Nustatyta, kokį dar vieną pranašumą turi žindančios mamos

 (3)
Apie žindymo naudą kalbama daug, ir niekas neabejoja, kad tai geriausias maistas naujagimiui bei kūdikiui. Tačiau šįkart aiškėja naujų detalių – žindymas yra labai naudingas mamai.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Maitinančios mamos yra jautresnės džiaugsmui

Pasirodo, nuolat maitinant kūdikį krūtine keičiasi emocijų suvokimas. Jau seniai pastebėta, kad kūdikio maitinimas motinai teikia džiaugsmą. Ir ne tik. Maitinančios mamos greičiau atpažįsta emocijas, tokias kaip laimė ar džiaugsmas. Eksperimentais įrodyta, kad į pyktį žindančios mamos reaguoja lėčiau. Greičiausiai dėl to „kaltas" „laimės hormonu" vadinamas oksitocinas, kurio žindymo metu išsiskiria kur kas daugiau, rašo žurnalas „Scientific Reports".

TAIP PAT SKAITYKITE:
Tai labiausiai jaudinančios vestuvės, kokias tik regėjote
Ko tėvai klausia darželio auklėtojos, o kas iš tiesų turėtų rūpėti

Žindymas naujagimiui labai naudingas, mat motinos pienas apsaugo nuo bakterijų ir virusų, stiprina imunitetą. Be to, žindymas skatina ryšį tarp motinos ir vaiko, kuris padeda pastarojo vystymuisi ir tai gali turėti įtakos net mokyklos metais.

Mažiau įtampos ir baimių

Pasirodo, žindymas labai naudingas ne tik mažyliui, bet ir jo mamai. „Maitinančios mamos kalba apie mažesnę įtampą, rečiau pasitaikančią neigiamą nuotaiką ar baimes", - aiškina Kathleen Krol iš Maxo Plancko instituto Leipcige (Vokietija). Jau anksčiau tyrimais buvo įrodyta, kad kūdikio žindymas teigiamai veikia motinos širdies veiklą, kraujo spaudimą ir skatina didesnį „laimės hormono" oksitocino išsiskyrimą. Tačiau iki šiol nebuvo aišku, ar žindymas turi įtakos tam, kaip motina priima emocijas.

K. Krol kartu su kolegomis mokslininkais nusprendė pasidomėti, ar kūdikio žindymas kaip nors susijęs su emocijų suvokimu. Tyrime dalyvavo daugiau kaip šešios dešimtys žindančių motinų, kurių atžalų amžius svyravo nuo penkių iki septynių mėnesių. Iš pradžių tyrimo dalyvės atsakė į anketos klausimus - jų buvo teiraujamasi apie žindymo dažnumą ir savijautą žindant. Taip pat buvo surinkta informacija apie motinų temperamentą ir žindymo ypatumus.

Jautresnės teigiamiems emociniams signalams

Vėliau tyrėjai tyrime dalyvavusioms motinoms ekrane rodė skirtingus veidus. Tai buvo neutralios spalvotos dvylikos aktorių nuotraukos, kuriose per tris sekundes neutrali veido išraiška pasikeisdavo į pyktį, džiaugsmą, baimę, liūdesį ar pasišlykštėjimą išreiškiančią išraišką. Vos tik atpažindavo ekrane esančio žmogaus emociją, tyrimo dalyvės turėjo spausti atitinkamą klavišą klaviatūroje. Mokslininkai tuo metu stebėjo, kaip greitai ir tiksliai motinos atpažįsta įvairias emocijas.

Paaiškėjo, kad dažniau savo mažylius žindančios motinos vidutiniškai greičiau ir tiksliau reaguoja į teigiamas emocijas, o štai į neigiamas, ypač pyktį, jos reaguoja lėčiau. Tai mokslininkams leido padaryti išvadą, kad žindymas, viena vertus, didina jautrumą teigiamiems emociniams signalams, kita vertus, sumažina jautrumą agresijos signalams.

„Mes galime manyti, kad čia itin svarbus vaidmuo tenka oksitocinui", - samprotauja K. Krol. Ankstesni tyrimai nustatė, kad šis hormonas emocijų apdorojimą veikia panašiai kaip ir žindymas. „Žindymas yra kur kas sudėtingesnis ir dinamiškesnis procesas, - įsitikinusi K. Krol, - ir jis reikalauja daugiau sisteminių tyrimų siekiant suprasti, kas nulėmė tyrimu patvirtintą poveikį".

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mamos kertelė

Kuo netyčiukai vaikai skiriasi nuo kruopščiai suplanuotų?

Kuo <em>netyčiukai</em> vaikai skiriasi nuo kruopščiai suplanuotų?
Planuoti nėštumą ar ne? Psichologė ir LSMU lektorė, VšĮ Krizinio nėštumo centras savanorė dr. Giedrė Širvinskienė sako, kad gebėjimas priimti gyvybę susijęs su požiūriu į vaiką apskritai. „Svarbu yra planuoti tiek, kiek galime, kiek tai nuo mūsų priklauso“, – sako straipsnio konsultantė.

Mamos laikas sau: gudrybės, kad kūdikis būtų ramus

Mamos laikas sau: gudrybės, kad kūdikis būtų ramus
Iki pirmojo vaikelio gimimo mažai tėvų suvokia, kaip keisis jų kasdienybė, poilsio režimas ir tai, kad rasti laisvą minutėlę sau bus labai sunku.

Mamos ir tėčiai Vilniuje kviečiami nemokamai pasisemti žinių

Mamos ir tėčiai Vilniuje kviečiami nemokamai pasisemti žinių
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei sveikatinimui. Būsimos ir esamos mamos konsultuojamos aktualiais klausimais. Į paskaitas kviečiamos šeimos, besilaukiančios arba auginančios vaikučius.

Po gimdymo siaubingai slenka plaukai: ką daryti? (9)

Po gimdymo siaubingai slenka plaukai: ką daryti?
Praėjus keliems mėnesiams po gimdymo kuokštais slenkantys plaukai kankina ne vieną mamą. Ką daryti?

Moters kūnas po gimdymo: kas labiausiai neramina pagimdžiusias moteris (3)

Moters kūnas po gimdymo: kas labiausiai neramina pagimdžiusias moteris
Kiekviena moteris po gimdymo pastebi tam tikrus savo kūno pokyčius, kurie nors ir nėra malonūs, dažniausiai yra laikini.

Atsistatymui po gimdymo vien laiko neužtenka (1)

Atsistatymui po gimdymo vien laiko neužtenka
Nėštumas, gimdymas, o vėliau ir vaiko žindymas bei priežiūra iš moters pareikalauja daug fizinių ir psichologinių jėgų.

Rugilė: papasakosiu, kaip be pagražinimų atrodo tikroji motinystė (170)

Rugilė: papasakosiu, kaip be pagražinimų atrodo tikroji motinystė
Rugilė nevynioja žodžių į vatą – iš pradžių, gimus vaikeliui, ji save laikė negera mama ir netgi, kaip pati sako, nejautė meilės savo sūnui. Tai ją labai gąsdino. Bet... Atradus priežastis situacija ėmė keistis.

5 skirtingi psichologiniai motinų tipai (3)

5 skirtingi psichologiniai motinų tipai
Kokių būna mamų? „Pačių įvairiausių", – šypsodamasi sako psichologė.

Psichologė: kas dažniausiai išprovokuoja pykčius po gimdymo

Psichologė: kas dažniausiai išprovokuoja pykčius po gimdymo
Gimus kūdikiui, natūraliai namie atsiranda daugiau veiklos: mažyliu reikia rūpintis ne tik dieną, bet ir naktį. Dažniausiai trūkstant poilsio ima trūkti ir kantrybės, todėl net ir smulkmenos išprovokuoja tėvelių tarpusavio pykčius ir ginčus.

13 psichologės patarimų, kad poros santykiai po vaiko gimimo sustiprėtų

13 psichologės patarimų, kad poros santykiai po vaiko gimimo sustiprėtų
Vaiko gimimas – didžiausias stebuklas ir džiaugsmas kiekvienai porai. Tai ne tik įprasmintos meilės simbolis, tačiau ir naujas gyvenimo etapas tiek vyrui, tiek moteriai. Nors daugelis kūdikio atėjimą į šį pasaulį sieja tik su labai švelniais, romantiškais ir pakiliais jausmais, tačiau visuomenėje vis dažniau girdime ir kitas sąvokas: depresija po gimdymo ar šeimos krizė.

Psichologė: gimus vaikui, vyro ir moters laukia šie santykių išbandymai (30)

Psichologė: gimus vaikui, vyro ir moters laukia šie santykių išbandymai
Trečias šeimos narys – nauji iššūkiai, atradimai ir išbandymai kiekvienai porai. Vienus vaiko gimimas sustiprina ir į jų santykius atneša dar daugiau meilės, supratingumo bei rūpestingumo, kitus, deja, ištinka krizė.

Gydytojų ištarta frazė įžeidžia ne vieną nėščiąją (40)

Gydytojų ištarta frazė įžeidžia ne vieną nėščiąją
Gegužė - mėnuo, kai tradiciškai labiau prisimename motinystę ir moteriškumą.

Vaikiškos mados šventė Kaune

Vaikiškos mados šventė Kaune
Savaitgalį stilingiausi kauniečiai rinkosi apžiūrėti naujausios OVS kids parduotuvės prekybos ir pramogų centre „Akropolis“ Kaune.

Kaip iš tiesų jaučiasi abortą patyrusi moteris (21)

Kaip iš tiesų jaučiasi abortą patyrusi moteris
Abortas – tai nepageidaujamo nėštumo nutraukimas. Sužinojusios, kad pastojo, nors nenorėjo ir nesitikėjo, moterys sutrinka, todėl kartais nusprendžia negimdyti ir pasidaryti abortą. Šis žingsnis gyvenime yra rizikingas tiek mediciniškai, tiek psichologiškai, nes turi gana rimtų ir sunkių pasekmių.

Kaip sustabdyti plaukų slinkimą (2)

Kaip sustabdyti plaukų slinkimą
Plaukų slinkimo problema aktuali visais metų laikais ir daugeliui moterų, tačiau paūmėja ji nėštumo metu ir po gimdymo. Ką turime žinoti apie plaukų slinkimą ir pagalbą sau tokiu atveju?