5 mitai apie kūdikius, kuriuos paneigus taps lengviau gyventi

 (6)
Auginti vaiką kuo natūraliau, įsiklausant ir atliepiant į jo poreikius - tokį tikslą turi daugelis jaunų šeimų. Tačiau kartais natūralaus gyvenimo šalininkai būna pakankamai kategoriški ir sukuria tam tikrus mitus, kuriuos norime šiandien paneigti.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

5 mitai apie pačius mažiausius:

Žindomi kūdikiai negali būti maitinami iš buteliuko

Mamos pienas yra geriausias maistas mažyliui, su tuo nesiginčija niekas. Tačiau kartais žindymo šalininkai būna per griežti, sakydami, kad mama negali praleisti nė vieno maitinimo, negali išeiti ir paliktą pieną palikti močiutei, kuri sumaitintų mažyliui jį iš buteliuko. Pasigirsta kalbų, kad kūdikiui užtenka vienos vienintelės pažinties su buteliuku ar čiulptuku, ir tada jis nenorės žįsti. Žindymas ir buteliukas priešpastatomi vienas kitam, lyg mama tuoj pat turėtų apsispręsti - maitins krūtimi ar pieno mišinuku iš buteliuko.

TAIP PAT SKAITYKITE:
13 dalykų, kurių pagimdžiusios nesako savo draugėms
Populiariausi ir keisčiausi vardai 2013 metais

Tiesa yra ta, kad nepalankiausias laikas duoti mažyliui buteliuką yra pirmosios dienos po gimimo. Kol pieno gamyba krūtyse tik reguliuojasi, o vaikas mokosi žįsti. Tuo tarpu kai kūdikis jau išmoksta žįsti, nebėra jokių maitinimo problemų, tikrai nieko nenutiks, jei mama kartą ar kitą praleis žindymą, o kūdikis atsigers mamos pieno iš buteliuko. 

Kitas dalykas - kūdikis ne visada noriai valgo iš buteliuko, nes yra pripratęs prie mamos krūties. Todėl visai gali būti, kad toks planas mamai nepavyks, teks luktelėti iki šešto mėnesio, kai kūdikis pradedamas primaitinti koše, ir ji pakeičia vieną žindymą.

Jeigu naujagimis verkia, vadinasi, jį kamuoja pilvo diegliai

Kūdikis yra sotus, sausas, šiltai aprengtas, tačiau dėl neaiškios priežasties verkia. Tėvai atmeta visas galimas verksmo priežastis ir nusprendžia - pilvuko diegliai, kurie kamuoja dažną kūdikį iki trijų mėnesių. Be to, tėvai pastebi, kad mažylis riečia kojytes prie pilvo, šis gurgia. Tačiau gali būti ir ne tik tai: rėkdamas vaikas prisiryja oro, ir jam dėl to skauda pilvuką. Užburtas ratas. Prie pilvo riečiamos  kojos nėra patikimas įrodymas, kad kūdikį kamuoja pilvo diegliai. O tai, kad kūdikis dažniau verkia vakarais, gali reikšti, jog jis tiesiog pervargo nuo dienos įspūdžių.

Kaip tėvai gali padėti mažyliui? Suprasdami, kad maži kūdikiai gali verkti ir be aiškiai diagnozuojamos priežasties. Pamasažuokite švelniai pilvelį laikrodžio rodyklės kryptimi - tai padeda, jei mažyliui išties skauda pilvuką. Jeigu kūdikis verkia be priežasties, pirmasis patarimas tėvams - nusiraminti patiems, kad kūdikis nejaustų jūsų suirzimo ir galėtų nusiraminti.

Kūdikį reikia masažuoti ir lankyti su juo baseiną

Nėra jokių įrodymų, jog sveikam, gerai besivystančiam mažyliui reikia masažo. Taip, jeigu mama nori ir moka, ji gali paglostyti mažylį, pakalbinti jį - tai tarsi bendravimo forma, kuri tikrai patiks vaikui, padės užmegzti ar sutvirtinti tarpusavio ryšį. 

Gydomąjį masažą skiria medikai, įtardami raumenų tonuso sutrikimus ar kitus negalavimus, kuriuos šalinti padeda masažas ar kūdikių mankšta. Vaikams labai svarbus lytėjimo pojūtis, todėl patartina glostyti ir myluoti kūdikius kasdien, be jokios priežasties. O tam specialių kursų ar mokymų tikrai nereikia. 

Kūdikių baseinai neturi tikslo išmokyti vaikus plaukti, tai daugiau laisvalaikio praleidimo forma.

Kūdikius reikia kaip galima dažniau nešioti nešynėse

Taip nešiojo mus močiutės, taip vaikus nešioja ryšio su gamta nepraradusios tautos Afrikoje. Šie argumentai dažniausiai išsakomi, kai kalbama apie nešynių ir vaikjuosčių naudą kūdikiams. Tačiau kūdikių nešiojimas prisirišus skara juos prie savęs minėtais atvejais buvo ir yra daugiau būtinybė, o ne sugalvota dėl kitokių, kažkokių itin sveikuoliškų paskatų. Čia galioja sveiko proto taisyklė - jeigu tėvams patinka nešynė, kūdikis joje gerai jaučiasi, kodėl gi ne?

Tačiau reikia atminti, kad tai neturi tęstis nuo ryto iki vakaro. Vaikas irgi nori pabūti ramiai, o ne visą laiką jaustis it laive jūroje. Vaikui naudinga pabūti ir mamai ar tėčiui ant rankų, gulėti savo lovelėje, žaisti su žaisliukais.

Naujagimiui reikia nuolat keisti galvytės padėti, kitaip ji deformuosis

Naujagimiai nemoka laikyti savo galvos, todėl padėti ant kairiojo šono, jie tokioje padėtyje gali prabūti iki kito maitinimo ar sauskelnių keitimo. Tačiau tėvų nerimas, kad dėl to jiems deformuosis viena veido pusė, yra be pagrindo. Mėnuo, kitas, ir kūdikis išmoksta laikyti savo galvą, tada sukioja ją ten, kur ir kaip jam patogiausia. Budinti naujagimį vien todėl, kad po valandos miego apverstumėte jį ant kitos pusės, nereikia. Užteks kito miego metu paguldyti jį ant kitos pusės.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

0-6 mėnesiai

Lietuva remia siūlymą moterų ir vyrų laiką vaiko priežiūrai dalinti perpus (2)

Lietuva remia siūlymą moterų ir vyrų laiką vaiko priežiūrai dalinti perpus
Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis teigia, kad Lietuva remia Europos Komisijos siūlymą visos Europos Sąjungos mastu nustatyti neperleidžiamas vaiko priežiūros atostogas vyrams ir moterims.

Kūdikių priežiūros priemonė, kurią tėveliams reikėtų rinktis atsakingai (1)

Kūdikių priežiūros priemonė, kurią tėveliams reikėtų rinktis atsakingai
Dar ir šiais laikais, kai visas prekes renkamės itin atsakingai ir nevengiame perskaityti etikečių, atsiranda manančių, kad „sauskelnės yra sauskelnės, kokias nupirksi, tokios vaikui bus gerai". Tačiau toks aplaidus šios vaikų ir kūdikių priežiūros priemonės vertiniams gali turėti neigiamų pasekmių ir atsiliepti mažylių sveikatai.

Psichologė – apie neramų kūdikių miegą (1)

Psichologė – apie neramų kūdikių miegą
Psichologė Karolina Gurskienė apžvelgia naujagimio ir kūdikio iki trijų mėnesių amžiaus miego įpročius.

Kūdikio miegas: kas padės užtikrinti, kad mažylis gerai pailsėtų

Kūdikio miegas: kas padės užtikrinti, kad mažylis gerai pailsėtų
Kokybiškas miegas ir pakankamas jo valandų skaičius – reikalingas kiekvienam žmogui. Tiek suaugusiam, tiek vaikui. Kūdikiams – jis itin naudingas.

Įvardijo populiariausią mergaitės vardą visame pasaulyje (20)

Įvardijo populiariausią mergaitės vardą visame pasaulyje
Vardų mados egzistuoja visame pasaulyje, Lietuva - ne išimtis. Paskelbtasis populiariausias mergaitės vardas visame pasaulyje yra gana populiarus ir mūsų šalyje.

Jei vaikas gimė 2017 metais, jo stipriosios savybės bus šios

Jei vaikas gimė 2017 metais, jo stipriosios savybės bus šios
Jeigu mažylis gimė tarp 2017 metų sausio 28 dienos ir 2018 metų vasario 15, jį pagal kinų kalendorių globoja Ugninis raudonas Gaidys.

10 gudrybių, kad kūdikio auginimas būtų lengvesnis (1)

10 gudrybių, kad kūdikio auginimas būtų lengvesnis
Tikėtina, kad dar nėštumo metu niekas jums nežadėjo, jog kūdikio auginimas bus lengvas. Tėvai, draugai ir artimieji jums pripasakojo ne vieną istoriją apie sunkią naujagimio maitinimo pradžią, iššūkius, kai tenka ištverti ne vieną bemiegę naktį, ar tai, kokios baimės atsiranda, kai esi atsakingas už gležną būtybę.

Vaiko kambario interjeras: kelios taisyklės, kurias būtina žinoti

Vaiko kambario interjeras: kelios taisyklės, kurias būtina žinoti
Stilingai ir praktiškai įrengti kūdikio ar vaiko kambarį – ne tokia ir lengva užduotis.

10 gudrybių, kaip sutaupyti pinigų perkant kūdikio kraitelį (1)

10 gudrybių, kaip sutaupyti pinigų perkant kūdikio kraitelį
Likus keliems mėnesiams iki kūdikio gimimo, tėveliai ima nerimauti ne tik dėl gimdymo ar to, kaip tinkamai reikės pasirūpinti trapia būtybe, tačiau ir dėl ilgo pirkinių sąrašo. Kiek ir kokių daiktų reikės? Ar verta viską pirkti iškart? O gal užteks pačių būtiniausių kūdikio priežiūros priemonių?

Paaiškėjo populiariausi vardai Lietuvoje (89)

Paaiškėjo populiariausi vardai Lietuvoje
Registrų centras išplatino naujausius duomenis apie naujagimių vardų registravimą. Populiariausi vaikams suteikiami vardai šį pusmetį buvo Matas ir Emilija.

Sveikas, mažyli: kaip namus paruošti kūdikio gimimui (1)

Sveikas, mažyli: kaip namus paruošti kūdikio gimimui
Būsimi tėveliai kartais taip susikoncentruoja į dar negimusio vaikelio garderobą ar vis galvoja, ką pasiimti į ligoninę, kad pamiršta namų erdvę pritaikyti naujam gyventojui. Kokių daiktų jums tikrai prireiks? Kaip namus paversti saugiais kūdikiui ir išvengti nelaimių?

Kūdikiai savarankiškai gali stovėti jau nuo keturių mėnesių (1)

Kūdikiai savarankiškai gali stovėti jau nuo keturių mėnesių
Nors knygose apie vaikus rašoma, kad kūdikiai dažniausiai be aplinkinių pagalbos stovėti gali sulaukę apie 9 mėnesių, naujausiame mokslininkų atliktame tyrime teigiama, kad kūdikiai šį itin svarbų gebėjimą gali išvystyti kur kas anksčiau.

Pasaulį nustebinęs žingsniuojančio naujagimio vaizdo įrašas klaidina: taip gali kiekvienas (14)

Pasaulį nustebinęs žingsniuojančio naujagimio vaizdo įrašas klaidina: taip gali kiekvienas
Šiomis dienomis socialiniuose tinkluose vaikus auginantys tėvai aktyviai dalijasi vaizdo įrašu, kuriame įamžintas už pažastų laikomas ir žingsniuojantis naujagimis.

Šiais laikais tėvai pamiršta kelias svarbias krikštynų tradicijas (41)

Šiais laikais tėvai pamiršta kelias svarbias krikštynų tradicijas
Vasarą galima pavadinti vestuvių ir krikštynų metu. Šiltas oras ir saulėtos dienos – pats geriausias laikas švęsti jaukiausias ir visoms šeimoms svarbiausias šventes.

Prieš pirkdami sauskelnes, įsitikinkite dėl kelių dalykų (3)

Prieš pirkdami sauskelnes, įsitikinkite dėl kelių dalykų
Jei esate „be penkių minučių" mama ar tėtis, tikėtina, kad didžiąją dalį savo laiko skiriate naujos gyvybės atėjimo pasiruošimui.