Psichologė: vaikams nereikia tobulų tėvų

 (8)
Visuomenėje galime išgirsti daugybę reikalavimų, kokie turėtų būti tobuli tėvai. Tačiau dar didesnius reikalavimus keliame patys sau.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Bandome būti tobulais ir esame įsitikinę, kad tobuli tėvai:

- visada privalo susitvardyti;

- jiems visada privalo sektis susitarti su savo vaikais;

- jie visada turi žinoti, ką daryti, o jų vaikai visada turi elgtis tinkamai;

- tobuli tėvai niekada negali klysti;

- jie turi būti kompetentingi ir sėkmingi, kad galėtų pajausti savo vertę;

- jie niekada negali rodyti savo silpnybių;

- jie niekada negali nusiminti, nusivilti, supykti ar nuliūsti.

Vis dėlto, tobuli tėvai neegzistuoja. Tokių vaikams tėvų ir nereikia.

Pasak psichologės Vaidos Mažonaitės, dalyvaujančios „Vaikystės sodo“ ir VŠĮ „Vaikystės instituto" projekte „Emocinio intelekto ugdymas šeimoje“, sau keliami grandioziniai reikalavimai kuria tobulos realybės iliuziją. Visa tai - tik klaidingi įsitikinimai, kurie yra didelis trukdis mūsų pasitikėjimui savimi, pasitenkinimui ar ramybės jausmams.

Norėdami jaustis laimingesni, iš visų sakinių tiesiog išimkime žodžius „turi“, „privalo“, „visada“. Tik tada suprasime, kad normalu yra kartais supykti, nežinoti atsakymų, pasimesti ir klysti, lygiai kaip neįmanoma visose situacijose susitvardyti.

Negalime duoti to, ko neturime patys

Lėktuve prieš skrydį skamba instrukcijos: nelaimės atveju deguonies kaukę visų pirma užsidėkite sau, o vėliau - vaikui. Anot V. Mažonaitės, kad šis pavyzdys geriausiai iliustruoja tai, ką mes turėtume daryti, kilus stiprioms emocijoms.

Mes negalime vaikams duoti to, ko patys neturime. Taigi mes negalėsime vaikams duoti deguonies, jei patys jo neturėsime, lygiai taip, kaip ir negalėsime duoti vaikams nusiraminimo, jei patys nebūsime nurimę. Norėdami padėti vaikams valdyti emocijas ir padėti sau, mes visų pirma turime išmokti to patys. Tad nuo ko turėtume pradėti?

Klaida, kurią mes dažnai darome – tai įsitikinimas, kad mes būsime vertingi, kai tapsime geresniais tėvais, mamomis. Tačiau didžiausias iššūkis yra patikėti, kad mes esame vertingi čia ir dabar, šią minutę, ir esame vertingi tokie, kokie esame – su savo klaidomis ir paklydimais.
Psichologė Vaida MAŽONAITĖ

„Visų pirma tam, kad galėtume valdyti savo emocijas, mes jas turime atpažinti. Svarbu suvokti, kad visi jausmai žmogui yra reikalingi ir turi prasmę - jie teikia energijos ir informacijos, padeda nubrėžti savo ribas, prisitaikyti visuomenėje, tinkamai rinktis ar apginti save. Kilus stipriai emocijai reikėtų ne bandyti nuslopinti ar „nuryti“ jausmus, o priešingai - stabtelėti ir juos atpažinti“, - pataria V.Mažonaitė.

Taigi pirmasis pagalbos sau žingsnis yra klausimas sau „Ką dabar jaučiu?“. Antrasis žingsnis - įvardyti emociją. Ypač svarbu išmokti savo išgyvenimus įvardyti žodžiais: „aš piktas“, „mane tai liūdina“, „aš jaučiuosi pažemintas“. Tikslus jausmų įvardijimas padeda geriau suprasti save. Vien tai gali padėti nurimti.

Įsivardinus emocijas yra labai svarbu rasti būdus ir jas išreikšti. Psichologė rekomenduoja išsirinkti vieną, labiausiai patinkantį ir emocijai tinkantį išraiškos būdą. Pavyzdžiui, kvėpavimo pratimai padeda įveikti nervingumą, vandens išgėrimas - nurimti supykus, o užpuolus liūdesiui gali padėti šio liūdesio nupiešimas ant lapo.

Užtenka būti pakankamai geru

„Vienas iš būdų nurimti ir pasijusti laimingesniam - priimti save čia ir dabar. Klaida, kurią mes dažnai darome - tai įsitikinimas, kad mes būsime vertingi, kai tapsime geresniais tėvais, mamomis, patobulėsime, dar kažko išmoksime, - sako V.Mažonaitė. - Tačiau didžiausias iššūkis yra patikėti, kad mes esame vertingi čia ir dabar, šią minutę, ir esame vertingi tokie, kokie esame - su savo klaidomis, paklydimais, pratrūkimais ir pasimetimais".

Vaikams nereikia tobulų tėvų. Tam, kad vaikai gerai jaustųsi ir augtų laimingi, užtenka būti pakankamai gera mama ar pakankamai geru tėčiu.

Būti pakankamai geru nereiškia numoti ranka į savo vaikus ir jais nesirūpinti. Anot psichologės, iš tikrųjų tai reiškia, kad jūs rūpinatės vaiko saugumu, poreikiais, bet kartu suprantate, kad vaikams reikia laiko. Jie gali ieškoti, klysti, lygiai taip pat, kaip ir klysti galite ir jūs...

„Nepamirškite padėkoti sau, pasidžiaugti savimi, turėti drąsos būti netobulais ir pažeidžiamais. Mylėti save, ir mylėti ne sąlygiškai, ne „kai...“, ne „jei...“, bet čia ir dabar. Nes tada, kai mes pamilsime save, ir mūsų vaikai pamils save", - pataria V.Mažonaitė.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mamos kertelė

Gydytojos ginekologės I. Kravčenkienės patarimas: daugiau bučiuokitės!

Gydytojos ginekologės I. Kravčenkienės patarimas: daugiau bučiuokitės!
„Ir jūsų nėštumas bus labiau apsaugotas", – pataria gydytoja ginekologė Ingrida Kravčenkienė poroms, jei moteriai niekaip nepavyksta išnešioti vaisiaus.

Intymumą miegamajame susigrąžinti gali padėti ir lazeris

Intymumą miegamajame susigrąžinti gali padėti ir lazeris
Nereta vaikų neseniai susilaukusi moteris susiduria su subtilia bėda – intymus ryšys jai nebeteikia tiek malonumo, kiek anksčiau.

Psichologė: kaip pasikeičia santykiai su mama, kai pati tampi mama

Psichologė: kaip pasikeičia santykiai su mama, kai pati tampi mama
Gal nėštumas ir gimdymas - puiki proga suartėti, jei iki šiol to trūko? Straipsnio konsultantė – „Invito" psichologė psichoterapeutė Marija Vaštakė.

Psichologė – apie vyro ir moters santykius po gimdymo: pasikeitimai neišvengiami

Psichologė – apie vyro ir moters santykius po gimdymo: pasikeitimai neišvengiami
Gimus vaikui, šeimoje staiga viskas ima ir pasikeičia: prie vyro ir žmonos vaidmens prisideda mamos ir tėčio, prie ramių naktų – bemiegės, prie tylos – triukšmas.

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo (1)

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo
Dažnai sureikšminame gimdymo dieną, manydamos, kad tai sunkiausia, kas mūsų laukia. Tačiau gimdymas - tik pradžios pabaiga. Ant rankų kūdikėlį sūpuojančios mamytės laukia ankstyvasis adaptacijos periodas. Kam pasiruošti, ko tikėtis ir ką daryti?

Įvardijo, kam pavyksta sukurti tvirtesnes santuokas (2)

Įvardijo, kam pavyksta sukurti tvirtesnes santuokas
Įdomių rezultatų pateikė Ohajo (JAV) universiteto sociologų grupė, pasišovusi sužinoti, kokie vaikai užaugę sukuria tvirtesnes šeimas: kilusieji iš daugiavaikių šeimų ar vienturčiai.

Išradinga mama nufilmavo, kaip namuose per 5 min. pasigaminti drėgnų servetėlių (2)

Išradinga mama nufilmavo, kaip namuose per 5 min. pasigaminti drėgnų servetėlių
Australės iš Melburno Joy Ratima vaizdo įrašą jau peržiūrėjo daugiau kaip du milijonai internautų. Didžioji dauguma, tikėtina, vaikus auginantys tėvai.

Ką reiškia, jei sapne gimdote arba matote vaikus (3)

Ką reiškia, jei sapne gimdote arba matote vaikus
Kiekvienas iš mūsų yra regėjęs sapnų, kuriuos pabudus sunku paaiškinti. Nereta moteris, kuri neturi vaikų ir nėra nėščia, sapnuoja, kad jai gimė kūdikis. Po to, prisiminus sapną, net juokas ima - juk vaiko nė planuose nėra. Iš kur tokie sapnai?

Nežindau vaiko: ar aš bloga mama? (100)

Nežindau vaiko: ar aš bloga mama?
Ne visos moterys gali (ir nori) žindyti kūdikį savo pienu. Būtent tokios mamos laišką ir gavome. Jame moteris sako jaučianti neigiamą aplinkinių nusistatymą dėl tokio jos sprendimo ir klausia: „Ar aš esu bloga mama?“

Kalėdų tradicijos su vaikais: 10 idėjų, kurios sukurs šventinę nuotaiką

Kalėdų tradicijos su vaikais: 10 idėjų, kurios sukurs šventinę nuotaiką
Paskutinė savaitė iki didžiųjų žiemos švenčių į daugelio namus atneša malonaus laukimo, susikaupimo, apmąstymų ir noro kuo daugiau savo laiko bei šilumos skirti šeimos nariams. Jei jūs turite vaikų, žinote, kad jiems įvairios tradicijos, žaidimai, kalėdinės veiklos – itin malonios ir naudingos. Štai keletas idėjų, ką galite iki Kalėdų ar per jas nuveikti su visa šeima.

Kodėl vienos moterys po gimdymo verkia, o kitos – juokiasi (5)

Kodėl vienos moterys po gimdymo verkia, o kitos – juokiasi
Ką jaučia moteris po gimdymo? Kodėl vieną akimirką ji juokiasi, o kitą - jau verkia? Apie tai pasakoja psichologė Karolina Gurskienė.

Psichologė pataria, kaip paruošti vaiką brolio ar sesės gimimui

Psichologė pataria, kaip paruošti vaiką brolio ar sesės gimimui
Naujojo šeimos nario atsiradimas iš esmės pakeičia visą šeimos gyvenimą – namie atsiranda daugiau sumaišties ir daug daugiau nežinomybės.

Psichologė – apie pagimdžiusių moterų santykį su savo kūnu

Psichologė – apie pagimdžiusių moterų santykį su savo kūnu
Kai susilaukiau pirmagimės, patyriau santykių su savo kūnu renesansą.

Atvira Neringos išpažintis: ko pasimokiau iš to košmaro po gimdymo (34)

Atvira Neringos išpažintis: ko pasimokiau iš to košmaro po gimdymo
Kalbėdamos apie tai, kas buvo sunkiausia pagimdžius vaikelį, mamos įvardija bene panašius dalykus: bemiegės naktys, per mažai pagalbos iš vyro, žindymo sunkumai ir pan. Neringa apie visa tai kalba kiek kitaip.

5 naujų mamų klaidos, kurių nesunkiai galima išvengti

5 naujų mamų klaidos, kurių nesunkiai galima išvengti
Išmokti būti mama nėra paprasta. Yra daug dažnai pasitaikančių klaidų, kurias padaro beveik kiekviena naujai iškepta mamytė. Taip, klaidos gali padėti jums tapti geresne mama, tačiau kartais galima tiesiog jų išvengti.