Ramios naktys: patarimai, kaip migdyti kūdikį iki 3-jų mėnesių

Jei dar tik laukiatės vaikelio, tikriausiai, jau girdėjote savo draugų pasakojimus ir gąsdinimus, kad pirmieji trys mėnesiai gali virsti tikru pragaru, nes kūdikiai nuolat verkia bei sunkiai užmiega. Štai keletas patarimų, kurie jums padės migdymo ritualą paversti malonesniu ir lengvesniu procesu.

Neturėkite naivių iliuzijų

Pirmojo vaikelio besilaukiančios šeimos dažnai gyvena idiliškų vaizdelių iš filmų vaizdais, kur kūdikiai tik valgo, miega ir šypsosi. Kartais taip tikrai būna ir mažylis savo pirmuosius mėnesiu praleidžia itin ramiai, todėl mamai ir tėčiui netrūksta nei miego, nei jėgų. Tačiau daug dažniau scenarijus atrodo kiek kitaip, o jauni tėveliai, subliuškus jų iliuzijoms, pasiduoda panikai. Nusiteikti nemigos naktims ir energijos trūkumui labai naudinga, nes nebūsite šokiruoti. Taip pat reikėtų suprasti ir vaiką: iš saugios mamos įsčių aplinkos jis staiga patenka į jam nepažįstamą pasaulį, kuriame mamos artumo nebėra tiek daug ir jam tenka savarankiškai atlikti daug veiksmų, pavyzdžiui, užmigti, valgyti. Susitaikykite su mintimi, kad mažylį teks dažnai raminti ir jam padėti užmigti, nesitikėkite poilsio ir taip patys būsite ramesni. Tai kūdikiai labai gerai jaučia. Sakoma, kad jie intuityviai perima tėvų emocijas ir patys taip pat elgiasi.

Išvada: neramūs tėvai – neramūs kūdikiai. Jei neturėsite iliuzijų, kad bus labai lengva, paprasčiau ir lengviau išgyvensite pirmųjų mėnesių chaosą.

Miego aplinka – lyg mamos įsčiose

Daugelis kūdikių miego specialistų sutinka, kad nors mažyliui būtina padėti kuo greičiau adaptuotis prie naujos aplinkos, tačiau pirmieji mėnesiai gali būti „tarpinė stotelė" tarp dviejų pasaulių. Kitaip tariant, kuo vaikutis jaus daugiau panašumų į būseną įsčiose, tuo bus ramesnis. Pirmiausia – nepaverskite vaiko lovytės jums gražių daiktų „parodų sale". Kūdikiui iki trijų mėnesių nereikia jokių karuselių, žaislų, lovos apsaugėlių, pledukų, pagalvių. Turėkite omenyje, kad įsčiose mažylis miegojo susirietęs ir neturėjo daug vietos, todėl galite ir lovelėje jam sukurti panašų „lizdelį". Neužmirškite ir vystymo. Nors šiais laikais galima išgirsti daug skirtingų nuomonių apie vystymą ir jo žalą bei naudą, tačiau atminkite – šis metodas tikrai padeda kūdikiui ramiau miegoti. Nesinaudokite vyresnio amžiaus artimųjų patarimais, kad mažylį reikia kietai suspausti nuo pečių iki kojų, o tai darykite švelniai ir įsitikinkite, jog vystyklas nespaudžia mažylio klubų. Geriausia – naudoti specialius vystyklus ar miegmaišius.

Taip pat atsiminkite, kad jūsų įsčiose kūdikis jautė nuolatinį ir betarpišką ryšį, todėl to nori ir gimęs. Nesibaiminkite, kad mažylis pripras būti ant rankų, suteikite jam kuo daugiau švelnumo, savo prisilietimų, tegul jis kuo dažniau jaučia kontaktą „oda su oda".

Išvada: naujagimiui svarbu jausti kuo mažiau pokyčių nuo gyvenimo gimdoje.

Maudynės – atpalaiduoja ir nuteikia miegui

Vanduo ir šiluma – puikus derinys, kuris atpalaiduoja net tik suaugusiuosius, bet ir kūdikius. Maudynės yra puikus vakaro ritualas, kuris paruošia poilsiui, nuramina, todėl stenkitės jų kasdien nepraleisti. Pirmaisiais mėnesiais labai patogu naudoti į kūdikio vonelę dedamą įdėklą, kuris ne tik prilaiko mažylį, tačiau ir sukuria jaukų gimdos pojūtį, kuris kūdikiui labai artimas ir malonus.

Išvada: prieš miegą kasdien atlikite panašius ritualus, vienas jų, labai atpalaiduojantis kūdikius – maudynės.

Tamsa naujagimiams labai patinka

Pirmuosius tris mėnesius galioja taisyklė – kuo daugiau panašumo į pojūčius mamos gimdoje, prie kurių mažylis per devynis mėnesius jau spėjo priprasti. Stipri šviesa (ypač nenatūrali) – naujagimius gąsdina ir verčia nerimauti, todėl, kai mažylį maitinate ar migdote, stenkitės, kad jus suptų natūralus apšvietimas. Naktį, kūdikiui prabudus pavalgyti ar blaškantis tarp miego ciklų, nejunkite šviesos. Tas pas galioja ir pasivaikščiojimų lauke metu. Pridenkite vežimėlį, kad ryški saulės šviesa negąsdintų.

Išvada: naujagimio aplinka turi būti kuo natūralesnė.

Vida Press

Netikėtų garsų galia

Tikriausiai, jau ne kartą girdėjote apie „baltojo triukšmo" galią kūdikiams pirmaisiais jų gyvenimo mėnesiais. Vieni tėveliai mažylius migdo prie bėgančio vandens, kiti – įjungę plaukų džiovintuvą ar gartraukį, treti – glaudžia prie nuogos savo krūtinės, kad girdėtųsi širdies plakimas, kuris mažyliui buvo pats maloniausiais garsas visus nėštumo mėnesius mamos gimdoje. Šių garsų galima rasti ir internete, į telefoną atsisiųsti specialių programėlių ar įsigyti žaislų, kurie leidžia šias „melodijas". Specialistai tik primena – jei kažkoks neįprastas garsas kūdikį ramina, neskubėkite jo išjungti jam užmigus, nes, tikėtina, kad keičiantys miego fazėms, jo nebegirdėdamas, jis greitai prabus.

Išvada: kas mums triukšmas – kūdikiui gali būti pats maloniausias garsas prieš miegą.

Kūdikis – ne lėlė

Neretai susiduriame, kad pirmojo vaikelio besilaukiantys tėveliai daug laiko ir pinigų investuoja mažylio garderobo paruošimui. Nuvilsime jus – mažyliui tai saugumo, jaukumo nesuteiks, o, atvirkščiai, gali jį dirginti ir būti neramaus miego priežastimi. Rinkitės tik natūralių audinių drabužius, kuriuos būtų kuo paprasčiau aprengti ir kurie neturėtų vidinių siūlių. Taip pat įsitikinkite, ar apranga tinkamo dydžio, ar nespaudžia. Kitas svarbus kriterijus – tinkamai aprengti pagal sezoną. Tiek kūdikio per plonas rengimas, tiek per storas gali būti priežastis, dėl kurios mažylis sunkiai užmiega, daug kartų prabunda ar blaškosi. Tas pats galioja ir kambario, kuriame jis ilsisi, temperatūrai. Nepamirškite prieš miegą tų patalpų gerai išvėdinti.

Išvada: svarbiausi kriterijai perkant drabužius kūdikiui – patogumas, natūralumas ir sezoniškumas.

Vida Press

Mamos savijauta = kūdikio elgesys

Normalu, kad po gimdymo moteris jaučiasi labai pasimetusi, išsigandusi ir sutrikusi. Ją kamuoja ne tik siaučiantys hormonai, kartais nemalonios gimdymo patirtys, tačiau ir įvairios baimės. Pastarosios dažniausiai atsiranda dėl to, kad ji kiekviename žingsnyje jaudinasi dėl savo naujagimio. Ar tikrai pavalgo? Ar neuždus miegodamas? Kodėl verkia, gal serga? Mamai, o ypač tai, kuri vaiką maitina natūraliai savo pienu, reikia atsipalaiduoti ir mažiau nerimauti. Dalį darbų ir rūpesčių perkelkite ant vyro ar kitų artimųjų pečių, kuriam laikui pamirškite buitį bei visą savo dėmesį skirti mažyliui. Jei po gimdymo jaučiate nepaaiškinamą liūdesį, kuris kartais net primena paniką, pasikalbėkite apie tai su šeimos nariais, o jei nepadeda – su specialistais. Atminkite, kūdikis gali būti neramus dėl to, kad jaučia jūsų neigiamas emocijas ar baimes.

Išvada: jei jaudinsitės dėl to, kad vaikas neramus ir nemiega, tai jam visai nepadės, o priešingai – situaciją tik dar pablogins.

Neskubėkite įvesti režimo

Nors pastaruoju metu vis daugiau kalbama apie režimą ir jo svarbą kūdikio dienotvarkei (tikriausiai, visi girdėjo apie garsųjį Ginos Ford bestselerį „Sveiko kūdikio dienotvarkė"), tačiau reikėtų suprasti, kad pirmieji mėnesiai skirti adaptacijai, o ne režimui. Gali būti, kad paskubėję ir nuo pirmųjų mažylio savaičių bandydami laikytis griežtų maitinimo bei miego ritmų, jūs tik paskatinsite vaiką būti dar neramesniu. Pirmiausia – tai pavojinga dėl tikimybės, kad griežtas ritmas gali trukdyti natūralaus maitinimo pradžiai, kuri dažnai yra gana sudėtinga. Antra – naujagimiui labai reikia kuo daugiau tėvelių švelnumo, prisilietimų, artumo, o tai prasilenkia su griežtomis migdymo taisyklėmis. Trečia – pirmaisiais mėnesiais kūdikius dažnai kankina nuo jūsų nepriklausantys faktoriai – pilvo diegliai ar pūtimas. Mažylis vien dėl jų gali būti labai neramus ir sunkiai užmigti, labai daug verkti, todėl bandymai įvesti dienotvarkę tiesiog bus beprasmiai ir neatneš norimo rezultato.

Išvada: stebėkite savo kūdikį ir jo poreikius, tai padės lengviau jį užmigdyti ir išlaikyti ramybę namuose.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis