Kūdikis naktį nežinda: ar žadinti maitinti?

 (18)
Vienas iš pirmųjų kūdikio mėnesio priežiūros ypatumų - dažnas tėvų kėlimasis naktį. Juk reikia ir pamaitinti, ir pakeisti sauskelnes. Tačiau mums parašiusi mama sunerimusi dėl priešingo dalyko - jos dukrytė nesikelia naktį žįsti, ir mama jaudinasi, gal ją reiktų žadinti ir maitinti?
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Iš mamos klausimo:

Mano kūdikiui (mergaitei) yra pilni 3 mėnesiai. Nuo gimimo kūdikis dienomis valgydavo kas 2 val., o naktimis kas 3 val. Po 2 mėn. kūdikis nustojo keltis naktimis ir iki šiol paskutinį kartą pavalgo apie 24-1 val. nakties, o ryte atsibunda apie 7-9 val. Tad naktį kūdikis visiškai nevalgo, ramiai miega. Beje, kūdikis nuo pat gimimo miega savo lovytėje, kuri stovi greta mano lovos. 

Po 2 mėn. pastebėjau, kad kūdikis vakare žindymo metu pradeda zysti, įnirtingai traukti pieną iš krūties, bet neištraukti. Susidarė įspūdis, kad vakarais trūksta pieno. Dėl šios problemos mišinėliais neprimaitinu. Pradėjau maitinti iš abiejų krūtų. Iš pradžių vakarais bandžiau kūdikį maitinti lovoje, taip leisdama užmigti su speneliu burnoje, nes priešingu atveju, trūkstant pieno, neužmigdavo. Dabar taip nebepavyksta, vis neužmiega.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Lietuvės mamos išradimas stebina originalumu ir paprastumu
Laukiantis žmonai, keistus simptomus jaučia vyras

Todėl pradėjau po maitinimo atliekantį pieną (ypatingai ryte) nutraukti pientraukiu, laikau jį šaldytuve ir kai vakare pieno trūksta, pašildau jį po karšto vandens srove ir sumaitinu kūdikiui po žindymo iš krūties. Taip iš buteliuko, jau po žindymo, kūdikis papildomai vakare vieno maitinimo metu suvalgo apie 60 ml. 

Per mėnesį kūdikis priauga apie 900 g., pasak gydytojų, vystosi normaliai, šlapinasi dažnai. 

Žinau, kad naktinis žindymas ypač skatina pieno gamybą. Tačiau ką daryti tokiu atveju, jeigu kūdikis naktį nesikelia valgyti? Ar tai gali būti priežastis, dėl ko vakarais būna mažiau pieno? Ar man verta keltis naktį ir kūdikį žadinti, kad pamaitinti, ar naktį nusitraukti pieną. Dirbtinai nutraukti pieną naktį nesinori dėl tos priežasties, kad taip bus išbalansuota pieno gamyba ir tą pieną teks sumaitinti su buteliuku. Beje, kūdikis po 1 mėn. dažniausiai migdomas čiulpia čiulptuką, taip nusiramina. 

Gal man yra vadinamoji 3 mėn. pieno krizė? Tačiau ji tęsiasi jau visą mėnesį. Jeigu man ištisą mėnesį yra ta pieno krizė, ar pieno nutraukinėjimas nepakenks normalaus žindymo režimo atsiradimui, nes nutraukdama pieną, aš dirbtinai organizmui rodau, jog kūdikiui jo reikia labai daug, nors iš tiesų iki pietų pieno užtenka ir lieka, o vakare jo yra mažiau. 

Kaip paskatinti pieno gamybą, kai kūdikis naktį nežinda ir ar verta kūdikį naktį žadinti ar nusitraukinėti pieną? 

Jūratė

Į mamos klausimą apie žindymą naktį atsako vaikų ligų gydytojas ir žindymo konsultantas, knygos apie žindymą „Kūdikio žindymas: Nepakeičiamas kaip motinos meilė" autorius Kazimieras Vitkauskas.

Miela Jūrate,

vaiko miegas naktį iš dalies priklauso ir nuo jo miego dieną. Jeigu dieną kūdikis santykinai daug laiko būdrauja aktyviai domėdamasis aplinka arba yra dominamas aktyviu bendravimu su juo, atitinkamai santykinai daugiau laiko/valandų mažylis ilsėsis naktį, t.y. miegos. Jeigu kūdikis blogai augtų ir reikėtų įtarti, jog kūdikis nuolat neprivalgo, aišku, vertėtų pasistengti, kad jis daugiau maisto (geriausio - mamytės pieno) gauto visais įmanomais būdais, taigi ir naktiniais maitinimais, galbūt net ir specialiai jį tam pažadinant. Tačiau Jūsų mergaitė auga gerai, net po 900 gramų per mėnesį, be to ir dažnas šlapinimasis yra vienas iš požymių, jog pieno jai pakanka.

Jau seniai daugelio mamų pastebėta, jog vakarais kūdikiai dažniau nori prisiglausti ir ilgiau išbūti prie motinos krūties. Tai siejama su savotišku nuovargiu po daugybės dienos įspūdžių, galimai net ir vadinamaisiais biolaukais vaiką pasiekiančiu didesniu jį supančių artimų žmonių nerviniu dirglumu po patirtų dienos vargų ir įtampų. Reikėtų ir vertėtų visiems nurimti ir negailėti vaikui švelnaus dėmesio.

Kodėl mergaitė prie krūties vakarais elgiasi nekantriai, tarsi neprivalgytų? Rašote, jog mergaitei po žindymo dar duodate gerti iš buteliuko per čiulptuką iš anksto ištraukto krūties pieno. Gėrimas iš buteliuko, ypač jeigu pienas iš jo pro čiulptuką varva lengvai, kūdikiui yra daug lengvesnis darbas negu krūties žindimas. Prisimindamas tą lengvumą, ir kitą kartą kūdikis gali panorėti to paties "patogumo" ir patinginiauti, kai pienui iš krūtie prisišaukti vėl reikėtų kantriai padirbėti žindant.

Be to, įpratęs nuraminimui užmiegant burnoje laikyti ir čiulptuką-tuštuką, kuris ties pagrindu (čiulptuko kakliukas) yra santykinai daug kartų siauresnis negu mamos krūtis, kūdikis tuo pačiu įpranta burną/lūpas laikyti beveik sučiauptas.

Jis ir glausdamasis prie mamos krūties gali nebeišsižioti taip plačiai, kaip reikėtų, kad galėtų gerai žįsti. O tuomet, nors ir atrodytų, kad jis stengiasi labai energingai, "įnirtingai traukti pieną iš krūties " pienas į jo burną nebėga taip laisvai, kaip jis norėtų, arba kaip tai vyksta geriant iš buteliuko per čiulptuką, ir todėl mažasis "zyzia", nerimsta...

Išeitis? Ji priklauso nuo to, kas Jums atrodo svarbiau, ką laikote tikslu: ar savo patogumą ir tuomet raminate kūdikį čiulptuku, girdote iš buteliuko, guldote kuo toliau nuo savęs, kad kūdikis neužuostų mamos kvapo prabudęs naktį... ar kūdikio gerovę, dėl kurios paklūstate paklausos ir pasiūlos dėsniui.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mityba ir sveikata

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą
Vienas iš kūdikio brandos etapų – jo pažintis su kietu maistu. Tai reiškia, kad mamos pieną ar pieno mišinį pamažu pakeis įvairiausi maisto produktai.

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai
Kada pradėti primaitinti kūdikį? Ar tiesa, kad krūtimi maitinami mažyliai greičiau „pripažįsta“ papildomą maistelį? Kuri – daržovių ar kruopų košė turėtų būti pirmoji? Į šiuos ir kitus jūsų klausimus atsako gydytojas vaikų gastroenterologas docentas Vaidotas Urbonas

Kūdikio primaitinimas: tai turėtų žinoti kiekviena mama

Kūdikio primaitinimas: tai turėtų žinoti kiekviena mama
Jei jūsų mažylis pirmuosius šešis mėnesius neturėjo jokių bėdų dėl valgymo: noriai mėgavosi mamos pienu, o svoris augo lyg ant mielių, jūs, tikriausiai, neramiai laukiate primaitinimo laiko.

Žindymo nauda mamai ir kūdikiui

Žindymo nauda mamai ir kūdikiui
2017 m. rugpjūčio 1–7 dienomis minima jau 25-toji Pasaulio žindymo savaitė, kurios tikslas – skatinti žindymą ir gerinti kūdikių sveikatą visame pasaulyje.

Kokių uogų ir nuo kada galima duoti kūdikiui (1)

Kokių uogų ir nuo kada galima duoti kūdikiui
Visose uogose yra įvairių vitaminų, ląstelienos, mineralinių ir kitų medžiagų, todėl tai puiki priemonė stiprinti vaiko sveikatą.

5 skanūs ir greitai pagaminami receptai pietums

5 skanūs ir greitai pagaminami receptai pietums
Prasidėjus kūdikio primaitinimui, net geriausiomis virėjomis save laikiusios moterys trumpam sutrinka. O ką valgo toks mažas žmogutis?

10 patarimų, kad kūdikio primaitinimas būtų lengvas (1)

10 patarimų, kad kūdikio primaitinimas būtų lengvas
Pradėjęs ragauti maisto, kūdikis įžengia į naują raidos etapą, kuriame laukia atradimai bei naujovės ne tik jam, bet ir tėveliams.

Geriausi patarimai: ką daryti, kad šaltis nepakenktų švelniai kūdikio odelei? (2)

Geriausi patarimai: ką daryti, kad šaltis nepakenktų švelniai kūdikio odelei?
Esant žemesnei temperatūrai, svarbu mažylį ne tik šiltai aprengti, bet ir tinkamai pasirūpinti jo ypač jautria oda.

Rudens gėrybės kūdikiui iš daržo: 2 paprasti receptai (3)

Rudens gėrybės kūdikiui iš daržo: 2 paprasti receptai
Auksinis ruduo turtingas įvairiausiomis daržovėmis. Šis sezonas – idealus laikas savo vaikams pagaminti natūralių, vitaminingų ir spalvingų tyrelių bei užkandžių.

Kaip teisingai derinti žindymą ir maitinimą iš buteliuko?

Kaip teisingai derinti žindymą ir maitinimą iš buteliuko?
Kūdikį galima žindyti, galima maitinti iš buteliuko, o galima rinktis abiejų šių mitybos būdų derinimą.

Gydytoja pataria, kaip žindyti sergantį kūdikį

Gydytoja pataria, kaip žindyti sergantį kūdikį
Gydytoja neonatologė dr. Eglė Markūnienė atsako į aktualius klausimus apie sergančio kūdikio žindymą.

Kaip atrodo rūkančių nėščiųjų kūdikiai (40)

Kaip atrodo rūkančių nėščiųjų kūdikiai
Iš vienos pažįstamos teko girdėti, kad gydytojai nėštumo metu jai leido rūkyti. Esą kelios cigaretės per dieną padarys mažiau žalos, nei nuolatinis organizmo stresas, kurį jis patiria metus rūkyti. Tiesą sakant, sunku patikėti, kad atsirastų nors vienas profesionalus medikas, kuris drįstų viešai pasakyti, kad rūkymas ir nėštumas – suderinami dalykai.

Naudinga informacija tėvams, kurie maitina vaikus mišinukais (16)

Naudinga informacija tėvams, kurie maitina vaikus mišinukais
Nors žindymo nauda yra neginčijama, mišinukai kūdikiams šiandien pasiekė itin aukštus standartus, o jų vartojimas tapo paprastesnis nei bet kada anksčiau.

Ką svarbu žinoti apie pleiskanų luobą (2)

Ką svarbu žinoti apie pleiskanų luobą
Ne vieno gimusio kūdikio tėvai susiduria su problema – ką daryti su pleiskanų luobu ant mažylio galvos? Išklausykime gydytojos patarimų.

Kad žindyti būtų lengviau, išbandykite skirtingas pozas

Kad žindyti būtų lengviau, išbandykite skirtingas pozas
Kad žindymas būtų sklandus, patartina jam ruoštis iš anksto – kaupiant naudingas žinias ir įgūdžius.