Prasideda vaikų ligų sezonas: patarimai, jei skauda gerklę

Kokios priežastys vaikui sukelia gerklės skausmą? Ir kokių priemonių griebtis pirmiausia, jei gerklę suskausta mažiausiems šeimos nariams?

Dažniausiai gerklę vaikui pradeda skaudėti, kai į jo organizmą užklysta užkratas. Rudenį ypač suaktyvėja virusai, juos vejasi bakterijos. Gana dažnai gerklės skausmo priežastis būna ir grybeliai. Medikai mano, kad blogiau, kai gerklės uždegimą sukelia virusai, nes dar nėra vaistų nuo jų. Gali padėti tik natūralūs gydymo būdai, kurie stiprina imunitetą ir malšina uždegimą. Daugelis labiau bijo bakterinio uždegimo, nes juo sergant pakyla aukštesnė temperatūra, vaikas blogiau jaučiasi. Tačiau bakterinis užkratas dažnai būna virusinės ligos komplikacija.


Didžiulė mūsų bėda – be saiko vartojami antibiotikai. Bakterijos tampa atsparios, paprasti antibiotikai jų neveikia. Kitose šalyse prieš skirdami šių vaistų medikai paima gerklės gleivinės tepinėlį. Jo pasėlio tyrimo atsakymas lemia gydymą. O pas mus neretai pirmiausia skiriama antibiotikų ir tik tada, jeigu nepadeda, paima tepinėlį.


Kaip susergama?


Paprastai virusinėmis ligomis vaikai suserga ne išgėrę šalto gėrimo ar suvalgę ledų, bet pabuvę tarp daugybės žmonių, prekybos centre, viešajame transporte, vaikų darželyje, renginyje. O jei lauke vaikas sušąla kojas, ar jis susirgs? Peršalimas mažina imunitetą, nes organizmas patiria šoką, bakterijos suaktyvėja ir sukelia uždegimą. Sušalusios kojos nėra tiesioginė gerklės uždegimo priežastis.


Kaip liga nustatoma?


Gydytojas apžiūri gerklę ir sprendžia, ar uždegimas nenuslinko giliau į kvėpavimo takus, patikrina kaklo srities limfmazgius. Anginai nustatyti svarbu pažiūrėti, ar ant tonzilių nėra pūlinių. Jei ji įtariama, reikia ištirti gleivinės tepinuką. Maždaug 80 proc. atvejų išauga beta hemolizinis streptokokas, kurį gali įveikti penicilino grupės antibiotikai.

Net jei vaikas mažas ir nemoka kalbėti, niekas geriau už mamą ar tėtį nepasakys, kaip jaučiasi vaikas, nes jį mato nuo ryto iki vakaro ir pastebi, kad mažyliui kažkas negerai, pradėjo blogiau valgyti, gerti, darosi neramus.


Kaip gydyti gerklės uždegimą?


* Labai gera priemonė – druskos tirpalas (1 arbatinis šaukštelis stiklinei vandens). Jis mažina gerklės paburkimą, žudo bakterijas. Tačiau mažylis iki 3 m. dar nemoka gargaliuoti ir skalauti burnos.


* Jei nepakilusi temperatūra, vaiko kojas galima pamirkyti šiltame vandenyje su druska, nes jose yra daug refleksinių taškų, tarp jų – ir kvėpavimo takų taškas. Jį dirginant kvėpuojama giliau, todėl mažėja uždegimas (po procedūros patartina užmauti kojines).


* Nealergiškam vyresniam vaikui galima duoti pačiulpti medaus, kuris turi bakterijas naikinančių savybių, todėl taip pat gydo gerklės uždegimą. Tinka ir pastilės iš vaistinės.


* Visiems gerai žinoma, kad šiltos arbatos skatina išsiskirti prakaitą, su kuriuo pasišalina dalis virusų ir bakterijų. Arbatos neturėtų būti labai karštos, užtenka, kad nedirgintų gerklės. Šilti skysčiai gerina kraujotaką.


* Jei vaikas neserga bronchine astma, tinka inhaliacijos su eteriniu eukaliptų aliejumi. Kartu su garais augalo medžiagos nusėda ant gleivinės ir mažina uždegimą.


Kada pasveikstama?


Gydomas uždegimas nurimsta maždaug per savaitę. Skausmas praeina šiek tiek greičiau, bet paraudusi gerklė išlieka ilgiau. Aišku, jei virusinis uždegimas komplikuojasi bakteriniu, gydyti reikia dvi savaites. Jei vaikas nekarščiuoja, į lauką gali eiti, tačiau reikia patikrinti, ar neužgulta nosis, ir ją išvalyti, kad mažylis nekvėpuotų per burną. Tačiau tikrai nepatartina nesveikuojančio vaiko vesti tarp žmonių, kur yra daug virusų ir kitokių mikroorganizmų, nes užkrato jis gautų dar daugiau. Pabuvęs lauke vaikas noriau valgo, geriau miega ir jaučiasi.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis