Lietuvoje populiarėja prietaisas, padedantis kūdikiams ir vaikams saldžiai miegoti

 (16)
Tikriausiai nėra tėvų, kurie nors kartą mintyse nežadėjo „atiduoti ar padaryti visko, kad tik vaikas pagaliau užmigtų". Tokiomis akimirkomis niekas neatrodo kvaila - net ir vidury nakties gaudžiantis siurblys ar didelė sąskaita už vandenį... Tėveliai sutinka, kad visos priemonės, kurios padeda kūdikiui užmigti yra neįkainojamos vertės.
Lietuvoje populiarėja prietaisas, padedantis kūdikiams ir vaikams saldžiai miegoti
© Vida Press

„Pasitaiko, kad žmonės taip sugadina buitinius prietaisus, nes bemigdant vaiką šie tiesiog perdega", - šypsosi Dalia Kalinauskienė, „Baby city" prekės ženklo komercijos vadovė, papasakojusi apie specialiai vaikams sukurtą baltojo triukšmo įrenginį.

Sukuria pažįstamą ir jaukią atmosferą

Tyrimai rodo, kad labiausiai harmoningi, raminantys ir teigiamai veikiantys žmogaus emocijas yra lietaus ir dažnai jį lydinčio griaustinio garsai, taip pat jūros ar miško ošimas. Visi šie garsai priskiriami baltajam triukšmui, kurį galima išgauti ir dirbtiniu būdu.

Kūdikių priežiūros srityje visai neseniai pradėto naudoti „baltojo triukšmo" metodo atradėju laikomas Pietų Kalifornijos medicinos mokyklos universiteto pediatrijos profesorius Harvey Karpas. Būtent jis susiejo kūdikio ramybės jausmą su tam tikro pobūdžio garsais. Savo knygoje „Laimingiausias kūdikis kvartale" (angl. „The Happiest Baby on the Block") pirmus tris mėnesius po gimimo profesorius abibūdina kaip „ketvirtąjį nėštumo trimestrą": nors kūdikis jau nebe mamos pilve, tačiau dar nėra pasiruošęs šiam pasauliui. Nenuostabu, kad kūdikiai jaučiasi nesaugiai - juk iki gimimo buvo apsupti duslių, prislopintų garsų, šiltų ir jaukių „sienų".

Anot profesoriaus, geriausias būdas nuraminti kūdikį yra atkurti garsus bei judesius, panašius į tuos, kuriuos jis girdėjo ir jautė, kai dar buvo mamos įsčiose: tekančius skysčius, mamos skrandžio darbą, širdį, išorės garsus. Būtent tokią funkciją atlieka baltąjį triukšmą skleidžiantys žaislai, pritaikyti specialiai kūdikiams.

„Lietuvoje tai naujas prietaisas - mūsų parduotuvėse jis atsirado šių metų pradžioje, tačiau jau sulaukė didelio susidomėjimo. Žmonių atsiliepimai labai geri. Daugelis jau seniai laukė šios priemonės, nes iki šiol neretai tėveliai vaikus migdydavo su fenais, siurbliais ir kitais buitiniais garsais. Šis žaislas labai patogus, nedidelis, todėl jį galima visuomet turėti su savimi", - šypsosi D. Kalinauskienė.

A.Pikšrytės nuotr.

Šiuo metu galima įsigyti dviejų dydžių minkštų žaislų, į kuriuos dedamas specialus baltąjį triukšmą skleidžiantis prietaisas. Galima reguliuoti garso intensyvumą bei parinkti vieną iš 5 skirtingų, nuo tolygaus ūžimo iki mamos širdies plakimą ar lietų imituojančių garsų. Baltąjį triukšmą skleidžiantį žaislą galima naudoti įvairaus amžiaus vaikų atsipalaidavimui ar miegui pagerinti. Pasak „Baby city" atstovės, į žaislo gamintoją kreipiasi net ir miego sutrikimų turintys suaugusieji.

A.Pikšrytės nuotr.

Ne visi garsai veikia teigiamai

Triukšmas lydi mus kiekvieną dieną ir dažnai dėl savo paskirties yra labai reikalingas. Tačiau kartais jis erzina arba net nejučia neigiamai veikia mūsų savijautą, todėl garsus, kurie supa vaikus reikia parinkti atsakingai.

Prie nuolatinio triukšmo žmogus pripranta ir ima jo nebegirdėti, todėl vis garsina radijo imtuvą, televizorių. Nuolatinis, nors ir, atrodytų, visai neįkyrus, triukšmas gali pažeisti klausą, skatinti nuotaikos svyravimus, agresiją bei sukelti rimtesnes ligas. Nuolatinis „blogas" triukšmas centrinę ir vegetacinę nervų sistemas veikia panašiai kaip ilgalaikis stresas.

Nuolat veikiant itin dideliam triukšmui, žmogui atsiranda psichinės reakcijos, 60-80 dB garsas sukelia vegetacinės nervų sistemos pakitimų, nuo 90-110 dB garso žmogus gali apkursti, daugiau nei 120 dB pažeidžia klausos organą. Pavyzdžiui, miesto ir buities prietaisų keliamas triukšmas siekia nuo 40 iki 100 dB, savo širdies plakimą žmogus girdi 10 dB garsu, 30 dB triukšmą sukelia lapų šlamėjimas, 40 dB - šnabždesys, 50 dB - lietus bei įprastinė kalba, 70 dB - garsi kalba, 80 dB - durų, telefono skambutis, 85 dB - sunkvežimis, 90 dB - riksmas, 95-110 dB - motociklas, 120 - greitosios pagalbos automobilių sirenos.

Pagal pagal tam tikras fizikines savybes triukšmas skirstomas į „baltą", „rožinį", „rudą" ir „juodą". Būtent baltasis triukšmas yra panašiausias į gamtoje sutinkamus ir raminančiai veikiančius garsus - lietaus šniokštimą, medžių lapų šnaresį, jūros ošimą. Specialistai, atlikę tyrimus su specialiai vaikams skirtais baltojo triukšmo prietaisais, rekomenduoja naudoti 50-60 dB garsumą.

Išgirsti ir palyginti skirtingų spalvų triukšmą galite čia: https://playnoise.com/

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

0-6 mėnesiai

Šiais laikais tėvai pamiršta kelias svarbias krikštynų tradicijas (37)

Šiais laikais tėvai pamiršta kelias svarbias krikštynų tradicijas
Vasarą galima pavadinti vestuvių ir krikštynų metu. Šiltas oras ir saulėtos dienos – pats geriausias laikas švęsti jaukiausias ir visoms šeimoms svarbiausias šventes.

Prieš pirkdami sauskelnes, įsitikinkite dėl kelių dalykų (3)

Prieš pirkdami sauskelnes, įsitikinkite dėl kelių dalykų
Jei esate „be penkių minučių" mama ar tėtis, tikėtina, kad didžiąją dalį savo laiko skiriate naujos gyvybės atėjimo pasiruošimui.

Mamų patirtis: daiktai, labiausiai pravertę pirmaisiais kūdikio mėnesiais (14)

Mamų patirtis: daiktai, labiausiai pravertę pirmaisiais kūdikio mėnesiais
Jei ruošiatės pirmojo kūdikio gimimui, jums tikrai kyla ne vienas klausimas. Ko prireiks jūsų mažyliui pirmaisiais mėnesiais? Kokie daiktai pasiteisina, o be ko galima apseiti? Šį kartą kalbiname pačias tikriausias šios srities specialistes – mamas, auginančias vieną ar kelis vaikus.

Ar tikrai po gimdymo poros intymus gyvenimas nebebus toks, koks anksčiau (43)

Ar tikrai po gimdymo poros intymus gyvenimas nebebus toks, koks anksčiau
Psichologės Karolinos Gurskienės pamąstymai tema, apie kurią garsiai kalba nedaugelis – intymus poros gyvenimas susilaukus kūdikio.

Kaip išsirinkti vežimą, jei vaikas gimsta žiemą (22)

Kaip išsirinkti vežimą, jei vaikas gimsta žiemą
Šaltuoju sezono metu gimusių vaikučių tėvelių laukia ne vienas iššūkis. Ne tik įvairios baimės dėl to, ar mažiukas nesušals, nes yra per plonai aprengtas, bet ir svarbiausio daikto – vežimėlio paieškos. Juk pirmoji vaikučio karieta turės atlaikyti šaltuką, vėją ir lietų.

Kaip išrinkti vaikui vardą, kuris atneštų sėkmę gyvenime (17)

Kaip išrinkti vaikui vardą, kuris atneštų sėkmę gyvenime
Visi tėvai, rinkdami vaikui vardą, derina jį prie pavardės. Kad skambesys būtų geras, gražiai atrodytų inicialai ir pan. Kviečiame iš arčiau susipažinti su vardo ir pavardės numerologija.

Kalėdinės dovanos mamai ir kūdikiui – šventinės rekomendacijos

Kalėdinės dovanos mamai ir kūdikiui – šventinės rekomendacijos
Artimųjų ar draugų šeimoje gimus kūdikiui norisi jį apipilti mielomis dovanėlėmis. Ta pati pati pagunda mus apima ir prieš Kalėdas.

Pirmos dienos namuose su naujagimiu (2)

Pirmos dienos namuose su naujagimiu
Pirmosios dienos, savaitės ar netgi mėnesiai gali būti nelengvi tiek pirmakarčiams tėveliams, tiek kūdikiui – visiems reikia laiko apsiprasti su naujovėmis, atrasti dienos režimą, išmokti daugybės naujų dalykų.

Ką svarbu žinoti apie visuotinę naujagimių klausos patikrą (2)

Ką svarbu žinoti apie visuotinę naujagimių klausos patikrą
Nuo 2014 m. įsigaliojusi visuotinė naujagimių klausos patikra, kurios tikslas patikrinti kiekvieno Lietuvoje gimusio naujagimio klausą, duoda rezultatų.

Einame lankyti naujagimio: geriausių dovanų sąrašas (26)

Einame lankyti naujagimio: geriausių dovanų sąrašas
Kai draugams ar artimiesiems gimsta mažylis, visi nekantriai laukia pirmosios pažinties su nauju žmogučiu. Palankynų etiketas įpareigoja ateiti netuščiomis rankomis.

10 mitų apie kūdikius, kuriais vis dar kai kas tiki (be reikalo) (6)

10 mitų apie kūdikius, kuriais vis dar kai kas tiki (be reikalo)
Kai kurie mitai apie kūdikių auginimą atėjo iš senų senovės, kiti paplito vos prieš keliasdešimt metų. Kuriais iš jų ir kodėl tikėti neverta?

Jaunas tėtis kai ką sugalvojo kūdikiams, kurie prastai miega (4)

Jaunas tėtis kai ką sugalvojo kūdikiams, kurie prastai miega
Prieš dvejus metus susilaukęs dukrytės, vienas jaunas tėtis, kaip ir daugelis kitų tėvų, sprendė dilemą, kur ir kaip saugiai migdyti naujagimę.

Pavojinga klaida, kurią daro daug tėvų, vežiodami vaikus vežimėliu vasarą (1)

Pavojinga klaida, kurią daro daug tėvų, vežiodami vaikus vežimėliu vasarą
Visi tėvai vasarą stengiasi apsaugoti savo vaikus nuo lietaus, karščio ar miesto dulkių. Tačiau kartais mūsų pastangos vaikui labiau kenkia, nei padeda.

Maudynės be ašarų: linksmoji atmintinė

Maudynės be ašarų: linksmoji atmintinė
Šiltas vanduo, putos, malonūs kvapai – visa tai skamba kaip tikra šventė. Tačiau mažiesiems gali atrodyti visai priešingai: šlapia, griaužia, trina, o dar tas skubėjimas ir susirūpinusios mamos akys…

TOP 20 vardų, kurie idealiai tinka vasarą gimusiai mergaitei (36)

TOP 20 vardų, kurie idealiai tinka vasarą gimusiai mergaitei
Kada išrinkote vardą savo mažyliui: vos sužinoję, kad jis gims ar tik po to, kai paėmėte jį į rankas?