Jei tai su vaiku darysite 15 minučių prieš miegą, jis užmigs ir miegos daug geriau

Kiek laiko reikia skirti vaikui, kad jis nesijaustų pamirštas ir vienišas? Vaikų raidos specialistai labiau kalba apie praleidžiamo su vaiku laiko kokybę, o ne kiekybę.
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Visos mamos anksčiau ar vėliau susimąsto, ar pakankamai laiko skiria savo vaikui. Jei mama dar ir dirba, tuomet kaltės jausmas ją tiesiog persekioja, nesuteikdamas galimybės atsikvėpti.

15 minučių prieš miegą

Kiek laiko reikia skirti vaikui, kad jis nesijaustų pamirštas? Visos mamos anksčiau ar vėliau susimąsto, ar pakankamai laiko skiria savo vaikui. Jei mama dar ir dirba, tuomet kaltės jausmas ją tiesiog persekioja, nesuteikdamas galimybės atsikvėpti.

Vertingiausias laikas – prieš miegą

Minutės, kurias kartu su vaiku leidžiate prieš jam užmiegant, gali būti itin vertingos jums abiem. Neretai tėvai apsiriboja bučiniu, trumpa pasakėle prieš miegą ar kokiu kitu trumpučiu ritualu. Vis dėlto rekomenduojama kiekvieną vakarą skirti vaikui bent 15 minučių. Patikėkite, šis laikas su vaiku kur kas vertingesnis nei indų plovimas ar sėdėjimas priešais televizoriaus ekraną.

Ką veikti su vaiku per tas 15 minučių? Jeigu auginate priešmokyklinio ir pradinio mokyklinio amžiaus vaikus, jūsų dėmesiui – du galimi scenarijai. Juos išbandyti galite ir su jaunesniais vaikais.

1. Geriausios dienos akimirkos

Vaikas gali gauti iš tėvų viską, ko tik parašo, tačiau vis tiek nesijaus laimingas. Viskas priklauso nuo to, kiek teigimų akimirkų išsaugoma jo atmintyje. Ar įmanoma liūdėti, jei jautiesi kupinas džiaugsmingų prisiminimų ir lūkesčių? Ne! Ar įmanoma džiaugtis nuolat galvojant apie nemalonius dalykus? Ne! Kaip gi maksimaliai priartėti prie aukso vidurio?

Pitsburgo universiteto psichologai paskaičiavo: tam, kad žmogus jaustųsi laimingas, gerų minčių turi būti dvigubai daugiau nei blogų. Pratimas „Geriausios dienos akimirkos" padės vaikams perduoti sveiką teigiamų ir neigiamų minčių santykį, o tada jau beliks tikėtis, kad tokį balansą vaikas išsaugos visą gyvenimą.

Sumažinkite apšvietimą, vaiką paguldykite į lovą ir pasikalbėkite. Pateikiame scenarijų, koks galėtų būti pokalbis.

Jūs: „Mielasis, kas tau labiausiai patiko šiandien?".

Vaikas: „Buvo smagu žaisti lauke su draugais. Dar patiko sausainiai. Ir voliotis su Rainiu lovoje!".

Jūs: „Dar kas nors?".

Vaikas: „Taip, labai patiko daryti putas vonioje!".

Jūs: „Ar šiandien nutiko kas nors, dėl ko tau buvo liūdna?".

Vaikas: „Taip, skaudžiai susimušiau pirštą."

Jūs: „Ak, mielasis, duok, pabučiuosiu. Tegul pirštukas nebeskauda."

Šiek tiek paatviravę, pokalbį tarsi apibendrinkite.

Jūs: „Taigi, iš esmės diena buvo gera, taip? Kiek daug gerų nutikimų!".

Vaikas: „Taip, vienas, du, trys, labai daug!".

Jūs: „Kaip smagu! Įdomu, kas gi laukia rytoj!".

Laikui bėgant imsite aptarinėti ne tik dienos įvykius, bet ir rytojaus planus. Be to, šis metodas padės formuoti vaiko įprotį planuoti ir žvelgti į ateitį optimistiškai.

2. Sapnų šalis

Prieš miegą vaiką aplanko mintys, puoštos emocijomis ir vizualiais vaizdiniais – tai ateities sapnų pagrindas. Išbandykite su vaiku prieš miegą žaidimą, naudingą psichikai ir, žinoma, skatinantį malonius sapnus.

Paprašykite vaiko pagalvoti apie kokį nors labai gerą dalyką. Vaikams šią užduotį pavyksta įvykdyti be didesnių sunkumų, ypač lengvai sekasi po malonių besibaigiančios dienos akimirkų aptarimo. Tegul vaikas išsako tai, apie ką pagalvoja pirmiausia. Tada paprašykite jo dėmesį sutelkti į šias malonias mintis, fantazuoti jų pagrindu, suteikti fantazijai pavadinimą.

Pavyzdžiui, vaikas įsivaizduoja, kad žaidžia su draugais kieme. Jie kartu juokiasi, džiaugiasi. Vasara. Kartu aptarkite, kaip tai malonu ir smagu, pakartokite visus su šiuo žaidimu kieme susijusius dalykus, paprašykite vaiko susapnuoti visa tai, ką jis tik ką įsivaizdavo.

Šis pratimas padės koncentruotis į malonias mintis ir užmigti teigiamai nusiteikus. Lengvas ir šviesus miegas padės tinkamai pailsėti ir nubusti kitą rytą su energijos ir optimizmo užtaisu.

Saldžių sapnų jūsų mažiesiems ir malonių emocijų prieš miegą!

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Teo ir Ieva pristato: netradicinė tapyba patiks įvairaus amžiaus vaikams

Vaikui kūryba – ne šiaip žaidimas ar pramoga, bet ir svarbus mokomasis procesas.

Stebuklingi žodžiai, kurių vaikui reikia kaip oro

Kasdienėje rutinoje kartais užmirštame sakyti savo vaikams paprastus, bet jiems labai svarbius, kone stebuklingus, žodžius.

Vaikas turi nematomą draugą: psichologės patarimai tėvams

Vaikas užsidaro kambaryje ir su kažkuo kalbasi. Pradeda verkti, kai automobilyje prisėdate šalia, nes... prispaudėte draugą. Kodėl vaikas susikūrė nematomą bičiulį? Kaip reaguoti? Konsultuoja psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė.

Kaimo vaikai „įlindę“ į kompiuterius, nes jiems trūksta gyvo bendravimo

Kad miesto vaikai vasaromis vyksta stovyklauti į kaimą, rodos, yra įprasta, tačiau, kad kaimo vaikams tai pasirodys neįprasta, to nesitikėjome, – taip pasakoja penktus metus iš eilės į stovyklas kaimo vaikus kviečianti teatro „Teatriukas“ įkūrėja ir stovyklos vadovė Dalia Mikoliūnaitė.

Teo ir Ieva pristato: 3 smagūs žaidimai su tualetinio popieriaus ritinėliais

Orui pasitaisius ne į gerąją pusę, skubame su jumis pasidalinti itin paprastais užsiėmimais su vaikais namuose. Juk antradienis gali būti ir linksmadienis!

Teo ir Ieva pristato: citrinų ugnikalnis, kuris nustebins net visko mačiusius (1)

Nuo pat pirmųjų savo gyvenimo dienų mažylis tyrinėja jį supantį pasaulį. Jam viskas nauja, nepažinta, viskas domina ir vilioja, o kartais gal ir baugina.

Kaip pagirti vaiką, kad tai duotų naudos, o nebūtų tušti žodžiai

Mes vis dar per dažnai kritikuojame savo vaikus ir per retai juos giriame. Tokias išvadas daro šiuolaikinių tėvų auklėjimo metodus nagrinėjantys psichologai. Tačiau girti irgi reikia mokėti, antraip tai tebus tušti žodžiai.

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Jei vaikas sako mamai ar tėčiui „Nemyliu tavęs!“, jis iš tiesų nori pasakyti visai ką kitą

„Aš tavęs nekenčiu", „Tu bloga", „Aš tavęs nemyliu" – turbūt tokius žodžius išgirdus kiekvienai mamai širdis apsilietų krauju. Minčių kyla įvairių – „Kas negerai vaikui ar man?"

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

Trys smagūs žaidimai vaikams lauke

Kad pasivaikščiojimas lauke nebūtų nuobodus, galima pažaisti. Vaikutis čiupinėdamas, vartydamas rankytėse įvairių formų daiktus lavina smulkiąją motoriką, o dėliodamas miško radinius į krūveles - dar ir mąstymą.

8 žingsniai, kaip surengti geriausią gimtadienį vaikui

Koks yra geras vaiko gimtadienis? Toks, iš kurio svečiai nenori išeiti, ilgai prisimena ir tėvų paklausti, kaip norėtų švęsti savąjį sako: „Taip, kaip draugas“. Taigi, kokie yra gero gimtadienio komponentai?

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.