Kaip auginti ir auklėti vaikus, kad jie nebūtų baltarankiai

Ar vaikai turi kišenpinigius užsidirbti? Ar už darbus namuose reikia mokėti pinigus?
© Vida Press

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Dabartinė auklėjimo tendencija yra daugmaž tokia: iki 18 metų niekas namuose neprivaloma, o po to – eik, dirbk, išgyvenk. Tai mūsų, tėvų, klaida. Maži vaikai nemano, kad buities darbai yra neįdomūs, erzinantys, nuobodūs. Jie nori būti tokie kaip mes – daryti tai, ką darome mes. Jie bando, atkartoja, o mes draudžiame: NEIK TEN, NELYSK, NELIESK, NEDARYK. Kai kurie tėvai organizuoja savo laiką taip, kad susitvarko namus, kol lialiai miega, o vėliau su jais tik „žaidžia". Arba įjungia vaikams filmukus, tuo tarpu patys tvarkosi uždarę duris.

O kodėl nepamokius vaikų darbus dirbti kartu? Išliksite autoritetu ir vedliu, o vaikas bus savarankiškas, žingeidus, kūrybingas – pasitikintis savimi. Darbai vaikams bus savaime suprantami, laikui bėgant nei mes, nei kiti žmonės netaps jiems tarnaitėmis bei tarnais – juk tik patyręs sunkumų ar buvęs panašioje situacijoje žmogus sugeba atjausti ir nežeminti kito. Tik pats ragavęs sunkaus fizinio darbo arba įdėjęs pastangų sportuodamas, gali suprasti kitą, kuris daro tą patį arba sunkesnį darbą. Galbūt tuomet šaligatvio tiesimas ar stogdengių darbas žiemą neatrodys savaime suprantamas – „Ai, jie pripratę".

Didžiausias tėvų uždavinys yra perteikti vaikams priežasties ir pasekmės slėpinį, ir buitis yra nuostabi mokykla – visų pirma, pažinti ir susitvarkyti su savo veiklos ar neveiklumo rezultatais.

Namuose tikrai yra darbų, kuriuos galima perleisti vaikui, ir ne vien žaislų tvarkymas. Skalbinių kabinimas, šiukšlių išnešimas, gėlių laistymas, gyvūnėlių šėrimas (akvariumą geriau patausokit), laiptinės, mašinos plovimas – svarbu juos paskirstyti vaikui pagal amžių. Vaikas turi suprasti, jog dirbame visi, bet, žinoma, nebūtų išnaudojamas.

Paskirkite konkrečius darbus, kad būtų aišku, kokie darbai yra privalomi, o kurie jau būtų papildomi.

Ekonominis auklėjimas

„Duodu pinigų, nes tada jis išmoks juos vertinti". Ar tikrai? Sumanesnis vaikas be pinigų perpras racionalius resursų panaudojimo pagrindus, galiausiai kas nors jam pasiūlys – duok nusirašyt, o aš tau Snikers'ą. Ekonominis auklėjimo tikslas yra supažindinti vaiką su jo žinioje esančiomis priemonėmis pasiekti savo tikslų. Taip pat supažindinti su jūsų šeimos dabartinėmis galimybėmis, išmokyti jį kurti ilgalaikę perspektyvą, bendrai šeimoje planuoti žingsnius bendrų ir individualių tikslų link.

Pavyzdžiui, be įprastų buities darbų vyresniems vaikams, galite paskirti išparduoti nebereikalingus daiktus namuose. Taip vaikas supras, ką vertina kiti, išmoks bendrauti su įvairaus amžiaus žmonėmis, perpras jų poreikius, prioritetus, išmoks naudotis moderniomis technologijomis, programomis ne vien malonumo tikslais. Teks pasistengti daiktą pateikiant – išplauti, išlyginti, pataisyti ir pasidomėti, ar apsimoka taisyti tam, kad parduotų.

Kaip auginti ir auklėti vaikus, kad jie nebūtų baltarankiai
Namuose tikrai yra darbų, kuriuos galima perleisti vaikui.
© Vida Press

Darbai už namų ribų

Pradėkime nuo artimiausios aplinkos – namų arba mokyklos. Darbų galima ieškotis šalia, pavyzdžiui, daugiaaukščio laiptinė – pasiūlyti ją plauti už kitus kaimynus už sutartą mokestį; išvesti kaimynų šunį, parvesti vaiką iš darželio ir pan. Galimybių daug, galima ir skelbimą laiptinėje pakabinti, padėlioti ant mašinų skrajučių, siūlant savo paslaugas.

Jei gerai sekasi mokslai, galima padėti bendramoksliams ar mažesniems vaikams ruošti namų darbus, pasiruošti testui ir pan.

Ekologiški darbai

Teko girdėti istoriją apie stadiono tvarkdarį, kuris teigė pasistatęs namą iš surinktų ir priduotų butelių, kurių rasdavo po įvairių renginių. Taip, taip ir buvo - maži dalykai gali sukurti daug. Ši istorija įkvepianti ir gali būti nuostabus pretekstas vaikams dviračiais pasivažinėt apie netoliese vykstančius koncertus, surinkti tarą ir ją priduoti, kartu būti ekologijos entuaziastais.

Menai ir pinigai

Su dabartinėmis priemonėmis, socialinių tinklų platformomis, lengva realizuoti visus vaikų rankdarbius, piešinius, paverčiant juos atvirukais, investuojant šiek tiek iš šeimos biudžeto, kad vaiko darbeliai įgytų praktišką pavidalą.

Muzika ar šokiai

Erzina, kad kambaryje nuolat garsi muzika, arba dingstama iš namų su draugais, nes reikia repetuoti, o jūs, žinoma, nieko nesuprantate, nes esate seni neišmanėliai, kurie nesiklauso ir negali įvertinti super šiuolaikinės muzikos?

Padėkite tokiems vaikams - remkite jų pomėgį, paskatinkite ieškoti kavinių, renginių, kur galėtų groti, šokti ir taip užsidirbti. Taip pat galima jaunesniems vaikams individualias pamokas vesti.

Paskatinkite vaikus dalyvauti įvairiuose projektuose. Ne tam, kad laimėtų "X faktorių", bet patarkite, jog tai puiki nemokama viešųjų ryšių priemonė, kuria pasinaudoję galės lengviau prisistatyti galimiems darbdaviams, suras naudingų pažinčių, susikurs fanų ratą. Taip paskatinsite vaiką kasdien darbuotis srityje, kuri jam reikalinga vidiniam tobulėjimui, pusiausvyrai išlaikyti, o galbūt iš tiesų taps profesija ir laimės garantu ateityje.

Kaip auginti ir auklėti vaikus, kad jie nebūtų baltarankiai
Maži vaikai nemano, kad buities darbai yra neįdomūs, erzinantys, nuobodūs. Jie nori būti tokie kaip mes – daryti tai, ką darome mes.
© Vida Press

Ilgalaikės perspektyvos

Ekonominio auklėjimo pagrindas yra ilgalaikės perspektyvos konstravimas – t. y., pasekmių ir galimybių numatymas. Kalbant apie kasdienius norus, visada priminkite svarbesnius, didesnius planus – atostogas, keliones, studijas, didelius pirkinius. Pasverkite juos prieš momentines užgaidas. Taip vaiką mokysite kantrybės ir užsispyrimo, tvirtos pozicijos.

Atidarykite paaugliui sąskaitą savo finansams valdyti, o taip pat ilgalaikiams planams kurti – supažindinkite su finansiniais instrumentais, kaip juos valdyti, kad vaikas ateityje galėtų siekti didelių planų.

Šaltinis: https://www.facebook.com/svara.ramiai/

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lavinimas ir ugdymas

Pirmojo nevalstybinio darželio Kaune įkūrėja neieškojo pedagogų su diplomais

Šiandien Kaune skaičiuojama 20 privataus ugdymo erdvių darželinukams, bet 2010 m. tokios vietos nebuvo, ir Rasa Tamašauskaitė įkūrė pirmą privatų darželį mieste, kurį ir pavadino Kauno privačiu darželiu.

Tomas Lagūnavičius: kaip išmokyti vaiką elgtis garbingai (8)

Ar mokote savo vaiką elgtis garbingai? Ar kalbėjote apie sukčiavimo pasekmes? Pranešime spaudai Tomas Lagūnavičius pataria tėvams, kaip išmokyti vaiką garbingo elgesio.

Stilingas vaiko kambarys – natūralumo pojūtį sustiprina ekologiški tapetai

Geriausiai savo kambaryje vaikas jaučiasi tada, kai jį supantis pasaulis atitinka jo interesus.

Vaikų joga lauke – kūno ir emocijų mankšta, kuri vyksta net ir per lietų

Vaikų joga baloje. Ekstremaliausia ne jiems, o suaugusiems. Taip juokais galima pavadinti užsiėmimus, vykusius Lauko darželio Kauno Ąžuolyno parko pievoje.

Vedamas į darželį vaikas klykia ir priešinasi kaip tik gali: psichologės patarimai (25)

Klausimą parašiusi mama išgyvena labai sunkų laikotarpį: pradėjęs eiti į darželį sūnus sunkiai jame pripranta, o kasdienės ašaros ir riksmai verčia mamą abejoti - vesti jį į darželį bet kokia kaina ar dar palūkėti metus?

Psichologė pataria, kaip susivaldyti, kai norisi aprėkti vaiką ar net jam suduoti (3)

Klinikinė psichologė Milda Lukašonokienė iš VšĮ Psichologinės sveikatos centro savo straipsnyje apžvelgia, kodėl mums, tėvams, neretai būna sunku susitvardyti vaikų akivaizdoje. Ir ką daryti, kad kantrybės užtektų ilgam.

9 dalykai, kurių tėvai neturėtų daryti savo vaikams

Suaugusiems tokie dalykai atrodo visiškas menkniekis, tačiau pipirą jie dali rimtai įžeisti. Ko nereiktų daryti, jeigu nenorite sugadinti santykių su savo vaiku.

Mano vaikas muša ir skriaudžia kitus: ką man daryti?

4 metų sūnų auginanti mama sunerimusi dėl jo elgesio: pastabų, kad berniukas netinkamai elgiasi ir skriaudžia kitus, ji girdi kone kasdien. Ką mamai patars specialistas?

Kyla klausimų apie vaikų auginimą? Užduok juos jau dabar ir gauk profesionalų atsakymą

Portalas TAVOVAIKAS.lt drauge su VšĮ Psichologinės sveikatos centru suteikia savo skaitytojams unikalią progą nemokamai pasikonsultuoti su vaikų auklėjimo specialistu. Klausimą galite pateikti anonimiškai, o atsakymą į jį publikuosime portale TAVOVAIKAS.lt.

30 frazių, kurios žemina ir gniuždo vaikus (11)

Kartais tai sakome, nes esame pernelyg pavargę. Kartais - nuliūdę ar įskaudinti. Tačiau nuo šių trisdešimt frazių reiktų susilaikyti ir jų niekada nesakyti saviškiams. Jei norime, kad jie augtų sveiki ir laimingi.

Tėvų klaidos, apie kurias garsiai nekalbame, bet jas dar galima ištaisyti (3)

Noriu pakalbėti apie tai, ką priimta nutylėti. O kaipgi kitaip? Argi galima viso pasaulio akivaizdoje pripažinti savo klaidas? Galima ir reikia, mano manymu.

Kas jums svarbiau: kad vaikas mokėtų skaičiuoti ar kad turėtų draugų? (1)

Įprastai neužduodame sau tokių klausimų. Bet psichologė Giedrė Sujetaitė – Volungevičienė būtent tokį uždavė. Ji svarstė, kokius užsiėmimus svarbiau lankyti ikimokyklinukui: lavinančius skaičiavimo, robotikos ar logikos įgūdžius – ar tuos, kurie ugdo emocinį intelektą.

5 frazės, kurias vaikams sako Montessori pedagogai: išbandykite jas savo namuose (1)

Keliais žodžiais apibendrinti, kas yra Montessori ugdymo sistema, gana sudėtinga. Tai gilaus poveikio švietimo ir vaiko ugdymo filosofija. Tai požiūris į pasaulį.

Nebyli vaikystės tragedija, apie kurią niekas nekalba (6)

Tiesiog dabar, mūsų namuose, vyksta nebyli tragedija su pačiais brangiausias mūsų žmonėmis – vaikais. Štai kokia yra paskutinių 15 metų vaikų emocinės sveikatos statistika.

Ugnė: gimus sesei, į blogą pusę pasikeitė vyresnėlės elgesys (2)

Skaitytojos klausimas apie vyresniosios mergaitės elgesio pasikeitimus gimus sesei aktualus visiems, kas neseniai susilaukė ar dar tik laukiasi vaikučio.