5 būdai, kaip atpratinti vaiką nuo čiulptuko: odontologės komentaras

Sakoma, kad pripratimas – antras prigimimas, ir tai galioja ne tik suaugusiesiems, bet ir vaikams.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Miegojimas tėvų lovoje, sauskelnės ir čiulptukas. Tai populiariausias trejetas, kuris reikalauja daug tėvų kantrybės, užsispyrimo ir pastangų. Apie tai, kaip vaikus atpratino nuo įpročio ramintis ar tiesiog žaisti su čiulptuku, pasakoja penkios mamos, o gydytoja-odontologė komentuoja, kokio amžiaus mažyliui geriausia atsisakyti šio įpročio.

Viktorija, 11 mėnesių Kristupo ir 3 metų Marijos mama: „Su vyru nusprendėme vyresniajai mergaitei čiulptuko leisti atsisakyti tada, kai ji tam bus psichologiškai pasiruošusi. Tai įvyko, kai jai buvo dveji metai ir trys mėnesiai. Mes jai pasiūlėme čiulptuką išmesti. Klausėme, kaip ji tai norėtų padaryti: nunešti į konteinerį, o gal nuleisti į unitazą? Ji pasirinko pastarąjį variantą. Čiulptukui nusileidus su vandeniu, ji susigraudino, šiek tiek verkė, tačiau žinojo, kad jo jau nebėra. Per kelias dienas su šia mintimi dukrytė susitaikė. Mūsų sūnaus – visai kita istorija. Jis čiulptuko net nesutinka imti į burną (nors mes norėjome, kad turėtų nusiraminimo priemonę), taigi – nereikės ir atpratinti."

Edita, beveik 4 metų Monikos ir 1 metų ir 8 mėnesių Motiejaus mama: „Monikai iš pradžių bandžiau visai neduoti vadinamosios „soskės", bet po trijų dienų verkimo pasidaviau. Iki metų abiejų vaikų net neplanavau atpratinti, nes maitinau savo pienu. Manau, jiems tai asocijuojasi su maitinimu ir yra puiki nusiraminimo priemonė. Abu vaikus pirmiausia nuo čiulptuko atpratinau dienos metu, nes taip lengviau – galima dėmesį nukreipti žaidimais ar kokį džiūvėsėlį duoti. Labai stebiu vaiką, kada čiulptukas jam tampa įpročiu, o ne nusiraminimo priemone, tada nusprendžiu visai paimti. Dukros atpratinimo istorija labai juokinga: ji ryte sėdėjo ant puoduko ir „soskė" įkrito tiesiai į šlapimą. Pamačiusi tai, mažoji pati pareiškė, kad „fu". Motiejų taip pat pirmiausia atpratinau dieną, bet naktimis jam labai reikėjo šio daikto, tai „žaidėme žaidėme", kol prisiverčiau tai baigti. Į čiulptuką įkirpau, mažasis nesuprato, kas darosi, kelias naktis pyko, buvo neramus, bet galiausiai pamiršo. Dėl terminų... Manau, kad iki metų – labai normalu vaikui nusiraminti su čiulptuku, o nuo metų iki pusantrų reikia rasti momentą, kada jis turi mesti čiulptuką. Nuo pusantrų iki dviejų – labai užsitęsęs laikotarpis, nuo dviejų – man nepriimtina."

Simona, 4 metų Kristupo ir 2 metų Aurimo mama: „Gydytojai sako, kad geriausia atpratinti iki 1–2 metų, tokios taktikos laikiausi ir aš. Svarbiausia žiūrėti, kada vaikui tai lieka tik įprotis, o ne poreikis. Savo vyresnįjį vaiką atpratinau gudriu būdu. Kai jis nematė, čiulptukui nukirpau patį galiuką. Kai jis pastebėjo pokyčius, pasakiau, kad katinas nukando. Jis labai pyko ant katino, bandė prieš miegą dar pasinaudoti „sugadintu" čiulptuku, bet buvo labai nepatogu, todėl bambėdamas nusisuko ant šono ir užmigo be jo. Ir daugiau nebereikėjo."

Kristina, 1 metų ir 7 mėnesių Emilijos mama: „Mūsų istoriją vadinu sėkmės, nes vienam čiuptukui labai „nusidėvėjus", sutrūkinėjus, nupirkome naują, tačiau jis dukrai visai nepatiko. Ji buvo nepatenkinta, spjovė jį lauk ir prašė naujo. Kai negavo, labai greitai pamiršo, kad jos gyvenime kažkada toks daiktas egzistavo. Mažylei tuo metu buvo maždaug pusantrų metų".

Viktorija, 3 metų Oskaro mama: „Ilgai delsėme ir nuo čiulptuko vaiką atpratinome tik beveik trejų metų. Mums suveikė metodas „atiduok tam, kuriam labiau to reikia". Gimus Oskaro pusseserei, jį įtikinome, kad tai mažų vaikų reikalas ir pasiūlėme čiulptuką padovanoti. Prie šios minties sūnų pratinome kelias savaites, todėl tą dieną, kai čiulptuką „perdavėme" mažai mergaitei, jis reagavo labai ramiai ir santūriai, visai nesupyko".

Apie tai, iki kokio amžiaus vaikui reikėtų atsisakyti čiulptuko, komentuoja Vilniaus Karoliniškių poliklinikos gydytoja odontologė Indrė Stankevičienė:

„Čiulpimas – tai visiškai natūralus kūdikio refleksas. Net būdamas gimdoje, mažylis jau pradeda čiulpti savo nykštį ar pirštus. Tik gimęs naujagimis mėgsta čiulpti nykštį, čiulptuką ar įvairius daiktus. Tai padeda jam jaustis saugiam, laimingam ir lengviau pažinti supančią aplinką. Todėl poreikis čiulpti ypač padidėja, kai kūdikis atsiduria nepažįstamoje aplinkoje, yra neramus ar pavargęs.

Tačiau ilgai užsitęsęs čiulpimas, pavyzdžiui, naudojant čiulptuką, gali sutrikdyti taisyklingą burnos augimą ir sąkandžio formavimąsi. Mokslininkai neturi vieningos nuomonės, kada būtina atsisakyti šio daikto. Vieni jų pataria tai padaryti dar iki metų, kiti – šiek tiek vėliau.

Dauguma vaikų savaime atsikrato šio įpročio būdami 2–4 metų. Jei taip nenutinka, tokio amžiaus vaikui reikėtų padėti, mat, pagal mokslininkų pastebėjimus, jau 18 mėnesių mažyliui, pastoviai naudojančiam čiulptuką, pastebimi pirmi žalingo poveikio ženklai."

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vystymasis ir raida

10 lavinančių žaidimų idėjų kūdikiui be jokių žaislų

10 lavinančių žaidimų idėjų kūdikiui be jokių žaislų
Vaikų iki vienerių metų lavinimas ypatingas tuo, kad tam reikia minimalių priemonių ir galima išsiversti be investicijų į žaislus, tereikia žinoti, kas mažyliui naudinga bei turėti entuziazmo kartu su juo šiomis veiklomis užsiimti.

Mažylių maudymo atmintinė: ką reikėtų žinoti visoms mamytėms (1)

Mažylių maudymo atmintinė: ką reikėtų žinoti visoms mamytėms
Maudynės - labai svarbi mažylio dienotvarkės dalis. Žinoma, pirmųjų maudynių metu jauna mama gali susidurti su šiokiais tokiais nesklandumais, tačiau žingsnelis po žingsnelio šis procesas taps lengvas ir sklandus.

Kai mušasi kūdikis, nepulkite kaltinti blogo auklėjimo – priežastis kita (15)

Kai mušasi kūdikis, nepulkite kaltinti blogo auklėjimo – priežastis kita
Kodėl tokie maži vaikai, dar neišaugę iš kūdikystės, ima muštis? Kaip tinkamai į tokį elgesį sureaguoti tėvams? Į šiuos ir kitus tėvams rūpimus klausimus atsako psichologė.

Kūdikio lavinimas: 45 žaidimų idėjos nuo gimimo iki vienerių metų

Kūdikio lavinimas: 45 žaidimų idėjos nuo gimimo iki vienerių metų
Senesnės kartos atstovai pasijuoks, kad „nereikia kūdikio paversti profesoriumi, kai paaugs, tada ir prasidės tikrasis ugdymas". Tačiau šiuolaikiniai tėveliai visai kitaip vertina kūdikio gebėjimus ir stengiasi jam suteikti kuo daugiau informacijos, žaidimų bei veiklų, kurios būtų ne tik smagios, bet ir naudingos vystymuisi. Ir tai pradeda daryti nuo pirmųjų mažylio mėnesių šiame pasaulyje.

Kūdikio ugdymas pagal mėnesius: reikalingiausi žaislai ir priemonės

Kūdikio ugdymas pagal mėnesius: reikalingiausi žaislai ir priemonės
Šiais laikais tėvai itin daug dėmesio skiria vaikų ugdymui ir daugelis puikiai supranta, kad tai nėra skaičių ar raidžių mokymas tuomet, kai jam sueina penkeri ar šešeri metai. Tikrasis ugdymas prasideda nuo pirmųjų kūdikio gyvenimo mėnesių.

Ką apgamai pasako apie žmogaus charakterį bei likimą

Ką apgamai pasako apie žmogaus charakterį bei likimą
Visi mes turime apgamų – vieni daugiau, kiti mažiau. O ar kada susimąstėme, kad jie gali mums perteikti tam tikrą informaciją? Apie mus pačius.

Kokį vežimėlį rinktis: pataria konsultantas (5)

Kokį vežimėlį rinktis: pataria konsultantas
Išsirinkti kūdikiui vežimėlį yra ne juokų darbas: pasiūla yra milžiniška ir reikia apgalvoti įvairias smulkmenas, kad vėliau netektų gailėtis dėl nepigaus pirkinio.

Neramus kūdikis: kokias klaidas daro tėvai?

Neramus kūdikis: kokias klaidas daro tėvai?
Daugelis jaunų tėvelių įsivaizduoja, kad naujagimis tik valgys ir ramiai miegos, todėl visi rūpesčiai prasidės tik jam paaugus. Realybė kiek kitokia.

Ant nugaros miegodamas kūdikis gali uždusti: tiesa ar mitas (8)

Ant nugaros miegodamas kūdikis gali uždusti: tiesa ar mitas
Saugaus kūdikio miego taisyklių žinojimas neabejotinai gali padėti išvengti Staigios kūdikių mirties sindromo (SKMS).

10 vaikų priežiūros daiktų, kurie šiais laikais palengvina tėvų kasdienybę

10 vaikų priežiūros daiktų, kurie šiais laikais palengvina tėvų kasdienybę
Ar pastebėjote, kiek jaunos mamytės iš artimų moterų, kurios yra vyresnio amžiaus, sulaukia replikų: „geri dabar laikai auginti vaikus", „jums pasisekė, mes su kūdikiais vargome, o jums viskas kaip ant lėkštutės". Tiesos jų žodžiuose yra.

7 labiausiai jaunus tėvus erzinančios senamadiškos pastabos

7 labiausiai jaunus tėvus erzinančios senamadiškos pastabos
Britų leidinys „The Daily Mail" pateikia labiausiai jaunus tėvus erzinančių patarimų TOP septintuką, kurio pirmąją vietą stabiliai užima patarimas „leisti vaikui išsirėkti". Šiuolaikinės mamytės neleidžia vaikams verkti be saiko, todėl šį senamadišką patarimą geriau pasilaikyti sau.

Kaip lietuviai savo vaikus auklėjo žiloje senovėje (11)

Kaip lietuviai savo vaikus auklėjo žiloje senovėje
Apie vaikų auklėjimą teorijų yra įvairiausių – vieni teigia, kad vaikus reikia auklėti griežtai, kiti į juos žiūri atlaidžiai, treti sako, kad auklėti apskritai nereikia, svarbu tik būti šalia ir padėti jiems augti... Ir dažniausiai mamos pasikliauja ne teorijomis, o širdimi. O kaipgi anksčiau, prieš daug daug metų? Ar šiandieniniai vaikai pavydėtų anų dienų mažųjų vaikystės?

Psichologės patarimai apie vaikų miegą, kuriuos išgirsti turėtų visi tėvai (3)

Psichologės patarimai apie vaikų miegą, kuriuos išgirsti turėtų visi tėvai
Kūdikio miegas jo gyvenime užima didelę laiko dalį ir labai svarbią vietą.

Patarimai, kaip išsirinkti patikimą automobilinę kėdutę

Patarimai, kaip išsirinkti patikimą automobilinę kėdutę
Daugelis tėvelių sutiks, kad vienas rimčiausių ir atsakingiausių pirkinių vaikui – automobilinė kėdutė.

5 būdai, kaip atpratinti vaiką nuo čiulptuko: odontologės komentaras

5 būdai, kaip atpratinti vaiką nuo čiulptuko: odontologės komentaras
Sakoma, kad pripratimas – antras prigimimas, ir tai galioja ne tik suaugusiesiems, bet ir vaikams.