Nustatyta, kokį dar vieną pranašumą turi žindančios mamos

 (3)
Apie žindymo naudą kalbama daug, ir niekas neabejoja, kad tai geriausias maistas naujagimiui bei kūdikiui. Tačiau šįkart aiškėja naujų detalių – žindymas yra labai naudingas mamai.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Maitinančios mamos yra jautresnės džiaugsmui

Pasirodo, nuolat maitinant kūdikį krūtine keičiasi emocijų suvokimas. Jau seniai pastebėta, kad kūdikio maitinimas motinai teikia džiaugsmą. Ir ne tik. Maitinančios mamos greičiau atpažįsta emocijas, tokias kaip laimė ar džiaugsmas. Eksperimentais įrodyta, kad į pyktį žindančios mamos reaguoja lėčiau. Greičiausiai dėl to „kaltas" „laimės hormonu" vadinamas oksitocinas, kurio žindymo metu išsiskiria kur kas daugiau, rašo žurnalas „Scientific Reports".

TAIP PAT SKAITYKITE:
Tai labiausiai jaudinančios vestuvės, kokias tik regėjote
Ko tėvai klausia darželio auklėtojos, o kas iš tiesų turėtų rūpėti

Žindymas naujagimiui labai naudingas, mat motinos pienas apsaugo nuo bakterijų ir virusų, stiprina imunitetą. Be to, žindymas skatina ryšį tarp motinos ir vaiko, kuris padeda pastarojo vystymuisi ir tai gali turėti įtakos net mokyklos metais.

Mažiau įtampos ir baimių

Pasirodo, žindymas labai naudingas ne tik mažyliui, bet ir jo mamai. „Maitinančios mamos kalba apie mažesnę įtampą, rečiau pasitaikančią neigiamą nuotaiką ar baimes", - aiškina Kathleen Krol iš Maxo Plancko instituto Leipcige (Vokietija). Jau anksčiau tyrimais buvo įrodyta, kad kūdikio žindymas teigiamai veikia motinos širdies veiklą, kraujo spaudimą ir skatina didesnį „laimės hormono" oksitocino išsiskyrimą. Tačiau iki šiol nebuvo aišku, ar žindymas turi įtakos tam, kaip motina priima emocijas.

K. Krol kartu su kolegomis mokslininkais nusprendė pasidomėti, ar kūdikio žindymas kaip nors susijęs su emocijų suvokimu. Tyrime dalyvavo daugiau kaip šešios dešimtys žindančių motinų, kurių atžalų amžius svyravo nuo penkių iki septynių mėnesių. Iš pradžių tyrimo dalyvės atsakė į anketos klausimus - jų buvo teiraujamasi apie žindymo dažnumą ir savijautą žindant. Taip pat buvo surinkta informacija apie motinų temperamentą ir žindymo ypatumus.

Jautresnės teigiamiems emociniams signalams

Vėliau tyrėjai tyrime dalyvavusioms motinoms ekrane rodė skirtingus veidus. Tai buvo neutralios spalvotos dvylikos aktorių nuotraukos, kuriose per tris sekundes neutrali veido išraiška pasikeisdavo į pyktį, džiaugsmą, baimę, liūdesį ar pasišlykštėjimą išreiškiančią išraišką. Vos tik atpažindavo ekrane esančio žmogaus emociją, tyrimo dalyvės turėjo spausti atitinkamą klavišą klaviatūroje. Mokslininkai tuo metu stebėjo, kaip greitai ir tiksliai motinos atpažįsta įvairias emocijas.

Paaiškėjo, kad dažniau savo mažylius žindančios motinos vidutiniškai greičiau ir tiksliau reaguoja į teigiamas emocijas, o štai į neigiamas, ypač pyktį, jos reaguoja lėčiau. Tai mokslininkams leido padaryti išvadą, kad žindymas, viena vertus, didina jautrumą teigiamiems emociniams signalams, kita vertus, sumažina jautrumą agresijos signalams.

„Mes galime manyti, kad čia itin svarbus vaidmuo tenka oksitocinui", - samprotauja K. Krol. Ankstesni tyrimai nustatė, kad šis hormonas emocijų apdorojimą veikia panašiai kaip ir žindymas. „Žindymas yra kur kas sudėtingesnis ir dinamiškesnis procesas, - įsitikinusi K. Krol, - ir jis reikalauja daugiau sisteminių tyrimų siekiant suprasti, kas nulėmė tyrimu patvirtintą poveikį".

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mamos kertelė

Psichologė – apie vyro ir moters santykius po gimdymo: pasikeitimai neišvengiami

Psichologė – apie vyro ir moters santykius po gimdymo: pasikeitimai neišvengiami
Gimus vaikui, šeimoje staiga viskas ima ir pasikeičia: prie vyro ir žmonos vaidmens prisideda mamos ir tėčio, prie ramių naktų – bemiegės, prie tylos – triukšmas.

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo (1)

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo
Dažnai sureikšminame gimdymo dieną, manydamos, kad tai sunkiausia, kas mūsų laukia. Tačiau gimdymas - tik pradžios pabaiga. Ant rankų kūdikėlį sūpuojančios mamytės laukia ankstyvasis adaptacijos periodas. Kam pasiruošti, ko tikėtis ir ką daryti?

Įvardijo, kam pavyksta sukurti tvirtesnes santuokas (2)

Įvardijo, kam pavyksta sukurti tvirtesnes santuokas
Įdomių rezultatų pateikė Ohajo (JAV) universiteto sociologų grupė, pasišovusi sužinoti, kokie vaikai užaugę sukuria tvirtesnes šeimas: kilusieji iš daugiavaikių šeimų ar vienturčiai.

Išradinga mama nufilmavo, kaip namuose per 5 min. pasigaminti drėgnų servetėlių (2)

Išradinga mama nufilmavo, kaip namuose per 5 min. pasigaminti drėgnų servetėlių
Australės iš Melburno Joy Ratima vaizdo įrašą jau peržiūrėjo daugiau kaip du milijonai internautų. Didžioji dauguma, tikėtina, vaikus auginantys tėvai.

Ką reiškia, jei sapne gimdote arba matote vaikus (3)

Ką reiškia, jei sapne gimdote arba matote vaikus
Kiekvienas iš mūsų yra regėjęs sapnų, kuriuos pabudus sunku paaiškinti. Nereta moteris, kuri neturi vaikų ir nėra nėščia, sapnuoja, kad jai gimė kūdikis. Po to, prisiminus sapną, net juokas ima - juk vaiko nė planuose nėra. Iš kur tokie sapnai?

Nežindau vaiko: ar aš bloga mama? (100)

Nežindau vaiko: ar aš bloga mama?
Ne visos moterys gali (ir nori) žindyti kūdikį savo pienu. Būtent tokios mamos laišką ir gavome. Jame moteris sako jaučianti neigiamą aplinkinių nusistatymą dėl tokio jos sprendimo ir klausia: „Ar aš esu bloga mama?“

Kalėdų tradicijos su vaikais: 10 idėjų, kurios sukurs šventinę nuotaiką

Kalėdų tradicijos su vaikais: 10 idėjų, kurios sukurs šventinę nuotaiką
Paskutinė savaitė iki didžiųjų žiemos švenčių į daugelio namus atneša malonaus laukimo, susikaupimo, apmąstymų ir noro kuo daugiau savo laiko bei šilumos skirti šeimos nariams. Jei jūs turite vaikų, žinote, kad jiems įvairios tradicijos, žaidimai, kalėdinės veiklos – itin malonios ir naudingos. Štai keletas idėjų, ką galite iki Kalėdų ar per jas nuveikti su visa šeima.

Kodėl vienos moterys po gimdymo verkia, o kitos – juokiasi (5)

Kodėl vienos moterys po gimdymo verkia, o kitos – juokiasi
Ką jaučia moteris po gimdymo? Kodėl vieną akimirką ji juokiasi, o kitą - jau verkia? Apie tai pasakoja psichologė Karolina Gurskienė.

Psichologė pataria, kaip paruošti vaiką brolio ar sesės gimimui

Psichologė pataria, kaip paruošti vaiką brolio ar sesės gimimui
Naujojo šeimos nario atsiradimas iš esmės pakeičia visą šeimos gyvenimą – namie atsiranda daugiau sumaišties ir daug daugiau nežinomybės.

Psichologė – apie pagimdžiusių moterų santykį su savo kūnu

Psichologė – apie pagimdžiusių moterų santykį su savo kūnu
Kai susilaukiau pirmagimės, patyriau santykių su savo kūnu renesansą.

Atvira Neringos išpažintis: ko pasimokiau iš to košmaro po gimdymo (34)

Atvira Neringos išpažintis: ko pasimokiau iš to košmaro po gimdymo
Kalbėdamos apie tai, kas buvo sunkiausia pagimdžius vaikelį, mamos įvardija bene panašius dalykus: bemiegės naktys, per mažai pagalbos iš vyro, žindymo sunkumai ir pan. Neringa apie visa tai kalba kiek kitaip.

5 naujų mamų klaidos, kurių nesunkiai galima išvengti

5 naujų mamų klaidos, kurių nesunkiai galima išvengti
Išmokti būti mama nėra paprasta. Yra daug dažnai pasitaikančių klaidų, kurias padaro beveik kiekviena naujai iškepta mamytė. Taip, klaidos gali padėti jums tapti geresne mama, tačiau kartais galima tiesiog jų išvengti.

Kalėdinių dovanų gidas: šių metų vaikų svajonių dovanos

Kalėdinių dovanų gidas: šių metų vaikų svajonių dovanos
Artėjančios gražiausios žiemos šventės daugiausiai džiaugsmo suteikia vaikams. Jiems laukimo laikotarpis tampa nepaprastas, per kurį jie rašo laišką Kalėdų Seneliui, kasdien atidaro vis kitą Advento kalendoriaus langelį, stengiasi kuo geriau elgtis ir nori, kad tai pastebėtų patys artimiausi – jų tėveliai.

Pati švelniausia mama pagal Zodiaką (1)

Pati švelniausia mama pagal Zodiaką
Kokia mama esate pagal Zodiako ženklą: kontroliuojanti ar į vaiko auklėjimą žvelgianti laisviau?

Mamos laiškas: kaip galiu nemylėti tavęs, mano vaike

Mamos laiškas: kaip galiu nemylėti tavęs, mano vaike
Tinklaraščio „Mama su šypsena kišenėje“ autorė Neringa augina penkis vaikus. Savo dienos nutikimus ji suguldo dienoraštį. Jūsų dėmesiui - Neringos laiškas vaikui.