Psichologė: vaikams nereikia tobulų tėvų

 (8)
Visuomenėje galime išgirsti daugybę reikalavimų, kokie turėtų būti tobuli tėvai. Tačiau dar didesnius reikalavimus keliame patys sau.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę


Parsisiųskite programėles telefonams štai čia: „iPhone“, „Android“. Draugaukime ir Facebooke!

Bandome būti tobulais ir esame įsitikinę, kad tobuli tėvai:

- visada privalo susitvardyti;

- jiems visada privalo sektis susitarti su savo vaikais;

- jie visada turi žinoti, ką daryti, o jų vaikai visada turi elgtis tinkamai;

- tobuli tėvai niekada negali klysti;

- jie turi būti kompetentingi ir sėkmingi, kad galėtų pajausti savo vertę;

- jie niekada negali rodyti savo silpnybių;

- jie niekada negali nusiminti, nusivilti, supykti ar nuliūsti.

Vis dėlto, tobuli tėvai neegzistuoja. Tokių vaikams tėvų ir nereikia.

Pasak psichologės Vaidos Mažonaitės, dalyvaujančios „Vaikystės sodo“ ir VŠĮ „Vaikystės instituto" projekte „Emocinio intelekto ugdymas šeimoje“, sau keliami grandioziniai reikalavimai kuria tobulos realybės iliuziją. Visa tai - tik klaidingi įsitikinimai, kurie yra didelis trukdis mūsų pasitikėjimui savimi, pasitenkinimui ar ramybės jausmams.

Norėdami jaustis laimingesni, iš visų sakinių tiesiog išimkime žodžius „turi“, „privalo“, „visada“. Tik tada suprasime, kad normalu yra kartais supykti, nežinoti atsakymų, pasimesti ir klysti, lygiai kaip neįmanoma visose situacijose susitvardyti.

Negalime duoti to, ko neturime patys

Lėktuve prieš skrydį skamba instrukcijos: nelaimės atveju deguonies kaukę visų pirma užsidėkite sau, o vėliau - vaikui. Anot V. Mažonaitės, kad šis pavyzdys geriausiai iliustruoja tai, ką mes turėtume daryti, kilus stiprioms emocijoms.

Mes negalime vaikams duoti to, ko patys neturime. Taigi mes negalėsime vaikams duoti deguonies, jei patys jo neturėsime, lygiai taip, kaip ir negalėsime duoti vaikams nusiraminimo, jei patys nebūsime nurimę. Norėdami padėti vaikams valdyti emocijas ir padėti sau, mes visų pirma turime išmokti to patys. Tad nuo ko turėtume pradėti?

Klaida, kurią mes dažnai darome – tai įsitikinimas, kad mes būsime vertingi, kai tapsime geresniais tėvais, mamomis. Tačiau didžiausias iššūkis yra patikėti, kad mes esame vertingi čia ir dabar, šią minutę, ir esame vertingi tokie, kokie esame – su savo klaidomis ir paklydimais.
Psichologė Vaida MAŽONAITĖ

„Visų pirma tam, kad galėtume valdyti savo emocijas, mes jas turime atpažinti. Svarbu suvokti, kad visi jausmai žmogui yra reikalingi ir turi prasmę - jie teikia energijos ir informacijos, padeda nubrėžti savo ribas, prisitaikyti visuomenėje, tinkamai rinktis ar apginti save. Kilus stipriai emocijai reikėtų ne bandyti nuslopinti ar „nuryti“ jausmus, o priešingai - stabtelėti ir juos atpažinti“, - pataria V.Mažonaitė.

Taigi pirmasis pagalbos sau žingsnis yra klausimas sau „Ką dabar jaučiu?“. Antrasis žingsnis - įvardyti emociją. Ypač svarbu išmokti savo išgyvenimus įvardyti žodžiais: „aš piktas“, „mane tai liūdina“, „aš jaučiuosi pažemintas“. Tikslus jausmų įvardijimas padeda geriau suprasti save. Vien tai gali padėti nurimti.

Įsivardinus emocijas yra labai svarbu rasti būdus ir jas išreikšti. Psichologė rekomenduoja išsirinkti vieną, labiausiai patinkantį ir emocijai tinkantį išraiškos būdą. Pavyzdžiui, kvėpavimo pratimai padeda įveikti nervingumą, vandens išgėrimas - nurimti supykus, o užpuolus liūdesiui gali padėti šio liūdesio nupiešimas ant lapo.

Užtenka būti pakankamai geru

„Vienas iš būdų nurimti ir pasijusti laimingesniam - priimti save čia ir dabar. Klaida, kurią mes dažnai darome - tai įsitikinimas, kad mes būsime vertingi, kai tapsime geresniais tėvais, mamomis, patobulėsime, dar kažko išmoksime, - sako V.Mažonaitė. - Tačiau didžiausias iššūkis yra patikėti, kad mes esame vertingi čia ir dabar, šią minutę, ir esame vertingi tokie, kokie esame - su savo klaidomis, paklydimais, pratrūkimais ir pasimetimais".

Vaikams nereikia tobulų tėvų. Tam, kad vaikai gerai jaustųsi ir augtų laimingi, užtenka būti pakankamai gera mama ar pakankamai geru tėčiu.

Būti pakankamai geru nereiškia numoti ranka į savo vaikus ir jais nesirūpinti. Anot psichologės, iš tikrųjų tai reiškia, kad jūs rūpinatės vaiko saugumu, poreikiais, bet kartu suprantate, kad vaikams reikia laiko. Jie gali ieškoti, klysti, lygiai taip pat, kaip ir klysti galite ir jūs...

„Nepamirškite padėkoti sau, pasidžiaugti savimi, turėti drąsos būti netobulais ir pažeidžiamais. Mylėti save, ir mylėti ne sąlygiškai, ne „kai...“, ne „jei...“, bet čia ir dabar. Nes tada, kai mes pamilsime save, ir mūsų vaikai pamils save", - pataria V.Mažonaitė.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mamos kertelė

Vienas didžiausių santuokos priešų, kurį kuo greičiau vykite iš namų (3)

Vienas didžiausių santuokos priešų, kurį kuo greičiau vykite iš namų
Santuokoje būna visko, todėl tie, kurie tuokiasi tikėdamiesi, kad po vedybų bus geriau, dažniausiai nusivilia.

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo (3)

Kaip iš tiesų jaučiasi moteris po gimdymo
Dažnai sureikšminame gimdymo dieną, manydamos, kad tai sunkiausia, kas mūsų laukia. Tačiau gimdymas - tik pradžios pabaiga. Ant rankų kūdikėlį sūpuojančios mamytės laukia ankstyvasis adaptacijos periodas. Kam pasiruošti, ko tikėtis ir ką daryti?

Santuokinio sekso kokybė ir kiekybė: psichologės komentaras (35)

Santuokinio sekso kokybė ir kiekybė: psichologės komentaras
Psichologės Karolinos Gurskienės pamąstymai apie intymų poros gyvenimą susilaukus vaikų: pagerėja jis, pablogėja ar išlieka toks pat?

Psichologė: 7 argumentai, kodėl verta gimdyti daugiau kaip vieną vaiką (12)

Psichologė: 7 argumentai, kodėl verta gimdyti daugiau kaip vieną vaiką
Psichologės Karolinos Gurskienės mintys apie motinystę ir šeimų pasirinkimą auginti daugiau kaip vieną vaiką.

ATVIRAI: kokią kontracepciją po gimdymo renkasi lietuvės (16)

ATVIRAI: kokią kontracepciją po gimdymo renkasi lietuvės
Šiais laikais, kai yra daugybė kontracepcijos priemonių, tikriausiai ne taip lengva nuspręsti, kurią rinktis. O ir tinka visoms ne kiekviena. Pasikalbėjus su mamomis paaiškėjo – į naujoves dauguma dar žiūri atsargiai.

Kuo netyčiukai vaikai skiriasi nuo kruopščiai suplanuotų? (4)

Kuo <em>netyčiukai</em> vaikai skiriasi nuo kruopščiai suplanuotų?
Planuoti nėštumą ar ne? Psichologė ir LSMU lektorė, VšĮ Krizinio nėštumo centras savanorė dr. Giedrė Širvinskienė sako, kad gebėjimas priimti gyvybę susijęs su požiūriu į vaiką apskritai. „Svarbu yra planuoti tiek, kiek galime, kiek tai nuo mūsų priklauso“, – sako straipsnio konsultantė.

Šie tėvų žodžiai mus skaudino: kodėl dabar juos sakome savo vaikams?

Šie tėvų žodžiai mus skaudino: kodėl dabar juos sakome savo vaikams?
Būdami vaikais mes jų nekentėme, būdami tėvais pagauname save kartais patys juos sakantys savo tėvams. Portalas „Stern“ pateikia frazes, kurios išsprūsta mums iš lūpų ir vaikams ne padeda, o tik kenkia.

Mamos laikas sau: gudrybės, kad kūdikis būtų ramus

Mamos laikas sau: gudrybės, kad kūdikis būtų ramus
Iki pirmojo vaikelio gimimo mažai tėvų suvokia, kaip keisis jų kasdienybė, poilsio režimas ir tai, kad rasti laisvą minutėlę sau bus labai sunku.

Mamos ir tėčiai Vilniuje kviečiami nemokamai pasisemti žinių

Mamos ir tėčiai Vilniuje kviečiami nemokamai pasisemti žinių
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei sveikatinimui. Būsimos ir esamos mamos konsultuojamos aktualiais klausimais. Į paskaitas kviečiamos šeimos, besilaukiančios arba auginančios vaikučius.

Po gimdymo siaubingai slenka plaukai: ką daryti? (9)

Po gimdymo siaubingai slenka plaukai: ką daryti?
Praėjus keliems mėnesiams po gimdymo kuokštais slenkantys plaukai kankina ne vieną mamą. Ką daryti?

Moters kūnas po gimdymo: kas labiausiai neramina pagimdžiusias moteris (3)

Moters kūnas po gimdymo: kas labiausiai neramina pagimdžiusias moteris
Kiekviena moteris po gimdymo pastebi tam tikrus savo kūno pokyčius, kurie nors ir nėra malonūs, dažniausiai yra laikini.

Atsistatymui po gimdymo vien laiko neužtenka (1)

Atsistatymui po gimdymo vien laiko neužtenka
Nėštumas, gimdymas, o vėliau ir vaiko žindymas bei priežiūra iš moters pareikalauja daug fizinių ir psichologinių jėgų.

Rugilė: papasakosiu, kaip be pagražinimų atrodo tikroji motinystė (171)

Rugilė: papasakosiu, kaip be pagražinimų atrodo tikroji motinystė
Rugilė nevynioja žodžių į vatą – iš pradžių, gimus vaikeliui, ji save laikė negera mama ir netgi, kaip pati sako, nejautė meilės savo sūnui. Tai ją labai gąsdino. Bet... Atradus priežastis situacija ėmė keistis.

5 skirtingi psichologiniai motinų tipai (3)

5 skirtingi psichologiniai motinų tipai
Kokių būna mamų? „Pačių įvairiausių", – šypsodamasi sako psichologė.

Psichologė: kas dažniausiai išprovokuoja pykčius po gimdymo

Psichologė: kas dažniausiai išprovokuoja pykčius po gimdymo
Gimus kūdikiui, natūraliai namie atsiranda daugiau veiklos: mažyliu reikia rūpintis ne tik dieną, bet ir naktį. Dažniausiai trūkstant poilsio ima trūkti ir kantrybės, todėl net ir smulkmenos išprovokuoja tėvelių tarpusavio pykčius ir ginčus.