Mažųjų traumos: kaip sustabdyti kraujavimą ir ko jokiu būdu nevalia daryti

Šį kartą kalbame apie dažniausiai pasitaikančias vaikų traumas ir pirmąją pagalbą nutikus nelaimei.

Mažylis pargriuvo ir nusibrozdino kelius ar alkūnes.


Jei neatsargus mažylis parpuola, sumuštą ir nubrozdintą vietą reikia atvėsinti tekančiu vandeniu ir papurkšti specialia antiseptine priemone. Kraujui nustojus bėgti uždėkite pleistrą, skirtą nubrozdinimams. Labai patogu naudoti pleistrą, kurio visas pagrindas padengtas hidrokoloidine mase, todėl galima užklijuoti didelį pažeistą odos paviršių. Toks pleistras malšina skausmą, sparčiau gyja žaizda, prie jos nelimpa ir galima nuimti be skausmo. Sudirgusį mažylį galima pralinksminti specialiai vaikams skirtu pleistru, kuris papuoštas nuotaikingu paveikslėliu, saugo odelę nuo drėgmės, dezinfekuoja. Pastebėję, kad sumušta vieta šlapiuoja, yra labai patinusi, raudona ir karšta, kreipkitės į gydytoją. Jis nustatys, ar užkratas neplinta toliau, ar neprasidėjo pūlingasis sąnario uždegimas, patars, kaip prižiūrėti žaizdelę.


Vaikas smarkiai susitrenkė pilvą.


Jei griūdamas vaikas susitrenkė pilvuką, skauda, būtina kuo skubiau kreiptis į gydytoją, net jei neteka kraujas, nes gali būti sumuštas kuris nors vidaus organas (šlapimo pūslė, inkstai, kepenys, blužnis ar skrandis) ir prasidėti vidinis kraujavimas. Tada pilvą ne tik skauda. Jis būna kietas, vaikas išbąla, tankiai plaka širdelė, nukrinta kraujospūdis. Kol apžiūrės gydytojas, neduokite nieko valgyti ir gerti.


Įkando šuo.


Kąstinė žaizda beveik nekraujuoja, bet sunkiai gyja. Be to, tokia žaizda gali būti nepagydomos ligos – pasiutligės priežastis. Todėl įkandus bet kuriam žinduoliui (lapei, šuniui, graužikui, arkliui, karvei ar šikšnosparniui) kreipkitės į medikus, nes būtina skiepytis, ypač jei gyvūnas yra svetimas.


Kraujas teka pulsuojančia srovele.


Jei iš rankos ar kojos kraujas bėga pulsuojančia srovele, žaizdą reikia užspausti steriliu tvarsčiu, o aukščiau jos suveržti varžtu (timpa), prieš tai uždėjus vatos ar medžiagos skiautę, rankšluostį, skarą. Veržti ant nuogo kūno nevalia, nes per stipriai tai padarius galima pažeisti minkštuosius audinius, nervus. Kad ir kaip skubate, nepamirškite pridėti raštelį, kuriame užrašykite vaiko vardą, pavardę ir laiką, kada užveržėte timpą, nes varžtą galima laikyti ne ilgiau kaip 1,5 -2 val. (mažam vaikui – 1 val.). Kad gausiai nenukraujuotų, nieko nelaukdami vežkite mažylį į traumų punktą arba kvieskite greitąją medicinos pagalbą. Jei iš žaizdos kraujas tik vos teka, taip pat patartina pasirodyti gydytojui. Galbūt reikia suglausti žaizdos kraštus siūlais ar specialiais pleistriukais. Vaikai gali įsipjauti ne tik pirštuką. Jei vaikšto basi, maudosi ir bėgioja paplūdimyje, kuriame yra stiklo šukių, medžio ar metalo nuolaužų, jie susižeidžia padą, kulną ar kitą kūno vietą, ant kurios neįmanoma užspausti timpos. Tada uždėkite spaudžiamąjį tvarstį ir važiuokite pas medikus.


Lūžo ar paniro kojos arba rankos kaulas, išniro sąnarys.


Lūžusi ar panirusi galūnė būna deformuota, paraudusi, ją skauda, judinant – dar labiau. Kad sužalota koja ar ranka negalėtų lankstytis, galūnę pirmiausia reikia įtvirtinti dviem pagaliais (tinka skėtis, liniuotė ar kt.) ir apsukti tvarsčiu ar kokia nors juosta. Neduokite vaikui nuskausminamųjų vaistų, gerti ir valgyti, nes prirekus bendrinės nejautros (narkozės) gali tekti zonduoti skrandį arba operaciją atidėti. Jei vaikui labai skauda, skausmą galima malšinti paracetamolio žvakute, šaldyti sužeistą vietą. Jei lūžis yra atviras ir kraujuoja, uždėkite dar ir švarų tvarstį ir galūnę pakelkite, kad būtų aukščiau širdies. Įtarus, kad vaikui lūžo ar paniro kaulas, reikia skambinti greitajai pagalbai. Nustatyti, ar kaulas lūžo, ar paniro, gali tik patyręs gydytojas. Nevalia patiems tėveliams bandyti panirusį kaulą grąžinti į vietą. Tai labai skausminga (iš skausmo vaiką net gali ištikti šokas). Be to, kyla pavojus sužaloti nervus ir kraujagysles.  

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis