Kaip auginti ir auklėti vaikus, kad jie nebūtų baltarankiai

Ar vaikai turi kišenpinigius užsidirbti? Ar už darbus namuose reikia mokėti pinigus?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Dabartinė auklėjimo tendencija yra daugmaž tokia: iki 18 metų niekas namuose neprivaloma, o po to – eik, dirbk, išgyvenk. Tai mūsų, tėvų, klaida. Maži vaikai nemano, kad buities darbai yra neįdomūs, erzinantys, nuobodūs. Jie nori būti tokie kaip mes – daryti tai, ką darome mes. Jie bando, atkartoja, o mes draudžiame: NEIK TEN, NELYSK, NELIESK, NEDARYK. Kai kurie tėvai organizuoja savo laiką taip, kad susitvarko namus, kol lialiai miega, o vėliau su jais tik „žaidžia". Arba įjungia vaikams filmukus, tuo tarpu patys tvarkosi uždarę duris.

O kodėl nepamokius vaikų darbus dirbti kartu? Išliksite autoritetu ir vedliu, o vaikas bus savarankiškas, žingeidus, kūrybingas – pasitikintis savimi. Darbai vaikams bus savaime suprantami, laikui bėgant nei mes, nei kiti žmonės netaps jiems tarnaitėmis bei tarnais – juk tik patyręs sunkumų ar buvęs panašioje situacijoje žmogus sugeba atjausti ir nežeminti kito. Tik pats ragavęs sunkaus fizinio darbo arba įdėjęs pastangų sportuodamas, gali suprasti kitą, kuris daro tą patį arba sunkesnį darbą. Galbūt tuomet šaligatvio tiesimas ar stogdengių darbas žiemą neatrodys savaime suprantamas – „Ai, jie pripratę".

Didžiausias tėvų uždavinys yra perteikti vaikams priežasties ir pasekmės slėpinį, ir buitis yra nuostabi mokykla – visų pirma, pažinti ir susitvarkyti su savo veiklos ar neveiklumo rezultatais.

Namuose tikrai yra darbų, kuriuos galima perleisti vaikui, ir ne vien žaislų tvarkymas. Skalbinių kabinimas, šiukšlių išnešimas, gėlių laistymas, gyvūnėlių šėrimas (akvariumą geriau patausokit), laiptinės, mašinos plovimas – svarbu juos paskirstyti vaikui pagal amžių. Vaikas turi suprasti, jog dirbame visi, bet, žinoma, nebūtų išnaudojamas.

Paskirkite konkrečius darbus, kad būtų aišku, kokie darbai yra privalomi, o kurie jau būtų papildomi.

Ekonominis auklėjimas

„Duodu pinigų, nes tada jis išmoks juos vertinti". Ar tikrai? Sumanesnis vaikas be pinigų perpras racionalius resursų panaudojimo pagrindus, galiausiai kas nors jam pasiūlys – duok nusirašyt, o aš tau Snikers'ą. Ekonominis auklėjimo tikslas yra supažindinti vaiką su jo žinioje esančiomis priemonėmis pasiekti savo tikslų. Taip pat supažindinti su jūsų šeimos dabartinėmis galimybėmis, išmokyti jį kurti ilgalaikę perspektyvą, bendrai šeimoje planuoti žingsnius bendrų ir individualių tikslų link.

Pavyzdžiui, be įprastų buities darbų vyresniems vaikams, galite paskirti išparduoti nebereikalingus daiktus namuose. Taip vaikas supras, ką vertina kiti, išmoks bendrauti su įvairaus amžiaus žmonėmis, perpras jų poreikius, prioritetus, išmoks naudotis moderniomis technologijomis, programomis ne vien malonumo tikslais. Teks pasistengti daiktą pateikiant – išplauti, išlyginti, pataisyti ir pasidomėti, ar apsimoka taisyti tam, kad parduotų.

Kaip auginti ir auklėti vaikus, kad jie nebūtų baltarankiai
Namuose tikrai yra darbų, kuriuos galima perleisti vaikui.
© Vida Press

Darbai už namų ribų

Pradėkime nuo artimiausios aplinkos – namų arba mokyklos. Darbų galima ieškotis šalia, pavyzdžiui, daugiaaukščio laiptinė – pasiūlyti ją plauti už kitus kaimynus už sutartą mokestį; išvesti kaimynų šunį, parvesti vaiką iš darželio ir pan. Galimybių daug, galima ir skelbimą laiptinėje pakabinti, padėlioti ant mašinų skrajučių, siūlant savo paslaugas.

Jei gerai sekasi mokslai, galima padėti bendramoksliams ar mažesniems vaikams ruošti namų darbus, pasiruošti testui ir pan.

Ekologiški darbai

Teko girdėti istoriją apie stadiono tvarkdarį, kuris teigė pasistatęs namą iš surinktų ir priduotų butelių, kurių rasdavo po įvairių renginių. Taip, taip ir buvo - maži dalykai gali sukurti daug. Ši istorija įkvepianti ir gali būti nuostabus pretekstas vaikams dviračiais pasivažinėt apie netoliese vykstančius koncertus, surinkti tarą ir ją priduoti, kartu būti ekologijos entuaziastais.

Menai ir pinigai

Su dabartinėmis priemonėmis, socialinių tinklų platformomis, lengva realizuoti visus vaikų rankdarbius, piešinius, paverčiant juos atvirukais, investuojant šiek tiek iš šeimos biudžeto, kad vaiko darbeliai įgytų praktišką pavidalą.

Muzika ar šokiai

Erzina, kad kambaryje nuolat garsi muzika, arba dingstama iš namų su draugais, nes reikia repetuoti, o jūs, žinoma, nieko nesuprantate, nes esate seni neišmanėliai, kurie nesiklauso ir negali įvertinti super šiuolaikinės muzikos?

Padėkite tokiems vaikams - remkite jų pomėgį, paskatinkite ieškoti kavinių, renginių, kur galėtų groti, šokti ir taip užsidirbti. Taip pat galima jaunesniems vaikams individualias pamokas vesti.

Paskatinkite vaikus dalyvauti įvairiuose projektuose. Ne tam, kad laimėtų "X faktorių", bet patarkite, jog tai puiki nemokama viešųjų ryšių priemonė, kuria pasinaudoję galės lengviau prisistatyti galimiems darbdaviams, suras naudingų pažinčių, susikurs fanų ratą. Taip paskatinsite vaiką kasdien darbuotis srityje, kuri jam reikalinga vidiniam tobulėjimui, pusiausvyrai išlaikyti, o galbūt iš tiesų taps profesija ir laimės garantu ateityje.

Kaip auginti ir auklėti vaikus, kad jie nebūtų baltarankiai
Maži vaikai nemano, kad buities darbai yra neįdomūs, erzinantys, nuobodūs. Jie nori būti tokie kaip mes – daryti tai, ką darome mes.
© Vida Press

Ilgalaikės perspektyvos

Ekonominio auklėjimo pagrindas yra ilgalaikės perspektyvos konstravimas – t. y., pasekmių ir galimybių numatymas. Kalbant apie kasdienius norus, visada priminkite svarbesnius, didesnius planus – atostogas, keliones, studijas, didelius pirkinius. Pasverkite juos prieš momentines užgaidas. Taip vaiką mokysite kantrybės ir užsispyrimo, tvirtos pozicijos.

Atidarykite paaugliui sąskaitą savo finansams valdyti, o taip pat ilgalaikiams planams kurti – supažindinkite su finansiniais instrumentais, kaip juos valdyti, kad vaikas ateityje galėtų siekti didelių planų.

Šaltinis: https://www.facebook.com/svara.ramiai/

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Kiek vaikui reikia žaislų: naujojo tyrimo rezultatai pribloškia

Tėvai seniai tai įtarė – per daug žaislų turintys vaikai sunkiau susikaupia, jie mažiau džiaugiasi žaisdami. Tai patvirtino ir tyrimai.

Psichologė: kaip spręsti vaikų tarpusavio konfliktus

Du sūnus auginanti mama jaučiasi patekusi į aklavietę: jos berniukai tarpusavyje tiesiog „pjaunasi“, o bandymai pakeisti elgesį ir santykius iki šiol buvo be rezultatų.

7 klaidos, kurias daro supykę tėvai ir viena auksinė taisyklė, kaip jų vengti

Konflikto su vaiku metu neretai suaugusieji dažnai elgiasi ne tik neracionaliai, bet ir žeidžiančiai. Kokios dažniausios klaidos?

TOP 10 žaislų po eglute 2017

Kalėdinės dovanos vaikams – tai kažkas, apie ką jau tikrai galvoja ne tik tėvai, seneliai, bet taip pat krikštatėviai, dėdės ir tetos. Nors šiandien žaislų pasiūla išties yra didžiulė, labai dažnai pritrūkstame idėjų ir minčių, ką padovanoti mažiesiems ir kaip juos nustebinti.

Vaikas klauso tėvų tik pakėlus balsą: kodėl nesiseka susitarti gražiuoju

Pastebėjusi, kad vaikas reaguoja tik į pakeltą toną, mama klausia – ką daryti, kad būtų galima to išvengti ir susitarti su keturmete pavyktų ramiai?

Vaikas išveda iš kantrybės: 10 greičiausių būdų nusiraminti (7)

Auginant vaikus nuobodu niekada nebūna. Gali būti linksma, gali būti lyg įtempto siužeto filme, tačiau nuobodu - niekada. Šiame straipsnyje sužinosime, kaip elgtis mums, tėvams, kai vaikai išveda iš kantrybės. Rėkti ir plūstis - ne išeitis. Pasimokykime tinkamai reaguoti drauge.

Psichologė, muzikantė Eglė Sirvydytė – apie mokymąsi gamtoje be sienų ir lubų

„Kodėl mus gąsdina vaikas lauke? Gal nuskambės labai poetiškai, bet aš savo praktikoje esu pastebėjusi, kad gamta ir buvimas joje daro stebuklus vidiniame pasaulyje", – įsitikinusi psichologė, skautė ir muzikantė Eglė Sirvydytė.

Vaikų darželio auklėtojos turi patarimų tėvams (2)

Nors tėvai yra pagrindiniai vaiko ugdytojai, ugdymo įstaigą lankantys mažyliai didelę dienos dalį praleidžia su pedagogais - mokytojais ar vaikų darželio auklėtojais.

10 požymių, kad auginate išskirtiniais gabumais apdovanotą vaiką (1)

Dauguma tėvelių ir mamyčių mano, kad jų atžala turi išskirtinių talentų, tačiau daugumą vaikų genijais galėtų pavadinti nebent jų pačių tėvai.

Išsiskyrusi mama: pradėjus gyventi su draugu, pasikeitė vaiko elgesys (11)

Išsiskyrusi mama kuria naujus santykius su vyru ir neabejoja, kad draugas myli jos sūnų. Tačiau kai jie apsigyveno drauge, berniuko elgesys pasikeitė į blogąją pusę. Ką patars mamai psichologė?

Trys iššūkiai tėvams, kurie augina vaikus

Alfredas Adleris (1870-1937), Individualiosios psichologijos kūrėjas, daug dėmesio skyrė socialinei vaikų gyvenimo situacijai, jų ankstyviesiems santykiams su tėvais bei broliais ir seserimis, auklėjimo stiliui, šeimos atmosferai.

Nesusitvarkau su vaiku, jis nuolat atsikalbinėja ir negražiai kalba (14)

Redakcija gavo trijų sūnų mamos laišką, kuriame ji klausia patarimo dėl savo penkiamečio elgesio. Moteris sako, kad vaikas atsikalbinėja ir namie, ir darželyje. Be to, auklėtojos sako, kad berniukas negražiai kalba kitų akivaizdoje.

Nelengva, bet įmanoma: kaip užauginti atsakingą vaiką

Nors ši užduotis ganėtinai sudėtinga, vis tik galima būtų išskirti kelias svarbiausias taisykles, kurių vertėtų laikytis tėvams.

Skausminga šeimos patirtis: iki 3 metų vaikas naktimis kėlėsi po 10 kartų (48)

Publikavę TavoVaikas.lt portale straipsnį apie neramų kūdikių miegą („Padėkite, auginu neramų vaiką, kuris niekada neužmiega pats"), sulaukėme tėčio Martyno laiško. Jis norėjo pasidalinti savo šeimos neeiline patirtimi.

„Pypliukas“: kaip išvengti vaikų isterijų parduotuvėje

Televizijos laida „Pypliukas“ pradeda naują sezoną ir pirmoje savo laidoje aptaria kelias vaikus auginantiems tėvams rūpimas temas.