Kaip auginti ir auklėti vaikus, kad jie nebūtų baltarankiai

Ar vaikai turi kišenpinigius užsidirbti? Ar už darbus namuose reikia mokėti pinigus?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Dabartinė auklėjimo tendencija yra daugmaž tokia: iki 18 metų niekas namuose neprivaloma, o po to – eik, dirbk, išgyvenk. Tai mūsų, tėvų, klaida. Maži vaikai nemano, kad buities darbai yra neįdomūs, erzinantys, nuobodūs. Jie nori būti tokie kaip mes – daryti tai, ką darome mes. Jie bando, atkartoja, o mes draudžiame: NEIK TEN, NELYSK, NELIESK, NEDARYK. Kai kurie tėvai organizuoja savo laiką taip, kad susitvarko namus, kol lialiai miega, o vėliau su jais tik „žaidžia". Arba įjungia vaikams filmukus, tuo tarpu patys tvarkosi uždarę duris.

O kodėl nepamokius vaikų darbus dirbti kartu? Išliksite autoritetu ir vedliu, o vaikas bus savarankiškas, žingeidus, kūrybingas – pasitikintis savimi. Darbai vaikams bus savaime suprantami, laikui bėgant nei mes, nei kiti žmonės netaps jiems tarnaitėmis bei tarnais – juk tik patyręs sunkumų ar buvęs panašioje situacijoje žmogus sugeba atjausti ir nežeminti kito. Tik pats ragavęs sunkaus fizinio darbo arba įdėjęs pastangų sportuodamas, gali suprasti kitą, kuris daro tą patį arba sunkesnį darbą. Galbūt tuomet šaligatvio tiesimas ar stogdengių darbas žiemą neatrodys savaime suprantamas – „Ai, jie pripratę".

Didžiausias tėvų uždavinys yra perteikti vaikams priežasties ir pasekmės slėpinį, ir buitis yra nuostabi mokykla – visų pirma, pažinti ir susitvarkyti su savo veiklos ar neveiklumo rezultatais.

Namuose tikrai yra darbų, kuriuos galima perleisti vaikui, ir ne vien žaislų tvarkymas. Skalbinių kabinimas, šiukšlių išnešimas, gėlių laistymas, gyvūnėlių šėrimas (akvariumą geriau patausokit), laiptinės, mašinos plovimas – svarbu juos paskirstyti vaikui pagal amžių. Vaikas turi suprasti, jog dirbame visi, bet, žinoma, nebūtų išnaudojamas.

Paskirkite konkrečius darbus, kad būtų aišku, kokie darbai yra privalomi, o kurie jau būtų papildomi.

Ekonominis auklėjimas

„Duodu pinigų, nes tada jis išmoks juos vertinti". Ar tikrai? Sumanesnis vaikas be pinigų perpras racionalius resursų panaudojimo pagrindus, galiausiai kas nors jam pasiūlys – duok nusirašyt, o aš tau Snikers'ą. Ekonominis auklėjimo tikslas yra supažindinti vaiką su jo žinioje esančiomis priemonėmis pasiekti savo tikslų. Taip pat supažindinti su jūsų šeimos dabartinėmis galimybėmis, išmokyti jį kurti ilgalaikę perspektyvą, bendrai šeimoje planuoti žingsnius bendrų ir individualių tikslų link.

Pavyzdžiui, be įprastų buities darbų vyresniems vaikams, galite paskirti išparduoti nebereikalingus daiktus namuose. Taip vaikas supras, ką vertina kiti, išmoks bendrauti su įvairaus amžiaus žmonėmis, perpras jų poreikius, prioritetus, išmoks naudotis moderniomis technologijomis, programomis ne vien malonumo tikslais. Teks pasistengti daiktą pateikiant – išplauti, išlyginti, pataisyti ir pasidomėti, ar apsimoka taisyti tam, kad parduotų.

Kaip auginti ir auklėti vaikus, kad jie nebūtų baltarankiai
Namuose tikrai yra darbų, kuriuos galima perleisti vaikui.
© Vida Press

Darbai už namų ribų

Pradėkime nuo artimiausios aplinkos – namų arba mokyklos. Darbų galima ieškotis šalia, pavyzdžiui, daugiaaukščio laiptinė – pasiūlyti ją plauti už kitus kaimynus už sutartą mokestį; išvesti kaimynų šunį, parvesti vaiką iš darželio ir pan. Galimybių daug, galima ir skelbimą laiptinėje pakabinti, padėlioti ant mašinų skrajučių, siūlant savo paslaugas.

Jei gerai sekasi mokslai, galima padėti bendramoksliams ar mažesniems vaikams ruošti namų darbus, pasiruošti testui ir pan.

Ekologiški darbai

Teko girdėti istoriją apie stadiono tvarkdarį, kuris teigė pasistatęs namą iš surinktų ir priduotų butelių, kurių rasdavo po įvairių renginių. Taip, taip ir buvo - maži dalykai gali sukurti daug. Ši istorija įkvepianti ir gali būti nuostabus pretekstas vaikams dviračiais pasivažinėt apie netoliese vykstančius koncertus, surinkti tarą ir ją priduoti, kartu būti ekologijos entuaziastais.

Menai ir pinigai

Su dabartinėmis priemonėmis, socialinių tinklų platformomis, lengva realizuoti visus vaikų rankdarbius, piešinius, paverčiant juos atvirukais, investuojant šiek tiek iš šeimos biudžeto, kad vaiko darbeliai įgytų praktišką pavidalą.

Muzika ar šokiai

Erzina, kad kambaryje nuolat garsi muzika, arba dingstama iš namų su draugais, nes reikia repetuoti, o jūs, žinoma, nieko nesuprantate, nes esate seni neišmanėliai, kurie nesiklauso ir negali įvertinti super šiuolaikinės muzikos?

Padėkite tokiems vaikams - remkite jų pomėgį, paskatinkite ieškoti kavinių, renginių, kur galėtų groti, šokti ir taip užsidirbti. Taip pat galima jaunesniems vaikams individualias pamokas vesti.

Paskatinkite vaikus dalyvauti įvairiuose projektuose. Ne tam, kad laimėtų "X faktorių", bet patarkite, jog tai puiki nemokama viešųjų ryšių priemonė, kuria pasinaudoję galės lengviau prisistatyti galimiems darbdaviams, suras naudingų pažinčių, susikurs fanų ratą. Taip paskatinsite vaiką kasdien darbuotis srityje, kuri jam reikalinga vidiniam tobulėjimui, pusiausvyrai išlaikyti, o galbūt iš tiesų taps profesija ir laimės garantu ateityje.

Kaip auginti ir auklėti vaikus, kad jie nebūtų baltarankiai
Maži vaikai nemano, kad buities darbai yra neįdomūs, erzinantys, nuobodūs. Jie nori būti tokie kaip mes – daryti tai, ką darome mes.
© Vida Press

Ilgalaikės perspektyvos

Ekonominio auklėjimo pagrindas yra ilgalaikės perspektyvos konstravimas – t. y., pasekmių ir galimybių numatymas. Kalbant apie kasdienius norus, visada priminkite svarbesnius, didesnius planus – atostogas, keliones, studijas, didelius pirkinius. Pasverkite juos prieš momentines užgaidas. Taip vaiką mokysite kantrybės ir užsispyrimo, tvirtos pozicijos.

Atidarykite paaugliui sąskaitą savo finansams valdyti, o taip pat ilgalaikiams planams kurti – supažindinkite su finansiniais instrumentais, kaip juos valdyti, kad vaikas ateityje galėtų siekti didelių planų.

Šaltinis: https://www.facebook.com/svara.ramiai/

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Privačius darželius Vilniuje lankančioms šeimoms – svarbi naujiena

100 eurų kompensacija už privačius darželius Vilniuje bus mokama visus metus, praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Reta liga sergančiai Rusnei padėti kviečia kitokių vaikų ir jų tėvų diskriminavimą mažinanti akcija „NeKiti“

Šalia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos esančiame parke įvyko Gyvybės šventė 2018, subūrusi per anksti gimusius vaikus auginančias šeimas iš įvairių Lietuvos miestų ir Kauno klinikų darbuotojus, kurie kasdien kovoja už per anksti gimusių naujagimių gyvybes ir jų sveikatą.

Lietuvio sukurtas stalo žaidimas vaikams atsidūrė pasaulio geriausiųjų trejetuke

Lietuvoje sukurtas stalo žaidimas „Emojito" - geriausių pasaulio stalo žaidimų vaikams trejetuke!

Psichologė prašo tėvų: leiskite vaikui pykti, liūdėti ir bijoti

Kai vaikui rieda ašaros kaip pupos, dažnai pasakome: neverk! Kai pyksta, sakome: „nepyk". Ar gerai elgiamės tramdydami vaiko jausmus?

Visą dieną būnu su vaiku ir jis nemoka nė trupučio pabūti vienas: pataria psichologė

Visą dieną su vaiku praleidžianti mama klausia, kaip rasti nors minutėlę laiko sau? Vaikas neleidžia jai nė dešimt minučių ramiai pabūti.

Visus vaikus galima suskirstyti į 4 grupes: kuriai priklauso jūsiškis?

Kas yra temperamentas? Ar vaikai gimsta su tam tikru temperamentu, ar jį įgyja? Kuo temperamentas skiriasi nuo charakterio?

Ką apie vaiką pasako itin didelis jo plepumas: psichologės komentaras

Sako, kad vaikai išmokę kalbėti mėgaujasi naujuoju gebėjimu ir niekaip negali nutilti. Jie kalba, čiauška, neleisdami prasižioti suaugusiesiems. Kartais vaikų plepumas ima varginti suaugusius. Kodėl mažieji tiek daug kalba?

Psichologė: ką tėvams apie vaiką gali atskleisti jo piešiniai

Dauguma vaikų mėgsta piešti ir tai pradeda daryti gana anksti.

10 svarbiausių principų, kaip įrengti saugius ir patogius vaikams namus

Naujas tyrimas rodo, jog tėvai, auginantys vaikus, svajoja apie erdvias drabužines, tačiau artimiausių darbų sąraše – dėžės žaislams, džiovyklos rūbams ir talpos daiktams susidėti.

Emocinis intelektas – kuo jis svarbus ir kaip jį ugdyti

Išgirdus žodį intelektas, klausimų dėl jo reikšmės nebekyla. O štai emocinis intelektas verčia stabtelėti ir susimąstyti – kas tai ir kodėl jį raginama lavinti nuo pat mažumės, kodėl apie jį kalbama vis dažniau.

Kuris geriau vaikui – valstybinis ar privatus darželis: mamų diskusija

Kaip rinktis vaikų darželį? Kokius privalumus, palyginti su valstybiniais darželiais, turi privatūs?

Ką turi mokėti 5-6 metų vaikai: psichologės komentaras

Penkerių metų sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo pažintinių gebėjimų ir klausia specialisto patarimo.

Psichologė: technologijos vaikus atitraukė nuo gyvo žaidimo (2)

Liūdna ir pikta darosi, kai girdi vaiką sakant: „Jis blogas. Jis tik žaidžia per dienas. Labai negražu būti tinginiu“.

Psichologė: kodėl emocinio intelekto neišmokysime per pamokėles ar užduotėles (1)

Per savo praktiką su jaunomis šeimomis ir darželio pedagogais patyriau, kad terminas emocinis intelektas yra auksinė frazė, kuri uždega suaugusiųjų akis.

Kaip užauginti pasitikintį savimi vaiką: patarimai tėvams

Savigarba ir pasitikėjimas – labai svarbios savybės ne tik suaugusiųjų, bet ir vaikų gyvenime. Kaip galime padėti išmintingai ugdyti savo vaiko savimonę ir savivertę?