Kokių medžiagų vaikams yra gyvybiškai svarbu gauti?

Dauguma tėvų žino: kalcis gyvybiškai svarbus sveikiems vaikų dantims ir stipriems kaulams. Tačiau šis mineralas taip pat nepakeičiamas nervų, kraujotakos ir širdies sistemų veiklai, medžiagų apykaitos procesui, jis palaiko raumenų funkciją, dalyvauja kraujo krešėjimo procese, yra susijęs su alerginėmis organizmo reakcijomis ir net gali padėti išlaikyti sveiką svorį.

Tai ir vienas gausiausių mineralų mūsų organizme, sudarantis apie 1,5 proc. kūno svorio. Kauluose ir dantyse yra net 99 proc. organizme esančio kalcio.


Beveik 90 proc. kaulų masės susiformuoja iki 17 metų. Todėl gyvybiškai svarbu, kad vaikas nuo mažų dienų kasdien gautų pakankamai kalcio. Būtent vaikystėje, dažnai vadinamoje „kaulų formavimosi metais“, vaiko organizmas geriausiai pasisavina kalcį. Deja, duomenys rodo, kad dauguma vaikų ir paauglių kalcio gauna nepakankamai. Remiantis JAV Žemės ūkio departamento statistika, 86 proc. paauglių mergaičių ir 64 proc. paauglių berniukų trūksta kalcio. Kodėl dėl to reikia sunerimti? Nes vaikai, kuriems trūksta kalcio, dažniau patiria kaulų lūžių, labiau rizikuoja senatvėje kentėti nuo osteoporozės. Taip nutinka, nes negaunant pakankamai kalcio su maistu ar iš papildų organizmas pradeda naudoti jo atsargas iš kaulų. Kai trūksta kalcio, taip pat rizikuojama turėti silpnesnius dantis, didėja ir dantų ėduonies rizika.


Žinoma, būtų idealu, jei vaikai reikalingą kalcio kiekį gautų pilnavertiškai maitindamiesi, tačiau dėl įtempto gyvenimo tempo tai vis mažiau įmanoma. Dauguma vaikų netinkamai maitinasi dėl didelio užimtumo, kiti valgo itin mažai daržovių, mėgsta greitą maistą arba yra tokie išrankūs, kad jų valgiaraštyje labai mažai skirtingų produktų ir tarp jų beveik nėra natūralių kalcio šaltinių.


Labai svarbu atkreipti dėmesį, kad net valgant maistą, kuriame gausu kalcio, šis mikroelementas nebus pasisavinamas, jei organizme nebus pakankamai vitamino D. Palaikyti normalią kalcio koncentraciją kraujyje – viena pagrindinių vitamino D funkcijų. Tyrimų duomenimis, vartojant vitaminą D kalcio pasisavinimas gali padidėti net 20 kartų.


3 pagrindinės priežastys, kodėl jūsų vaikui kasdien reikia kalcio

  1. Sveikas kaulų vystymasis. Kaulai sparčiai auga vaikystėje ir paauglystėje, o vaikams reikia tokio kalcio kiekio, kuris padėtų formuotis tvirtiems kaulams ir kovotų su kaulų retėjimu vėliau. Tinkamas kalcio vartojimas palaiko tinkamą kaulų tankį, o tai ypač svarbu, kai vaikai subręsta.
  2. Netinkama mityba. Šiandieninis gyvenimo būdas ne visada užtikrina, kad vaikai gaus pakankamai kalcio iš mitybos. Vaikai, kurie geria saldžius gazuotus, taip pat energinius gėrimus ar gėrimus su kofeinu, pasisavina dar mažiau kalcio, nes šiuose gėrimuose esančios medžiagos gali trukdyti organizmui tai padaryti. Be to, dažnas saldžių gazuotų gėrimų vartojimas gali sukelti dantų ėduonį.
  3. Ne tik kaulams. Kalcis gerai žinomas kaip kaulų ir dantų statybinė medžiaga, tačiau jo reikia ir sveikam vaiko širdies bei nervų sistemų vystymuisi, raumenims, ir kt. Kalcis netgi gali padėti vaikams numesti svorio. Tyrimai rodo, kad jei su maistu negaunate pakankamai kalcio, greičiausiai turėsite antsvorio. Žinoma, galite turėti antsvorio net jei vartojate daug kalcio, tačiau pakankamas šio mineralo kiekis padeda lengviau išlaikyti sveiką svorį.


Rekomenduojamas kalcio kiekis per parą:

  • nuo gimimo iki 6 mėnesių: 360 mg
  • nuo 7 iki 12 mėnesių: 540 mg
  • nuo 1 iki 3 metų: 600 mg
  • nuo 4 iki 6 metų: 700 mg
  • nuo 7 iki 10 metų: 800 mg
  • nuo 11 iki 14 metų mergaitės: 900 mg;
  • nuo 11 iki 14 metų berniukai: 900 mg;
  • nuo 15 iki 18 metų mergaitės: 1000 mg;
  • nuo 11 iki 14 metų berniukai: 1000 mg;


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis