Neišgydoma liga, kuria vaikai serga 3 kartus dažniau, negu suaugusieji

Lietuvoje sparčiai didėja sergamumas astma - per pastarąjį dešimtmetį gyventojų, kenčiančių nuo šios kvėpavimo takų ligos, skaičius, šoktelėjo daugiau nei dvigubai. Vaikai astma serga tris kartus dažniau nei suaugusieji. Nepaisant to, gyventojai daro daug klaidų tiek kontroliuodami ligą, tiek ir nuo jos saugodamiesi, pastebi gydytojai ir vaistininkai.

Itin dažnai astma užklumpa vaikus

„Prieš dešimtmetį Lietuvoje sergamumas astma, lyginant su Vakarų Europos šalimis, buvo nedidelis, tačiau situacija kinta - sergamumas siekia jau apie 5 proc. visų gyventojų. Tai atsispindi ir vaistinėse: per dieną sulaukiame po 10-15 pacientų, turinčių kvėpavimo takų problemų, paprastai nulemtų alerginės astmos.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Niekada to nesakykite vaikų neturinčiai šeimai
Kodėl iš karto po gimdymo naujagimis įvertinamas balais?

Ypač dažnai šis negalavimas užklumpa vaikus. Nors informacijos apie astmą lyg ir netrūksta, mums dažnai tenka patarinėti, kaip kontroliuoti šią ligą, palengvinti priepuolius, tėveliai kreipiasi su klausimas, ką daryti, kad jų atžalos nesirgtų", - teigė vaistinių tinklo „Camelia" vaistininkė Gintarė Krikščiūnienė.

"Civilizacijos" ligų daugėja

Pasak Gargždų „MediCA klinikos" šeimos gydytojos Gretos Latakės, astmos, kaip ir kitų „civilizacijos ligų", tokių kaip cukrinis diabetas, nutukimas, stuburo išvaržos ir kt., dažnėjimą lemia nesveikas gyvenimo būdas ir didėjantis gyvenamosios aplinkos užterštumas. „Cheminių priedų kupinas maistas, gausus įvairių dirbtinių kvapų, lakų, dezodorantų naudojimas, retas buvimas gryname ore, namų dulkės, erkutės ir pelėsiai, tabako dūmai - visa tai sukuria palankią terpę ligai atsirasti ir vystytis jau mamos įsčiose. Todėl dažną šiuolaikinį kūdikį ima kankinti atopiniai dermatitai, kurie vėliau gali išsivystyti į astmą", - sakė ji.

Kokias klaidas daro astma sergančių vaikų tėvai?

Anot G. Latakės, nors astma laikoma neišgydoma liga, galima pasiekti, kad kosulio, dusulio, čiaudulio priepuoliai nebesikartotų labai ilgą laiką. „Tačiau tam būtina preciziškai laikytis gydymo plano, o tai, deja, ne visiems įveikiama. Pavyzdžiui, neretai susiduriu su atvejais, kai tėvai, vos pajutę pagerėjimą, savavališkai nutraukia vaistų davimą savo atžalai. Tai viena didžiausių ir populiariausių klaidų, kadangi vėliau priepuoliai gali atsinaujinti su dar didesne jėga, ypač - peršalimo ir augalų žydėjimo sezonų metu. Todėl būtina baigti gydymo kursą, o vaistų vartojimo mažinimą suderinti su gydytoju", - pažymėjo šeimos gydytoja.

Svarbu taisyklingai naudoti inhaliatorių

Specialistų teigimu, gyventojai taip pat daro klaidų naudodami inhaliatorių. „Vienas iš efektyviausių būdų astmai kontroliuoti yra inhaliatorius. Tačiau mūsų patirtis rodo, kad net pusė visų pacientų inhaliuodami daro klaidų. Neteisingai naudojant šį prietaisą, į plaučius patenka per daug arba per mažai vaistų, prastėja astmos simptomų kontrolė, dažniau reikia vartoti trumpo poveikio bronchus plečiančius vaistus", - sakė vaistininkė G. Krikščiūnienė.

Astmos "priešnuodžiai"

Gydytojai ir vaistininkai sutaria, kad nors tiems, kurie turi polinkį sirgti astma, visiškai išvengti šios ligos nėra įmanoma, galima sumažinti susirgimo riziką, taip pat kontroliuoti ligos eigą, taip, kad žmogus nejustų diskomforto. 

„Sveika ir pilnavertė mityba, nuolatinis namų švarinimas, nepiktnaudžiavimas chemijos pramonės produkcija, taip pat nuolatinė fizinė veikla ir imuniteto stiprinimas yra geriausi „priešnuodžiai" prieš astmą. Sergantiesiems vertėtų išmokti anksti pažinti astmos paūmėjimo sindromus ir tuoj pat imtis atitinkamų pagalbos priemonių, kurias nurodė gydytojas ar vaistininkas", - teigė G. Krikščiūnienė.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis