dėl sauskelnių kontakto su oda ar stipraus valymo,
  • ar yra virškinamojo trakto ligų,
  • kaip kūdikis, vaikas maitinasi, ar įvyko vartojamų maisto produktų pokytis,
  • kaip dažnai šlapinamasi, tuštinamasi,
  • ar buvo vartoti antibiotikai, kiti vaistiniai preparatai.


Prevencinės priemonės


Svarbu žinoti, kad sauskelnių dermatito lengva išvengti, jei kūdikio, vaiko oda yra tinkamai prižiūrima, laikomasi higienos, naudojamos odos barjerą apsaugančios priemonės. Kokios prevencijos sauskelnių dermatitui laikytis, gerai apibendrina šios taisyklės:


  1. Vėdinimas. Ilgas buvimas su sauskelnėmis kenkia odai. Rekomenduojama karts nuo karto kiek galima ilgiau pabūti kūdikiui, vaikui be sauskelnių.
  2. Barjeriniai kremai. Pagrindinė apsaugos priemonė nuo sauskelnių dermatito ir viena iš gydymo dalių yra barjeriniai kremai. Šių kremų pasirinkimas yra labai platus, tačiau renkantis svarbu atkreipti dėmesį į šių priemonių sudėtį. Geriausia rinktis kliniškai patikrintą, dermatologų ir tėvų patvirtintą, barjerinį kremą, kurio sudėtyje yra cinko oksidas, kuris apsaugo odos barjerą, mažina sudirgimą, bėrimą. Vienas iš tokių kremų yra Relizema Baby Care kremas 100ml tūbelėje. Šis barjerinis kremas odą raminą, apsaugo nuo paraudimo ar deginimo pojučio atsiradimo, ypač lytinių organų ir sėdmenų srityje, nes ant odos sudaro apsauginę plėvelę, apsaugančią nuo išorinių dirgiklių. O naudojimas paprastas: kremas tepamas ant nuvalytos, sausos odos, prieš kiekvieną sauskelnių keitimą arba dažniau (žiūrėti pagal poreikį). Be to, yra ir puškalas, kuris taip pat suteikia barjerinę apsaugą.
  3. Relizema spray & go- zinc + panthenol puikiai ramina ir apsaugo nuo paraudimo ir deginimo pojūčio. Purškalas patogus tuo, kad lengvai pasiekia ir sunkiai prieinamas kūno vietas, raukšles. Naudojimas: kūdikiams rekomenduojama naudoti kiekvieną kartą keičiant sauskelnes. Balta apsauginė plėvelė suteikia gerą barjero poveikį. Purškalas yra itin higieniška priemonė, nes papurškus nereikia įtrinti.
  4. Prausimasis. Kiekvieną kartą keičiant vystyklus odą reikėtų plauti švelniai, su šiltu vandeniu ir švaria, švelnia šluoste ar servetėle.
  5. Vystyklai. Sauskelnes reikėtų keisti kiekvieną kartą joms susitepus. Geriausiai rinktis stipriausio sugeriamumo sauskelnes.
  6. Domėjimasis naudojamomis priemonėmis. Visada reikėtų domėtis, kokias prausimosi priemones, sauskelnes, barjerinius kremus rinktis, kad kuo geriau pasirūpinti kūdikių, vaikų oda.


Taigi, šias taisykles galima laikyti atmintine tėveliams.


Gydymas


Gydymo tikslas - pasireiškus pirmiesiems ligos simptomams mažinti uždegimą, padėti odai atsistatyti pažeistus audinius bei užkirsti kelią ligos pasikartojimui.


Jei sauskelnių dermatito nepavyko išvengti, nuo prevencinių priemonių tenka pereiti prie gydymo vaistiniais preparatais. Tokiu atveju naudojamas priešgrybelinis, antibakterinis gydymas. Taip pat gali būti naudojami vietiniai kortikosteroidai. Kai sauskelnių dermatitą sukelia grybelinis patogenas


Candida Albicans, skiriami priešgrybeliniai vaistai tam, kad kovotų su infekcija, sustabdytų jos plitimą. Antibakterinis gydymas skiriamas tais atvejais, kai infekciją sukelia bakterijos. Tačiau tiek antibakteriniai vaistai, tiek kortikosteroidai yra nerekomenduojami kūdikių, vaikų sauskelnių dermatito gydymui, nebent šiuos vaistinius preparatus paskyrė gydytojas. Jei šis sveikatos sutrikimas nėra gydomas, gali pasireikšti komplikacijos.




Užsakymo nr.: PT_84549

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis