Mokėti už gimdymą į kišenę ar ne: 4 lietuvių patirtis

 (49)
Ne paslaptis, artėjant paskutinėms savaitėms būsimos mamos sunerimsta, ar gimdymas bus sklandus, jei gydytojo nebus užsisakiusios iš anksto ir jei niekam neduos „į kišenę“. Nors gimdymo namų vadovai skatina atsisakyti praktikos duoti kyšius, tačiau dažna gimdyvė vis dar susimoka. Keturios mamos atvirauja, kiek joms kainavo gimdymas.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Urtė, 2 metukų vaikučio mama:

„Prieš gimdymą ir mama, ir močiutė ragino susitarti su konkrečiu gydytoju ir sumokėti, kad jis prižiūrėtų gimdymo eigą. Tačiau laikiausi pozicijos, kad nepaliks gimdyti gatvėje, jei būsiu nesusitarusi ar nesumokėjusi. Tiesa, su vyru buvom susitarę, kad jis bus gimdymo metu: padės man ir kartu prižiūrės, ar viskas vyksta gerai. Iš anksto buvom išsiėmę tūkstantį litų grynais, jei reiktų kam duoti jau pačioje ligoninėje. Tačiau atvažiavus to neprireikė.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Abortą pasidariusi Irena: jaučiuosi kaip nuteista iki gyvos galvos
Atviras interviu su dula dirbančia Asta: kiekvieną naujagimį priimu su džiaugsmu

Naktį man nutekėjo vandenys, tad susikrovėme krepšius ir išskubėjome į gimdymo namus. Čia priėmė, apžiūrėjo ir paguldė į gimdymo palatą. Gavau pačią didžiausią ir su vonia, jei norėčiau gimdyti vandenyje. Priėmęs gydytojas per kitas kelias valandas buvo atėjęs apžiūrėti pora kartų. Tiek, mano supratimu, pilnai užteko, nes sąrėmiai dar buvo nestiprūs ir gana reti. Kelis kartus pažiūrėti buvo atėjusi akušerė. Ryte keitėsi pamaina.

Nauja akušerė iki pat gimdymo buvo trumpam užsukusi kelis kartus – pamokė kvėpuoti, pažiūrėdavo ar viskas ėjosi sklandžiai. Kelis kartus buvo užsukusi ir gydytoja bei anesteziologė, nes pasirinkau epidūrinę nejautrą. Tikrai jaučiau dėmesį ir rūpestį, nors nebuvau sumokėjusi nė lito.

Prasidėjus gimdymui ir gimdymo metu palatoje be manęs ir mano vyro dar buvo keturi žmonės: akušerė, medicinos seselė, slaugė ir rezidentė. Kelis kartus buvo užsukusi ir gydytoja. Gimdymas vyko sklandžiai, dėmesio tikrai užteko. Po gimdymo norėjome atsidėkoti akušerei ir pasiruošėme duoti 200 litų, bet tik priėmusi kūdikį ir jį apžiūrėjusi ji išskubėjo pas kitą gimdyvę. Tą dieną buvo labai daug gimdančiųjų.

Vėliau saldainių dėžute atsidėkojau nuostabaus gerumo medicinos seselei, kuri kantriai mokė žindyti ir padėjo pirmą dieną su kūdikiu. Taigi, mano gimdymas kainavo saldainių dėžutę ir tiek, kiek reikėjo mokėti už vietą palatoje mano vyrui.“

Asta, 3 ir 5 metukų vaikų mama:

„Iš anksto gydytojo neužsisakiau, bet pasiruošėme pusantro tūkstančio litų, tam, kuris priims nuvykus, ir penkis šimtus akušerei. Atvažiavus priėmimo skyriuje apžiūrėjo, dar liepė pasivaikščioti valandą aplink ligoninę ir tada jau guldė į gimdymo palatą. Gydytojui atsargiai padavėme vokelį, kai atėjo antrai apžiūrai. Akušerei taip pat panašiu metu. Prieš tai dar pasiklausinėjome, kada keičiasi pamaina.

Gimdžiau labai sunkiai ir ilgai. Sąrėmiai buvo tokie stiprūs, kad atrodė nė epidūras neveikia. Akušerė mokė kaip kvėpuoti, bandė sodinti ant kamuolio. Pats gimdymas komplikavosi ir teko atlikti cezario pjūvį.

Manau, kad būtų buvę lygiai taip pat gerai manimi pasirūpinta, net jei nebūčiau mokėjusi. Tačiau nežinau, ar gydytojas būtų pasilikęs po savo pamainos, kol aš pagimdysiu, jei nebūtume davę vokelio.

Antrą vaiką gimdžiau lygiai taip pat. Sumokėjau ir gydytojui, ir akušerei. Taip tiesiog buvo ramiau, kad su manimi tikrai elgsis gerai. Tik antrą kartą davėme po lygiai - po tūkstantį litų. Gydytojas gimdyme, jei jis sklandus, labai mažai dalyvauja – pastovi šalia ir pasižiūri, ar viskas gerai. Visą darbą atlieka akušerė.“

Ramunė, 1,5 metukų vaikučio mama:

Gimdyti nusprendžiau nesusitarusi ir tikrai neketinau mokėti. Manau, kad gydytojų darbas yra gydyti ir tikrai nepaliks, jei bus kas blogai. Prieš gimdymą tik apžiūrėjau ir išsirinkau gimdymo namus. Kaip tik Vilniaus Santariškių ligoninė ką tik buvo atidariusi gimdymo skyrių. Nusprendžiau, kad kai ateis laikas važiuosime ten – viskas atrodė nauja ir modernu.

Kai pajutau sąrėmius, su vyru nuvažiavome į pasirinktą ligoninę. Mus priėmė maloniai, apžiūrėjo ir paliko laukti. Gydytojas ir akušerė buvo užėję kelis kartus, vis patikrindavo, kiek jau atsivėrė gimdos kaklelis, ar vaiko tonusai geri. Iki epidūro taip skaudėjo, jog išvis nenorėjau, kad kas nors prie manęs lįstų ar klausinėtų.

Vienintelis dalykas, kas nepatiko, kad gimdymo metu akušerė buvo gana grubi, per daug nežiūrėjo, ar man skauda, ar ne. Pagimdžius vaiką, ji užlipus ant manęs stūmė iš pilvo placentą. Šaukiau, kad nustotų. Be to, gimdant plyšo tarpvietė ir ją siuvo be jokių nuskausminamųjų. Tada jau piktai rėkiau, kad skauda, bet sulaukiau tik atsako, kad jei pagimdžiau, tai ir čia pakentėsiu. Net nežinau, ar būtų kas pasikeitęs, jei būčiau davusi kyšį. Man atrodo, kad gydytojai ir akušerės jau gauna atlyginimą, tai kodėl turėčiau dar kartą mokėti?“

Ieva, 3 metukų vaikučio mama:

„Likus porai mėnesių iki gimdymo asmeniškai tariausi su gydytoju ir sumokėjau jam du tūkstančius litų. Jį susiradau per pažįstamų rekomendacijas, paskaičiau forumuose. Sumokėjau ir susitariau tam, kad man pačiai būtų ramu.

Tačiau gimdyti pradėjau trimis savaitėmis anksčiau, nei turėjau. Važiuodama į gimdymo namus skambinau savo užsakytam gydytojui, bet jis nekėlė ragelio. Kol kas nepanikavau, nes maža ką – gal žmogus duše ar panašiai. Nuvažiavus jau į gimdymo namus, kur jis dirba, mane apžiūrėjo, bet dar nenorėjo priimti – neva turėčiau dar palaukti rimtesnių sąrėmių. Iškart paklausiau, ar dirba mano gydytojas. Deja, jam buvo laisva diena.

Skambinau jam dar kartą ir vėl niekas nekelia. Po poros valandų jau paguldyta į gimdymo palatą aš vėl jam skambinu. Šį kartą atsiliepė, o fone girdėjosi muzika. Pasirodo, jis kitame Lietuvos kampe švenčia draugo jubiliejų. Išlikti ramiai buvo gana sunku – sumokėta pora tūkstančių ir dar sąrėmių skausmas rietė nugarą.

Gydytojas galų gale atvyko. Tiesa, gimdžiau be jo. Jis spėjo atvykti vos kelios minutės po gimdymo. Akušerei vyras įbruko kelis šimtus litų, nors gimdymas nuo to visai nepalengvėjo. Aišku, ji buvo labai maloni, bet vis tiek kirpo tarpvietę ir vėliau siuvo be nuskausminamųjų. Juokas pro ašaras, bet už pora tūkstančių litų nusipirkau gydytojo maksimalų dėmesį po gimdymo.“

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gimdymas

Dula Mantautė dalijasi greito ir sklandaus gimdymo istorija (4)

Dula Mantautė dalijasi greito ir sklandaus gimdymo istorija
Mantautė yra dula, keturių pametinukų mama, būsima akušerė, rašanti feisbuke tinklaraštį „Tampu Mama“.

Lietuvoje naujagimiams palankių ligoninių padaugėjo dvigubai skelbiame sąrašą

Lietuvoje naujagimiams palankių ligoninių padaugėjo dvigubai <sup style="color: #ff0000;">skelbiame sąrašą</sup>
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija praneša, kad mūsų šalyje daugėja naujagimiams palankių ligoninių. Iki šiol jų buvo 8, o dabar patvirtinta net 16.

Dviejų vaikų mama: pirmas gimdymas – katastrofa, antras – kaip gimtadienis

Dviejų vaikų mama: pirmas gimdymas – katastrofa, antras – kaip gimtadienis
Taip sako Indrė Rutavičienė, trejų metų Olivijos ir trijų mėnesių Elidijaus mama. Baigusi statybos mokslus Indrė ilgai ieškojo savo kelio. Šiandien ji jaučiasi esanti ten, kur ir turėtų būti.

Į Lietuvą atvyksta garsioji akušerė ir pribuvėja: svarbiausia pagalbos priemonė gimdyvei yra meilė (4)

Į Lietuvą atvyksta garsioji akušerė ir pribuvėja: svarbiausia pagalbos priemonė gimdyvei yra meilė
Su lietuvėmis savo patirtimi pasiruošusi dalintis Angelina Martinez Miranda yra garsi tradicinė akušerė/pribuvėja, gyvenanti ir praktikuojanti Meksikoje. Šį pašaukimą moteris paveldėjo iš savo motinos ir močiutės, kurios taip padėdavo vaikučiams ateiti į šį pasaulį.

Nuskausminamieji gimdymo metu – už ir prieš (32)

Nuskausminamieji gimdymo metu – už ir prieš
Devyni kūdikio laukimo mėnesiai skirti visapusiškam jo atėjimo į šį pasaulį pasiruošimui.

Vyras nenori dalyvauti gimdyme: ar verta jį perkalbėti (83)

Vyras nenori dalyvauti gimdyme: ar verta jį perkalbėti
Besilaukianti moteris norėtų, kad gimdyme dalyvautų ir jos vyras. Tačiau bendro sutarimo pora neranda. Ką patars psichologė Karolina Gurskienė?

Tėveliai raginami neskubėti rinktis virkštelės kraujo bankų paslaugas

Tėveliai raginami neskubėti rinktis virkštelės kraujo bankų paslaugas
Lietuvos bioetikos komitetas ragina žmones atsargiau vertinti privačių virkštelės kraujo bankų Lietuvoje vykdomą veiklą ir neskubėti investuoti savo pinigų į jų siūlomas paslaugas.

Lietuvės atvirai: tartis su gydytoju iš anksto dėl gimdymo ar nebūtinai (17)

Lietuvės atvirai: tartis su gydytoju iš anksto dėl gimdymo ar nebūtinai
Jei prieš gerą dešimtmetį būtume mamų paklausę, ar verta tartis dėl gimdymo su ginekologu ar akušere, daugelis būtų atsakiusios, kad tikrai taip.

Mamos išpažintis: „Lietuvoje gimdyti įmanoma tik už pinigus" (148)

Mamos išpažintis: „Lietuvoje gimdyti įmanoma tik už pinigus"
Austėja (vardas pakeistas), auginanti du vaikučius (1 ir 5 m.) įsitikinusi: „Prieš gimdant su gydytoju tartis būtina."

Aušra: gimdymo metu labiausiai skaudino užgaulūs žodžiai (239)

Aušra: gimdymo metu labiausiai skaudino užgaulūs žodžiai
Ačiū, kad pasitikite mumis ir dalijatės išskirtiniais pasakojimais. Aušra mums parašė savo gimdymo istoriją, nes jaučia nuoskaudų, likusių po gimdymo.

Sandros istorija: sunkios nėštumo komplikacijos gydytoja iš pradžių nepastebėjo (3)

Sandros istorija: sunkios nėštumo komplikacijos gydytoja iš pradžių nepastebėjo
Pažintis su šeima, kuri sostinę iškeitė į Jonavą ir dėl to nė kiek nesigaili.

Gydytojas griauna dažniausius mitus apie gimdymą

Gydytojas griauna dažniausius mitus apie gimdymą
Filmas be romantiškų bučinių, kūniškos meilės, paskui ir gimdymo scenos man - kaip vaikui knyga be iliustracijų. Kada pasvajoti, įsijausti, paverkti? Tačiau kai kurie filmų mums įpiršti stereotipai atkeliauja ir į tikrą gyvenimą. Vieni trukdo, kiti - ne. Kas tikra, o kas išgalvota, klausiame gydytojo akušerio ginekologo Egidijaus Jakiūno.

Skaitytojos istorija: pagimdžiau, bet netrukus netekau vaikelio (31)

Skaitytojos istorija: pagimdžiau, bet netrukus netekau vaikelio
„Kadangi šiuo metu išgyvenam sunkiausią periodą savo gyvenime - netekome kūdikio, nusprendėme pasidalinti savo liūdna istorija... Žinau, kad jūs nerašote tokių liūdnų straipsnių, bet tikiuosi, kad tėveliams kurie neteko savo vaikučių bus lengviau, nes žinos kad jie ne vieni tokie“.

Dulos Mantautės laiškas gimdyvei

Dulos Mantautės laiškas gimdyvei
Mantautė yra dula, keturių pametinukų mama, būsima akušerė, rašanti feisbuke tinklaraštį Tampu Mama (ČIA). Mantautės tikslas – kad daugiau moterų įgautų pasitikėjimo, tikėjimo ir ramybės, o gimdymas būtų gražus, saugus ir be streso.

Austėjos išpažintis: mano gimdymą lydėjo daug klaidų

Austėjos išpažintis: mano gimdymą lydėjo daug klaidų
Austėja itin skrupulingai planavo nėštumą, tikėjosi sklandaus gimdymo ir jokių „staigmenų", tačiau, kaip pati sako, į daug ką neatkreipė dėmesio ir pridarė daugybę klaidų. Laimei, iš to pasimokė ir tikisi, kad kitoms būsimosioms mamoms jos patirtis padės būti tvirtesnėms.