Gydytoja vaikų odontologė Simona Dauparė: ką daryti, kad vaikai nebijotų vizitų pas odontologą?

„Šypsenos akademijai“ svarbu, kad dantų gydymas vaikams nekeltų jokių baimių ir neigiamų emocijų. Todėl nuo pat mažens skatiname tėvus atvesti vaikus reguliariems profilaktiniams vizitams, kurie padės dantų problemas atpažinti dar ankstyvoje stadijoje ir vaikus supažindinti su odontologija, nesuteikiant neigiamų emocijų. „Šypsenos akademijos“ gydytoja vaikų odontologė Simona Dauparė pasakoja, ką tėvai turėtų žinoti apie vaikų dantų priežiūra ir ką turėtų daryti, kad vaikai nebijotų vizitų pas odontologą.

Kaip ir iki kada reikia vaikams padėti valyti dantukus?


Vos išdygus pirmajam dantukui reikėtų pradėti jį valyti su dantų šepetėliu ir pasta. Dažniausiai tėveliai leidžia vaikui dantis valytis pačiam, tačiau kol jis negeba puikiai rašyti rašytinėmis raidėmis (t. y. standartiškai 7 – 8 metų amžiaus), tol dantukų tinkamai išsivalyti pats nesugebės, todėl vos tik išdygus pirmajam dantukui, už dantukų valymą turėtų būti atsakingi tėvai. Tėvai dažnai jaudinasi, jog 1 metų ar jaunesnis vaikas dar nemoka spjauti dantų pastos, todėl dantukus valo su vandeniu, tačiau tai nėra gerai – vanduo neapsaugo nuo ėduonies, o kūdikiai bei maži vaikai valgo daug angliavandenių turinčio bei lipnaus maisto. Dėl šios priežasties dantukai turi būti valomi šepetėliu ir dantų pasta su fluoru. Pastos kiekis turi būti labai mažas – galima vos suvilgyti šepetėlio šerelius ir to visiškai pakaks.


Koks šepetukas ir dantų pasta mažylio dantukams yra tinkamiausi?


Pagal Lietuvos Odontologų Rūmų rekomendacijas, vaikams nuo 0 metų iki 3 metų, esant sveikiems dantukams, reikėtų juos valyti dantų pasta su fluoru, kurio turi būti 500ppmF-. Dantų šepetėlis turėtų būti minkštas ir patogus tėvams, taip pat pakankamai mažas, kad išvalytų mažus pieninius dantukus. Tam puikiai tinka vieno danties šepetėlis – jis turi ilgą rankenėlę, todėl tėvai savo rankomis neužstos vaiko burnos ir matys visus dantukus.


Ar vaikams reikalingos papildomos dantų priežiūros priemonės?


Pačios pagrindinės priemonės, kurių reikia visiems vaikams nuo pat pirmojo dantuko išdygimo yra dantų šepetėlis ir dantų pasta. Svarbiausia, jog tėvai puikiai mechaniškai nuvalytų apnašas, o visas papildomas priemones rekomenduoja specialistas konsultacijos metu.


Kaip elgtis vaikui patyrus dantų trauma?


Turbūt pats paprasčiausias patarimas – visus neaiškumus ir problemas spręsti kartu su vaikų odontologu. Patyrus dantų traumą reikia „susirinkti“ visas išmuštas dantuko dalis (jas sudėti į tinkamą terpę: fiziologinį tirpalą, pavyzdžiui skystį akių lęšiams, pieną ar seiles), jeigu tai įmanoma, ir kuo skubiau vykti pas odontologą. Sėkmingiausias laikas – 2 valandos. Net jeigu vaikas stipriai susimušė veidą ties dantimis ir Jūs vizualiai nematote pakitimų, vis tiek reikėtų atvykti konsultacijai – pakitimai gali būti nepastebimi tėvams, tačiau labai svarbūs ateities dantų prognozei.


Ką daryti, kad vaikai nebijotų vizitų pas odontologą?
Ką daryti, kad vaikai nebijotų vizitų pas odontologą?
Partnerio archyvas


Kaip nuteikti vaiką vizitui, jog jis nebijotų?


Visų pirma, tėveliai neturėtų savo odontologinių baimių perduoti vaikams. Labai svarbu, jog tėvai nemeluotų vaikui apie vizitą pas gydytoją. Dažnai tėvai pasako vaikui, jog važiuoja į žaidimų aikštelę, o iš tikrųjų atveža pas odontologą – toks vizitas tikrai nesukels vaikui gerų emocijų. Rekomenduojama vaikams rodyti filmukus, skaityti knygeles, žaisti su odontologija susijusius žaidimus, pasakyti, jog laukia vizitas pas dantukų gydytoją, kuri su veidrodėliu apžiūrės ir suskaičiuos dantukus, o vaikučiui reikės tik drąsiai atsisėsti į kėdę ir plačiai išsižioti. Tam, kad pirmasis vaiko vizitas pas gydytoją odontologą būtų smagus ir liktų tik geriausi prisiminimai, rekomenduojami yra reguliarūs profilaktiniai vizitai net ir esant sveikiems dantukams. Profilaktiniai vizitai užtikrins, jog dantų problemos bus pastebėtos dar tik jų formavimosi pradžioje. Taip bus išvengtas skausmas ir nemalonūs pojūčiai vizito metu, o vaikas bus pripratęs prie nuolatinių dantų patikrinimo vizitų ir jų nebijos.


Kaip turėtų atrodyti pirmas vaiko vizitas odontologijos klinikoje?


Pirmas vizitas odontologijos klinikoje turėtų būti susipažinimas su pačia klinika ir konsultacija, leidžianti pacientui ir gydytojui susipažinti, atlikti pilną dantų ištyrimą. Tai leis sužinoti esamas vaiko dantukų problemas ir suplanuoti gydymo planą. Rekomenduojama pradėti gydymą nuo lengviausių procedūrų, kad vaikas apsiprastų ir nejaustų didelės baimės.


Dar viena vaikų bėda – sąkandis. Ar tėvai gali pastebėti bepradedančią formuotis problemą? Kokie įpročiai, gal net pratimai, gali padėti išvengti sąkandžio problemų?


Pats geriausias įprotis – reguliariai lankytis pas vaikų odontologą, kad visos problemos būtų pastebėtos anksti. Vėlesnių problemų gali sukelti piršto čiulpimas, nagų kramtymas, kvėpavimas pro burną. Nereikėtų leisti vaikui per ilgai naudoti čiulptuko ir per dažnai gerti iš šiaudelio.


Ką daryti, kad vaikai nebijotų vizitų pas odontologą?
Ką daryti, kad vaikai nebijotų vizitų pas odontologą?
Partnerio archyvas


Ką daryti, jeigu vaikas labai bijo vizito pas odontologą arba negali ramiai išsėdėti kėdėje?


Jeigu vaikas jaučia didelę odontologinę baimę, turi žemą skausmo slenkstį, vaiko dantys yra labai jautrūs, vieno vizito metu norima sutaisyti kelis dantis arba numatoma ilga ir sudėtinga procedūra, „Šypsenos akademijoje“ gali būti taikomas dantų gydymas su sedacija – dantų taisymas vaikui miegant. Sedacija – tai medikamentų sukeltas sąmonės slopinimas, kuris padeda pacientui procedūros metu atsipalaiduoti. Procedūros metu vaikas nejaus baimės ir skausmo, todėl gydymas bus sklandus. Pacientas po procedūros neprisimena beveik nieko, kas vyko dantų gydymo metu. Taip užtikrinamas paciento patogumas, atsipalaidavimas, išvengiama streso.


Vaikai – jautriausi skausmui pacientai, todėl svarbu užtikrinti, kad vaikų gydymas odontologijos klinikoje būtų atliekamas į tai atsižvelgiant. „Šypsenos akademijoje“ naudojamos pačios pažangiausios technologijos ir gydymo metodai, o gydytojai specializuojasi būtent vaikų dantų gydyme, nuolat gilina savo psichologines žinias tam, kad gebėtų sukurti artimą ryšį su vaiku ir net sudėtingiausiose situacijose vaikui nesukeltų jokių baimių. Registruokitės konsultacijai ir pradėkite vaiko pažintį su odontologijos klinika be jokių baimių!

Užsakymo nr.: PT_75214

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis