Kūdikis naktį nežinda: ar žadinti maitinti?

 (18)
Vienas iš pirmųjų kūdikio mėnesio priežiūros ypatumų - dažnas tėvų kėlimasis naktį. Juk reikia ir pamaitinti, ir pakeisti sauskelnes. Tačiau mums parašiusi mama sunerimusi dėl priešingo dalyko - jos dukrytė nesikelia naktį žįsti, ir mama jaudinasi, gal ją reiktų žadinti ir maitinti?
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Iš mamos klausimo:

Mano kūdikiui (mergaitei) yra pilni 3 mėnesiai. Nuo gimimo kūdikis dienomis valgydavo kas 2 val., o naktimis kas 3 val. Po 2 mėn. kūdikis nustojo keltis naktimis ir iki šiol paskutinį kartą pavalgo apie 24-1 val. nakties, o ryte atsibunda apie 7-9 val. Tad naktį kūdikis visiškai nevalgo, ramiai miega. Beje, kūdikis nuo pat gimimo miega savo lovytėje, kuri stovi greta mano lovos. 

Po 2 mėn. pastebėjau, kad kūdikis vakare žindymo metu pradeda zysti, įnirtingai traukti pieną iš krūties, bet neištraukti. Susidarė įspūdis, kad vakarais trūksta pieno. Dėl šios problemos mišinėliais neprimaitinu. Pradėjau maitinti iš abiejų krūtų. Iš pradžių vakarais bandžiau kūdikį maitinti lovoje, taip leisdama užmigti su speneliu burnoje, nes priešingu atveju, trūkstant pieno, neužmigdavo. Dabar taip nebepavyksta, vis neužmiega.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Lietuvės mamos išradimas stebina originalumu ir paprastumu
Laukiantis žmonai, keistus simptomus jaučia vyras

Todėl pradėjau po maitinimo atliekantį pieną (ypatingai ryte) nutraukti pientraukiu, laikau jį šaldytuve ir kai vakare pieno trūksta, pašildau jį po karšto vandens srove ir sumaitinu kūdikiui po žindymo iš krūties. Taip iš buteliuko, jau po žindymo, kūdikis papildomai vakare vieno maitinimo metu suvalgo apie 60 ml. 

Per mėnesį kūdikis priauga apie 900 g., pasak gydytojų, vystosi normaliai, šlapinasi dažnai. 

Žinau, kad naktinis žindymas ypač skatina pieno gamybą. Tačiau ką daryti tokiu atveju, jeigu kūdikis naktį nesikelia valgyti? Ar tai gali būti priežastis, dėl ko vakarais būna mažiau pieno? Ar man verta keltis naktį ir kūdikį žadinti, kad pamaitinti, ar naktį nusitraukti pieną. Dirbtinai nutraukti pieną naktį nesinori dėl tos priežasties, kad taip bus išbalansuota pieno gamyba ir tą pieną teks sumaitinti su buteliuku. Beje, kūdikis po 1 mėn. dažniausiai migdomas čiulpia čiulptuką, taip nusiramina. 

Gal man yra vadinamoji 3 mėn. pieno krizė? Tačiau ji tęsiasi jau visą mėnesį. Jeigu man ištisą mėnesį yra ta pieno krizė, ar pieno nutraukinėjimas nepakenks normalaus žindymo režimo atsiradimui, nes nutraukdama pieną, aš dirbtinai organizmui rodau, jog kūdikiui jo reikia labai daug, nors iš tiesų iki pietų pieno užtenka ir lieka, o vakare jo yra mažiau. 

Kaip paskatinti pieno gamybą, kai kūdikis naktį nežinda ir ar verta kūdikį naktį žadinti ar nusitraukinėti pieną? 

Jūratė

Į mamos klausimą apie žindymą naktį atsako vaikų ligų gydytojas ir žindymo konsultantas, knygos apie žindymą „Kūdikio žindymas: Nepakeičiamas kaip motinos meilė" autorius Kazimieras Vitkauskas.

Miela Jūrate,

vaiko miegas naktį iš dalies priklauso ir nuo jo miego dieną. Jeigu dieną kūdikis santykinai daug laiko būdrauja aktyviai domėdamasis aplinka arba yra dominamas aktyviu bendravimu su juo, atitinkamai santykinai daugiau laiko/valandų mažylis ilsėsis naktį, t.y. miegos. Jeigu kūdikis blogai augtų ir reikėtų įtarti, jog kūdikis nuolat neprivalgo, aišku, vertėtų pasistengti, kad jis daugiau maisto (geriausio - mamytės pieno) gauto visais įmanomais būdais, taigi ir naktiniais maitinimais, galbūt net ir specialiai jį tam pažadinant. Tačiau Jūsų mergaitė auga gerai, net po 900 gramų per mėnesį, be to ir dažnas šlapinimasis yra vienas iš požymių, jog pieno jai pakanka.

Jau seniai daugelio mamų pastebėta, jog vakarais kūdikiai dažniau nori prisiglausti ir ilgiau išbūti prie motinos krūties. Tai siejama su savotišku nuovargiu po daugybės dienos įspūdžių, galimai net ir vadinamaisiais biolaukais vaiką pasiekiančiu didesniu jį supančių artimų žmonių nerviniu dirglumu po patirtų dienos vargų ir įtampų. Reikėtų ir vertėtų visiems nurimti ir negailėti vaikui švelnaus dėmesio.

Kodėl mergaitė prie krūties vakarais elgiasi nekantriai, tarsi neprivalgytų? Rašote, jog mergaitei po žindymo dar duodate gerti iš buteliuko per čiulptuką iš anksto ištraukto krūties pieno. Gėrimas iš buteliuko, ypač jeigu pienas iš jo pro čiulptuką varva lengvai, kūdikiui yra daug lengvesnis darbas negu krūties žindimas. Prisimindamas tą lengvumą, ir kitą kartą kūdikis gali panorėti to paties "patogumo" ir patinginiauti, kai pienui iš krūtie prisišaukti vėl reikėtų kantriai padirbėti žindant.

Be to, įpratęs nuraminimui užmiegant burnoje laikyti ir čiulptuką-tuštuką, kuris ties pagrindu (čiulptuko kakliukas) yra santykinai daug kartų siauresnis negu mamos krūtis, kūdikis tuo pačiu įpranta burną/lūpas laikyti beveik sučiauptas.

Jis ir glausdamasis prie mamos krūties gali nebeišsižioti taip plačiai, kaip reikėtų, kad galėtų gerai žįsti. O tuomet, nors ir atrodytų, kad jis stengiasi labai energingai, "įnirtingai traukti pieną iš krūties " pienas į jo burną nebėga taip laisvai, kaip jis norėtų, arba kaip tai vyksta geriant iš buteliuko per čiulptuką, ir todėl mažasis "zyzia", nerimsta...

Išeitis? Ji priklauso nuo to, kas Jums atrodo svarbiau, ką laikote tikslu: ar savo patogumą ir tuomet raminate kūdikį čiulptuku, girdote iš buteliuko, guldote kuo toliau nuo savęs, kad kūdikis neužuostų mamos kvapo prabudęs naktį... ar kūdikio gerovę, dėl kurios paklūstate paklausos ir pasiūlos dėsniui.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mityba ir sveikata

Kodėl gimus vaikui kenksminga yra valyti namus du kartus per dieną

Kodėl gimus vaikui kenksminga yra valyti namus du kartus per dieną
Susilaukusios kūdikio mamos stengiasi, kad namai būtų kuo švaresni, nors kartais iš nuovargio ir linksta kojos... Ar verta lakstyti paskui kiekvieną dulkelę? O gal sterilūs namai kenkia kūdikio sveikatai?

Pristatomos naujausios žindymo rekomendacijos Lietuvoje

Pristatomos naujausios žindymo rekomendacijos Lietuvoje
Žindymo skatinimo komitetas parengė informacinį lankstinuką „Sėkmingo žindymo žingsneliai", kurį rekomenduoja įteikti kiekvienai iš gimdymo stacionaro išvykstančiai mamai.

Gydytojai tvirtina, kad mamos pienas yra neįkainojamas

Gydytojai tvirtina, kad mamos pienas yra neįkainojamas
Lygiai prieš metus, 2017 metų balandžio 7 dieną, VU Vaikų ligoninėje pirmą kartą naujagimiui buvo duota donorinis motinos pieno lašas. Taip prasidėjo Motinos pieno banko istorija.

Motinos pieno bankui savo pieno aukojo ir Beata Nicholson

Motinos pieno bankui savo pieno aukojo ir Beata Nicholson
Vilniaus universiteto vaikų ligoninėje minėdami donorinio motinos pieno banko pirmąsias metines, gydytojai ir pacientai pasveikins mamas, kurios pačios maitino ne tik savus kūdikius, bet ir aukojo pieno ankstukams ar sunkiai sergantiems vaikams, kurių mamos negalėjo pačios maitinti.

„Žindymui draugiška“ iniciatyva įvertino Lietuvos ligonines: kurios nusipelnė didžiausio mamų palankumo (6)

„Žindymui draugiška“ iniciatyva įvertino Lietuvos ligonines: kurios nusipelnė didžiausio mamų palankumo
Nė viena iš ligoninių neužtikrina minimalių sąlygų sėkmingai žindymo pradžiai. Tokią išvadą padarė iniciatyvos „Žindymui draugiška“ iniciatoriai, kurie apklausė beveik tūkstantį 2017 metais Lietuvoje gimdžiusių mamų.

Mamos-donorės paaukojo 525 litrus pieno

Mamos-donorės paaukojo 525 litrus pieno
Net ir lašas motinos pieno neišnešiotam kūdikiui - lobis. Per pirmuosius Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės donorinio motinos pieno banko gyvavimo metus 50 moterų ne tik maitino savo vaikus, bet ir 525 litrus pieno paaukojo neišnešiotukams, kurių mamos negalėjo pačios maitinti.

5 košių receptai patiems mažiausiems

5 košių receptai patiems mažiausiems
Vidutiniškai papildomas kūdikių primaitinimas prasideda sulaukus pusės metų. Įvedant į mažylio racioną naujų produktų svarbu laikytis kelių taisyklių.

Tiesa ir mitai apie pilvo pūtimą

Tiesa ir mitai apie pilvo pūtimą
Pilvo pūtimas - viena dažniausių kūdikių sveikatos problemų. Kaip padėti iš skausmo kojytes riečiančiam ir gailiai verkiančiam mažyliui? Iš ko mamai suprasti, kad kūdikiui skauda pilvuką? Aptarkime dažniausius mitus apie kūdikio pilvo pūtimą.

Gydytojas: ką daryti, jei žindant nugraužiami speneliai

Gydytojas: ką daryti, jei žindant nugraužiami speneliai
Pirmąsias dienas ir savaites po gimdymo nugraužti bei kraujuojantys speneliai - dažna jaunų mamų problema. Tokį vienos mamos laišką komentuoja vaikų ligų gydytojas ir žindymo konsultantas Kazimieras Vitkauskas.

Patarimai, jei žindant sutrūkinėja speneliai

Patarimai, jei žindant sutrūkinėja speneliai
Viena iš dažniausių žindymo problemų, ypač tik pagimdžius vaikelį - sutrūkinėję speneliai. Žindymo konsultantės patarimai šia tema.

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai (47)

Viešumoje žindžiusi ir piktos reakcijos sulaukusi mama pasielgė netikėtai
Žindymas viešai – dažnai aptarinėjama tema, kuria diskutuoti mėgsta vaikų susilaukusios mamos.

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną (4)

9 neįtikėtini faktai apie motinos pieną
Motinos pienas, nors gausiai tyrinėjamas mokslininkų, vis dar turi paslapčių. Pavyzdžiui, kodėl berniuką maitinančios motinos piene yra 25 proc. daugiau kalorijų nei maitinančios mergaitę? Kodėl pieno sudėtis kinta keičiantis maitinimo laikui?

Patarimai, kaip vaikui išrinkti geriausią lauko aprangą žiemai (1)

Patarimai, kaip vaikui išrinkti geriausią lauko aprangą žiemai
Daugelis tėvelių, tikriausiai, pastebėjo, kad šiltos lauko aprangos jų vaikams prireikia gerokai anksčiau nei prasideda kalendorinė žiema.

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą

12 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie kūdikio primaitinimą
Vienas iš kūdikio brandos etapų – jo pažintis su kietu maistu. Tai reiškia, kad mamos pieną ar pieno mišinį pamažu pakeis įvairiausi maisto produktai.

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai

Kokia košė tinkamiausia primaitinimo pradžiai
Kada pradėti primaitinti kūdikį? Ar tiesa, kad krūtimi maitinami mažyliai greičiau „pripažįsta“ papildomą maistelį? Kuri – daržovių ar kruopų košė turėtų būti pirmoji? Į šiuos ir kitus jūsų klausimus atsako gydytojas vaikų gastroenterologas docentas Vaidotas Urbonas