Lietuvoje populiarėja prietaisas, padedantis kūdikiams ir vaikams saldžiai miegoti

 (16)
Tikriausiai nėra tėvų, kurie nors kartą mintyse nežadėjo „atiduoti ar padaryti visko, kad tik vaikas pagaliau užmigtų". Tokiomis akimirkomis niekas neatrodo kvaila - net ir vidury nakties gaudžiantis siurblys ar didelė sąskaita už vandenį... Tėveliai sutinka, kad visos priemonės, kurios padeda kūdikiui užmigti yra neįkainojamos vertės.
Lietuvoje populiarėja prietaisas, padedantis kūdikiams ir vaikams saldžiai miegoti
© Vida Press

„Pasitaiko, kad žmonės taip sugadina buitinius prietaisus, nes bemigdant vaiką šie tiesiog perdega", - šypsosi Dalia Kalinauskienė, „Baby city" prekės ženklo komercijos vadovė, papasakojusi apie specialiai vaikams sukurtą baltojo triukšmo įrenginį.

Sukuria pažįstamą ir jaukią atmosferą

Tyrimai rodo, kad labiausiai harmoningi, raminantys ir teigiamai veikiantys žmogaus emocijas yra lietaus ir dažnai jį lydinčio griaustinio garsai, taip pat jūros ar miško ošimas. Visi šie garsai priskiriami baltajam triukšmui, kurį galima išgauti ir dirbtiniu būdu.

Kūdikių priežiūros srityje visai neseniai pradėto naudoti „baltojo triukšmo" metodo atradėju laikomas Pietų Kalifornijos medicinos mokyklos universiteto pediatrijos profesorius Harvey Karpas. Būtent jis susiejo kūdikio ramybės jausmą su tam tikro pobūdžio garsais. Savo knygoje „Laimingiausias kūdikis kvartale" (angl. „The Happiest Baby on the Block") pirmus tris mėnesius po gimimo profesorius abibūdina kaip „ketvirtąjį nėštumo trimestrą": nors kūdikis jau nebe mamos pilve, tačiau dar nėra pasiruošęs šiam pasauliui. Nenuostabu, kad kūdikiai jaučiasi nesaugiai - juk iki gimimo buvo apsupti duslių, prislopintų garsų, šiltų ir jaukių „sienų".

Anot profesoriaus, geriausias būdas nuraminti kūdikį yra atkurti garsus bei judesius, panašius į tuos, kuriuos jis girdėjo ir jautė, kai dar buvo mamos įsčiose: tekančius skysčius, mamos skrandžio darbą, širdį, išorės garsus. Būtent tokią funkciją atlieka baltąjį triukšmą skleidžiantys žaislai, pritaikyti specialiai kūdikiams.

„Lietuvoje tai naujas prietaisas - mūsų parduotuvėse jis atsirado šių metų pradžioje, tačiau jau sulaukė didelio susidomėjimo. Žmonių atsiliepimai labai geri. Daugelis jau seniai laukė šios priemonės, nes iki šiol neretai tėveliai vaikus migdydavo su fenais, siurbliais ir kitais buitiniais garsais. Šis žaislas labai patogus, nedidelis, todėl jį galima visuomet turėti su savimi", - šypsosi D. Kalinauskienė.

A.Pikšrytės nuotr.

Šiuo metu galima įsigyti dviejų dydžių minkštų žaislų, į kuriuos dedamas specialus baltąjį triukšmą skleidžiantis prietaisas. Galima reguliuoti garso intensyvumą bei parinkti vieną iš 5 skirtingų, nuo tolygaus ūžimo iki mamos širdies plakimą ar lietų imituojančių garsų. Baltąjį triukšmą skleidžiantį žaislą galima naudoti įvairaus amžiaus vaikų atsipalaidavimui ar miegui pagerinti. Pasak „Baby city" atstovės, į žaislo gamintoją kreipiasi net ir miego sutrikimų turintys suaugusieji.

A.Pikšrytės nuotr.

Ne visi garsai veikia teigiamai

Triukšmas lydi mus kiekvieną dieną ir dažnai dėl savo paskirties yra labai reikalingas. Tačiau kartais jis erzina arba net nejučia neigiamai veikia mūsų savijautą, todėl garsus, kurie supa vaikus reikia parinkti atsakingai.

Prie nuolatinio triukšmo žmogus pripranta ir ima jo nebegirdėti, todėl vis garsina radijo imtuvą, televizorių. Nuolatinis, nors ir, atrodytų, visai neįkyrus, triukšmas gali pažeisti klausą, skatinti nuotaikos svyravimus, agresiją bei sukelti rimtesnes ligas. Nuolatinis „blogas" triukšmas centrinę ir vegetacinę nervų sistemas veikia panašiai kaip ilgalaikis stresas.

Nuolat veikiant itin dideliam triukšmui, žmogui atsiranda psichinės reakcijos, 60-80 dB garsas sukelia vegetacinės nervų sistemos pakitimų, nuo 90-110 dB garso žmogus gali apkursti, daugiau nei 120 dB pažeidžia klausos organą. Pavyzdžiui, miesto ir buities prietaisų keliamas triukšmas siekia nuo 40 iki 100 dB, savo širdies plakimą žmogus girdi 10 dB garsu, 30 dB triukšmą sukelia lapų šlamėjimas, 40 dB - šnabždesys, 50 dB - lietus bei įprastinė kalba, 70 dB - garsi kalba, 80 dB - durų, telefono skambutis, 85 dB - sunkvežimis, 90 dB - riksmas, 95-110 dB - motociklas, 120 - greitosios pagalbos automobilių sirenos.

Pagal pagal tam tikras fizikines savybes triukšmas skirstomas į „baltą", „rožinį", „rudą" ir „juodą". Būtent baltasis triukšmas yra panašiausias į gamtoje sutinkamus ir raminančiai veikiančius garsus - lietaus šniokštimą, medžių lapų šnaresį, jūros ošimą. Specialistai, atlikę tyrimus su specialiai vaikams skirtais baltojo triukšmo prietaisais, rekomenduoja naudoti 50-60 dB garsumą.

Išgirsti ir palyginti skirtingų spalvų triukšmą galite čia: https://playnoise.com/

Naujienų prenumerata
Parašykite savo komentarą
arba komentuokite anonimiškai čia
Skelbdami komentarą, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Skaityti komentarus Skaityti komentarus

0-6 mėnesiai

TOP 20 vardų, kurie idealiai tinka vasarą gimusiai mergaitei (34)

TOP 20 vardų, kurie idealiai tinka vasarą gimusiai mergaitei
Kada išrinkote vardą savo mažyliui: vos sužinoję, kad jis gims ar tik po to, kai paėmėte jį į rankas?

Gražina Kadžytė – apie krikštynas šiandien ir anksčiau: kas stebina labiausiai (23)

Gražina Kadžytė – apie krikštynas šiandien ir anksčiau: kas stebina labiausiai
Nuo senų laikų tikėta, kad krikštynų šventė turi būti graži ir linksma, nes nuo to priklauso kūdikio gyvenimas. Tačiau ne tik grožis ir smagi šventė yra tikroji šios krikščioniškos tradicijos esmė.

Paslaptingiausia kūdikių verksmo priežastis: gydytojos komentaras (6)

Paslaptingiausia kūdikių verksmo priežastis: gydytojos komentaras
Pilvo diegliukai yra viena sunkiausiai sprendžiamų kūdikių sveikatos problemų, nes dažnai ne taip lengva nustatyti skausmingo kūdikių verksmo priežastis ir jiems padėti.

Nepamainomas daiktas, leidžiantis būti su vaiku ir tuo pačiu turėti laisvas rankas (7)

Nepamainomas daiktas, leidžiantis būti su vaiku ir tuo pačiu turėti laisvas rankas
Oda prie odos, širdis prie širdies – kūdikio kontaktas su tėvais, ypač mama, daro stebuklus, sako specialistai, kurie rekomenduoja nuo pat gimimo vaikelį kuo dažniau prie savęs glausti, nešioti.

Kai leidžiame kūdikiui verkti, padarome vieną neatitaisomą klaidą (55)

Kai leidžiame kūdikiui verkti, padarome vieną neatitaisomą klaidą
Kaip reaguoti į kūdikio verksmą? Greit bėgti raminti ar neskubėti, kad nepriprastų prie rankų? Ar kūdikiai moka manipuliuoti tėvais? Į visus šiuos klausimus atsakymų ieško psichologė Karolina Gurskienė.

Lietuviški vardai: kurie nuėjo užmarštin, o kurie tebėra populiariausiųjų topuose (86)

Lietuviški vardai: kurie nuėjo užmarštin, o kurie tebėra populiariausiųjų <em>topuose</em>
Naujausiame lietuviškos kilmės vardų žodyne įrašyta per 3 tūkst. vardų. Daug jų nė negirdėti, primiršti ar itin seni, reti. Tai tikras lobynas ieškantiems ne tik originalaus, bet ir gražią prasmę turinčio vardo.

Naudingi patarimai, kaip išsirinkti geriausią vaikišką vežimėlį (3)

Naudingi patarimai, kaip išsirinkti geriausią vaikišką vežimėlį
Vežimėlį rekomenduojama įsigyti dar iki kūdikio gimimo. Priklausomai nuo to, kokiu metų laiku gimsta vaikelis, galima nuspręsti, koks vežimėlis bus tinkamiausias.

Vaiko susilaukusiems tėvams verslininkai siūlo negirdėtą paslaugą (APKLAUSA) (15)

Vaiko susilaukusiems tėvams verslininkai siūlo negirdėtą paslaugą <sup style="color: #ff0000;">(APKLAUSA)</sup>
Kam pirkti vaikišką vežimėlį, jei jį galima išsinuomoti? Kas pusmetį – vis kitas vežimėlis. Naujesnis, spalvingesnis, tobulesnis. Sakysite, tai neįmanoma? Anaiptol.

Kokio vardo verčiau neduoti vaikui? (74)

Kokio vardo verčiau neduoti vaikui?
Vardo rinkimas vaikui – atsakingas darbas. Neretai vardą būsimam vaikui tėvai galvoja dar prieš gimimą, tačiau gimus mažyliui, persigalvoja ir vėl iš naujo jį renka.

Pirmosios dienos su naujagimiu namuose (15)

Pirmosios dienos su naujagimiu namuose
Pirmojo vaiko susilaukę tėvai pirmas dienas jaučia ne tik džiaugsmą, jaudulį, bet ir baimę. Jie bijo visko: paimti kūdikį ant rankų, prausti, o ką jau kalbėti apie nenukritusios virkštelės priežiūrą.

Dažniausia priežastis, kodėl verkia kūdikiai: 20 išbandytų būdų, kaip padėti (5)

Dažniausia priežastis, kodėl verkia kūdikiai: 20 išbandytų būdų, kaip padėti
Kūdikių pilvuko diegliai - viena dažniausių pirmųjų mėnesių kūdikių problemų.

Privalomasis sveikatos draudimas: ko nežino vaikus auginantys tėvai (8)

Privalomasis sveikatos draudimas: ko nežino vaikus auginantys tėvai
Daugelis žino, kad pagal Sveikatos draudimo įstatymą tėvai, auginantys nepilnamečius vaikus, tam tikrais atvejais privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) yra draudžiami valstybės, tačiau dažnas nepasidomi, ką reikia daryti, kad šis draudimas įsigaliotų.

Lietuvoje populiarėja prietaisas, padedantis kūdikiams ir vaikams saldžiai miegoti (16)

Lietuvoje populiarėja prietaisas, padedantis kūdikiams ir vaikams saldžiai miegoti
Tikriausiai nėra tėvų, kurie nors kartą mintyse nežadėjo „atiduoti ar padaryti visko, kad tik vaikas pagaliau užmigtų". Tokiomis akimirkomis niekas neatrodo kvaila - net ir vidury nakties gaudžiantis siurblys ar didelė sąskaita už vandenį... Tėveliai sutinka, kad visos priemonės, kurios padeda kūdikiui užmigti yra neįkainojamos vertės.

Gaminame savo rankomis: mielas žaislas kūdikiui (4)

Gaminame savo rankomis: mielas žaislas kūdikiui
Dviejų vaikų mamos, tinklaraštininkės Neringos idėja, kaip savo rankomis pagaminti kabantį žaislą kūdikiui.

Kodėl vaikai gimsta su vienos spalvos akimis, o vėliau ji pasikeičia (13)

Kodėl vaikai gimsta su vienos spalvos akimis, o vėliau ji pasikeičia
Dažniausiai baltaodžių vaikai gimsta mėlynomis akimis, o kai užauga, tik kas penktas tebeturi dangaus žydrumo akis.