Reklama

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą

Vienas iš kūdikio brandos etapų – jo pažintis su kietu maistu. Tai reiškia, kad mamos pieną ar pieno mišinį pamažu pakeis įvairiausi maisto produktai.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Tai ne tik labai įdomi, nauja patirtis vaikui, tačiau ir iššūkiai tėveliams. Kas svarbiausia, kad primaitinimas būtų sklandus? Kokių atsargumo priemonių turi laikytis tėvai? Kokių daiktų jums prireiks, kad šis procesas, kuris nuo karto per dieną dažnės iki penkių ar šešių, būtų sklandus ir lengvas?

Štai 12 gudrybių, kurias verta žinoti kiekvienai mamai prieš pradedant kūdikio primaitinimą.

1. Labai svarbi sėkminga pradžia. Kada geriausias laikas kūdikiui paragauti kieto maisto, geriausiai žino tik jo tėvai, nes jie jį kasdien stebi ir mato jo siunčiamus ženklus. Tiesa, jei kūdikis sveikas (kas mėnesį priauga pakankamai svorio), Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja neskubėti ir tai pradėti nuo šeštojo jo gyvenimo mėnesio. Kokie ženklai rodo, kad kūdikis pasirengęs? Jis puikiai sėdi, akimis intensyviai stebi, kaip suaugusieji valgo, imituoja kramtymą, bando pagriebti ant stalo esantį maistą.

2. Informacija apie tai, kaip kūdikiui padėti atspringti. Veiksmų eiga, kurios privalote laikytis, jei jūsų mažylis paspringtų, jums turi būti puikiai žinoma (kad net pažadinti vidury nakties ją pasakytumėte). Aišku, daugelis stresinėmis situacijomis viską pamiršta, todėl būtina apsaugokite save nuo to – planą atsispausdinkite ar užsirašykite ir pasikabinkite matomoje namų vietoje. Gydytojai griežtai rekomenduoja netrankyti kūdikiui per nugarą ir jokiais būdais nekratyti laikant žemyn galvą (jų kaklo raumenys per silpni, kad stabiliai nulaikytų galvą, todėl kratant gresia sunkios galvos bei nugaros traumos). Pirmiausia – mažylį raginkite atsikosėti. Jei tai nepadeda – apverskite jį ant pilvo, galvą nuleidžiant šiek tiek žemiau ir delno pagrindu penkis kartus paplekšnokite per nugarą. Jei svetimkūnis nepasišalino, o kūdikis neatsigavo – būtina jį apversti ant nugaros ir dviem pirštais penkis kartus stipriai spustelėti ties krūtinkaulio centru. Šiuos veiksmus kartoti būtina tol, kol kūdikis atsigaus. Prieš bandant vaiką atgaivinti, rekomenduojama iškviesti greitosios medicinos pagalbą.

3. Pasiruoškite atsargas. Laikytis sezoniškumo ir vaikui į mitybą įvesti tuos produktus, kurie tuo metu auga mūsų daržuose – idealus variantas, tačiau ne visiems tai pavyksta (ypač, jei primaitinimo pradžia – žiema ar pavasaris). Tokiu atveju gelbsti daržovių, uogų ir vaisių šaldymas ar džiovinimas.

4. Pasirūpinkite daiktais, reikalingais maistui paruošti. Visi puikiai žino, kad vertingiausias ir naudingiausias – tik ką paruoštas, šviežias maistas. Tyrelėms reikalingus ingredientus galite virti puode arba naudoti garpuodį. Maistas jame yra ruošiamas naudojant intensyvų garą, kuris nesunaikina maistingųjų medžiagų kokybės ir natūralaus skonio. Naudojant homogenizavimo funkciją, kuri būna kai kuriuose garpuodžiuose, galima sutrinti maistą taip, kad jis būtų lengvai praryjamas bei geriau įsisavinamas nei įprastai sutrinti produktai. Taip pat jūs virtuvės neapkrausite keliais skirtingais įrankiais, jums užteks vieno, su kuriuo maistą ir išvirsite, ir susmulkinsite.

5. Kūdikis gali valgyti tik maitinimo kėdutėje. Kol vaikas dar labai nedidelis (maždaug iki metų laiko) – labai svarbu, kur jis sėdi, kai valgo. Maitinimo kėdutė yra tas daiktas, kuris garantuoja, kad mažylis sėdi taisyklingai, nesugriuvęs, nesulinkęs, todėl užspringimo tikimybė sumažėja. Rinkitės tokią kėdutę, kuri būtų saugi – su specialiais užsegimais, neleisiančiais mažyliui išlipti ar išvirsti. Jų pasirinkimas labai didelis: nuo specialiai tvirtinamų prie stalo, idealiai tinkančių mažuose butuose gyvenančioms šeimoms, iki labai stilingų, išskirtinio dizaino kėdučių ar tokių, kurios „augs" kartu su vaiku ir bus transformuojamos pagal jo amžių.

6. Kūdikio indai ir įrankiai. Suaugusiųjų indai mažam vaikui tikrai netiks. Jam reikės atsparios smūgiams gertuvės ir iš plastmasės ar bambuko pagamintų lėkščių bei įrankių. Tėvelių ir vaiko patogumui parduotuvėse galima rasti neišsiliejančių gertuvių (jos būna be jokių snapelių ar šiaudelių – taip daug sveikiau mažylio burnytės raumenų vystymuisi ir mokomasi gerti kaip iš suaugusiųjų puodelio), prie stalo limpančių lėkščių ar šaukštelių, kurių formos išgaubimas yra pritaikytas tam, kad mažylis greičiau išmoktų savarankiškai valgyti. Vaikams patinka spalvos, linksmi paveikslėliai ir iliustracijos, tai juos traukia paragauti dar vieną šaukštelį mamos pagamintos tyrės. Nepamirškite ir seilinukų, jų pirmaisiais metais prireiks ne vieno. Itin praktiški – aprengiami su rankovėmis arba plastmasiniai, kuriuos itin greitai nuvalysite ir nereikės laukti, kol jie išplauti išdžius.

7. Vaikui turi būti jauku ir gera. Dar visai mažą kūdikį reikėtų pratinti prie teisingų valgymo ritualų. Kai vaiką maitinate, neužsiimkite papildoma veikla – jokio telefono ar žurnalų. Nesistenkite mažylio dėmesio nukreipti papildomomis priemonėmis, pavyzdžiui, leisdami jam žiūrėti televizorių. Valgymo metu jus turi supti rami atmosfera, šeimos pokalbiai ir dėmesys vienas kitam.

8. Neskubėkite įvesti daug skirtingų produktų. Kūdikio organizmas yra labai jautrus ir pirmoji „pažintis" su maisto produktais jam gali būti rimtas iššūkis. Vieni vaikai lengvai „priima" naujus produktus, ir jiems tinka bene viskas, ką pasiūlo tėveliai, kiti susiduria su alergijomis. Daugelis vaikų mitybos specialistų primaitinimą tirštu maistu rekomenduoja pradėti nuo bulvių, moliūgo ar cukinijos, avižų, ryžių, grikių, kukurūzų kruopų. Naują produktą reikia įvesti kas 5–7-ios dienos (pradėti vos nuo 20–50 ml) ir stebėti, kaip mažylio organizmas į jį reaguoja. Jei pastebėjote bėrimus, vaikas atpylinėja ar jam pučia pilvą – tai alergijos požymiai. Kurį laiką to produkto jam neduokite, pabandykite jo pasiūlyti po kelių savaičių ar mėnesio. Jei rezultatas ir vėl bus blogas – verta apsilankyti pas savo šeimos gydytoją ir pasitarti dėl alergijų tyrimo. Kai kurie vaikai įvairiems maisto produktams būna jautrūs tik iki vienerių metų (kol jų virškinimo sistema nebrandi), tačiau vėliau puikiai viską gali valgyti.

9. Leiskite pačiam valgyti. Jei jūsų namuose ideali tvarka, o net menkiausias purvo taškelis jus erzina – teks truputėlį pakentėti. Nepasiduokite pagundai vaiką visą laiką maitinti. Kūdikiui ūgtelėjus, sulaukus 7–8 mėnesių, pats metas jam į rankas duoti šaukštelį. Pirmi kartai nebus lengvi, aplink maitinimo kėdutę bus didelė netvarka, tačiau tai labai svarbu vaiko lavinimui, jo savarankiškumo formavimui.

10. Maistas kelionėse. Jei gyvenate aktyviai – mėgstate keliones ir išvykas, pasirūpinkite daiktais, kurie maistą padės transportuoti ir ilgiau išlaikyti šiltą. Pavyzdžiui, jums bus reikalingas maistui laikyti skirtas termosas. Kai kurie jų, pavyzdžiui, „Canpol" termopakuotės, šilumą išlaiko labai ilgai. Taip pat jums prireiks įvairių indelių ar dėžučių, skirtų užkandžiams įsidėti.

11. Turėkite daug kantrybės. Niekas nežadėjo, kad bus lengva, tačiau kantrybė, teigiamas nusiteikimas ir tikėjimas savo mažyliu labai padės. Jei kūdikis viską spjauną ir net nenori paragauti – bandykite vis kitus maisto produktus ar keiskite konsistencijas. Nevalgo daržovių? Galbūt, jam patiks įvairios kruopų košės. Atsiminkite, kad kūdikis puikiai jaučia jūsų nuotaikas, todėl stenkitės viską daryti ramiai, be streso, daug jam šypsotis ir nuolat girti, kai puikiai valgo.

12. Tegul vaikas mato gerą pavyzdį. Net ir visai maži kūdikiai yra labai protingi ir budrūs. Jie stebi juos supančią aplinką ir ima pavyzdį iš artimiausių žmonių – mamos ir tėčio. Tai galioja ir prie stalo. Stenkitės formuoti teisingus visos šeimos įpročius: visi valgykite kartu, dėmesį sukoncentruokite į maistą, bendravimą, o ne pašalinius daiktus (pavyzdžiui, neskaitykite žurnalo). Norite, kad mažylis suvalgytų visą porciją? Darykite tą patį! Kai kūdikis paaugs ir jo mityboje bus įvairių maisto produktų, valgykite tą patį – jam tai bus didelė motyvacija ir paskata.

Užsakymo nr.: PT_75972703

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mityba ir sveikata

Gydytojai tvirtina, kad mamos pienas yra neįkainojamas

Gydytojai tvirtina, kad mamos pienas yra neįkainojamas
Lygiai prieš metus, 2017 metų balandžio 7 dieną, VU Vaikų ligoninėje pirmą kartą naujagimiui buvo duota donorinis motinos pieno lašas. Taip prasidėjo Motinos pieno banko istorija.

Motinos pieno bankui savo pieno aukojo ir Beata Nicholson

Motinos pieno bankui savo pieno aukojo ir Beata Nicholson
Vilniaus universiteto vaikų ligoninėje minėdami donorinio motinos pieno banko pirmąsias metines, gydytojai ir pacientai pasveikins mamas, kurios pačios maitino ne tik savus kūdikius, bet ir aukojo pieno ankstukams ar sunkiai sergantiems vaikams, kurių mamos negalėjo pačios maitinti.

„Žindymui draugiška“ iniciatyva įvertino Lietuvos ligonines: kurios nusipelnė didžiausio mamų palankumo (6)

„Žindymui draugiška“ iniciatyva įvertino Lietuvos ligonines: kurios nusipelnė didžiausio mamų palankumo
Nė viena iš ligoninių neužtikrina minimalių sąlygų sėkmingai žindymo pradžiai. Tokią išvadą padarė iniciatyvos „Žindymui draugiška“ iniciatoriai, kurie apklausė beveik tūkstantį 2017 metais Lietuvoje gimdžiusių mamų.

Mamos-donorės paaukojo 525 litrus pieno

Mamos-donorės paaukojo 525 litrus pieno
Net ir lašas motinos pieno neišnešiotam kūdikiui - lobis. Per pirmuosius Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės donorinio motinos pieno banko gyvavimo metus 50 moterų ne tik maitino savo vaikus, bet ir 525 litrus pieno paaukojo neišnešiotukams, kurių mamos negalėjo pačios maitinti.

5 košių receptai patiems mažiausiems

5 košių receptai patiems mažiausiems
Vidutiniškai papildomas kūdikių primaitinimas prasideda sulaukus pusės metų. Įvedant į mažylio racioną naujų produktų svarbu laikytis kelių taisyklių.

Tiesa ir mitai apie pilvo pūtimą

Tiesa ir mitai apie pilvo pūtimą
Pilvo pūtimas - viena dažniausių kūdikių sveikatos problemų. Kaip padėti iš skausmo kojytes riečiančiam ir gailiai verkiančiam mažyliui? Iš ko mamai suprasti, kad kūdikiui skauda pilvuką? Aptarkime dažniausius mitus apie kūdikio pilvo pūtimą.

Gydytojas: ką daryti, jei žindant nugraužiami speneliai

Gydytojas: ką daryti, jei žindant nugraužiami speneliai
Pirmąsias dienas ir savaites po gimdymo nugraužti bei kraujuojantys speneliai - dažna jaunų mamų problema. Tokį vienos mamos laišką komentuoja vaikų ligų gydytojas ir žindymo konsultantas Kazimieras Vitkauskas.

Patarimai, jei žindant sutrūkinėja speneliai

Patarimai, jei žindant sutrūkinėja speneliai
Viena iš dažniausių žindymo problemų, ypač tik pagimdžius vaikelį - sutrūkinėję speneliai. Žindymo konsultantės patarimai šia tema.

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai (47)

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai
Žindymas viešai – dažnai aptarinėjama tema, kuria diskutuoti mėgsta vaikų susilaukusios mamos.

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną (4)

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną
Motinos pienas, nors gausiai tyrinėjamas mokslininkų, vis dar turi paslapčių. Pavyzdžiui, kodėl berniuką maitinančios motinos piene yra 25 proc. daugiau kalorijų nei maitinančios mergaitę? Kodėl pieno sudėtis kinta keičiantis maitinimo laikui?

Patarimai, kaip vaikui išrinkti geriausią lauko aprangą žiemai (1)

Patarimai, kaip vaikui išrinkti geriausią lauko aprangą žiemai
Daugelis tėvelių, tikriausiai, pastebėjo, kad šiltos lauko aprangos jų vaikams prireikia gerokai anksčiau nei prasideda kalendorinė žiema.

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą
Vienas iš kūdikio brandos etapų – jo pažintis su kietu maistu. Tai reiškia, kad mamos pieną ar pieno mišinį pamažu pakeis įvairiausi maisto produktai.

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai
Kada pradėti primaitinti kūdikį? Ar tiesa, kad krūtimi maitinami mažyliai greičiau „pripažįsta“ papildomą maistelį? Kuri – daržovių ar kruopų košė turėtų būti pirmoji? Į šiuos ir kitus jūsų klausimus atsako gydytojas vaikų gastroenterologas docentas Vaidotas Urbonas

Kūdikio primaitinimas: tai turėtų žinoti kiekviena mama

Kūdikio primaitinimas: tai turėtų žinoti kiekviena mama
Jei jūsų mažylis pirmuosius šešis mėnesius neturėjo jokių bėdų dėl valgymo: noriai mėgavosi mamos pienu, o svoris augo lyg ant mielių, jūs, tikriausiai, neramiai laukiate primaitinimo laiko.

Žindymo nauda mamai ir kūdikiui

Žindymo nauda mamai ir kūdikiui
2017 m. rugpjūčio 1–7 dienomis minima jau 25-toji Pasaulio žindymo savaitė, kurios tikslas – skatinti žindymą ir gerinti kūdikių sveikatą visame pasaulyje.